baterkynoze
banner barracuda 2013 

baner_155x122

kruty2b

Stretnutia s medveďom

medved-big
Na rozhraní mája - júna som čakal v popoludňajších hodinách v stojacej smrekovo bukovej hore, kde som chcel "obeznát" srnca, ktorý vychádzal na lúku len veľmi neskoro a tak som skúšal toto miesto. Z porastu mi na spájku rat.zveri pribehol asi na 30 m asi 40-50 kg medvedík, ktorý sa akosi divne ponáhľal, oňuchával zem, nevedel,či sa má pustiť vľavo alebo vpravo a odbehol.

Vzápätí na to asi po minúte z toho istého miesta pribehla dospelá statná jelenica, ktorá sa presne tak isto správala, ako medvedík a po jeho stopách odbehla za ním, akoby ho durila. Toto všetko som pozoroval asi 30-40sekúnd. Ostal som akýsi zarazený, jelenica aby naháňala medveďa? Okamžite mi čosi v mozgu zaplo, pozrel som sa na na najbližšie stromy a najnižšie vetvy, guľovnicu som zovrel pevnejšie, ale už sa nič nedialo. Keď som to na druhý deň "hlásil", stretol som sa väčšinou s nepochopením a len dvaja starí skúsení kolegovia mi uverili v tom čase.

Príbeh č.2
S priateľom nepoľovníkom, družstevníkom, ktorý pomáhal PZ, sme sa išli na jeho naliehanie prejsť. Vošli sme do lesa a potichu išli chodníčkom. Vľavo od chodníka v strmom zráze sme začuli akési šuchotanie a tak som začal ďalekohľadom prezerať zráz, keď ma priateľ naraz chytil za kabát a ukazoval mi sediaceho medveďa medzi troma bukmi na vzdialenosť 22 metrov asi o 30 -40 stupňov inde, ako som "kukeroval". Medveď bol svetlej slamovomedovej farby, jeho oči a mierne otáčajúca sa hlava kontrolovali šramot pod nami. Otočili sme sa a rýchlym krokom sme padali preč a keď sme vyšli z hory von, išli sme nie krajom hory, ale stredom lúky a zo sršňa som ešte do vzduchu vypálil jednu ranu na ukľudnenie. Asi po troch km sme si sadli a myslím, že sa mi aj triasli kolená. Na druhý deň mi hospodár povedal,že som videl medvedicu /podľa popisu,farby,lokality/, a to šuchotanie boli medvieďatá, ktoré už boli monitorované. To bolo moje prvé stretnutie a mohlo dopadnúť aj inak, lebo keby sme nezačuli šramot, ideme ďalej po chodníčku a ten zatáčal takmer ku medvedici a boli by sme k nemu prišli na 3-4 metre.

Príbeh č.3
Pokosené a zožané lány poľných kultúr dávali nádej na úspech a keďže bol spln, tak o 21:30 som už sedel 5 metrov nad zemou a priateľ asi 250m na zemi pri hnojisku. Mesiac moc neposlúchal a asi po poldruha hodine čakania som triedrom 7x50 zaregistroval pohyb zveri, ale bolo to na okraji v tieni a zver nie a nie vyjsť na svetlý osvetlený podklad. V puškohľade bol obraz ešte horší a tak som len prikladal k očiam raz trieder, raz puškohľad. Po nejakých pár minútach to čosi predsa len vyšlo z "tieňa" a mal som skoro pod sebou, asi 70m asi 100kg "bosého". Stuhol som pri pomyslení na to, čo sa mohlo stať, keby bol človek zbrklý a len priateľ ma vyzdvihol z posedu, keď som nereagoval ani na naše vopred dohovorené časové svetelné znamenie. No,ale to boli začiatky, ktoré myslím poznajú dôverne viacerí.

Autor:
Jaro1


 

info_admPridať komentár

Bezpečnostný kód
Obnoviť

Mohlo by vás zaujať

Vyhľadaj na stránke

Prihlásiť

Zaregistrovať
podat inzerat zadarmo

Nájdete nás aj na Facebooku

Nové komentáre fotiek

  • alexander: "Klobúk dolu"
  • HunterJan: "Lovu zdar !"
  • polovnickydvor8: "hallo
    pokial viem na slovensku s..."

Používatelia stránky

Stránku si práve prezerá 162  neprihlásených návštevníkov.
Heslom sa prihlásil:

Napíšte nám

podnety2

xxzver, zviera, jelen, diviak, srnec, medved, liska, zajac, bazant, priroda, les, strom, luka, pasienok, teren, pribeh, poviedka, poviedky, rozpravky, vtip, kniha, kazatelna, posed, krmelec, krmitko, 4x4, malorazka, gulovnica, brokovnica, vzduchovka, zbran, pistol, buchacka, strelivo, strielat, strelby, pretek, trapp, parkur, naboj, strela, monolit, rws, sb, sab, sellier, bellot, federal, tsx, ttsx, lapua, zakon, vlastník, ochrana, optika, dalekohlad, puskohlad, kolimator, montaz, svenk, otocna, ocelova, weaver, horar, diskusia, diskusni, forum, fórum, chat, pokec, nazor, hunter, polovnik, polovnictvo, polovačka, polovanie, lov, lovec, myslivec, honitba, odstrel, poplatkovy, polovník, zdruzenie, PZ, SPZ, fotografie, fotky, foto, video, inzercia, inzerce, inzeraty, predam, prodam, kupim, koupim, baterka, svietidlo, príbehy, poviedky, frir, termokamera, nocne videnie, atn, pulsar, apex, scout,