baterkynoze
banner barracuda 2013 

baner_155x122

kruty2b

Poľovačka na kunu

kuna


Husté decembrové sneženie skončilo ešte pred polnocou a nasledujúce skoré ráno bolo fascinujúce. Pohľad na krajinu zakrytú bielou perinou, s 30 cm nádielkou nového snehu ma nenechal ľahostajným. Po výdatných raňajkách som už zanedlho pochôdzkou prechádzal revírom, vychutnávajúc zimné čaro prírody. Na kuniu stopu som natrafil na okraji smrekovej hory a zahryznúc sa do nej som ju začal stopovať.Kuna ma vodila po kadejakých čertoch - diabloch. Vyjdúc z hory von sa opakovane vrátila do zarastených remízok, kde si pochutnávala na šípkach. Predierajúc sa tŕňami štvornožky som bol ako snehuliak. Neskoršie, najdúc po nej zvyšky peria operenca a krvavých stôp dávali tušiť, aká tragédia sa odohrala. Stopa sa mi niekoľkokrát stratila, pretože po nej prešla aj iná zver a naopak a tak bolo nutné použiť dôvtip a vcítiť sa do jej myslenia. Prenasledovanie pokračovalo a kuna sa oblúkom vrátila do pôvodnej smrek. hory, kde som prvýkrát narazil na jej stopu ( len asi 150 m od stopy ). Vytušil som, že som blízko cieľa. Unavený z niekoľkokilometrovej pochôdzky ( 5-7 km ) som si sadol, vypil náprstok bieleho lieku, dal do úst kúsok čokolády a zapálil si. Po chvíli som skontroloval náboje, vnútrajšok hlavne mojej opakovacej brokovnice kalibru 20/65, utrel sklá malého ľahkého triedra.

Kuna vyskočila na starý smrek, zanechávajúc aj iné stopy od svojich pazúrikov. Vychodený smrek a miniatúrne úlomky kôry boli na obnovci dobre viditeľné. Po konároch stromov preskákala zopár smrekov ( 7-10 ) a znovu zišla na zem ( kuna to robí často, aby zmiatla prípadného prenasledovateľa ). Zhruba po 60-70 metroch vyskočila znovu na starý smrek. K nemu blízko stojaca malá skupina smrekov, stojaca na južnej strane, bola veľmi vhodným miestom pre spálňu. Pozorujúc jednotlivo a dôkladne každý smrek triedrom som ho po chvíli uvidel. Veľké, staré hniezdo vysoko v korune stromu. Vyhodnotiac situáciu som začal konať. Koncom palice som poškriabal kôru kmeňa a prudko naň zaklepal. Kuna vyštartovala z hniezda ako blesk a preskakujúc konáre stromov ju zastavil až tretí výstrel 3,5 mm brokmi , ktorý zároveň ukončil tento príťažlivý a náročný lov. Dlho sediac a obdivujúc žltú podprsenku a trblietajúcu sa kožušinu starého kunieho samca vyvolal u mňa pocit víťazstva nad minimálne rovnocenným súperom.

(obrázok je ilustračný)

Autor: Jaro1

 

 

info_admPridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Mohlo by vás zaujať

Vyhľadaj na stránke

Prihlásiť

Zaregistrovať
podat inzerat zadarmo

Nájdete nás aj na Facebooku

Nové komentáre fotiek

  • alexander: "Klobúk dolu"
  • HunterJan: "Lovu zdar !"
  • polovnickydvor8: "hallo
    pokial viem na slovensku s..."

Používatelia stránky

Stránku si práve prezerá 150  neprihlásených návštevníkov.
Heslom sa prihlásil:

Napíšte nám

podnety2

xxzver, zviera, jelen, diviak, srnec, medved, liska, zajac, bazant, priroda, les, strom, luka, pasienok, teren, pribeh, poviedka, poviedky, rozpravky, vtip, kniha, kazatelna, posed, krmelec, krmitko, 4x4, malorazka, gulovnica, brokovnica, vzduchovka, zbran, pistol, buchacka, strelivo, strielat, strelby, pretek, trapp, parkur, naboj, strela, monolit, rws, sb, sab, sellier, bellot, federal, tsx, ttsx, lapua, zakon, vlastník, ochrana, optika, dalekohlad, puskohlad, kolimator, montaz, svenk, otocna, ocelova, weaver, horar, diskusia, diskusni, forum, fórum, chat, pokec, nazor, hunter, polovnik, polovnictvo, polovačka, polovanie, lov, lovec, myslivec, honitba, odstrel, poplatkovy, polovník, zdruzenie, PZ, SPZ, fotografie, fotky, foto, video, inzercia, inzerce, inzeraty, predam, prodam, kupim, koupim, baterka, svietidlo, príbehy, poviedky, frir, termokamera, nocne videnie, atn, pulsar, apex, scout,