Kde je pravda ? / Mýtus alebo realita? /

 
Určite ste to už aj vy niekedy počuli “netrafil som, strela zavadila o trávu…”.  Je to  mýtus, alebo je tomu naozaj tak ? Naozaj môže strela významne vybočiť zo svojej dráhy po tom, ako sa na svojej dráhe stretne so steblom trávy, alebo menšej vetvičky ?
 
Toto je často diskutovaná téma medzi nami poľovníkmi. Jedni tvrdia, že už len pri dotyku s trávou strela vybočí zo svojej dráhy, iní tvrdia, že strela nezmení svoju dráhu ani keď jej v ceste budú stáť silnejšie prekážky ako je tráva. Kde je teda pravda? Je príčinou chybného zásahu tráva, alebo je to chyba strelca. Je len málo ľudí čo si vedia priznať pravdu. Jednoduchšie je vyhovoriť sa na “zlú” trávu, však ? Pravda je, tak ako vždy, niekde uprostred. S priateľom Igorom nám to nedalo pokoj a rozhodli sme sa, že tento mýtus preveríme.
 
Modelovou situáciou je poľovačka na diviaky, strelec vidí cieľ asi 50 krokov od seba, v ceste mu však stoja kríky . Diviaky jasne vidí, ale má obavu, aby strela zasiahla cieľ bez vybočenia zo svojej dráhy.
 
Tak sme si takúto situáciu nasimulovali na strelnici. Terč sme umiestnili vo vzdialenosti 50m. Pred terčom vo vzdialenosti 10m sme postupne do dráhy strely upevnili viazaničky z rôznych druhov tráv a vetvičiek, od najjemnejších, až po vetvičky z listami a konárikmi o hrúbke cca 5mm. Mali sme pripravené viazaničky z vysokej lúčnej trávy, ďalšiu z vetvičiek z brezy aj s listami, ďalšiu z vetvičiek s ihličím z borovice, ďalšiu z 5mm konárikov z lipy , ale bez listov. Pripravených sme mali ešte asi ďalších 5 viazaničiek rôznych konárikov a tráv, ale nedalo sa to všetko stihnúť za čas, ktorý sme mali k dispozícii na strelnici.
 
Ako prvý z kalibrov sme si zvolili 308Win. Postupne ako nám časové možnosti dovolia, vyskúšame aj výkonnejšie, ale aj slabšie kalibre poľovných zbraní. Do prvého testu sme  vybrali  strelivo Schnetz s 8g strelou KJG, ďalej strelivo Igman s 9,7g strelou a strelivo Sako s 13g strelou. Celý test prebiehal vo viacerých fázach. Prvou fázou bol nástrel do terča bez prekážok a to preto, aby bolo jasné, kde budú v terčoch zásahy z rôznym strelivom ešte bez prekážok. Neriešili sme z časových dôvodov nastreľovanie na stred terča. Postačilo nám rozmiestnenie zásahov v terčoch tak, ako to ktoré strelivo “lietalo”. Strieľalo sa v sériách po 3 nábojoch. V podstate 3 strely stačili na správne určenie miesta zásahu. Aj keď sa stalo, že sem-tam, jedna z trojice včeličiek uletela trošku mimo, ďalšie dve boli potvrdením správneho miesta zásahu. ( pozrite si video )

 

Po tejto fáze sme postupne pred nový terč umiestnili pripravené viazaničky z rôznych druhov tráv a vetvičiek. Ako prvá bola v teste najľahšia strela pre 308W / 8g KJG (bolo to asi zo zvedavosti, správne sme však mali začať s 13g …) Strieľalo sa v sériách po 3 strelách. Po odstrieľaní sme vyhotovili fotodokumentáciu a vymenili sa viazaničky za vetvičky z hrubšími konárikmi. Potom prišiel na rad iný druh streliva a celý test sa zopakoval zo všetkými testovanými prekážkami. Menší problém bol niekedy správne zamieriť na terč preto, lebo niektoré viazaničky boli málo “priesvitné” Preto sme aj počítali s miernou nepresnosťou pri zásahoch. Nakoniec sa však ukázalo, že naše obavy sa nenaplnili.

horny_terc_spoluspodn_ter

Vľavo je terč bez prekážok a pravo terč s nástrelmi cez prekážky. Je vidieť, že rozptyl je daný prevažne chybou strelca, ako tým že strela zavadila o prekážku.

 

Postupne sme takto odstrieľali všetky série a na konci testu sme konštatovali, že ani tá najľahšia 8g strela v kal. 308W, nevybočí výrazne zo svojej dráhy tak, aby strela bezpečne nezasiahla cieľ. Vybočenie z dráhy pri prechode cez testované prekážky v žiadnej zo skúšaných striel nebolo merateľné. Rozptyl bol – vzhľadom na podmienky streľby a sťaženej viditeľnosti terča kvôli prekážkam – zanedbateľný a v reálnej praxi by pravdepodobne nehral žiadny význam.

prestrelena_travavetvicky_spolu

prestrelene_konarikyprestrelene_ihlicie

Na detailných obrázkoch je vidieť dráhu ktorou sa cez viazaničky dostala strela k terčom.
(kliknutím si obrázky môžete zväčšiť)

Celkom určite by test vybočenia strely bol iný pri streľbe na väčšie vzdialenosti, ako aj pri umiestnení prekážky ďalej ako nami testovaných 10m. Nám však išlo o otestovanie na začiatku popísanej modelovej situácie. Tento test sme robili aj kvôli rôznym sporom o výkon toho , alebo onoho kalibru. Mnoho diskusií sa točí okolo výkonných kalibrov práve z dôvodu možnosti strieľať aj cez takéto prekážky. Vznikajú zbytočné spory zástancov veľkých a menších kalibrov. Zástancovia veľkých kalibrov ako svoj argument, veľmi často používajú práve príklad, možnosť strieľania cez kríky …

Jedna perlička na záver. Keď sme už nekonečnú výmenu viazaničiek a fotografovania konečne ukončili, padol návrh na to, ako by sa asi strela správala pri prechode cez podstatne odolnejší materiál, akým boli nami testované vetvičky. Takže čo by to tak asi mohlo byť ? Oči nám padli na skoro plnú 2l fľašu s kofolou. Nie že by som kofolu osobne nemal rád, ale takémuto testu som neodolal. Takže terč, v dráhe strely je 2l fľaša s tekutinou (kofola), čo myslíte, vybočila strela kal.308Win / 8g / KJG podstatne so svojej dráhy ? Odpoveď dá priložené video…

Video je zhotovené amatérskou technikou, preto aj kvalita je taká, aká je …

Za poskytnutie priestorov na strelnici, ako aj za ústretový postoj by sme chceli poďakovať majiteľovi strelnice “Horáreň Nový Tekov pri Mochovciach” p. Štefanovi Ráczovi.

Autor: volodo

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
17 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
martin75
martin75
14 years ...

vyhovorky?
Vyborny test chlapi,dali ste si zalezat a konecne niekto prestrielal dlhorocnu famu o trave;-) gratulujem Vam a tesim sa na dalsi test

Jager68
Jager68
14 years ...

Vlado super.

Mafián2
Mafián2
14 years ...

paráda,teším sa na pokračovanie.

solimkenaj
solimkenaj
14 years ...

konecne
takze je to jasne !!!!!!!! ziadne konare travy a vetvicky ale len cisto CHYBA strelca takze hup na strelnicu a ideme trenovat oko ;-);-);-)

1lubos
1lubos
14 years ...

paradička
Krasna robota chlapi

wins
wins
14 years ...

pekne
ozaj dobré, som rád že ste potvrdili to, čo som si vždy myslel
ešte ma zaujíma test mýtu rozpadnutej strely z remingtona (hociktorej “rýchlej” 22ky) na steblách trávy; vraj vďaka pár steblám prežilo veľa srncov;
test je vždy super vec a keď pridáte aj test w 243, potešíte mi srdce; bombový, ale neľahký by bol test na zmenu smeru pri “líznutí” hrubšej prekážky ako je kmeň bežnej liesky či mladého buka; pokiaľ by došlo k vychýleniu strely, malo by to byť v prospech ťažších pomalších striel oproti ľahším a rýchlejším, tak to funguje pri nižších rýchlostiach letiacich predmetov; pri rýchlosti striel ktovie…

lesaj
lesaj
14 years ...

Dobrá práca
[i]Vlado+Igor, odviedli Ste veľmi dobrú robotu. Ďakujem Vám a prajem veľa zdaru.[/i]

Glončák
Glončák
14 years ...

super test
som rad ze som si mohol pozriet taky test strielania cez prekazky.Myslim ze to vsetci polovnici ocenia.ale bola tam tazka gulova raz.Co tak lahsie .Napriklad 223 ,222.?

výr
výr
14 years ...

Test
Igor,
Bolo by zaujímavé vedieť z akého testu čerpal skúsenosti autor tohoto článku:
http://www.agris.cz/etc/textprint.php?iTextId=122471&iSub=518&iCurrSection=&sFile=/vyhledavac/detail.php

Mali by ste si to vydiskutovať 🙂
Zdar

volodo
volodo
14 years ...

pre Výr
Aj kvôli takýmto článkom, ako si sem nalinkoval, vznikajú rôzne mýty… 🙂
Preto sme sa rozhodli preveriť podobnú situáciu v praxi a necháme na čitateľoch, aby si sami vytvorili názor. Je ľahké niečo napísať, oveľa ťažšie je to aj dokázať. Z nášho testu sme zverejnili video a aj fotografie, ktorými podporujeme svoje zistenia.
Toto sa žiaľ o autorovi tebou nalinkovaného článku nedá povedať.
Len slová, slová, ale “dukaz asi utek” …. 😉

volodo
volodo
14 years ...

pre Glončák
Glončák, išlo o modelovú situáciu tak ako je popísaná v článku. Myslím že 222 alebo 223 nikto nebude strieľať na diviaka cez kríky. Ale ako sme sľúbili, otestujeme aj ťažšie a aj ľahšie kalibre. Určite sa dostane aj na kaliber 223…

volodo
volodo
14 years ...

pre wins
Wins, pripravujeme aj test 222, 223 kontra obilné klasy…
Poprosím však o trošku strpenia…

Ďakujeme všetkým za pochvalu a podporu.

Jager68
Jager68
14 years ...

Vlado ja dufam,že na diviaka sa z 222 a 223 nebude strielat vobec.Nie to este cez kriky.
Podla mna je cca 3,5g strela až veľmi ľahka na streľbu co i len cez steblá.Výnimkou je asi len KJG.
243W by už na tom mohla byť lepšie…nechame teoriu na další test pridem..a skusime aj 6,5ku.

lanus
lanus
14 years ...

Test
Volodo – keďže ste sa pustili do užitočnej činnosti boli by dobré odstrániť problém so zamierením “cez vetvičky” . Podľa mňa by bolo vhodnejšie presne namieriť na terč bez prekážky a touto za pomoci napr. rybárskej šnúry terč prekrývať na okamih výstrelu.Týmto spôsobom by sa dal zistiť skutočný zhoršujúci účinok prechodu strely prekážkou.;-)

spider
spider
14 years ...

test
Chlapi je to výborný článok.Ak ešte pridáte pár kalibrov tak to bude super.;-)
Konečne sa stýmto problémom niekto prakticky zaoberá.

lovec
lovec
14 years ...

Pokračovanie testu
Ďalšie pokračovanie testu máme úspešne za nami a čitatelia a priaznivci horar.sk sa môžu čoskoro tešiť na zaujímavé informácie, fotografie a video.

miro13900
miro13900
7 years ...

test
Prekazka meter dva pred tercom uz asi velazmeny v balistike streli nespravi. Mozno by bolo zaujimavejsie dat tie iste prekazky 50, alebo 25 m od hlavne a tak strielat na terc na 100 m. Ja na dolniakoch mam zvycajne ten problem ze porast je primne a strielam na otvorenu rolu. Zaujimave by bolo skusit napriklad aj lahsi kaliber ako je rem 223. Nie len standardne kalibre a streli od 10 g. a tazsie.

Dakujem. Miro.