Zimný čas – trofejí čas

foto: volodo

O pár týždňov sa po celom Slovensku naplno rozbehnú chovateľské prehliadky, na ktorých budú poľovníci prezentovať výsledky svojho chovateľského snaženia za uplynulú poľovnú sezónu. Návštevníci si budú môcť pozrieť krásne vypreparované trofeje jeleňov, srncov, diviakov a inej poľovnej zveri.

clanok_cas_trofejiAle to je len jedna stránka týkajúca sa trofejí. Keď sa po čase dostanem na miesto v lese, kde som už dlhšie nebol, zisťujem ako sa všetko mení. Stromy v lese sú hrubšie, poľana ktorá tu bola je už skoro celá zarastená aj vzduch je tam nejaký iný. Ak stretnem kolegu poľovníka vidím ako sa aj na ňom prejavuje bežiaci čas. Všetci starneme, zažltnuté fotografie zo starších čias len umocňujú naše spomienky na nezabudnuteľné zážitky, ktoré dokresľujú trofeje na stenách našich príbytkov.

Ale tak ako starne les, človek, ako starnú a žltnú fotografie, tak „starne” aj tá trofej na našej stene. Objavuje sa na nich povlak s nádychom žltej farby a aj kosti už nie sú také biele aké boli kedysi. Prečo vypracovaná trofej zrazu nie je tak farebná ? Rastlinné šťavy a živica, ktorá priľnula k parožiu sa sušením pomaly „stráca”. Čo môžeme urobiť, aby k tomu nedochádzalo ? Existuje niečo, čím by sa trofej oživila ? Pozrime sa spoločne na niektoré z postupov, ktoré majú zabezpečiť aby oživili nie len trofeje ale tiež zašlý čas krásnych a nezabudnuteľných poľovníckych zážitkov

Niektorí poľovníci pre zlepšenie vzhľadu trofeje siahajú po vosku, oleji alebo laku. V prípade vosku je ale potrebné energické leštenie, čo však v prípade ruží a bohatého perlovania je časovo náročné a na niektorých miestach nie celkom ľahké resp. skôr nemožné.

Ošetrenie trofeje konzervačným olejom dáva o niečo málo lepší vzhľad ale opäť len na krátku dobu. Vzhľadom na vlastnosti oleja dochádza pri tom k zachytávaniu prachu z okolia, čo tiež nie je pre vzhľad trofeje dobré. Okrem toho je potrebné nadbytočný olej z trofeje odstrániť.

Ďalšou z možností je lakovanie. Pri tomto spôsobe ale trofej získa neprirodzenú farbu a opäť je potrebné nadbytočný lak z trofeje odstrániť. V prípade, že je v okolí trofeje vlhkejší vzduch, môže dôjsť až k zakaleniu povrchu trofeje. Ak sa však niekto rozhodne pre tento spôsob regenerácie trofeje, nech ju radšej zverí do rúk odborníkov, ktorí s touto technológiou pracujú.

Tak ako sa na nábytok usádza prach, tak ani trofej nie je ušetrená od prachu. Ako môžeme zistiť, najviac náchylné a viditeľné miesta sú parohy – lopaty, koruny a miesta medzi perlovaním. Prach vo svojom dôsledku znižuje celkový vzhľad trofeje, preto je ho potrebné odstrániť napr. pomocou vysávača alebo suchého štetca. Použiť môžeme aj teplú vodu, do ktorej pridáme saponátový prípravok a touto zmesou umyjeme trofej. Prebytočnú kvapalinu odstránime štetcom alebo handričkou. Výhodou je, že kvapalina sa dostane aj do inak menej prístupných miest ( perly, ruže ), z ktorých sa vyplaví špina.

V prípade, že pri bielení sa neúmyselne vybielili niektoré časti napr. na ruži, použitím špeciálnych pastových pigmentov zmiešaných s kvapalinou môžu tieto miesta získať opäť pôvodnú farbu. Potom je potrebné nechať trofej poriadne vysušiť. Niektorí odborníci doporučujú ešte použitie niekoľkých kvapiek aviváže do kvapaliny. Po dokonalom vysušení trofeje je možné využiť balzam na trofeje, čím trofej oživí svoju povrchovú vrstvu a farbu.
Podobne ako u trofeji aj podložka potrebuje svoju údržbu. Aj tu je možné využiť balzam na trofeje a obnoviť tak vzhľad podložky, ktorá dotvára celkový estetický dojem. Ale najprv je potrebné aj z podložky odstrániť všadeprítomný prach.

A teraz je potrebné venovať sa lebke, aby sa obnovil je biely vzhľad. Najprv samozrejme odmontujeme podložku a zo zažltnutej lebky odstránime vysávačom alebo suchým štetcom usadený prach. Potom namočíme lebku do teplej vody s prídavkom saponátu. Vhodný je práškový umývací prostriedok, ktorý sa bežne používa v umývačke riadu. Po určitom čase, keď sa nečistoty z povrchu rozpustili, lebku zľahka vykartáčujeme,, aby sme z nej odstránili aj ostatné nečistoty. Pred vlastným kúpeľom by sme mali nosové kosti zabaliť do pásky, aby sa nám nerozišli. Odbaliť ich musíme až po dôkladnom vyschnutí lebky. Ak sa tomu nevyhneme, potom je vhodné použiť na rozídené kosti lepidlo na drevo. Po umytí lebky v kúpeli so saponátom ju musíme dôkladne prepláchnuť v studenej vode. Lebku potom necháme poriadne vyschnúť. Vyčistenú trofej opäť pripevníme na podložku a zavesíme ju na stenu, kde v nás opäť bude vyvolávať nezabudnuteľné poľovnícke spomienky na prežité chvíle strávené v prírode.

Ako to robia profesionáli napr. preparátor Wilfried Patsch, o tom už nasledujúce riadky. Pán Patsch sám hovorí, že zimný čas, je ideálny čas na obnovu starých trofejí, aby získali svoju pôvodnú krásnu bielu farbu. Vzhľadom na to, že pri tomto spôsobe sa pracuje s 30% roztokom peroxidu vodíka, je potrebné mať na sebe pracovný odev, rukavice a ochranné okuliare. Okrem toho sa to musí vykonávať v dobre vetraných priestoroch, aby sa predišlo poškodeniu sliznice od výparov peroxidu vodíka. V miestnosti by sa nemali tiež zdržiavať deti. Svoj postup zhrnul do nasledujúcich bodov:

1) V starom a dostatočne veľkom hrnci necháme zovrieť vodu, do ktorej vložíme lebku a necháme ju ešte aspoň 10 až 15 minút povariť na miernom ohni. Veľký pozor je potrebné dať u mladých ( jednoročných a dvojročných ) trofejí, kde sú kosti lebky oveľa tenšie ako u starších. Tiež je dávať veľký pozor pri zrezaných lebkách, ktoré sú viac citlivé ako celé lebky.
2) Lebku potom vyberieme z hrnca a ešte teplú ju ponoríme do iného hrnca s horúcou vodou, do ktorej sme pridali neagresívny čistiaci prostriedok alebo saponát na odstránenie nečistôt alebo prípadné zvyšky mastnoty. Pomôcť si pri odstránení zvyškov mastnoty môžeme aj kefou.
3) Veľké trofeje napr. z jeleňa, muflóna a pod. môžeme očistiť pomocou vysokotlakovej umývačky alebo parnej čističky. Doporučuje sa teplota asi 80oC až 90oC a starostlivo regulovať tlak. Veľkú opatrnosti u mladých trofejí s tlakom, aby nedošlo k ich poškodeniu.
4) Lebku nenechať vychladnúť, nakoľko by sa póry opäť zatvorili, ale čo najskôr ju položiť do zohriateho kúpeľa peroxidu vodíka a tento pomocou starej naberačky opatrne nalievať na lebku.
5) Takto vyčistenú lebku uložíme na slnečné miesto, čím sa lebka vysuší a súčasne tiež slnečné lúče napomôžu vybieleniu kostí lebky.

Aby bolo zabezpečená efektívnosť uvedeného postupu, preparátor doporučuje prevádzať obnovu trofeje minimálne dvakrát za rok. Medzi poľovníkmi istotne existuje niekoľko ďalších zaručene fungujúcich postupov ako oživiť niekdajší „lesk” trofejí. Obraciam sa preto v tejto chvíli na Vás kolegovia poľovníci, ak máte aj vy nejaký postup na renováciu starých trofejí podeľte s ním s nami. Je predsa snahou každého poľovníka, ktorý má nejakú trofej, aby táto žiarila bielou farbou a už pohľad na ňu potešil nejedno oko návštevníka.

Autor: Ján Krnáč

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
5 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
marek868
marek868
11 years ...

Trofeje
1.Za svojej 15 ročnej praxe a mojej najvačšej záľube vyváraniu lebiek a následne ich bielenie a čo najdokonalejšie odmastňovanie som sa dopracoval k svojmu postupu vďaka ktorému je úprava trofejí vynikajúca.
Postup pri novej trofeji : Odrať lebku vybrať oči aj mozog pri očiach je veľa tuku ktorí treba odstrániť . Potom treba lebku ponoriť do vody na 2 dni na odkrvenie .Pred samotným varením trofeje je potrebné parohy aj rohy muflónov omotať na tesno strečfóliou a hlavne netreba zabudnúť ani na ružice ktoré tiež treba dobre omotať.Po uvarení oberieme odstránime čo najviac masa a šliach z lebky o potom ju dáme do nálevu.Na nálev potrebujeme :Prací prášok z enzýmom 5 alebo proenzým 7.Ja používam ARIEL proe-zým 7 color na tmavé prádlo.Do 10l vody dáme 2.5 decilitrový pohár prášku a vodu udržujeme minimálne 30 stupňovú pomocou ohrievača vody na akvárium do tohto nálevu dáme srnčiu trofej a močíme ju tam 24 hodín a treba dolievať vodu aby sa lebka nedostala nad hladinu nálevu.Potom lebku vystriekame a poriadne okefujeme.Ďalej si pripravím čistý hrniec kde dám vodu zmiešanú so sódou na pranie a dám do toho lebku a zohrejem vodu na nejakých 80 až 90 stupňov a nechám to tam 30 minút,lebku okefujem a opláchnem teplou vodou.Potom ju naperoxidujem 30 % peroxidom a nechám trochu uschnúť a potom ju obalím do bielych salvétiek ale pozor na zuby tie neobalím potom to zo striekačkou polejem 30 % peroxidom a nechám to bieliť 24 hodín keď vidím že to uschýna tak to na striedačku postriekam raz teplou vodou a potom peroxidom po 24 hodinách dám salvétky dole a trofej nechám uschnúť.

2.Staré zožltnuté, mastné trofeje treba dať do nálevu z pracieho enzýmového prášku na 24 hodín ako som už spomenul ale treba dbať na to keď dáte prášok do vody aby bola voda biela a nie zafarbená,Potom to treba dať do zohriatého roztoku sódy na pranie ako som už tiež spomenul a bielenie dodržať tiež tak ako som spomenul v prvej časti.Keď je trofej extrémne mastná a zožltnutá tak ten proces treba ešte raz opakovať pripadne dať do čistej vody trochu peroxidu zohriať ju spolu z trofejou na 60 stupňov a nechať ju tam aspoň 10-15 minút.Ešte som zabudol spomenúť že sódy na pranie treba dať 50 gramov na liter vody.

alexander
alexander
11 years ...

Super článok.

naco_naco
naco_naco
11 years ...

Potreboval by som poradiť. Mám ešte po dedovi staré a zožtnuté trofeje. Dá sa to niečim vybieliť ?

marek868
marek868
11 years ...

Pekne vybieliť trofej sa dá len vtedy, keď je daná lebka poriadne odkrvená a odmastená.U starých trofejí sa to dá už len odmasniť a znova vybieliť a to takto.Do teplej vody dám prací prášok ARIEL pro – enzym 7 color na tmavé prádlo a nie na biele prádlo lebo tento prášok nám zafarbí vodu na modro.Potom do nádoby dám ohrievač do akvária a udržiavam teplotu vody na 30 stupňov a do vody vložím trofej a nechám ju tam 24 hodín.Hladina vody má byť len po ružice.Prášku treba dať 2,5 decilitrový pohár prášku do 10 litrov vody. Potom to treba ešte odmasniť zo sódou na pranie 50 gramov sódy na liter vody.Trofej zo sódou dáme do čistého hrnca a zalejeme to vodou až po ružice a zohrejeme to na 80až 90 stupňov a necháme to tam 30 minút.Potom trofej vyberieme z hrnca a poriadne okefujeme a vystriekame teplou vodou .Trofej necháme stiecť z vody a nastriekame ju 30 % peroxidom a necháme ju troch u uschnúť.Potom ju obalíme bielimi salvétkami ale pozor na zuby tie neobaľujeme keď to máme obalené tak to postriekame 30 % peroxidom a keď to začne schnúť tak to na striedačku budem striekať raz peroxidom a potom teplou vodou takto to nechám posobiť 24 hodín a potom dám dole salvétky a potom ešte tu trofej dám do hrnca a vodu dám len tesne pod ružice a dám tam deci peroxidu a zohrejem to na 60 stupňov a nechám to tam 15 minút a potom to znova okefujem a vystriekam teplou vodou a trofej nechám uschnúť.Keď to takto urobíte tak výsledok bude veľmi slušný, trofej bude ako nová.

Radkooo
Radkooo
6 years ...

nevidim problem
Myslim si, ze v ramci dizajnu, ak sa odosobnime od polovnictva, vieme lebku aj nastriekat sprejom akrylatovym. Bielym alebo ciernym. Dokonca dakto strieka aj parohy cele. Ja skusim len lebku. Moj pokus s peroxidom nevysiel. Lebku som obalil vatou a polial peroxidom a vycistili sa len casti. Nie cela lebka.