• This topic has 11 odpovedí, 7 hlasov, and was last updated 14.10.2018/19:15 by .
Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
  • Autor
    Príspevky
  • #20451
      @volodo

      Objavil som u Hornady zaujímavý náboj so 14,26g (220 gr) strelou do 308W. :ohmy: Zo zaujímavosti by som ho chcel budúcu sezónu testovať. Nie je už tých viac ako 14g veľa na 308W ? Ak by sa našiel niekto, kto to skúšal v 308W, poprosím o nejaké info. ďakujem.

      link na hornady: http://www.hornady.com/store/308-Win-220-gr-RN-Custom-International/

      alebo

      http://zbrane.esako.cz/naboj-hornady-custom-308-win-220-gr#

      #20452
        @kiri

        Veľmi dobre si “objavil” – je to náboj pôvodného = starého osvedčeného typu, ktorý používali naši dedovia a bol jedným zo základných prevedení – a stále sa tiež robí – aj pre otca 308čky – teda pre 30-06. Tam je o trošku rýchlejší, ale myslím, že Hornady urobil aj 308W s touto guľou veľmi dobre. Na tom druhom linku je balistika, z ktorej sa dá všeličo vyčítať.
        Ráže 308 WIN
        Hmotnost střely 14,26g, 220gr
        Typ střely: InterLock RN
        ONV: 145 m
        Vzdálenost (m) 0 50 100 150 200 250 300
        Energie (J) 3534 3094 2696 2338 2017 1730 1474
        Rychlost (m/s) 704 659 615 573 532 493 455
        Převýšení (cm) -5 2 4 -0,8 -13,1 -34,1 -65,2

        Je to dokonalý náboj na lov od 50m do 150m , lebo pri nastrelení optiky na ONV = 145m na flek sa strela pohybuje max od +4 do -1 cm – čo je priam ideál pre centrovaný zásah . Pri posedovej streľbe na 200m vysokú zver strela 13 cm – čo je super pri mierení na centrálnu lopatku ( cca stred tela) – strela poklesne akurát do srdca – pri vzdialenosti od 50 do 150m stačí mieriť tam, kam chceš trafiť…ak je do 200m – stačí mieriť na stred lopatky – ktorú vlastne ale nezasiahneš a neznehodnotíš.
        Pri streľbe na spoločnej poľovke – ideál – lebo strela je ťažká a pomalšia a nemá tendenciu toľko sa odrážať od ( často v tej dobe spoločných poľovačiek zmrznutých ) stromov, pritom od 50 do 150 m vzdialenosti nikto nemusí riešiť opravy – lebo sa hýbeš v piatich centimetroch – čo je cca polovica veľkosti srdca, takže ani zo srdca vlastne nevyjdeš. Vďaka hmotnosti strely má strela značný hĺbkový účinok a ak si pozrieš tie rýchlosti – iste sa dobre otvára pri nižších rýchlostiach. V 300m má rýchlosť 455m/s, čo znamená, že aj pri tejto rýchlosti sa musí ešte dobre otvárať – teda pri rýchlostiach na 50 až 150m vzdialenosti ( 659 až 573m ) sa bude otvárať úplne super…pričom bude držať pokope tak, ako všetky strely typu Interlock RN. A dosť verím tomu, že ak prestreľuje zver moja Interlock RN v 8x57JS síce len 11gramová – tak hádam bude prestrelovať aj táto hodne ťažšia strela.
        Nemám 308Win, ale ak by som mal, tak by som si iste túto strelu – náboj zaobstaral.
        Nuž a ešte jedna poznámka – ako CUSTOM je označená preto, lebo je určená tým, ktorí by si ju nabíjali sami, lebo sa nejako moc fabricky nevyrába…je to taký “zákaznícky” náboj – resp. dalo by sa povedať že na objednávku…nie bežný…pre fajnšmekrov…pre skúsených lovcov pre určité príležitosti. Je to aj náboj pre lov najťažšej zveri touto rážou loviteľnou.
        Myslím, že na posedové lovenie a najmä spoločné poľovky si našiel ideálny náboj. Už tá tabuľka vyzerá na dobré vlastnosti a po mojich výborných skúsenostiach osobne hodne preferujem strely Interlock RN.

        #20456
          @kuko44

          14g guľu som ešte z mojej SAKO 308 nestrieľal, ale už viac rokov používam 13g HAMMERHEAD a musím povedať, že som nad mieru spokojný. Som zástanca ťažších a pomalších striel. Ťažko povedať ako sa bude tá 14g strela správať v tvojej hlavni. Myslím si, že na to bude vplývať aj dľžka hlavne a jej stúpanie (twist). Na stránke výrobcu streliva, ktorý si uviedol, som nenašiel žiadne odporúčanie v tomto smere. Asi to budeš musieť vyskúšať. Osobne ma to tiež zaujalo, možno to strelivo vyskúšam aj ja.

          #20461
            @lovec

            1-1-2017

            [quote=”kiri” post=20246] …. V 300m má rýchlosť 455m/s, čo znamená, že aj pri tejto rýchlosti sa musí ešte dobre otvárať…[/quote]

            Nemusí a nebude. Pri takto nízkej rýchlosti je to už s tým otváraním hraničné aj pre strely, ktoré sú koncipované pre streľbu na dlhšie vzdialenosti a majú tenší plášť strely. 300m je pre tento náboj nonsens. Rozumné maximum je okolo tých spomínaných plus-mínus 150 metrov.

            [quote=”kiri” post=20246]…ako CUSTOM je označená preto, lebo je určená tým, ktorí by si ju nabíjali sami, lebo sa nejako moc fabricky nevyrába…je to taký “zákaznícky” náboj – resp. dalo by sa povedať že na objednávku…nie bežný…pre fajnšmekrov…pre skúsených lovcov pre určité príležitosti. Je to aj náboj pre lov najťažšej zveri touto rážou loviteľnou. [/quote]

            Toto strelivo je označené ako CUSTOM International a ako deklaruje výrobca, nie je určené na predaj v Spojených štátoch. Je to línia streliva určená pre európsky trh s jeho špecifikami ako napr. lov z posedu na krátke vzdialenosti, spoločné poľovačky… úmerné tomu sú aj znížené rýchlosti oproti iným modelovým radom streliva Hornady a najmä sú to náboje pre najbežnejšie používané kalibre na našom kontinente.
            Na najťažšiu zver – povedzme dospelý, silný jeleň – by som si osobne zobral asi niečo silnejšie ako tento náboj. Iste sa dá jeleň uloviť aj s týmto, ale nejaká výkonová rezerva tam akosi chýba.

            #20463
              @kiri

              Také zaujímavé videjko – porovnáva náboje 308W Hammerhead a RN – síce ľahšie – 11,7g, ale tiež to dačo vypovedá. Pri streľbe do novín v tomto videu pokope viacej drží Hammerhead.

              Sako Hammerhead VS Hornady RN

              Lovec – veru asi bude aj na 300m – táto strela sa často používa aj v redukovaných nábojoch a dokonca aj v subsonic nábojoch (320m/s) a funguje dobre práve pre jej široko otvorenú hlavu. Vzhľadom na to, že strela je priamo konštruovaná = určená na otváranie pri nižších rýchlostiach, má tenší plášť práve na hornej časti strely.

              Podobnú strelu vyrába aj Remington – označenie Core Lokt SP – soft point široko otvorená hlava ( môžeš si vybrať 150grs pre 30-30, 170grs pre 30-30 alebo 180grs pre 30-40Krag a 308)
              https://www.remington.com/ammunition/centerfire-rifle/core-lokt

              Často sa nabíja do 7,62×39 – a aj so zníženým výkonom – a funguje super – napr. v puške od Zbrojovka Holice K1 Raptor v kal 7,62×39 s veľmi krátkou hlavňou ( 390mm) zo sa vz.58. No a kto by chcel viac – je tu možnosť práve tejto 220grs.
              Toto je len informácia – nie návod.

              #20465
                @lovec

                [quote=”kiri” post=20257] … veru asi bude aj na 300m – táto strela sa často používa aj v redukovaných nábojoch a dokonca aj v subsonic nábojoch (320m/s) a funguje dobre práve pre jej široko otvorenú hlavu. Vzhľadom na to, že strela je priamo konštruovaná = určená na otváranie pri nižších rýchlostiach, má tenší plášť práve na hornej časti strely. [/quote]

                Ja to píšem na základe vlastnej praktickej skúsenosti. Hornady RN 220gr. sa v takých nízkych rýchlostiach len mierne deformuje, o otváraní nemôže byť ani reči. V skratke, ak to letí tak pomaly, je to iba taký “prepichovák”.
                Strely FN, určené pre 30-30 Win. a spol. sú na tom vďaka konštrukcii primárne určenej pre nízke rýchlosti lepšie, ale ani tie nefungujú pri rýchlostiach na hranici zvuku tak, ako to človek predpokladá pri klasickom poloplášti, to je už ale iná téma.

                #20467
                  @lacika2

                  Hornady 220 gr RN je fantastická strela. Mám ju v 30-06 Springfield. Minulú sezónu mám ulovené niekoľko kusov zveriny.
                  Diviak, váha 150Kg, vzdialenosť 70m, zostal v ohni
                  Niekoľko lanštiakov, vzdialenosti 50-90m, všetky v ohni
                  Jeleň, vek 9rokov, vzdialenosť 70m, po zásahu urobil 10krokov a zhasol
                  Niekoľko ks. holej, všetko v ohni.
                  U mňa max. spokojnosť, minimálne poškodenie diviny, žiadne podliatiny.

                  #20539
                    @volodo

                    Na jednom zahraničnom fóre som našiel info, že strely nad 12g. v 30. kal. veľmi zanášajú drážky v hlavni meďou :ohmy: Už som strieľal 13g. SAKO v 308, ale tam som si ten problém so zanášaním drážok nevšimol. 13/14g strely sú relatívne pomalé (600-700m/s) Ako to teda je, ktoré strely zanášajú drážky viac, pomalé, alebo rýchle ?

                    #20540
                      @miloszv

                      Osobne si myslím, že viac budú zanášať rýchle.

                      #43012
                        @amater

                        Na najťažšiu zver-povedzme dospelý silný jeleň by som si zobral asi niečo silnejšie kaliber 30-06 spr  názov streli koľko g vopred dakujem Lovec

                        #43013
                          @lovec

                          Výber fabrického streliva do 30-06 Sprg. je skutočne dosť široký a záleží aj od toho, čo vieš kúpiť vo “svojom” obchode.

                          Každopádne, ak 30-06 na jeleňa, tak potom s kvalitnou poloplášťovou strelou s hmotnosťou aspoň 11,7g a viac. Ak to bude nejaká monolitická strela (medená, mosadzná…Barnes TSX-TTSX, RWS HIT, Hornady GMX, Nosler E-Tip atď.), tak postačí aj ľahšia – kvôli materiálu a konštrukcii býva jej zostatková hmotnosť vyššia.

                          #43024
                            @amater

                            Lovec chcem sa podakovať za váš čas strieľal som od 9mm po RPG  ale lovecké strelivo tuna neviem tabuľky su tabuľky Bratov kamarát ma predajňu neviem ale dnes sa da obiednať asi všetko ? tu 30-06 som chcel pre takéto streli 220gr. a podobne a ich hmotnosť po zásahu zostava. Ja len začínam a počul som že brokovnica 12 kope tak som buchol asi 40 rán kal 12/70 a možem povedať že nekope !!! 🙂 tak ak neni veľkí rozdiel medzi 12/70 a 12/76 tak chcem 12/76 kaliber len neviem aká dlžka hlavni. To som len chcel naznačiť čo všetko som už počul o kal 30-06 preto som reagoval . Tu brokovnicu chcem len na lov a prvá guľovnica bude Tika t3x hunter asi toľko mne vaše skusenosti a rady pomahaju dneska nikto nema čas dakujem každemu na tomto diskusnom fore ktorí svojimi skusenosťamí prispieva mne to pomohlo.

                          Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
                          • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.