baterkynoze
banner barracuda 2013 

baner_155x122

kruty2b

Streľba z pohybu


Začnime s dvomi situáciami, v ktorých sa poľovník môže ocitnúť alebo sa už niekedy ocitol. Prvá situácia : Pohybujete sa v revíri, venujete veľkú pozornosť každej vetvičke na zemi a úzkostlivo sa snažíte nerobiť žiadny zvuk, ktorý by vás mohol prezradiť. Ale aj napriek tomu vás zver, ktorá je vo vzdialenosti napr.50 m zbadá a po krátkom vetrení odskakuje. A čo môže byť na danej situácii ešte horšie je to, že ste len pár metrov od posedu.

 

Druhá situácia : Opäť sa pohybujete po revíri a nečakane napr. vo vzdialenosti 110 m zbadáte zver. Pre väčšinu poľovníkov ( strelcov ) je to na streľbu z voľnej ruky príliš ďaleko. Nemajú nič napr.streleckú palicu ( niektorí sa hanbia ju nosiť, lebo vraj je to znak staroby a niektorí s ohľadom na preceňovanie svojich streleckých schopností tvrdia okoliu, že ju jednoducho nepotrebujú ) čím by stabilizovali flintu.

Mnoho podobných situácií zostáva potom nevyužitých, či už z toho dôvodu, že strelec nedokáže dostatočne rýchlo namieriť flintu, alebo jednoducho nemá dostatočné skúsenosti s takýmito situáciami. Ako by sme teda mali reagovať na vyššie uvedené situácie ? Na začiatku je potrebné si uvedomiť, že v daných situáciách ide o streľbu z pohybu. A to si vyžaduje zmenu z nestabilnej na výrazne stabilnejšiu streleckú polohu. Každá strelecká poloha je tým stabilnejšia, čím je hlbšia. Preto vo všetkých situáciách, kedy si nemôžeme byť istí, kedy a kde sa zver objaví, musí strelec zaujať lovecký postoj. Niekto môže namietať, že nie je potrebný žiadny ďalší postoj, že si jednoducho treba zaľahnúť na zem a pokúsiť sa vystreliť na zver. Ale aj pri tejto streleckej polohe môže vysoká vegetácia spôsobiť odraz strely alebo pozadie za zverou nezaručuje bezpečnosť streľby. V nasledujúcom si popíšeme lovecké postoje pre streľbu z pohybu v stoji a v kľaku.


V stoji

V klasickej verzii sú ramená voľne spustené smerom dole, v jednej ruke držím krk pažby a druhá je pod hlavňou. Cez ústie hlavne, ktoré sa nachádza vo výške očí, sledujem okolie. Takže v prípade potreby je možné rýchlo zamieriť a vystreliť


Výhodou tohto postoja je, tým že cez ústie hlavne sledujeme cieľ, je zbraň vždy v súhlasnom smere ako zver. Nevýhodou je, že ústie smerujúce hore môže pri nesprávnej manipulácii zvýšiť bezpečnostné riziko a pohyb ramien smerom hore môže byť významným zdrojom chýb.


V modifikovanom loveckom postoji je už pažba založená do ramena a cez mieridlá sledujem oblasť pred sebou.


Výhodou je, že už je pažba v pleci a ústie smeruje do zeme, čo znižuje bezpečnostné riziko.
Nevýhodou je tá skutočnosť, že strelec musí zladiť flintu s cieľom. Tento postoj je vhodný najmä pri streľbe s otvorenými mieridlami.


V kľaku

Ako som už v predchádzajúcom napísal, strelecká poloha je tým stabilnejšia, čím je hlbšia. A práve poloha v kľaku pomáha zvýšiť stabilitu strelca pri streľbe.


Ako je možné vidieť na prvom obrázku, táto poloha vychádza z prvej polohy v stoji viď obr. 1. Priložené obrázky znázorňujú jednotlivé kroky, ktoré sú potrebné pre zmenu polohy na kľačiacu.

1) sledovanie okolia cez ústie flinty
2) úkrok pravou nohou a ohnutie oboch kolien
3) kľaknúť a posadiť sa na zadnú nohu a monitorovať cez ústie flinty situáciu pred sebou
4) priložiť a namieriť zbraň, zhodnotiť riziká a pozadie za zverou a vystreliť

Na obr. 4 na polohe 5 môžeme vidieť, ako sa dá stabilizácia kľačiacej polohy ešte prehĺbiť


Všetky popísané a ukázané lovecké polohy či už v stoji alebo v kľaku majú svoje výhody a nevýhody, ale ak ich chceme využívať, musím si ich vopred na sucho natrénovať a nacvičiť na strelnici. Ale ako som už napísal v niektorých z mojich predchádzajúcich článkov na tejto web stránke, pred samotným potiahnutím kohútika flinty musíme preveriť kulisy za zverou a tiež ju bezpečne prečítať.


Autor: Ján Krnáč

 


Z dôvodu migrácie stránky je dočasne vypnuté pridávanie komentárov k článkom...

Mohlo by vás zaujať

Vyhľadaj na stránke

Prihlásiť

Zaregistrovať
podat inzerat zadarmo

Nájdete nás aj na Facebooku

Nové komentáre fotiek

  • ondrejvalent3: "Tu nejde o medaily a poháre,ale na tej..."
  • alexander: "Klobúk dolu"
  • HunterJan: "Lovu zdar !"

Používatelia stránky

Práve tu je 234 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Napíšte nám

podnety2

xxzver, zviera, jelen, diviak, srnec, medved, liska, zajac, bazant, priroda, les, strom, luka, pasienok, teren, pribeh, poviedka, poviedky, rozpravky, vtip, kniha, kazatelna, posed, krmelec, krmitko, 4x4, malorazka, gulovnica, brokovnica, vzduchovka, zbran, pistol, buchacka, strelivo, strielat, strelby, pretek, trapp, parkur, naboj, strela, monolit, rws, sb, sab, sellier, bellot, federal, tsx, ttsx, lapua, zakon, vlastník, ochrana, optika, dalekohlad, puskohlad, kolimator, montaz, svenk, otocna, ocelova, weaver, horar, diskusia, diskusni, forum, fórum, chat, pokec, nazor, hunter, polovnik, polovnictvo, polovačka, polovanie, lov, lovec, myslivec, honitba, odstrel, poplatkovy, polovník, zdruzenie, PZ, SPZ, fotografie, fotky, foto, video, inzercia, inzerce, inzeraty, predam, prodam, kupim, koupim, baterka, svietidlo, príbehy, poviedky, frir, termokamera, nocne videnie, atn, pulsar, apex, scout,