Poľovačka na inzerát

Som jeden z poľovníkov, ktorý tak ako mnohí na Slovensku nemajú revír. Čiastočne mi to vyhovuje, lebo nemám pre náročné zamestnanie čas využiť všetky pozvania na poľovku a okrem toho je mi známe, čo obnáša byť členom PZ a starať sa o revír. A tak ako mnohí poľovníci som odkázaný na pozvanie alebo poplatkový lov na inzerát.

V roku 2010 som absolvoval v dvoch sezónach spolu osem spoločných poľovačiek. Šesť z nich bolo „poľovačkou na inzerát“, dve z toho boli v zahraničí, ostatné na Slovensku.

Dovoľte mi, aby som poľovačky porovnal a podelil sa s Vami o môj názor!

Taliansko: Poľovačka začína obyčajne večer spoločnou večerou, pred ktorou sa každý účastník zaregistruje a dostane potvrdenie o zaplatení poplatku. Potvrdenie o zaplatení môže dokonca použiť do daňového priznania. Po večeri organizátor predstaví revír, v ktorom sa bude poľovať, na mape obyčajne ukáže poľovné miesta, oznámi sa počet honcov a počet poľovných psov, ktorých je viac ako dosť. Nakoniec pristúpi k slávnostnému losovaniu poľovných stanovísk.

Celé to prebieha v milej atmosfére a napätí, popíja sa s veľkou mierou víno a k tomu sa konzumuje množstvo chutných lokálnych špecialít. Na záver sa predstavia závodných, ktorí sa ešte ten večer zoznámia so svojimi skupinami.

Ráno, v presne stanovenú hodinu, závodný umiestňuje strelcov na stanoviská. Podľa vzdialenosti buď pešo alebo presne označeným autom. Stanoviská sú vyberané citlivo a s veľkým ohľadom na bezpečnosť. Častokrát sú strelecké stanoviská na malých kazateľniciach s maximálnou výškou max 1,2 m, ktoré umožňujú prehľadne vidieť terén a bezpečne strieľať. Všetko prebieha ticho, plynule a organizovane. A to si myslíme, že Taliani sú „neporiadni a neorganizovaní„ !

Každý poľovník je oboznámený s časovým harmonogramom a dĺžkou trvania pohonu a po skončení pohonu sú strelci zberaní svojim závodným.

Medzi pohonmi sa ponúka občerstvenie ako v prírode, ale za dodržania všetkých hygienických pravidiel. Ostatný priebeh po poľovačke sa podstatne nelíši od slovenskej reality.

Aká je slovenská realita ?

Organizátor poľovačky je najviac ustarostený aby vybral do stanoveného dátumu peniaze. Pre túto povinnosť mu akosi neostane veľa času, aby zohnal dostatok poľovných psov a honcov. Obyčajne sa sťažuje, že nie sú ľudia a psi…, hm chápem, ťažká situácia :-(((…možno keby im zaplatil. Na poslednej poľovačke počet strelcov prevýšil počet honcov.

O naplánovaní poľovačky a rozmiestnení strelcov sa ani nechyruje a tak sa stalo, že napríklad na love kačíc, na mňa vyšlo miesto, kde sa nedalo pre konáre a stromy ani vystrčiť puška. Tak som to vyriešil tak, že som oznámil, že na tomto mieste nezostanem a idem ďalej.

Na druhej spoločnej na diviaky, priateľovi vyšlo miesto pred hustým porastom, ktorý by sme neprestrelili ani s kalibrom .50 BMG a diviak by musel ujsť zo „psychiatrickej liečebne“ aby sa vybral týmto smerom. O kazateľniciach a pripravených streleckých miestach nemôže byť ani reči. Je to pochopiteľné, lebo hlavným zmyslom týchto poľovačiek sú tri základné veci: vybrať poplatok, rýchlo skončiť a podľa možností streliť čo najmenej „ich zveri“.

Pre organizátora poľovačky je najvýhodnejšie ak robí menej pohonov, ale za to sú dlhšie. Najlepšie je ak má pohon aspoň 6 km. Strelci na stanovištiach obyčajne tak premrznú, že na ďalší pohon odmietnu ísť. V decembri sme stáli na stanovisku 3,5 hodiny a po tomto pohone veľa účastníkov z poľovačky odišlo. Rozmiestňovanie strelcov na stanoviská sa deje podľa nepredvídateľných pravidiel. Raz je to podľa poradia ako sa pochoduje v zástupe, ale často sa závodný rozhliadne dozadu a na uvedené stanovisko dosadí nejakého „známeho“. A tak sa stáva, že do poslednej chvíle neviete predvídať, kde budete stáť a kedy to na vás vyjde. Losovanie stanovísk a odvedenie účastníkov poľovačky z pohonu je neznáma vec a takisto aj časový harmonogram pohonu.

Po pohone sa ponúkne občerstvenie, ktorým je obyčajne najlacnejšia múková klobása alebo bageta z benzínovej pumpy za 2,30 eura. Hm, …chápem, doba je ťažká a organizátor musí znížiť výdavky a náklady aby neskrachoval. Poľovníci sú ľudia, ktorí sa pohybujú v lese, dotýkajú sa zeme, stromov a zveri rukami a sú naučení na pohyb v prírode. To ale neznamená, že ak Vám ponúknu čaj na občerstvenie, že pošlú s čajom pracovníka miestneho JRD, ktorý ma nechty čierne ako uhoľ a na pohári zanecháva špinavé odtlačky prstov.

O poslednom postrehu som dlho váhal, či ho mám napísať a zverejniť. Ale keď sme to už prebrali všetko, musíme sa zmieniť aj o finančnej stránke. Poľovné združenia si poľovačkami na inzerát zlepšujú svoje hospodárenie a platenie nájmov. Na tom by nebolo nič zlé, ak by za to poskytli aj primerané služby. Nechápajúca je často určitá rivalita, medzi platiacimi hosťami a domácim personálom. Sami ako združenie peniaze na zaplatenie nájmu často nemajú, ale pritom zahliadajú na tých, čo do združenia donesú peniaze. O tom, že sú to nemalé čiastky nemusím ani hovoriť. Na decembrovej poľovačke bolo minimálne 35 strelcov a možno aj 45. Ak si to vynásobíte základným poplatkom x 110 euro, prídeme , že sa jedná minimálne o 3860 €  / 100 000 SK /. O tom, že existuje možnosť, že poplatky za poľovačku sa vyberajú často cez účet fyzickej osoby, a tým pádom nie sú registrované v účtovníctve, sa už nechcem ani zmieňovať. Teraz ale k tej jednej príjemnej veci a tou je vytúžený a zaslúžený guľáš. Nič na tom, že ako jediná hodnotná vec z poľovačky stál 110 euro!

Naša malá krajina nemá veľa možností poskytnúť turistickému ruchu atrakcie. Jedným naším bohatstvom sú lesy a možnosť ich poľovného využitia. Ak však našu krajinu navštívia zahraniční poľovníci a stretnú sa z hore popísanými skúsenosťami, ako tomu bolo na decembrovej poľovačke, na druhú poľovačku už určite neprídu …

A čo je pre našich organizátorov spoločných poľovačiek oveľa horšie, pri dnešnej komunikácii medzi členmi poľovných združení v zahraničí, ktorú podporujú i skupiny na sociálnych sieťach, neprídu ani iní, a o zlú reklamu máme postarané aj zadarmo.

autor: Dr. Jaroslav Vidan
www.brokovnice.sk

P.S. Bol som aj na poľovačkách, ktoré boli zorganizované dobre a kvalitne.

14 Comments

 1. Dobrý deň. Ja mám také isté skúsenosti s poľovačkami na SK. Tento rok som bol na 5 platených poľovačkách v jednom súkromnom združení na vých. slovensku a v jednom neďalekom PZ. Všade to je tak ako ste napísal p. Vidan. Žrebovanie postov je neznáma vec. Na lukratívne posty sú väčšinou umiestňovaný známi a kamaráti. Zber strelcov po pohone závodčími, okrem jedného prípadu – taktiež neznáma vec. Schádzame sa asi takým spôsobom, že keď už sa nič dlho nedeje, tak sa okolitý strelci dáme do hlúčiku a pomaly sa vraciame na miesto rozdelenia. Občerstvenie – absolútne neznáma vec. Výrad – keď aj niečo je, tak bez všetkých poľovníckych náležitostí. Organizácia poľovačiek zaváňa amaterizmom. Netvrdím, že všade je to takto – neorganizovane. Na druhej strane, často chodím na diviaky a vysokú k priateľom do HU. Je to úplne iná poľovačka. Priateľská atmosféra, posty sa žrebujú a do pohonu idú všetci miestny, okrem hostí. Pred každým kolom je podrobná inštruktáž vedúcim pohonu, na posty sa rozváža jedným upraveným nákladným autom. Každý post je jasne označený číslom a červenou zástavkou. Je určený presný čas, koľko bude trvať pohon a kedy sa ukončuje. Každý vie presne čo má robiť, nikto nereptá a presuny sú absolútne bez slov. Posledná vec a rozdiel oproti poľovačkám na SK je to, že na výrade je vždy slušný počet ulovených kusov.

 2. dakujem za Vas nazor
  Otazka je len co sa s tym budeme robit. Ja som podnikol kroky a na buduci rok pojdem do Madarska a PZ, ktore takto konaju zelam aby im zvysili najom a platenych hosti si zacali viac vazit.

 3. Hm…
  …ked zoberiem v uvahu len novembrovo-decembrovu snuru polovaciek (poplatkove na SK), tak realita je silno odlisna. Losovanie standov, rozvoz strelcov terennymi autami,fajn obcestvenie, na zaver super gulas a hlavne – o co nam ide v prvom rade – aj velmi slusny vyrad (16ks, 29ks, 24ks, 17ks, 19ks jedna komorna polovacka 6ks – strelil kazdy host). Dokonca raz aj ziva hudba pri poslednom pohone. Do toho neratam tzv. kamaratske polovacky, kde hostia neplatia. Takze mate asi zle preskumany trh s poplatkovymi polovackami na SK a jeho ponuku. Problemom moze byt aj to,ze tie zdruzenia, ktore su zname vynikajucimi polovackami, maju obrovsky pretlak zaujemcov a jednoducho sa na kazdeho neujde. Vobec celkovu situaciu nevnimam tak negativne,ako je popisana v clanku. Skor naopak.
  Tie zdruzenia,ktore to robia vyslovene na zarobok, su najneskor po dvoch sezonach mimo hry. Zle spravy sa totiz siria velmi rychlo.

 4. ad lovec :
  To nie je o prieskume trhu… bol sa na dobrych polovackach tak ako ste spominali a spodobnymi vyradmi. Ale zazil som aj take ako som opisal. Suhlasim s tym, ze do dvoch rokov tam nepride nikto.
  A ak poznas, kde robia dobre polovacky, tak ich poradte , mame este volne terminy :-)))

 5. Asi som tam bol
  Myslím, že na tej poľovačke, ktorú opisujete p. Vidan tu na Slovensku som bol aj ja. Opis je úplne taký ako by som ho napísal ja. Najhoršie na tom je to, že tri a pol hodiny státia bolo dopredu istých aj s tým , že sa nič nestrelí. Hovoril to jeden domáci. Druhé kolo bolo lepšie ale nezmenilo to veľmi pohľad. Bohužiaľ asi na Slovensku je to tak. Musíme sa najprv na vlastnej koži popáliť, aby sme niečo pochopili. Mrzí to hlavne preto, že v okolitých krajinách niečo funguje a my to nedokážeme rešpektovať resp. sa z toho poučiť. A zase nám bude trvať niekoľko rokov, kým sa niekam, ak vôbec, dostaneme.

 6. ad Lacomaco:
  Aj ja si myslim, ze ten kto tam bol tak sa v popise akcie najde a Vase vyjadrenie je potvrdenim, ze to tak bolo a neklamal som.
  Ak budete mat zaujem tak mi napiste na brokovnice @centrum.sk,lebo do buducnosti chcem sa takychto skusenosti vyvarovat a k tomu je mozna iba spolupraca.
  Dakujem V.

 7. Komentár k članku
  Môj komentár k článku je na inej stránke , myslím si, že stačí napísať članok na jednu www. stránku, takto sa naše názory trieštia, nie všetci čítajú obidve www. stránky. Dik Ivo Potocký

 8. Vážení kolegovia poľovníci. Autor vo svojom článku nastolil pálčivý problém mnohých poľovníckych organizácií. Žiaľ je tomu tak. Tradičné a pre mňa pekné poľovníctvo ustupuje komercii a dobe v ktorej žijeme. Priznám sa, že ani mne sa nepáčia takéto praktiky, ba priam sa mi bridia ľudia, ktorí si hovoria poľovníci, a pritom sú len obyčajní mrazničkový lovci. Od poľovníctva majú ďaleko, nectia si dlhé roky budované tradície, nectia si zákony, zver a dokonca si už nectia ani kolegov poľovníkov. To všetko len za vidinu mamony a plnej chladničky. Miloš.H.

  • Žiaľ nemôžem súhlasiť zo všetkým čo ste napísali nakoľko právo na poľovníctvo si v tejto republike privlastnilo pár ľudí v združeniach ktorý si o sebe myslia že sú bohovia. V dnešnej dobe sa dostať do združenia je prakticky nemožné a je to len vďaka tomu že v tých združeniach sú ľudia ktorý si myslia že len oni sú tí pravý poľovníci. Som poľovník a aj napriek maximálnej snahe sa mi to nepodarilo a preto mi nezostáva nič iné ako poplatkový lov ktorý je od združenia k združeniu iný to je pravda. Priatelia poľovníci v združeniach prečo je to tak? Nie som mrazničkový lovec dokonca ani trofejový nie , mám rád prírodu a oddych v nej kde si človek môže vyčistiť hlavu. Dodnes som ochotný robiť všetko čo treba pre prírodu zver a zveľaďovanie poľovníctva ale určite sa už nikomu doprosovať nebudem je to pod moju úroveň a preto mi nezostáva nič iné len si ten lov 2 x do roka zaplatiť. Poľovné združenia starnú mladých nezoberú a ja stále počúvam ako nemá kto chodiť na brigády ako nikto nechce mať poľove upotrebytelného psa a nemá kto zorganizovať akúkoľvek akciu tak to potom takto vyzerá vybrať peniaze a mať pokoj. S pozdravom lesu a lovu zdar.

 9. Vysvetlenie :
  Clanok bol zverejneny na obidvoch serveroch so suhlasom adminov oboch stranok z toho dovodu aby si ho preecitalo co najviac polovnikov. Ide o palcivu problematiku, v ktorej sa tocia nemale peniaze.A cela tato aktivita by mala vyustit do casti, ze na strankach budu uverejbene PZ a kontaktne cisla, kde sa nema ist na polovacku.
  Je iba otazka casu, kedy dojde k zverejneniu aj tychto informacii.

 10. Mne osobne vôbec nevadí,že je tento článok uverejnený na mnohých stránkach, práve naopak. Som ale rád že je uverejnený aj na tu na horárovi, toto je moja najobľúbenejšia stránka. Vďaka adminovi sa tu diskusie vedú v rámci slušnosti, čo sa žiaľ o ostatných podobných stránkach nedá povedať ! Lesu zdar !

 11. Zabudol som, kedy uverejníte o ktoré združenie sa jedná ? Mňa by to osobne veľmi zaujímalo.

 12. ..
  s tymi polovackami na slovensku absolu´tne suhlasom hoci som iba mlady polovnik ale je to tak lovu zdar

 13. Kedy už konečne niekto zakáže tie vaše poľovačky ??????????? Bezbrehé zabíjanie v mene mäsa a potešenia z utrpenia !

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zobrazená.