Táto téma obsahuje 12 odpovedí, má 4 hlasy, a bola naposledy aktualizovaná používateľom 11.09.2019/04:54.

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
 • Autor
  Príspevky
 • #20775 Odpoveď

  Niečo z histórie – čo sa neučí na poľovníckych kurzoch.
  Na 95% netuší, o čom to vôbec je. Preto treba vidieť. Aj som písal o starých nábojoch, starých prístupoch – a úcte k starým konštruktérom a k starým odborníkom. Možno po prečítaní – či videní – si mnohí začnú vážiť našich predchodcov. Nie všetko je nový Magnum. Aby ľudia poznali, čo je Magnum výkon – aj v čiernom prachu.
  Náboje a zbrane, ktoré skladali najťažšiu zver jediným výstrelom. Typické zastavovače, ktoré zastavili aj naplno rozbehnutého útočiaceho slona jedinou ranou. Veľa rán sa z toho nedalo vystreliť ani skúsenému lovcovi. Tu je vidieť, akú kondíciu, silu a skúsenosť musel mať skutočný lovec. Označenie lovec sa nevzťahovalo hocikoho. Náboje výkonu 300Win Mag boli pľuvátka pre začiatočníkov. Bore 4 – to boli pušky pre skutočných chlapov.
  Doporučujem od 20min sledovať spomalený kopanec od bore4.

  An Overview of 4-Bore Stopping Rifles
  A pre zaujímavosť ceny zbraní a nábojov:
  Single-Barrel shooter sold for $ 14 950,-
  Holland & Holland sold for $ 258 750,-
  Pair of Roddas sold for $ 161 000,-
  Muzzleloader sold for $ 5 175,-
  Ammunition (10-round box) sold for $ 20 700,-

  #20776 Odpoveď

  Kopance od bore 4 na čierny prach – pekné pozerať

  4 Bore Power

  #20777 Odpoveď

  Pekné porovanie nábojov od 2,10min
  komentár pod videom – kopne 2x tak tvrdo, ako 50BMG…

  Four Bore Double Rifle

  #20782 Odpoveď

  Pri tejto príležitosti je zaujímavá ešte jedna zbraň, ktorá bola súčasťou výbavy lovcov na nebezpečnú zver – je to krátka brokovnicová pištoľ. Používala sa napr. pri obrane loveckého koša na love tigrov a leopardov v Indii. Nie je to Lupara – brokovnica s odrezanými hlavňami používaná v Taliansku, lebo Lupara mala normálnu pažbu, kdežto táto mala pažbu odrezanú za pištoľovú rukoväťou a hlavne odrezané tesne pri konci predpažbia. Kaliber väčšinou 12, ale aj 10 či dokonca 8. Strieľalo sa na veľmi krátku vzdialenosť – vyložený zametač a vymetač ! – posledná šanca na prežitie a obranu.
  Jedno z najznámejších zobrazení vo filme je vo filme o ľudožrútskych levoch z Tsavo s menami Duch a Temnota – The Ghost and The Darkness – čo je originálny názov filmu z r. 1996 – u nás pod názvom Lovci levov.
  scéna s použitím brokovej pištole – 1,32min:

  The Ghost and the Darkness, scene of killing the second lion

  Duch a Temnota (lidožraví lvi z Tsava)


  v čestine:
  https://www.youtube.com/watch?v=dkQsfhP2KF0
  Lovci levov CZ


  The Ghost and the Darkness – full movie original

  ešte dačo k tomu – síce to nazývajú lupara, ale inak dobré:
  http://www.kanony.sk/dvojhlavnova-pistol-1881.html

  #20783 Odpoveď
  #20784 Odpoveď

  pánko dá tak zo 5 rán, a môže si ísť dať vymeniť ramenný kľb.

  #21238 Odpoveď

  Pre záujemcov – na nácvik použitia, nácvik reflexov a „sušenia“ – teda suchého nácviku mierenia, spúšťania a tzv. zimmerštutzen – nácviku v izbe – izbové strieľanie – je tu jedna pekná replika za 85 € – je to funkčná hračka – pod dozorom môžete dať do ruky aj deckám – budú nadšené…síce jej hovoria LUPARA – ale tá mala väčšinou normálnu pažbu na prilícenie – ale inak všetko sedí. Aj reálny dostrel 10m na ten brutálny účinok je správny – lebo nemá správnu dĺžku hlavní na vyhorenie (čierneho) prachu a žiadne zahrdlenie – teda je to „rozprašovač“ brokov…
  http://www.kanony.sk/dvojhlavnova-pistol-1881.html
  Dostavníková brokovnica 1881 Lupara
  Dekoračná replika, dostavníková brokovnica USA 1881 – Lupara. Brokovnica má pohyblivý mechanizmus. Možno natiahnuť a po stlačení spúšte cvakne. Možno použiť kapslíky pre imitáciu streľby. Zlamování je funkčné, hlavne sú priehľadné. Táto dostavníková verzia preslávené zbrane bola veľmi obľúbenou zbraňou barmanov na Divokom západe. Lupara pochádza z Talianska a bola tiež používaná pastieri pre obranu stád proti vlkom. Aj keď Lupara mala veľmi krátky účinný dostrel (okolo 10 metrov), spôsobovala veľmi vážne zranenia, a preto bola neskôr tiež používaná mafiou. Dostavníková brokovnica – Technické dáta
  rozmery: 52,5 cm hmotnosť: 1834 g materiál: kov a drevo
  výrobca: Denix, Španielsko
  pozn.pre tých, čo sa nezaoberajú perkusnou streľbou – tými kapslíkmi sú najskôr myslené zápalky na pistony – tie, čo sa používajú pri perkusnej streľbe – napr. z perkusných revolverov.

  #42883 Odpoveď

  Pri tejto príležitosti je zaujímavá ešte jedna zbraň, ktorá bola súčasťou výbavy lovcov na nebezpečnú zver – je to krátka brokovnicová pištoľ. Používala sa napr. pri obrane loveckého koša na love tigrov a leopardov v Indii. Nie je to Lupara – brokovnica s odrezanými hlavňami používaná v Taliansku, lebo Lupara mala normálnu pažbu, kdežto táto mala pažbu odrezanú za pištoľovú rukoväťou a hlavne odrezané tesne pri konci predpažbia. Kaliber väčšinou 12, ale aj 10 či dokonca 8. Strieľalo sa na veľmi krátku vzdialenosť – vyložený zametač a vymetač ! – posledná šanca na prežitie a obranu.
  Jedno z najznámejších zobrazení vo filme je vo filme o ľudožrútskych levoch z Tsavo s menami Duch a Temnota – The Ghost and The Darkness – čo je originálny názov filmu z r. 1996 – u nás pod názvom Lovci levov.
  scéna s použitím brokovej pištole – 1,32min

   

  Úloha, ktorá takmer nikdy nekončí… Naprávanie prešľapov, kopancov vedľa a svojských výmyslov.

  Horeuvedená zbraň nie je žiadna „brokovnicová pištoľ“ ani lupara. A dokumentovať to zrovna použitím vo výbornom filme The Ghost and the Darkness, to je len zlatý klinec neznalosti.

  To, čo použil Val Kilmer sa v angličtine nazýva „howdah pistol“. Howdah je poangličtený výraz z jazyka hindi a arabčiny, kde znamená „posteľ nesená na chrbte ťavy“. Prenesene je to teda pištoľ, z ktorej sa strieľa z chrbta zvieraťa, ktoré nesie veľké sedlo s lovcom/lovcami – v prípade britského impéria to bol typicky slon. Howdah pištol bola typicky skrátená veľkorážna puška vo vtedy typických tropických kalibroch ako napríklad 577 Snider alebo 577/450 Martini-Henry. Neskôr anglickí puškári vyrábali howdah ako pištole, nie skrátené pušky a okrem puškových kalibrov ich ponúkali aj v kalibroch 455 Webley, alebo 476 Enfield, čo sú kalibre pre krátke zbrane.

  #43255 Odpoveď

  Howdah pistols were powerful double-barrel handguns, often built from shotguns, that were developed by British hunters in India for close range, last-ditch defense weapons against attacking tigers and other dangerous game. It gets it’s name from a Howdah, which was a basket in which hunters rode atop elephants. Tigers were known to climb the elephant to reach the hunters, hence the design and the name.

  <span class=“m_3374859824318699570gmail-tlid-translation m_3374859824318699570gmail-translation“>Howdahové pištole boli silné dvojhlavňové ručné zbrane, často postavené z brokovníc, ktoré vyvinuli britskí lovci v Indii pre blízke vzdialenosti, zbrane poslednej obrany proti napadnutiu tigrov…</span>

  https://www.range365.com/guns-that-killed-man-eaters-tsavo#page-10

  Nuž takto – ja som spomenul jednu variantu – na brokovnicové náboje – ale to neznamená, že by iné neboli – len som ich nespomenul.

  Ty si spomenul druhú variantu – na  puškové a pištoľové jednotné náboje. Nemusel si ma napadnúť a zosmiešňovať – ale je to tvoj štýl komunikácie – inak to asi nevieš.

  V podstate by som mohol zopakovať TVOJ štýl a rovnako ťa napadnúť za to, že si vôbec nespomenul ten vôbec PRVÝ  – pôvodný štýl – a to je perkusnú variantu – teda určenú LEN a LEN kalibrom zbrane – väčšinou na čierny prach a s pistonom a zápalkou, ktoré sa nabíjali rovnako guľou ako aj hrubými brokmi, častejšie sekaným olovom, lebo to malo úžasný zastavovací účinok. Je zaujímavé, koľko lovcov používalo práve osvedčené perkusné zbrane aj v dobe nitro prachu.

  Pre záujemcov – existuje jeden zberateľ na Slovensku, ktorý toto zbiera a u neho som držal niekoľko práve brokovnicových – aj perkusných a aj na papierové náboje, najmä tzv drôtovky – aj kaliber 10 !, perkusné aj kal.8. Vzhľadom na to, že na to netreba zbroják, nie je to veľmi známe.

  A čo sa týkacol. Pattersona – v článku máte aj zbrane, ktorými ulovil Ducha a Temnotu – dva ľudožravé levy v Tsavo a aj počty nábojov a ich druhy – celoplášte a poloplášte, s ktorými prišiel do Afriky. Tá pištoľ tam však nie je.

  #43457 Odpoveď
  web

  Obrázok:

  Attachments:
  #43622 Odpoveď

  Na foto v predchádzajúcom príspevku je Bore4 úplne vpravo – teda najvúčší náboj, čo je na fotke. Popis v ruštine je Kal 4 = kaliber 4.

  Tu je fyzické porovnanie s inými známymi nábojmi.

  Attachments:
  #43624 Odpoveď

  Vážení priatelia, na tomto linku sú zaujímavé informácie. Napr:

  The 4-Bore double rifle starts at $85,000…

  <span style=“font-weight: 400;“>When you consider the entry-level </span><span style=“font-weight: 400;“>Holland & Holland</span><span style=“font-weight: 400;“> .470 double rifle at almost $80,000 and a </span><span style=“font-weight: 400;“>Westley Richards</span><span style=“font-weight: 400;“> sidelock at just over $96,000…</span>

  http://www.africanxmag.com/high_desert_double_rifle_pilgrimage.htm

  Veselé čítanie.

  #44292 Odpoveď

  Jedna zábavka – celkom dobrá zbraň na obranu domu, objektu. Ako iste viete – môže strieľať náboje 45LC = Long Colt – stará dobrá a účinná štyridsaťpäťka  z Divokého západu a zároveň brokové náboje 410. Ich účinnosť ukazuje hneď na začiatku videa – ako zloží tie fľaše s malinovkou – páchateľ by sa dlho nesmial.
  <h1 class=“title style-scope ytd-video-primary-info-renderer“>Pedersoli Howdah 45 / 410</h1>
  https://www.youtube.com/watch?v=P8SUQAFSJdc

   

Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
Odpoveď na: bore 4
Vaše údaje: