• This topic has 10 odpovedí, 9 hlasov, and was last updated 01.12.2017/11:30 by .
Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
  • Autor
    Príspevky
  • #13381
      @tomka

      poradte mi aku gulovnicu mam kupit vacsina ludi mi radi tikku je to dobry vyber??

      #13382
        @wins

        to máš ako s autom – musíš mať aspoň nejakú predstavu o tom, čo od neho očakávaš a koľko si ochotný zainvestovať;
        garantujem ti, že niekomu sedí viac škodovka ako meďák; ak si tú tikku, o ktorej uvažuješ, videl a páči sa ti, pýtaj sa na kvalitu oproti cenovo porovnateľným a potom sa rozhodni; nezabudni – bude to tvoja zbraň tak nech je to tvoje rozhodnutie

        #13385
          @volodo

          tomka napísal:

          poradte mi aku gulovnicu mam kupit vacsina ludi mi radi tikku je to dobry vyber??

          tomka, Tikku som mal, a kľudne ti ju môžem doporučiť. Určite je to v tej cenovej hladine lepšia voľba ako CZ. Tikka nehrdzavie, je ľahučká, chod záveru je úplne super. Ak nemôžeš – nechceš investovať viac, tak Tikka ťa určite nesklame.

          #13386
            @tomka

            a co by si inak este odporucil??

            #13397
              @army9

              Moznosti je viac . V podobnej cenovej hladine este napr. Remington 700 , Rossler Titan , Browning X-bolt …

              #13400
                @wins

                remington 700 určite áno, nemám ju ale dosť som o nej v minulosti zisťoval a keby som nemal čo mám, siahol by som po nej

                cez módny trend vlastniť aspoň blaserku, alebo keď lacnejšie, tak nech je to niečo “zahraničné” nečeské, nebál by som sa siahnuť aj po českých flintách – navzdory všelijakým výhradám fungujú spoľahlivo, sú ich tu tisíce a keď sa človek pohrá s úpravou pažby či si dá urobiť úplne novú a zvládne sa to s vkusom a kvalitne, môže aj česká flinta priniesť radosť na celý život (ja by som moju ZKK 601 W243 za niečo vymenil len veľmi ťažko – tá protihodnota by musela byť z úplne inej cenovej úrovne ako bola jej pôvodná obstarávacia hodnota…)
                ale koľko ľudí, toľko chutí

                #13417
                  @marlin

                  remington 700 som mal v ruke 1ks a da sa 🙂 ale rosler chodil tazko- bol som z toho prekvapeny, ze zaver moze takto drhnut a to bolo bez naboja- podotykam, lebo recenzie co som cital boli vcelku pozitivne. ale je fakt ze to nebolo viac kusov zo spomenutych zbrani tak asi tazko robit kvalifikovane zavery.. mam steyr v 270W a ten chodi ako maslo.. na tikku som zvedavy aj ja dufam ze sa mi podari niekde chytit ju do ruky.. dobre si kupu premysli lebo moj styer prohunter(milujem tu zbran) je ok ale na strelnici nie je celkom vo svojej koži- vzdy mu je velmi horuco 😀 takze ak chces aj na strelnici viac strielat tak hladaj hrubsie hlavne… vela stastia pri vybere 🙂

                  #21219
                    @matu239ab

                    Zdravim vas pani uvazujem o kupe gulovnice znacky Zg 47 kaliber 8x57is.Co vi na to???

                    #21221
                      @lovec

                      Miliónkrát rozoberaná téma a najlepšie odpovedať si budeš vedieť ty sám.

                      Prečo si kupuješ túto pušku? Kvôli cene? Kvôli kalibru? Ak tá puška nestojí pár eur, tak kúpa nemá zmysel, pretože na Slovensku sa pohybujú ceny takýchto zbraní v nezmyselných výškach. Navyše človek kupuje mačku vo vreci, pretože pokiaľ to nie je blízky človek, ktorý mal predmetnú zbraň od nova, tak ani boh nevie, čo všetko má tá puška za sebou. Ďalšia vec je, že údržba zbrane je pre 95% poľovníkov sprosté slovo a ich predstavu napĺňa to, že občas pušku pošúchajú mastnou handrou.

                      Samozrejme, nič nie je vylúčené a občas sa dá natrafiť na slušnú staršiu zbraň, ale tá pravdepodobnosť je veľmi nízka. Darmo ti bude niekto vykladať bájky o tom, aké boli kedysi zbrane kvalitné a že dnes sa už také nerobia a podobne… Nová je nová. Na novej je najlepšia vec záruka. Nefunguje? Rozhadzuje? Nie je to tvoj problém. Pri starej zbrani môžeš akurát navštíviť puškára (ktorý ti pravdepodobne s radosťou takýto krám poradí kúpiť) a ten ťa privíta s rozžiarenými očami a ty môžeš akurát tak poďakovať a zaplatiť.

                      #21227
                        @kiri

                        Presne ako píše lovec – v konečnom dôsledku si tú kúpu musíš sám v sebe obhájiť ty sám. Je pravda, že bola robená z výborných materiálov ( po skúsenostiach z vojny sa do týchto zbraní ukladali možné budúce zbrane pre partizánov), je pravda, že bola konštrukčne najlepšia, čo sa vyrobilo ( aj ZKK, ktorá po nej nasledovala bola výrobne a teda aj cenovo jednoduchšia – teda ústup z predchádzajúcej kvality – a toto zlacňovanie ide doteraz – si zober, že koľké zbrane majú vstavaný diopter, ktorý mali staré ZKK v základnej výbave – na zatlačenie vyskočil z vrchnej strany púzdra záveru – už toto zlacnelo a výrobne zjednodušilo nasledujúce čezety – ale predajné ceny išli hore = väčší zisk pre výrobcu). Sú to detaily, ktoré sa ticho prechádzajú a argumentom býva, že to nepotrebuješ. Pokiaľ máš optiku – nepotrebuješ, pokiaľ si na poľovke, padneš a pokazíš optiku – skončil si, alebo vyklopíš diopter a dopoľuješ s mechanickými mieridlami a do 200m strieľaš ako s optikou. Aký má zmysel? Pri dĺžke hlavne 600 mm je dĺžka zámernej s mechanickými mieridlami 460 mm, dĺžka zámernej cez diopter je 710 mm! ).
                        Na ZG je od výroby tzv.športová, či blesková či predpätá spúšť – jemná spúšť čo nepotrebuje napináčik. Mnohí jej nerozumejú a prerobili ju – hoci je výrobne najdrahšia – dnes je cena takej spúšte asi vyššia ako cena takej celej starej guľovnice s funkčnou spúšťou. Na ZKK sa montovali výrobne jednoduchšie francúzske napináčiky. Tie majú základnú nevýhodu v tom, že pri meraní dĺžky pažby na ruku sa meria dočiahnutie strieľajúceho prsta k spúšti – čo sa ale napnutím napináka poloha spúšte zmení – a teda prst nie je v tej správnej odmeranej polohe. A na toto kupujúci často zabúda a potom mu stále dačo nesedí – práve pri výstrele, kedy potrebuje, aby mu všetko sedelo. To sa ZG nem§že stať. Ak nájdeš ZG prerobenú na nemecký napináčik – teda dve spúšte za sebou – si na tom trochu lepšie ako pri francúzskom.
                        Ale čo ti iste nikto nepovie – čo má tá puška za sebou. To musíš odskúšať na strelnici. A jedna rana nestačí.
                        Napr. ZKK pri 600mm a 4 drážkovej hlavni má od výrobcu uvádzaný rozptyl takto:počet drážok v hlavni 4, odpor spúšte 2,0 ± 0,5 kg, veľkosť rozptylu s mechanickými mieridlami 7 cm a s puškovým ďalekohľadom 6 cm. Ak sa do tohoto na 100m zmestíš – máš úroveň novej hlavne z modelovo novšej pušky. Ak je puška “zdravá” – nemal by to byť pre ZG problém.
                        Ešte jedna výhoda ZG – pomerne nehlučná a dobre hmatateľná poistka aj v tme a dobre ovládateľná aj v rukaviciach.
                        V ráži 8×57 JS nejakú chybu neurobíš, a aj kupenského streliva je na výber habadej. Strižná hrana SPCE do SaB mne fungovala vždy – len bolo treba trafiť komoru. Dnes všetci hľadajú GECO – najmä Plus, dobre funguje Prvi Partizan, iste dobre fungujú všetky ostatné nemecké náboje – je to ich náboj, tak pre seba robia dobré. A iste sa dajú prebiť aj dobré gule inej výroby.
                        Hoci to na poľovke robiť asi nebudeš – tam záleží na prvej – tzv.studenej rane – stav hlavne zistíš vystrelením aspoň piatich rán po sebe – zahriatím hlavne a čo to urobí s nástrelom. Teda sleduj prvú – studenú – tú budeš používať najčastejšie, a potom tak od tretej – kam sa to bude ťahať a čo to bude robiť. Ak aj piata pôjde – v rámci toho rozptylu – do čierneho – niet sa čo báť. A strieľaj zodpovedne každú ranu riadne vymier. Toto môžeš nechať zopakovať aj dobrému strelcovi, ktorému veríš a poznáš ako strieľa, príp. nechaj prvého strieľať pôvodného majiteľa – nech predvedie svoju zbraň. Náboje mu zaplatíš, alebo si prinesieš svoje.

                        #21237
                          @akela

                          Chcem sa spytat kolegov ci niekto nevlastni, resp. nepoluje s tymto typom gulovnice.
                          Winchester XPR SM v 30-06 alebo 270Win. Ak ano, ci by nebol, neboli ochotni napisat ku tejto zbrani “par viet”, resp. nejake doporucenia. Dakujem.

                        Zobrazuje sa 11 príspevkov - 1 až 11 (z celkového počtu 11 )
                        • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.