• Toto téma obsahuje 7 odpovedí, 4 hlasy, a bola naposledny upravená 25.05.2014/09:34 od .
Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
  • Autor
    Príspevky
  • #18614

    mate niekto skusenosti so strelivom RWS id classic 8x57js

    #18616
      @slavoslav

      vcelku spokojnost
      zatial na co som strielal spadlo (ale boli to rany, ze by spadlo po akejkolvek gulicke tak tazko sudit), zver odbieha do 50 m, extrem mam okolo 100 m pri vysokej

      poskodenie diviny pre mna v norme, po horsom zasahu podlieva, vstrel a vystrel, keby som nevedel ako som strielal by som si poplietol, vacsia rana je na vstrele, farba zacina trochu neskor, ale potom vydatne

      mam tiez dve rozporuplne skusenoti, ale v jednom z tych pripadov som zistil, ze som najskor prestrelil cca 12 cm agat v druhom neviem

      #18617

      tak to je parada cez12cm agat a este aj dobry zasah som zaciatocnik preto sa pytam pri kupe pusky my obchodnik ponukal prave toto strelivo preto chcem vediet ake mate s nim skusenosti

      #18618
        @slavoslav

        takto, asi som sa zle vyjadril

        ten agat patril k tym rozporuplnym situaciam

        1 pripad – strielal som na cca 150m za odbiehajucim jelenom, gulka (cast) zostala na klbe stehna, niesom si vedomy, ze by mohla nieco cestou zachytita nastastie prva rana bola dobra a jelen zhasol po 100 m

        2 pripad – vysoka strielal som 2 x na behu, jelen odbehol nastastie otec ktory bol so mnou ma istil, okrem otcovej rany na komoru tam bola este jedna kde zadna cast gulky skoncila na klbe lopatky, nasledne som nasiel prestreleny agat a len spekulujem ci to bola ta strela, alebo ta druha

        viac mi nejde do hlavy ta prva situacia, kedze tam strela nemala co zachytit a celkovo mala divnu drahu v jelenovi

        #18619

        chapem tak to su dost extremne situacie ale nastastie z dobrym koncom ja to strelivo budem pouzivat na diviaky lebo vysokej je malinko takmer nic

        #19541
          @schaman

          Chcem po dobrých skúsenostiach so strelivom NORMA ALASKA v ráži 8x57JRS túto strelu skúsiť aj v ráži 8x57JS. Na českých fórach sú na tieto strely v tejto ráži dobré odozvy, u nás neviem o nikom kto ich používa. Máte niekto s týmto strelivom praktické skúsenosti ? Ďakujem.

          #19543
            @kiri

            Slavo, tvoje skúsenosti s ID Clasic sú cca v norme. Tie strižné hrany sa občas správajú čudne. Niekedy naozaj prekvapia. A to sa stáva aj s českou strižnou…a je jedno, či je to v 7mm alebo 8mm. Mám pocit, že čím vyššie rýchlosť, tým väčšie prekvapenia. Tá hrana sa skrátka občas odrazí a zmení smer gule – alebo jej časti.
            Dobré na tom je, že si uvedomuješ a reflexuješ svoje mierenie, spúšťanie a že si schopný si to vrátiť späť a prehodnocovať.
            Je to skrátka starý typ strely – funguje – ale občas prekvapí.
            Môj kamarát strelil s 8x57JRS a TIGa kanca cca 150kg v behu na 5m…mieril v behu na oblasť lopatky – guľa zasiahla kĺb – úplne ho roztrieštila – a aj seba úplne roztrieštila – a kanca dostrelili brokovnicou na druhý deň kilometer odtade…guľa vôbec neprešla do komory – a ani jej časti a ani časti kostí – zostali v koži .
            Stačilo trafiť 5cm inak – a bola by ho prešila – ale …asi ako u tej 270Win. Keby na komoru – tak niet o čom písať…s Nosler Partition by sa to nestalo…a ani s Moellerom, či Barnesom,Impalou, H-mantelom a pod…tam vždy zostáva silný štupeľ, čo preráža…ale táto sa rozletela celá na kúsočky a tie nemali energiu. Možno jediné miesto, čo takto reagovalo…možno na menšom kuse by to urobilo iné – ale tuto to urobilo takto. Je dosť možné, že pri streľbe na 100m – kedy by už nebola taká vysoké sebadeštrukčná rýchlosť – by sa toľko tá guľa nepreformovala a zostala by dostatočná hmotnosť na prienik – ale takto tá rýchlosť rozbila guľu skôr ako stihla prejsť dnu. Pri zásahu na komoru – by toto nenastalo.
            Práve pre tieto vlastnosti sa pokračovalo…a pokračuje vo vývoji nových striel…čo by toto nemali robiť.
            Už aj strely, čo majú jadro chemicky spojené s plášťom tieto prekvapenia robia pomenej…vždy zostáva nejaký väčší kus materiálu – väčšinou hodne ostrého, čo pokračuje v ceste.
            Ja sa snažím tomuto vyhýbať používaním iných striel na posede – na vymierenú streľbu a používaním iných striel na strieľanie v pohone – „bojová“ streľba = streľba v pohybe.
            Voľakedy pre Afriku – Brennecke vyrábal jednotné strely do brokovníc s oceľovou čiapkou na špici olovenej strely – aby tá hmotnosť mala aj priebojnosť cez hrubú kožu a kosti. Lebo len hmotnosť – ak je mäkká – sa rýchlejšie preformuje ako prerazí. Použije energiu a rýchlosť na sebadeštrukciu a teda inak , ako je plánované. Ale to platí do určitej medznej rýchlosti. An to je to, čo som písal u tej 270Win – že pri týchto starých konštrukciách striel je to konštrukčná záležitosť…resp.konštrukčný nedostatok?….keby strela mala prepážku, ktorá chráni určitú hmotnosť alebo časť hmotnosti pred deštrukciou – strela sa správa inak. H-mantel je toho prvým a veľmi dobrým príkladom…a hneď potom napr. strely s dvojitým jadrom – kde to tvrdé je vzadu….a drží.- Doppelkern…
            Mne sa osobne takéto ešte nestalo – ak tebe a kamošovi – pokiaľ som používal strižnú hranu – ale mám ešte asi 80 takých nábojov – takže ešte sa mi také môže stať – tak s tým dopredu počítam…

            #19544
              @kiri

              A ešte som chcel k tomu agátu – je to hodne prijateľné. Dral som diviaka, čo kamoš streli s 9,3×62 a náboj Sako strela Hammerhead
              . Zastal pri krme tak za stromom, že komoru mal presne za stromom – stál a počúval…on mieril a keď dlho nič – diviak bol veľmi ostražitý – asi pachy – tak mu odhadol komoru a vypálil na strom – cca 40-45cm suchý a už práchnivý kmeň – po rane diviak na mieste – cez kmeň trachtárová diera a v diviakovi asi 30 deka drevených triesok a pilín. Diviak prevalený a drevo mal aj na výstrele. Kúpil nad srdce – aorty ustrelené….
              Mimoriadna situácia – ale keď rozprával ako zvažoval výstrel – hovoril, že sám sa čudoval, aké veci mu schádzali na myseľ a zaraďoval do prepočítavania kým vystrelil. A povedal, že hlavnou vecou bolo, že je to Hammerhead, čo poletí a ten je chemicky spojený. Guľu sme nenašli – po výstrele bolo roboty – a potom pršalo – diera do zeme sa zacelila – a zase toľko kopať sme nechceli…ale tá guľa by bola iste zaujímavá. Podľa rany sa zdalo, že letela pokope – ale už do zvera vchádzala hríbovaná – veľká diera na vstrele a veľká aj na výstrele…nuž a nakoľko ešte účinkovali tie drevené sekundárne črepiny…to neviem posúdiť.
              Ale – na tej vzdialenosti letela strela okolo 650m/s…a tie drevečká asi tiež…9mmLuger štartuje tak 350m/sec…ale toto nemalo hmotnosť…ale – preletelo cez telo až na druhú stranu – tak neviem, či samé to letelo tou rýchlosťou, alebo to guľa tlačila…
              Je to taká zaujímavá skúsenosť – aj keď nie osobná. Pri dobrej guli sa to dá risknúť – ak nechceš rozbiť lopatky a stehná – alebo na bachory…tak radšej napriamo cez stred stromu – lebo aj štrajch by guľu mohol odkloniť….tak radšej – pri dobrej konštrukcii gule – rovno cez stred. Buď neprejde – alebo prejde.
              Pri 270Win by som to ale neskúšal….tu pomalšia rýchlosť výhodou.

            Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
            • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.