Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Bez zbrojného preukazu Co vsetko je treba na lov lukom?

  • This topic has 87 odpovedí, 13 hlasov, and was last updated 05.11.2019/17:36 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 88 )
  • Autor
    Príspevky
  • #16120
      @rexmundi

      Ahojte, chcem zacat s lovom lukom, ale neviem co vsetko je k tomu potreba.
      Je potrebne mat zbrojny pas alebo nejake spacialne povolenia?
      Budem vdacny a kazdu informaciu od skusenejsich.

      #16121
        @bowhunter4

        Zdravím Ťa rexmundi. V prvom rade musíš mať skúšky z poľovníctva, a platný Poľovný lístok. Zatiaľ kým je lov lukom povolený len vo zverniciach, tak sa žiadne doplnkové skúšky z lovu lukom navyžadujú, a na Slovensku ani neorganizujú. Ak chceš poľovať len lukom, tak zbrojný preukaz nemusíš mať, ale ja odporúčam radšej aj ten, a samozrejme aj klasickú guľovú zbraň a členstvo v SPZ a Poľovníckom združení.

        #16122
          @archer

          hlavné čo je treba mať je luk a šíp:laugh: .. žartujem..

          no mal by si najprv napísať o svojich skúsenostiach so samotným lukom.. resp. nám priblížiť o čo ti vlastne ide.. kolko rokov, mesiacov, dní či minút strielaš aký luk máš.. a čo všetko potrebuješ vedieť.. toto je moc široký pojem.. keby sme o tom mali písať tak by sme tak skoro neskončili.. lukostrelba vôbec nie je nič jednoduché a lov lukom je samotná kapitola..

          takže aby sme sa pochopili a lepšie ti pomohli.. skús napísať niečo viac.. a radi odpovieme na všetky tvoje otázky..

          fakt je zložité písať pretože neviem aké znalosti máš… čo si si už prečítal.. alebo len úúplne začínaš?? nechcem písať to čo už vieš.. takže bude lepšie ak nam o sebe čosi povieš..

          #16123
            @bowhunter4

            Predpokladám, že keď chce loviť tak má s lukmi nejaké praktické skúsenosti. Poľovať a strieľať sa z kníh alebo netu nenaučí.:)

            #16124
              @bowhunter4

              Predpokladám, že keď chce loviť tak má s lukmi nejaké praktické skúsenosti. Poľovať a strieľať sa z kníh alebo netu nenaučí.:)

              #16125
                @archer

                no tak to by si sa čudoval.. poznám vela expertov ktorý by chceli lukom loviť.. ale sami ho ešte v ruke nedržali.. a z tých knižiek alebo netu sa polovať a strielať nenaučíš.. pravda.. ale aspon si prečítaš ako na to a čo vlastne potrebuješ.. 😉

                #16127
                  @martin75

                  aj ja Ta zdravim rexmundi
                  Najprv by som si prečital aspon to čo je popisane na tejto stranke o love lukom a lukostrelbe ,až potom by som sa pytal:)
                  No ak nemaš trpezlivosť ani na to, tak Ta lukostrelba rychlo prestane baviť a k lovu sa ani nedostaneš
                  Informacie o tvojich skusenostiach s lukmi by samozrejme pomohli,ako pisal archer
                  Ako už napisal bowhunter4,ak zvladaš lukostrelbu ako šport,tak maš za sebou prvy krok k loveckej lukostrelbe,ale ešte velmi daleko k lovu

                  #16129
                    @archer

                    presne ako píše maťo… pri lukostrelbe musí byť človek naozaj vyrovnaný, kľudný a trpezlivý (moja mama hovorieva chlapci pomaly rastú, čo znamená že nejde všetko hneď)… v tomto sa lukostrelba nijak nelíši od športovej streľby z palných zbraní…

                    veľa robí stres.. tie články na tomto fore o strese sú velmi dobré odporúčam prečítať.. lov lukom je skutočne náročná vec.. na to si človek musí veriť.. pretože netrafiť alebo trafiť zle je naozaj jednoduché.. a teda zasadiť ranu na to správne miesto sa približuje k umeniu.. na to pomôže len vyrovnanosť a dôvera v seba samého.. vždy si treba pamatať 75% práce urobí človek a zvyšok zbraň!… ja sám som ešte nič neulovil.. jednak ešte nemám poľovný lístok (už sa na nom pracuje) a po druhé aj keby som ho mal tak si zatiaľ neverím.. viem aké to je strielať v silnom vetre alebo zo zlej pozície.. či z vyvyšeného miesta alebo prikrčený niekde v kryte… treba si to neustále skúšať.. len tak sa človek zdokonaľuje.. pri lukostrelbe platí netreba nad tým premýšlať ale treba to urobiť.. a kým to začneš robiť automaticky to bohužiaľ určitý čas trvá.. skutočne dobre strieľa ten ktorý sa dokáže odosobniť od svojich myšlienok a okolitých podmienok prostredia.. ten ktorý to robí automaticky a nepremýšla nad každým pohybom to je majster..

                    naozaj lukostrelbu netreba podceňovať.. aj ked strielať z kladkového luku je jednoduchšie ako z luku tradičného.. stále to nie je žiadna malina.. vyžaduje si to dlhý trening či už psychický alebo fyzický..

                    luk je skutočne zbranou a tak k nemu treba aj pristupovať.. nemôžeme to brať lahostajne.. predsa strieľame na živého tvora.. príprava a dôslednosť je v tomto prípade na správnom mieste.. ked už jeho život berieme.. tak ho zoberme tak aby to bolo čo najrýchlejšie a so všetkou úctou k ulovenému zvieraťu..

                    tak ako ti bowhunter4 napísal.. na SR je potrebný platný polovný lístok… a teda skúšky z polovníctva.. nepotrebuješ ani zbrojný pas ani žiadne dodatočné skúšky zo strelby alebo niečoho takého..

                    a potom čo hlavne potrebuješ.. je dávka trpezlivosti a pochopenia.. pretože aj ked je na SR povolený lov lukom v uzavretých zverniciach.. je ťažké sa tam vôbec dostať.. viem o čom hovorím.. už som sa stretol s takým hospodárom ktorý sa neustále na niečo vyhováral.. nešlo tam o to že by to nešlo.. ale že zbranou bol luk.. takže naozaj vela šťastia, trpezlivosti, čistú hlavu a presné oko ti želám.. budeš to potrebovať 🙂

                    #16130
                      @alwarez

                      Neverim ,ze lov lukem je neco sloziteho vsak to vedeli uz za doby kamenne ,chtel bych opozornit ,ze nestrilim kladkovym lukem ,ale mam doma plno luku co jsou drevolaminatove tradicni a ty moje drevene jsem rozdal co jsem vyrabel a asi pred 10 lety kazdy veril ,ze to bude zlaty dul bohuzel situace se vyvijela jinak ….
                      To loveni lukem se mi zda jako neco prirozeneho ,nejdrive musime zacit malou zveri veverky ,kralici ale i potkany na kterych si cvicime postreh ,ale i ruzni ptaci jako havrani . Na tyhle zvirat nepotrebujeme ani zadne specialni hroty staci nam tercove hroty ,pak jsou to ruzne kozy a vetsi zvirata co jasne vyzaduji ploche hroty u kladkovych luku jasne na ne vyrabi hroty prumyslove zatimco u tradicnich luku si tyhle hroty muzeme vyrobit z ceho chceme ,trening na 3D zvirata je tak pro zacatecnika nema to s lovem nic spolecneho a kazde zvire vyzaduje prakticky jiny zpusob lovu a neco se prolina ,jako lov na lva muzeme pouzit takovy system jako na jelence z posedu . Kazdy si mysli ,ze zver pronasludejeme ,ale to je nemozne ,to je mozne pouze kdyz mame pusku a muzeme strilet na stovky metru a ja mohu strilet na 20 metru a tak vzdy cekame na zver az prijde k nam …..

                      #16131
                        @bowhunter4

                        Alwarez, uvedom si už konečne, že my žijeme na Slovensku. Už len to nám tu chýba, aby niekoho chytili že striela lukom veveričky! U nás je veverička celoročne chránený druh, a ani s tými králikmi a havranmi to nie je také jednoduché. Takže si radšej nechaj takéto dobré rady pre seba, lebo s tým nám tu nepomáhaš, ale škodíš! Aby som nezabudol, nezačni kvôli tomu zasa nadávať na komunistov, to sme už tiež počuli B)

                        #16132
                          @archer

                          no lov lukom ťažký byť nemusí to máš alwarez pravdu… vo vašich podmienkach.. ide o to.. v USA si luk môže dovoliť viac ľudí ako na SR (dobre všetci vieme aké sú to cenové rozdiely).. po druhé v tomto smere máte viac možností.. jasne keby už ako 13 ročný začnem strielať veveričky, králiky alebo nejaké vtáky.. isteže je to jednoduchšie.. taktiež ak chodím s niekým kto lukom loví.. odkukám ako sa tá zver správa.. či uskakuje po výstrele alebo stojí.. poznám tú správnu techniku na konkrétne zviera tak ano..

                          lenže na SR je lov zakázany (s výnimkou zverníc) (okrem veveričiek nemôžeš loviť ani vtáctvo pretože to je taktiež celoročne chránené ako mnohé dalšie zvierata.. čo považujem za správne!!!).. tu si to nemôžeš skúšať na ničom inom len terčovnici prípadne 3D terči.. takže to sa vela o tom nenaučíš.. máš dve možnosti.. bud si polovník a už máš skúsenosti so strelbou na zver.. čo predpokladá že ju poznáš takže vieš ako sa správa.. alebo strielaš na papierové 2D terče ako ja :laugh: ..

                          nemôžem zobrať luk a isť do lesa páliť veveričky ani nič iné (drobného ani iného vzrastu).. takže v našich podmienkach tá lukostrelba naozaj tak ľachká nie je 🙂

                          ale jasne máš pravdu.. keby bolo slovensko takou rozlohou ako USA a žilo u nás toľko zveri ako v USA a mohli by sme loviť tak ako v USA potom ano potom by bola lovecká lukostrelba jednoduchšia.. 🙂

                          ale čo ten rexmundi.. ešte sa stále neozval.. zaujíma ho to vôbec ???:laugh:

                          PS: k tým cenovým rozdielom.. ide kolega do USA tak som ho poprosil aby mi doniesol Bushnell dialkomer bowhunter chuck adams edition.. v USA stojí 144. 75 e a hádajte kolko na SR .. 375 e.. ked som toto videl pomyslel som si že tomuto slovenskému národu musí skutočne dobre je.ať….cca 150% prirážka pekné nie??

                          toto je ten merač:
                          http://www.bushnell.com/products/rangefinders/bowhunter-chuck-adams-edition/202206/

                          inak otázka na všetkých.. neviete mi povedať.. bude merať len v yardoch alebo sa bude dať prehodiť na metre???

                          #16133
                            @bowhunter4

                            Ten dialkomer je perfektný Peter, pokial viem Bushnelli sa djú nastaviť aj na metre, ale neviem či aj tento model určený na lov lukom. Mal som už v ruke dialkomer čo mal aj lukostrelecký mód, ale to bol Nikon Archer Chois, tam sa dali nastaviť aj metre.

                            Čo sa týka rexmundiho, nie som síce paranoik, ale začínam uvažovať či to nebola len provokácia niekoho, čo bol zvedaví na to čo odpovieme na túto otázku.
                            Ak sa mýlim, tak prepáč rexmundi B)

                            #16134
                              @archer

                              ano da sa nastaviť aj arc mode.. názov dialkomeru je Bushnell Bowhunter 600 sport.. takže je robený priamo pre bowhunting.. vodotesný, malý a lahký.. za takmer 150 ečiek skvelá kúpa..

                              no vážne človek nevie čo si má myslieť.. rexmundi sorry za podozrievanie.. ale je to podivné.. ako aj ten enn vill mann.. popýtal rady a zdúchol ako smrad.. už tu nebol asi mesiac.. viete niekto o nom niečo??čo je s tým človekom??

                              #16137
                                @rexmundi

                                Fiiha, teda pani tolko odpovedi a nazorov som ani necakal.
                                Bohuzial nemam stale cas aby som sem prisiel a pozrel si reakcie.
                                Tak skusenosti s lukom uz mam, strielal som z neho niekolkokrat a velmi sa mi to zapacilo, da sa povedat ze v strelbe na terc sa mi docela darilo, tak som sa rozhodol obstarat si svoj vlastny luk, zo zaciatku to ale urcite nebude nic extra, docela sa mi paci tento: http://viewitem.eim.ebay.cz/SMK-COBRA-4560lb-COMPOUND-BOW–ARROWS-ARCHERY-KIT/300540732200/item

                                Ale myslel som si ze s tym lovenim to bude jednoduchsie ako ste tu vsetci pisali. nevadili by mi vsetky potrebne papiere a povolenia,ale skor to ze k normalnemu lovu sa tak lahko clovek nedostane. Je mi jasne ze nemam ani zdaleka take skusenosti ako vacsina ludi co su na tomto fore,ale po nejakom case stravenom strielanim na terce a zbieranim skusenosti so strelbou by som si rad isiel skusit aj lov.

                                #16138
                                  @alwarez

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 88 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.