Svietidlá, test č. 2

Keď som pred pár týždňami dostal ponuku na otestovanie ďalších svietidiel s technológiou LED, a to priamo od ich predajcu,  www.baterky-noze.sk, nezaváhal som ani na chvíľku. V článku sa sústredím na základný opis svietidiel, jednoduché porovnávacie testy a pri každom svietidle nájdete aj moje osobné odporučenie, na aký účel je dané svietidlo, asi najviac vhodné…

Keďže zopár podobných svietidiel s technológiou LED, od výrobcu Fénix vlastním a používam už dlhšiu dobu, privítal som možnosť vyskúšať  a otestovať aj svietidlá iných výrobcov a porovnať ich so svietidlami Fénix. Zaujímal ma hlavne ich svetelný výkon, mechanické opracovanie, ovládanie a v neposlednom rade ma zaujímalo to, ako si svietidlá budú navzájom „konkurovať“, a to v porovnaní veľkosť /  výkon. Do testu som vybral svietidlá rôznych veľkostí, od najmenšieho „trpaslíka“ iTP A3 až po „veľký obušok“ Trunite Catapult. Prekvapením  pre mňa bol, svetelný výkon už aj toho najmenšieho „trpaslíka“ A3, ktorý je napájaný 1ks. mikrotužkou AAA.

Do „porovnávacieho testu“ som vybral nasledujúce svietidlá:
Z pravej strany, spodný rad:  Líthiové články 1,5V, iTP A3, iTP A1, Olight I10,  Fénix P3D
vrchný rad:  Fenix TK11 R2, Olight M21, Dereelight V3 MC-E / V3 XP-G-R5, Trunite Catapult, Fenix TK40.

svietidla_ok

 

ITP_A3_EOS_ok2iTP A3. Toto sympatické svietidielko je napájané 1ks. „mikrotužkou“ AAA. (používa sa napr. v diaľkových ovládačoch k TV) možno použiť alkalické, líthiové aj nabíjacie NiMH články. Ako svetelný prvok je použitá  LED Cree XP-E Q5. Svietidielko má 3 úrovne svetelného výkonu: 1,5 lm, 18 lm, 80 lm. Musím napísať, že ma svetelný výkon tohto svietidielka, ktoré sa dá nosiť aj ako prívesok na kľúčoch, príjemne prekvapil. Jeho dĺžka je len 6,65 cm a priemer 1,4 cm ! Ovládanie a zmena režimov sa robí uťahovaním a povoľovaním hlavice svietidla. Toto sa mi zdá trošku nepraktické, ale dá sa na takýto spôsob ovládania zvyknúť. Po čase sa mi s troškou nácviku darilo svietidielko ovládať aj jednou rukou.

ITP_A1_EOS_okiTP A1 je podobné svietidielko ako iTP A3, ale je trošku hrubšie aj kratšie. Na napájanie slúži 1ks líthiový článok CR123A, alebo nabíjací RCR123. Ako svetelný prvok je použitá LED Cree XP-E Q5. Svietidielko má 3 úrovne svetelného výkonu: 1,8 lm, 35 lm a 190 lm, čo je už veľmi slušná hodnota k jeho rozmerom. Dĺžka svietidielka je 5,98 cm, šírka 2,04 cm. Aj toto svietidielko môžete so sebou nosiť ako prívesok na kľúčoch. Ovládanie a zmena režimov sa robí tak isto ako u predchádzajúceho, uťahovaním, alebo povoľovaním hlavice svietidla. Výkon tohto svietidielka v pomere k svojim rozmerom, naozaj slušný. Svetelným výkonom sa vyrovná aj rozmerovo väčšiemu Olight I10.

I10_okOlight I10. Toto svietidlo sa rozmermi tak trošku podobá na svietidlo Fénix P3D.  Je však oproti P3D kratšie a na rozdiel od Fenix P3D je napájané len 1ks CR123A, alebo nabíjacou RCR123 (Fenix P3D používa na napájanie 2ks.)  I10 Má plynulé nastavenie výkonu v rozsahu 6-205 lumenov s dobou prevádzky  až 50 hod. Možno aktivovať aj zábleskové režimy SOS a strobe. I10 je vhodná ako svietidlo do vrecka, môžete ju mať stále so sebou a použiť ju vtedy, keď ju potrebujete. Ako svetelný prvok je použitá najnovšia prémiová LED Cree XR-E R2. Dĺžka 9,3 cm a priemer 2,4 cm. K tomuto svietidlu je možné dokúpiť červený a zelený filter a biely difuzér. Svetelný výkon ma nijako zvlášť neoslnil. Pri porovnávacích testoch som zistil, že svieti skoro rovnako silno, ako oveľa menšia „kľúčenková“ iTP A1. Výhodou I10 je však vypínač, ktorý je umiestnený vzadu, na rozdiel od iTP A1 a iTP A3 ktoré sa ovládajú pootočením hlavice.  I10 má naviac zábleskový režim, čo sa môže tiež niekedy zísť. Svietidlo I10 má však v týchto rozmeroch, dostačujúci svetelný výkon, na bežné svietenie. Toto svietidlo je možné mať stále so sebou vo vrecku a bude vhodné pre ľudí, čo chcú držať svietidlo v celej ruke a nie len dvomi prstami, ako „trpaslíkov“ iTP A1 a iTP A3.

Porovnanie veľkostí najmenších svietidiel.
( Z pravej strany: iTP A3, iTP A1, Olight I10, a pre porovnanie – Fénix P3D )

porovnanie_male

Zo skupinky „miniatúrnych“ svietidiel, je veľmi ťažké zvoliť si favorita. Ich svetelný výkon je viac než dostačujúci na účel na ktorý sú určené.  Sú to svietidlá, ktoré môžeme mať stále pri sebe, nezaťažujú svojou váhou, ani neprekážajú svojimi rozmermi. Myslím si, že výberom ľubovoľného svietidla z tejto skupiny, chybu neurobíte. Na porovnanie veľkosti, ako  aj svetelného výkonu, som použil svietidlo  Fenix P3D. Svietidlo Fenix je však v tejto veľkostnej kategórii výkonnejšie, avšak na napájanie používa až 2ks. CR123A. Na druhej strane, môžu svietidielka z tejto skupinky bojovať pomerom veľkosť / výkon. Tu je situácia už trošku iná. Aj tá najmenšia iTP A3, ktorá je napájaná 1ks AAA, dáva dostatočný svetelný výkon na bežné svietenie v noci pri ceste z revíru, alebo na turistiku. Uplatnenie si tieto miniatúrne svietidielka nájdu celkom určite aj v domácnosti, na chate, alebo v aute.

M21_okOlight M21. Tak na toto svietidlo som si chcel už dávnejšie „posvietiť“ Výrobca uvádza „až“ 500 lumenov. V tomto svietidle je použitá LED Luminus Phatlight SST-50.  Svietidlo je určené primárne pre ozbrojené zložky, osobnú obranu a pre poľovníkov. Zvoliť možno 4 svetelné režimy. Napájanie je možné 1ks. akumulátor 18650, alebo 2ks. CR123A , alebo 2ks. nabíjacie RCR123. Toto svietidlo sa rozmermi veľmi približuje svietidlám na „univerzálne použitie. K tomuto svietidlu sa dajú dokúpiť rôzne taktické doplnky. Osobne som bol veľmi zvedavý, ako sa výrobcovi podarilo do takého relatívne malého svietidla „napratať“ oných 500 lumenov. Porovnal som preto svietidlo M21 so svietidlom Fenix TK11-R2. Obe svietidlá sú podobnej veľkosti, používajú rovnaké napájacie články. Rozdiel je v tvare reflektoru a v použitom LED prvku. (TK11-R2 má  Cree Ultra Premium (R2) 7090 XR-E LED). Výsledok ma trošku prekvapil. Pri napájaní 1ks akumulátorom typu 18650 vyhrala Fenix TK11-R2 . Keďže akumulátor 18650 má napätie 3,6V, skúsil som do svietidla vložiť 2x lítiový článok 3V, spolu teda 6V. (Nemal som k dispozícii nabíjacie RCR 123, tam by bolo spolu napätie 7,2V). Svetelný výkon M21 sa síce mierne zvýšil, ale na Fenix TK11-R2 aj tak nedosiahol. Neviem ako meral výrobca výkon na M21, alebo aké kritéria pri meraní boli použité, celkom určite však M21 svieti slabšie ako Fenix TK11-R2. Celkovo však hodnotím Olight M21, ako veľmi šikovné svietidlo s dostatočným výkonom na svoje rozmery. A aj vzhľadom na svoje rozmery a konštrukciu, sa príjemne drží v ruke. M21 je dodávaná v praktickom kufríku a v príslušenstve nájdete aj puzdro na opasok.  Zaujímavosťou na tomto svietidle je taktický bojový krúžok naskrutkovaný vpredu na reflektore. Je z tvrdokovu a podľa výrobcu je určený na sebaobranu. Jedinou chybičkou krásy tohto svietidla je fakt, že sa výrobca pravdepodobne dal zlákať populistickým krokom a uvádza nereálnu hodnotu lumenov. Pri tejto príležitosti mi nedovolí, aby som si nerypol do „lumenov“.  Ako je aj tu vidieť, nie vždy je dobré si vyberať svietidlo podľa výrobcom uvádzaných lumenov. Niekedy je dobré si svietidlo pred kúpou najskôr vyskúšať, poprípade porovnať ho s iným, veľkosťou podobným svietidlom. Rozdiely tam celkom určite nájdete. V kategórii veľkostí ako Olight M21, je veľa svietidiel od mnohých výrobcov. Osobne som mal možnosť doteraz vyskúšať v tejto veľkosti 5 rôznych svietidiel. Jednoznačným víťazom je v tomto teste nehodnotené svietidlo Fenix TK11-R2. Zatiaľ som ešte nemal možnosť držať v rukách výkonnejšie a univerzálnejšie svietidlo týchto rozmerov. O TK11-R2 som písal v predchádzajúcom článku.

V3_ok

Dereelight V3 MC-E / V3 XP-G-R5. Veľmi zaujímavé svietidlá – dvojičky. V podstate sú zvonka úplne rovnaké, líšia sa len použitým typom svetelného LED prvku a použitým typom – povrchu reflektoru. Prvá z nich používa LED MC-E a zdrsnený – textúrovaný povrch reflektoru (nazýva sa aj „pomarančová kôra“ ). Dvojča s LED XP-G-R5 má povrch reflektoru hladký.  Tieto vlastnosti potom predurčujú tieto svietidlá, každé na iný účel. Svietidlo s LED MC-E svieti viac do strán , má širší kužeľ a svetlo je pekne, a rovnomerne „rozložené“ v celom svetelnom kuželi. Svietidlo s LED XP-G-R5, svetlo sústreďuje viac do stredu a svieti tak oveľa ďalej, ako jeho dvojča s LED MC-E. Na druhej strane je svetelný kužeľ tohto svietidla (s LED XP-G-R5)  po okrajoch svetelného kužeľa už menej výrazný. Toto svietidlo je vhodné tam, kde je požiadavka svietiť do väčšej diaľky. Nie je vhodné napríklad na dohľadávanie zveri, alebo prehľadávanie širšieho priestoru. Na tento účel by som odporučil prvé svietidlo z tejto dvojice (LED MC-E a textúrovaný povrch). K  obom týmto svietidlám sa dá dokúpiť predlžovací nadstavec, a možno tak použiť k ich napájaniu 2x akumulátor typu 18650, alebo 4x CR123. Pri takomto napájaní svietidiel sa podstatne zvýšil  výkon hlavne prvého svietidla z tejto dvojice s LED MC-E. Celková dĺžka svietidla sa tým síce zväčší, ale svetelný výkon ktorý sa týmto spôsobom dá dosiahnuť, stojí za to.  

catapult_okTrunite Catapult.
Catapult je rozmerovo jedno z najväčších LED svietidiel, ktoré som mal možnosť vyskúšať. (samozrejme okrem Fénix TK40). Svietidlo je robustnej konštrukcie a je určené do najťažších podmienok. Veľmi dobre sa drží v ruke. Na jeho napájanie sa dá použiť 1x nabíjacia 18650, 2x líthiová CR123A, alebo 2x RCR123. Toto svietidlo sa dá predĺžiť naskrutkovaním predlžovacieho nástavca, a tým je možné na jeho napájanie použiť 2x akumulátor typu 18650, alebo 4x CR123, čo zvýšilo jeho svetelný výkon dosť výrazne. Catapult má robustný reflektor a hladkým povrchom. Svetelný kužeľ Catapultu je rovnomerný. Toto svietidlo je vhodné na prehľadávanie rozľahlých priestorov. Dovolil som si porovnať Catapult so svietidlom, ktoré už vlastním dlhšiu dobu, a tým je Fenix TK40. Catapult (na obr. je v pravo) je menší ako TK40 (na obr. je vľavo) , ale situácia sa zmení po naskrutkovaní nadstavca na Catapult. S týmto nadstavcom je už Catapult o poznanie väčší ako TK40. Pri priamej konfrontácii Catapult (bez nástavca) a TK40  v noci, je jednoznačný víťaz TK40. Po naskrutkovaní nástavca a tým aj zvýšení napájania Catapultu, sa výkon oboch svietidiel skoro vyrovná, ale aj tak, aj keď tesne, je pre mňa víťazom TK40. Je to asi ťažšie popísať, ako vidieť. Skúsim to asi takto. Svetlo ktoré je svietidlami vyžarované, totiž nie je rovnaké. Líši sa nie len odtieň – farba svetla, šírka svetelného kužeľa, vzdialenosť dosvitu, ale aj  „sýtosť“ – „hustota“ svetla.  Možno som nepoužil ten správny výraz, ale neviem to inak nazvať.  Pojmom „sýtosť“ myslím to, ako je nasvetlená scéna, (svetelný kužeľ) vnímaná ľudským okom. (Toto platí všeobecne o všetkých svietidlách v tomto článku.) Neviem ako to urobili vo Fenixe s TK40, možno je to tvarom reflektoru, elektronikou, alebo selektovaným výberom LED, ale svetlo s TK40 sa mi javí v tomto smere, ako úplne najlepšie. V nasvetlenej scéne sú objekty (stromy, kamene, kríky…) oveľa zreteľnejšie, ako pri iných svietidlách. Myslím si, že na vnímanie sýtosti zrejme bude mať dosť podstatný vplyv aj ľudské oko. Je preto dosť možné, že tento jav, budú rôzni ľudia vnímať odlišne. (Berte to prosím, len ako môj názor.) Na obhajobu Catapultu však musím napísať, že s nadstavcom predstihol v dosvite TK40. Zaujímavé je aj to, že Catapult aj TK40 mali približne rovnako široký  svetelný kužeľ.  Spomeniem tu ešte jednu zaujímavosť, ktorá sa mi naskytla pri teste svietidiel. V jeden večer keď som robil testy svietidiel, začala padať veľmi hustá hmla. Najskôr som sa hneval, ale rýchlo som zistil, že hmla mi vlastne veľmi pomohla pri porovnávacích testoch. V hmle sa svetlo odrážalo od jemných čiastočiek vody v hmle a svetelné kužely boli nádherne ohraničené, takže sa dali navzájom porovnávať. Ak ste niekedy skúsili svietidlom zasvietiť v noci a počas hmly, tak určite viete o čom hovorím (píšem). Catapult som napokon zvolil víťazom tohto porovnávacieho testu a to hlavne z dôvodu jeho svetelného výkonu. ( TK40 som v tomto teste použil len na porovnanie a preto do bodovania týchto svietidiel nemôže zasiahnuť.) 

Porovnanie veľkostí  ďalších svietidiel.
( Z pravej strany: Fenix TK11 R2, Olight M21, Dereelight V3 MC-E / V3 XP-G-R5, Trunite Catapult, Fenix TK40 )

velke_svie_ok

Záverečné zhodnotenie:

Všetky svietidlá v teste č.2, boli z môjho pohľadu mechanicky veľmi kvalitne opracované. Telo každého svietidla je z kvalitných hliníkových zliatin, aj reflektor a krycie sklá sú vysokej kvality. Pod všetkými závitmi boli gumené O krúžky kvôli vodotesnosti svietidiel. Výhrady snáď môžem mať len k elektronike použitej v niektorých svietidlách. V tomto smere je celkom určite lídrom firma Fenix, ktorej svietidlá sa v tomto teste objavili len na porovnanie. Elektronika u svietidiel Fenix, vie veľmi dobre spracovať napätie napájacieho článku a zaistiť tak stabilné napájanie LED prvku v čo najširšom rozsahu. Rozdiel v elektronike je vidieť napr. u svietidla Catapult, ako aj u svietidiel Dereelight V3 MC-E / V3 XP-G-R5, kde svetelný výkon je podstatne vyšší, pri vyššom napájacom napätí.

Veľkou výhodou svietidiel s LED technológiou je vysoká životnosť LED, nižšia spotreba oproti klasickým žiarovkovým svietidlám a vysoký svetelný výkon v pomere k veľkosti svietidiel. Technológii LED celkom určite patrí budúcnosť, a na klasické žiarovky sa  už o  pár rokov budeme chodiť pozerať asi len do múzea …

Aj keď som za víťaza testu č.2 z týchto svietidiel zvolil Trunite Catapult, neznamená to, že zostávajúce svietidlá sú horšie. Všetky svietidlá sú veľmi dobré, aj keď každé z nich je svojou veľkosťou, výkonom a možnosťou dokúpenia doplnkov, určené na iný účel.

catapult_nadstavcom_ok

Catapult sa stal víťazom hlavne kvôli svojmu veľkému svetelnému výkonu (s nástavcom), ako aj za svoju robustnú konštrukciu. Na tomto svietidle sa mi páči aj možnosť použitia 1 alebo 2ks. článkov 18650. (TK40 pri podobnom výkone  potrebuje 8x AA).

Môžem napísať, že u týchto svietidiel je výkon daný použitým LED prvkom, kvalitou elektroniky, veľkosťou a tvarom reflektoru, použitým napájacím článkom a veľkosťou napätia. To dohromady znamená, že na väčší výkon bude potrebovať svietidlo, aj väčšie rozmery. Samozrejme sa vo svojej veľkostnej kategórii nájdu svietidlá, ktoré pri podobnej veľkosti budú výkonnejšie. Pekným príkladom je Fenix TK11-R2 a Olight M21, kde TK11-R2 pri  „veľmi podobných“ rozmeroch a rovnakom napájaní, je o kategóriu výkonnejšia ako M21.

Pri testoch som ako napájacie články používal nabíjacie akumulátory AA aj AAA Eneloop, Líthiové AA, nabíjacie akumulátory IC 18650, a líthiové CR123. Na nabíjanie akumulátorov AA aj AAA som používal nabíjaciu stanicu Ansmann XC3000 (na  1. obrázku) a na nabíjanie IC 18650 nabíjačku UltraFire WF-139.
 
Svietidlá na test zapožičal predajca www.baterky-noze.sk
 
Doplnenie článku o svietidlo Olight M20.
/ 24.5.2010 /

Dodatočne som do testu dostal od dovozcu www.baterky-noze.sk, svietidlo Olight M20. Podľa údajov výrobcu Olight M20 Warrior Premium R2 disponuje svetelným výkonom 250 lumenov. Keďže ide o svietidlo, ktoré sa mi dostalo do ruky až po skončení testov, porovnám ho len so svietidlom Olight M21 ako aj so svietidlom Fenix TK11-R2. Model M20 je veľmi podobný modelu M21, má však menší reflektor a je preto vhodné aj ako svietidlo na zbraň. (zákony s SR toto neumožňujú) Svietidlo M20 má na rozdiel od jeho súrodenca M21, príjemne prekvapilo. U M21 výrobca uvádza svetelný výkon 500 lumenov, ale aj tak je o poznanie „slabšie“ ako súrodenec M20 s 250timi lumenami. Svietidlo M20 svieti celkom slušne do diaľky, jeho sveteľný lúč je však pomerne úzky. Toto je na druhej strane výhoda, na účel, na ktorý sa toto svietidlo najviac hodí. Ovládanie je rovnaké ako u svietidla M21. Zmena režimov sa robí pootočením hlavice svietidla. Myslím si, že aj tak väčšina používateľov bude používať len najsilnejší režim. Pri porovnaní so svietidlom Fenix TK11-R2 som bol trošku na vážkach. Chvíľu sa mi zdalo ako výkonnejšie svietidlo M20 a chvíľlu zasa Fenix TK11-R2. Testy som preto opakoval viacej krát a svietidlá som skúšal v rôznych situáciách. Nakoniec som dal obe svietidlá na jednu výkonovú úroveň. Svietidlo M20 je však lacnejšie ako Fenix TK11-R2, a tak má pri porovnaní “ výkon/cena“ prevahu, a tým pádom aj víťaztvo vo svojej veľkostnej kategórii. M20 dokázala pokoriť doterajšieho môjho favorita, Fenix TK11-R2. V čase písania tohto článku je už na trhu aj novšia verzia Fenix TK11-R5. Tento model som ešte nemal v rukách, ale už sa teším na to, keď ho vyskúšam. Hodnotenie Olight M20 je preto veľmi pozitívne. Svietidlo M20 na mňa urobilo veľmi dobrý dojem.

sv1sv2

Prikladám aj fotografie svietidiel M20 (vľavo) a M21 (vpravo).

Autor: volodo

 

4 Comments

  1. Svietidlá, test č. 2
    volodo – opätovne potvrdzuješ , že asi „poškuluješ po novej špecializácii „… a ide Ti to fakt skvele ,výborný článok – gratulujem !:D

  2. Držal som v rukách katapult a je to poriadny kyjak! Ja mám baterku s halogénom a tá svieti ako motorka;-)

  3. Volodo, užitočný článok, veľmi dobrá robota. Gratulujem.
    [b]Volodo, užitočný článok, veľmi dobrá robota. Gratulujem.[/b]

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zobrazená.