Malá guľka na malé… (+ anketa)

Ako sa často hovorí, my vekom starší poľovníci ak niekto povie .22 Hornet, vyvolá to spomienku na ľahkú presnú guľovničku, s ktorou sa chodilo na hlucháňa, tetrova, líšku, divú mačku atď. Guľovničku tohto kalibru vlastnil aj môj starý otec, ktorý ma priviedol medzi poľovníkov. Rád som s nej už v detskom veku strieľal, nakoľko nemala skoro žiadny spätný ráz. Verím tomu, že aj dnes sa u niektorých kolegov poľovníkov nachádza a títo by nám vedeli o streleckých zážitkoch s ňou veľa rozprávať.

Ale chcem hovoriť o niečom inom. Iste nie je nikomu z kolegov poľovníkov neznáme, že v niektorých aj okolitých štátoch EU sa objavili prípady AMO. Preto ma zaujala tlačová správa, ktorá sa začiatkom tohto týždňa objavila v zahraničnej poľovníckej tlači. Týka sa Krajinského poľovníckeho zväzu Porýnie-Falcko, ktoré pôsobí v spolkovej krajine na juhozápade Nemecka s rozlohou 40 % rozlohy Slovenska a počtom členov 18 000. Ako vysvetlil prezident poľovníckeho zväzu, aby sa zabránilo prepuknutiu AMO a nakoľko počet diviačat predstavuje najväčší podiel na populácii diviačej zveri, povoľuje sa lov diviačat do veku 1.roku aj s kalibrami od .22 Hornet ( 5.6 x 35 mm ).

Po prečítaní správy som si to najskôr dal do kontextu s naším platným zákonom o poľovníctve § 65 v nasledujúcom znení

(3) Nesprávnym spôsobom lovu je

c) strieľať na raticovú zver brokmi, strieľať na raticovú zver okrem diviačej zveri jednotnou strelou z brokovnice, strieľať na srnčiu zver guľovými nábojmi s menšou dopadovou energiou ako 1 000 J/100 m a na ostatnú raticovú zver guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m a s hmotnosťou strely menšou ako 6 g a priemerom menším ako 6 mm, strieľať na medvede inými ako guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m

Pri poľovníckom strelive sa vždy snažím vychádzať z dvoch pohľadov – technického a etického. Pri technickom pohľade som sa v prvom rade zameral na balistické hodnoty nábojov .22 Hornet od niektorých výrobcov, ktoré sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Účinnosť strely .22 Hornet môžeme vyjadriť aj s využitím indexu ranivosti TKO ( bližšie informácie o ňom nájdete na tejto stránke v článku Hygiena diviny ). Hodnoty sú uvedené v tabuľke. Všetky uvedené hodnoty sú síce pekné, ale nehovoria nič o tom, ako sa prejavujú v účinnosti strely v tele zveri. Hlavnou požiadavkou kladenou na strelu pri loveckej streľbe je, vytvorenie čo najväčšej trvalej dutiny, ktorá zabezpečí dostatočný odtok krvi a pokles tlaku v tele zasiahnutej zveri. Veľkosť trvalej dutiny závisí na jej dĺžke a jej priemere. Súvisí to s priebojnosťou strely a jej priemerom tzn. schopnosťou sa deformovať. Aby to nebolo všetko, musíme mať neustále na zreteli jeden dôležitý problém. Zvýšením jedného faktoru napr. priemeru trvalej dutiny, stratíme okamžite na druhom, teda jej dĺžke. Čím väčší čelný priemer strely, tým väčší odpor kladie prostredie strele ( ak sa čelný priemer strely zdvojnásobí, tak odpor prostredia bude štvornásobný ). Preto je dôležité poznať, ako hlboko v tele zveri sa nachádzajú vitálne orgány.

Niektorí autori hovoria o tom, že dobrým meradlom ranivého účinku pri pôsobené strely je objem strelného kanála ( zahŕňa plochu prierezu kanála aj hĺbku vniku strely ). Hodnoty pre kaliber .22 Hornet sú uvedené v tabuľke. Objem strelného kanála sa vypočíta ako súčin konštanty, hmotnosti strely a umocnenej dopadovej rýchlosti strely.

V prípade strely S&B sa ranivý účinok radí medzi stredný ( bližšie k silnému ), pri strele Winchester medzi veľmi silný a pri RWS medzi silný.

Niekde v odbornej literatúre aj na rôznych fórach som čítal, že je potrebné riadiť sa nasledujúcou zásadou:

Strela musí mať úderovú energiu rovnajúcu sa minimálnej hmotnosti zveri vo vzdialenosti, na ktorú strieľame.

Ak by sme spomínanú zásadu rozdelili na drobné, tak vo vzdialenosti 100 m by minimálna hmotnosť zveri nemala byť v prípade strely S&B väčšia ako 37 kg, pri strele Winchester väčšia ako 57 kg a pri strele RWS väčšia ako 49 kg. S pohľadu hmotnosti diviačat do 1.roku to vyznieva určite celkom zaujímavo.

Myslím si, že technického pohľadu pre túto chvíľu stačí a upriamim Vašu pozornosť na etický pohľad.  Vždy mám na pamäti, čo už som niekoľko krát uviedol vo svojich článkoch a tým je zodpovedný prístup poľovníka. Nesmieme zabúdať na to, že ako budeme hospodáriť v našich poľovných revíroch, tak sa naša zver bude mať. Výsledkom nášho hospodárenia je nie len zver vhodná pre ďalší chov, lepšie životné prostredie zveri, ale tiež trofeje prezentované na výstavách a hodnotná divina. A na posledne menovanú sa často zabúda. Ako to myslím ? No tak, že často sa na menšie kusy strieľa silným kalibrom, pričom by stačil aj menší kaliber. Výsledkom použitia silného kalibra je potom to, že z ulovenej zveri je možné pre konzumáciu využiť len niektoré malé časti. V týchto prípadoch sa nechováme ako správny hospodári. Samozrejme, že sa pri streľbe musíme riadiť zákonnými ustanoveniami, aj keď som toho názoru že v niektorých prípadoch dosť tvrdými, ktoré sú v „rozpore“ s praxou. Netvrdím, že by nemali byť zákonné ustanovenia, ale tieto by mali zodpovedať novému, modernejšiemu poňatiu.

Neprodukujme škody väčšie, ako je skutočne nutné.

Z tohto pohľadu sa javí využitie kalibru od .22 Hornet pri love diviačat do 1.roku ako jedno z možných zaujímavých riešení pri AMO. Viem, že čo poľovník, to iný názor na túto problematiku. Ale keď sa o tejto problematike nebude diskutovať na širokej úrovni za účasti poľovníckej verejnosti, tak sa medzi ňu nedostanú relevantné informácie, ale len skreslené.

Opäť ako tomu bolo už viackrát povedané dôležitou podmienkou je, aby poľovník strelec jednak zodpovedne pristupoval k selektívnemu odstrelu zveri, čo musí byť podporené presne nastrelenou flintou na jednej strane, na druhej strane profesionálnym streleckým skúsenosťami samotného poľovníka, ktorý dokonale pozná anatómiu tela zveri. A práve pri tomto si dovolím povedať, že narazíme na veľký problém. Mnohí poľovníci strelci nedisponujú relevantnými informáciami a majú silný sklon k preceňovaniu svojich streleckých schopností. 

Každý zodpovedný poľovník mi dá za pravdu, že sa musím učiť poľovníckemu remeslu celý život. Príroda nám nedá nič zadarmo a neustále sa môžeme ocitnúť v takých situáciách, na ktoré nie sme vôbec pripravený.

A ešte jedna myšlienka. Pri akejkoľvek poľovníckej činnosti vždy myslime v širšom kontexte t.j. nie len na najbližšie dni ale hlavne na budúcnosť našej zveri a tiež poľovníctva. Robme veci tak, aby podobne ako naši dedovia aj my sme mohli zanechať niečo našim deťom následníkom zodpovedným poľovníkom.

 

Autor:  Ing. Ján Krnáč

Poznáte kaliber .22 Hornet ?
  • Áno poznám 87%, 219 hlasov
    219 hlasov 87%
    219 hlasov -87 % všetkých hlasov
  • Nie, nepoznám 13%, 34 hlasy
    34 hlasy 13%
    34 hlasy -13 % všetkých hlasov
Spolu hlasov: 253
07/07/2018

Zúčastnite sa aj vy tejto malej ankety...

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
18 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
oldhunter
oldhunter
5 years ...

Len fajnšmeker vie o akom kalibri píše p. Krnáč. Je to kaliber ktorý poznajú hlavne starší poľovníci. Mladí ani nevedia čo to je. Voľakedy sme s tým strieľali všetko. Dnes je americká móda magnumov a iných kanónov. Hornet je len pre profesionála ktorý strieľa s rozumom a nie zbrklo.

Peter
Peter
5 years ...
Odpoveď pre:   oldhunter

Také prdítka ako je aj hornet, sú tak akurát na líšku. Hornet má výkon ako pištoľový náboj.

mikus57
5 years ...
Odpoveď pre:   Peter

Na tvojom mieste by som o prdítkach pomlčal

mikus57
5 years ...

Zaujímavý článok p. Krnáč. Som fanúšikom streliva Hornet. Objavil som v článku jednu asi chybku. Citujem: “Strela musí mať úderovú energiu rovnajúcu sa minimálnej hmotnosti zveri vo vzdialenosti, na ktorú strieľame.” Správne by asi malo byť, citujem “Strela musí mať úderovú energiu rovnajúcu sa (minimálnej hmotnosti zveri x 10 ) vo vzdialenosti, na ktorú strieľame.” Ale možno som to len zle pochopil.

Krnáč
Krnáč
5 years ...
Odpoveď pre:   mikus57

Ďakujem za Vaše komentáre. Čo sa týka citácie, tak mikus57 ide o to, či sa úderová energia vyjadrí v staršej jednotke kpm alebo novšej J ( vtedy je to x 10 ). Niekto vekom starší môže používať staršiu jednotku. Ale ďakujem za upozornenie. Zaujímalo by mňa a možno aj ostatných, keby ste napísali niečo vašich skúsenostiach s týmto strelivom.

Melo
Melo
5 years ...
Odpoveď pre:   Krnáč

Patrím k mladšej generácii poľovníkov. Môj starý otec mal guľovnicu na tento náboj. Aj ja som už uvažoval že si niečo podobné zaobstarám. Bol som na poľovačke na morky divé a tam jeden kolega strieľal s hornetom.

kiri
5 years ...

Ďakujeme za opäť dobrú tému, p. Krnáč.
O Hornete sa už toho popísalo veľa – pôvodne obľúbený nemecký nábojček pod názvom Vierling ( Fírling) nemeckí kolonizátori odniesli do Ameriky a tam sa tak uchytil, že mu dali do tej nábojnice s novými prachmi aj vyšší výkon a aj svoj nový názov – a veľmi výstižný: Sršeň…malý a veľmi – veľmi nebezpečný! Aj pre bizóna. No a po skúsenostiach loveckých sa o neho začala zaujímať aj armáda – a do lietadiel robili zlamovacie puštičky na prežitie práve v tomto guľovom náboji ( brok bola väčšinou .410 na vtáky. Tá 410 je zaujímavá v tom, že do nej úplne pasuje aj revolverový náboj 45Long Colt – aj rozmerovo aj tlakovo. Dodnes sa robia malé obranné revolvery v tejto kombinácii. No z puštičky na prežitie s hlavňou 464mm je jeho účinok iste hodne zaujímavý.)
https://forum.valka.cz/topic/view/1237/USA-Springfield-M6-Scout-and-Scout-Stainless

Slávu Hornetu urobilo jeho používanie horámi – hájnikmi – v dobe hájenia (ochrany) zvere. Lesný muž – so znalosťami pohybu zvere – jej chodníky a ležoviská – s týmto nábojom ulovil čokoľvek. Pušky sa aj dedily a predávali a tak sa dostali aj k ne-hájnikom – teda k ľuďom, čo už také znalosti nemali – a tam už jeho zázračné schopnosti nemali tú správnu ruku. Dajte dilinovi Horneta – a pôjde s ním na rujného jeleňa, lebo všetci hovoria, aká je to super puška. To je dnešná situácia. Horár sa vedel dostať ku zveri na 50m a presne strieľal na CNS. Dilino sa nevie dostať ku zveri ani na 100m – tak MUSÍ strieľať zo 150m a už je zle..a strelí na hrubé telo. Ako Olhunter spomína – preto je dnes veľká sláva Magnumov, lebo je veľa dilinov. Ozaj málokto si obstará Magnum práve pre konkrétnu loveckú situáciu. Stačí sa porozprávať a je jasno…Hornet je dnes neznámy preto, lebo dilinovi je nanič..ale Magnumy sú preferované po celom Slovensku. Taká je realita.
Tiež je pravda, že Hornet je DENNÝM nábojom – skôr na rannú šúlačku – prechádzku na svitaní – ako na podvečenú…dohľadať s prichádzajúcim dňom je skôr zábava – dohľadávať do prichádzajúcej noci je oproti tomu trápenie.

Ja by som osobne Hornet veľmi neospevoval – kto ho potrebuje – ten presne vie na čo ho potrebuje – a ostatní nech radšej spokojne driemkajú a nech hlasne búchajú aspoň na dva okresy s Magnumami – to je to, čo je viac treba vedieť v dobe plastových okien – nech to všetci aspoň počujú.
Oldhunter to vystihol úplne presne. Tak to cítim aj ja.
Peter – je to síce pravda, že – vypočítaný obsah energie na papieri je na úrovni pištole napr. 9mm Luger, ale s tým, že Hornet má značne menší priemer strely a teda aj prieraznosť na dlhej trase. Spomínam si, ako raz len cvične jeden človek namieril Horneta na terčík nalepený na kovovú rúru priemeru asi 12cm ktorá bola odpálená z kandelábra na cestné svetlo a na ktorej bola zavesená veľká brána zo záhrady smerom von do lesa. Hornet asi na 50m spoľahlivo prestrelil obe steny a odfičal preč. Všetci sme čumeli na ten výkon – ako vŕtačkou prevŕtané. Je to nebezpečný náboj. Vôbec nepochybujem o jeho účinnosti na malú zver – do tých 50 -70kg.

Ale – treba si uvedomiť aj výnimočnosť situácie, na ktorú ho Nemci povolili – je to skôr likvidácia ako poľovačka. Tu už ide o iné, ako o etiku poľovania – tu už ide o ohrozenie, a tam sa už o etiku nejedná – a na to je štát – teda rozumný štát, ktorý robí opatrenia. A je správne, že idú odstrániť omladinu, lebo tá je najnáchylnejšia na nákazu. Ak si nechajú matky, o rok bude mladých zase požehnane. Ak sa ale cez mladé uchytí nákaza – skapú aj staré a nebudú mať nič. Toto nie je poľovnícke opatrenie – toto je zooveterinárne opatrenie – a to je nad všetkým – a je vysoko nad poľovníctvom, lebo veterina chráni a dozoruje celú prírodu, nie len poľovnú zver. Poľovníkom je LEN PREPOŽIČANÁ starostlivosť o poľovnú zver…ale aj tak všetko dozoruje a rozhoduje veterina. Poľovník funguje, LEN ak je všetko ok…akonáhle začne problém – poľovník poslúcha veterinára, lebo veterinár kontroluje všetko, čo do štátu vstupuje – a môže priniesť nákazu – od obilia – po všetko.
Myslím, že Hornet je povolený oficiálne preto, lebo v dobe hájenia by nemal poľovník s guľovnicou čo robiť v revíri – tak, ako voľakedy. Len malorážka a brokovnica – na škodnú – a hájnici – strážci zvere – Hornet. A aby mohli vykonávať ten odstrel – dali veci do súladu so zákonom a povolili odstrel Hornetom, čo inak nie je dovolené. Asi také je pozadie toho legislatívneho procesu.

Nemyslím, že by mal nastať boom nakupovania Hornetov na takýto lov…toto opatrenie pominie a bude zrušené, pokiaľ bude vyhodnotené, že už splnilo účel. Takže to vidím tak, že tie Hornety by mali používať len tí profesionáli, ktorí dobre vedia, čo majú – a môžu – s nimi robiť. Lebo ja osobne by som dilinovi Hornet do rúk asi nedal, a rozhodne by som ho veľmi nepropagoval, lebo nejaké plošné postreľovanie zvere Hornetom je dobré akurát tak pre líšky, ktoré nedohľadané zdochliny nájdu a dobre sa nažerú. A toto je problém nielen Horneta, ale aj ostatných .22 a aj mnohých .243. Pokiaľ by bol systém dozoru – sprievodcu pri poľovke zo strany revíru a pokuty za nedohľadanú zver a odobratie povolenky – asi by nastal iný poriadok. Lenže to by bola asi revolúcia v poľovníctve – a to nemyslím len toho sprievodcu – ale ten poriadok.

kiri
5 years ...

Ešte by som doplnil zaujímavé info – ale naozaj nie návod – len info !

Dosť som váhal, aby som už spomínaným dilinom nedal zvýšenú nádej, ale dohľadať si to môže hocikto – anglická wikipédia uvádza info o Inuitoch ( ale pozor – tí lovia na čistom snehu, kde sa pomerne ľahko dohľadáva !)
The .22 Hornet also proved popular among the Alaskan Inuit due to low cost, who used it for hunting seals, caribou, and even polar bears.
22 Hornet se také ukázal jako velmi populární mezi Aljašskými Inuitmi kvůli nízkým nákladům, kde ho používají pro lov tuleňů, caribou a dokonce i ledních medvědů.
V rovnakom článku sa tiež píše:
Sam Fadala of GUNS magazine calls it “perfect for mid-range varmints of all stripes,” everything from small game, mountain birds (e.g., blue grouse), turkey, javelina, peccaries, coyote, and Australian wild pigs and goats.[8]

The Hornet is considered an optimal cartridge for turkey hunting, though it is not as powerful as modern .22 centerfires.[9] At mid-century, southern sportsman Henry Edwards Davis pronounced the Winchester Model 70 chambered for the Hornet “the best commercial rifle for wild turkeys the world has ever seen”.[10] In 2011, Lane Kinney was awarded the “Top Turkey in the World” award by Safari Club International for a record-setting Osceola turkey taken with a T/C Contender pistol in .22 Hornet.[11][12]

The Hornet’s virtual absence of recoil has made it even quite popular among deer hunters in some areas, although it is generally regarded as very underpowered for deer unless bullet placement is absolutely precise.[13] American hunter Jack O’Connor decried this practice in the 1950s, stating the Hornet could “under no circumstances” be considered a deer cartridge.[14] Many jurisdictions such as the Netherlands, the UK (Other than England and Wales) [4] and some states in the USA currently prohibit the Hornet (and other .22 caliber cartridges) for use on deer.
cca toto:
Sam Fadala z časopisu GUNS ho nazývá jako “perfektní pro střednědobé varmínty”, vše od malých lovu – horských ptáků (např. Modrého tetrova), krůty, javeliny ( malé prasátko), pekari, kojota a australské divoké prasata a kozy.

Hornet je považován za optimální náboj pro lov krůt… V polovině 20. století vysvětlil Henry Edwards Davis Winchester Model 70 pro Hornet “nejlepší obchodní pušku pro divoké krůty ( divoké moriaky – u nás už nežijú, podobné je u nás chránený drop), jakou kdy viděl svět” . V roce 2011 byla Lane Kinney oceněna oceněním “Top Turkey in the World” od Safari Club International za rekordní turnaj Osceola s pistolí T / C Contender v .22 Hornet.

Hornetova virtuální nepřítomnost zpětného odrazu je v některých oblastech dokonce velmi populární u lovců jelenů, ačkoli je obecně považována za velmi pomalou pro jelena, pokud není umístění kuliček absolutně přesné. Americký lovec Jack O’Connor tuto praktiku kritizoval v padesátých letech a tvrdil, že Hornet by “za žádných okolností” nemohl být považován za náboj pro jelena. Mnoho jurisdikcí, jako je Nizozemsko, Spojené království (jiné než Anglie a Wales) a některé státy v USA v současné době zakazují použití Hornet (a dalších kalibru .22) pro použití u jelenů.

Možno sa mi podarí dohľadať, čo som dávnejšie čítal, že keď USA armáda oficiálne testovala Hornet ako náboj na prežitie pre pilotov, strieľali s ním všetku americkú zver – vrátane grizlyho a bieleho ľadového medveďa, tiež losa, divého soba Caribu a veľkého jeleňa wapiti. Tak sa overilo, že tento malý náboj je schopný zabezpečiť prežitie, resp. ulovenie potravy a sebaobranu človeka v absolútnej divočine a bol zavedený ako náboj na prežitie. Lenže toto sú výnimočné situácie – mimo zákon..v podstate aj podľa nášho trestného zákona toto spadá pod Krajnú núdzu – a nie normálne lovectvo. Ale je veľmi možné, že sa aj armáda inšpirovala skúsenosťami Aljaškých Inuitov, ktorý žijú v oblastiach, kde sa každý deň považuje za boj o prežitie.

Akela
Akela
5 years ...
Odpoveď pre:   kiri

Kiri Ty si fakt stredne divny clovek. Podla Teba vsetci co poluju magnumom, resp. kalibrom, ktory nie je Tvoj oblubeny su v skupine dilino. Pouzivas tento vyraz tak casto, akoby si si potreboval nieco dokazovat. S Hornetom mam osobnu skusenost a je to skvely maly naboj, pokojne by som si gulovnicu v tomto naboji zaobstaral, idealne v CZ 527, lebo ta ma uz pomaly ako jedna z poslednych CZ zbrani NORMALNU 60cm hlaven.

kiri
5 years ...
Odpoveď pre:   Akela

Akela, neviem, čo mi vyčítaš. 9.7.2018 si mi vyčítal, že som “stredne divný” lebo občas použijem označenie DILINO – nuž a o pár dní v nasledujúcom článku o Africkom more ošípaných ( ktorý mi inak poslal môj kamoš a lesník p. Martin Žák) ty sám užívaš označenie DEMENT – v súvislosti s úrovňou niektorých v našich poľovných združeniach. Myslíš si, že obaja hovoríme o tom istom – len každý svojou definíciou – alebo si (aj) ty – stredne divný???…tvoj komentár je nižšie.
Lebo ja osobne nemám nič voči náboju 22Hornet, ale len proti tomu, aby bol priveľmi chválený, lebo je to náboj len pre niekoho. A ten väčšinou sám určitými pochodmi zistí, čo potrebuje – a načo (..obávam sa, že to nie je vždy len to čisté, Hornet však už trochu plieska, zase ale – z dolinky už väčšinou ten plesk nevyjde – to si ale každý musí riešiť sám.)
Nuž a DILINO – nie je ako urážka – nie je to ani oficiálna psychologická kategória – je to len ľudovo povedané, že je neskúsený. Dilino je liečiteľný nabratím skúseností. Ide viac-menej o to, či je ochotný si priznať medzery a prijať poučenie. Práve preto tu mnohé píšemE aby sa ľudia mohli poučiť na iných a iného skúsenostiach. Priznávam?…skôr s hrdosťou konštatujem, že ja som mal dobrých učiteľov. Aj ja som bol dilino – iste hej – (a kto nebol?) – nikto múdry z neba nespadol – ale sprostých akoby vidlami zhadzovali – to je vraj slovenské príslovie.
Akela
Mali by okamzite zakazat spolocne polovacky. Prospelo by to vsetkym. Diviakom, ale aj ostatnej zveri a myslim, ze aj polovnikom samotnym. Zver by sa nestvala z reviru do reviru, nestavali by sa nestastia a v pohode by sa odlovilo z posedu, pripadne posliedkou. Ale nepacilo by sa to chovatelom duricov. Tiez si myslim, ze spolocne polovacky su extremne nebezpecne a pri strelbe akoukolvek gulovnicou nikto nevie, kde sa gulka odrazi. A dementov mame aj v polovnickych zdruzeniach dost. A mikus57 to vystihol dost presne. Mam tie iste skusenosti.

Mikuš
Mikuš
5 years ...

Rád čítam vaše články pán Krnáč. Toto je tiež jeden z veľmi dobrých článkov.

kiri
5 years ...

Zopár – pre náš zákon – netradičných použití 22Hornet. V loveckých revolveroch – čo je pre slovenský (ozaj veľký – 5 mil. obyvateľov) zákon dosiaľ nepoznaná vec, inde – napr. v USA 326 mil. obyvateľov – bežná vec. Možno je to tým, že obdobie používania revolverov u nás bolo veľmi krátka – od jednoranových pištolí sa pomerne rýchlo skočilo k samonabíjacím pištoliam. Éra revolverov na našom území ( v ére c.k. = cisárstvo-kráľovstvo ) bola fakt krátka. Dlho boli jednoranové bambitky a potom rýchlo nabehli samonabíjacie pištole. Príznačné bolo, že najbežnejším revolverom bol Rast-Gasser vz. 1898 – ale asi najobľúbenejšou pištoľou bol Mauser 1896 ! teda o dva roky staršia pištoľ ako revolver. A hneď za tým dve pištole Roth-Krnka vz. 1907 a Steyr vz. 1912. Tých revolverov veľa nestihlo byť.

Veľký lovecký revolver 22Hornet RAGING HORNET
https://www.taurususa.com/product-details.cfm?id=86&category=Pistol

zaujímavý pohľad na revolverový valec nabitý 45-70 a 22Hornet
http://svr79.ehostpros.com/~a11com79/a/arc_index/MR/Arct_BFR_gunsmagazin_0399.html

zoznam nábojov pre ťažké lovecké a obranné revolvery – medzi tými ťažkými nábojmi je zaujímavý náboj 22Hornet – pre niečo ho tam dali.
https://www.chuckhawks.com/magnum_research_BFR.htm

krásne porovnanie – rovno pri valci revolvera – 22Hornet oproti 22WMR – tak v strede stránky
https://www.msgo.com/threads/is-it-possible-how-difficult-would-it-be-22-hornet.74363/

Nuž a zaujímavosť – na zlamovaciu pištoľ skrátená zlamovacia karabína Springfield
http://casualshooter.blogspot.com/2012/07/springfield-m6-pistol.html

kiri
5 years ...

Niečo k použitiu Horneta – u nás samozrejme nedovolené, ale tam – asi neskontrolovateľné.
There was an old guy in Colorado I knew, some years ago, who had an old Winchester mod 54 (forerunner to the mod 70) in 22 hornet. He had used that rifle for decades to shoot his elk for winter meat. He still had the original box of ammo he had gotten with it. He claimed he never lost one and shot them in the neck.
Does this qualify the hornet as an elk caliber? Of course not, but once again, caliber selection is secondary to bullet placement.

V podstate asi toto: Pred niekoľkými rokmi bol v Colorade starý človek a mal starý Winchester mod 54 (predchodca mod 70) v 22 Hornet. Použival pušku po celé desaťročia na to, aby strieľal losy na zimné mäso. Stále mal pôvodnú krabicu munície, ktorú dostal. Tvrdil, že nikdy nestratil ani kus a strieľal ich do krku.
Znamená to teda, že Hornet je losí kaliber? Samozrejme, že nie je, ale dôležité je umiestnenie zásahu.
Celý článok tu:
http://classicsportingguns.com/articles.html

Karci
Karci
5 years ...

.22hornet tak maximálne na líšku ale diviak!!!???!!

Akela
Akela
4 years ...

Kupil som si Hornet a je to skvela gulovnicka. Vzal som tzv. foxku s napinacikom od kamarata aj strelivo, hodil som na to Leupold 3-9×40, nema to chybu. Tesim sa na tu trochu snehu ak pride a vabenie lisok. Zbran je relativne ticha, tak nevyplasim polovicu reviru. Zatial som sa z nej nepomylil.

Ondrej
Ondrej
4 years ...

Hornet mám v CZ 527, je to moja obľúbená gulovnička.

kiri
4 years ...
kiri
4 years ...

pekné porovnanie – a na začiatku videjka vidíte náboje – a aj niečo ako “vylepšený” = Hornet Improved – teda 22 K-Hornet – vidíte – napriamené steny, zväčšený vnútorný priestor na prach, vyšší výkon. Presne týmto spôsobom vznikali náboje Improved.
https://www.youtube.com/watch?v=j25Mknn_Uzg

toto je umenie – na 133,5m králik Hornetom a českou puškou na hlavičku – strelec má dobrú zbraň, presné oko a pevnú ruku.
CZ527 .22 Hornet | 146 Yard Rabbit
https://www.youtube.com/watch?v=4Wj84FTzaAg

Toto nie je propagácia tohto lovu. A u nás je to aj zakázané.
22 hornet buck kill – 130 yard
https://www.youtube.com/watch?v=gpTBVDGFA0E

pre neveriacich – aké dutiny vyrába 22 Hornet – s konkrétnymi nábojmi a strelami.
22 hornet Sierra Vs Hornady.wmv
https://www.youtube.com/watch?v=2EBS7uyhcmU