Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Strelivo do dlhých aj krátkych zbraní + prebíjanie … náboje "klasik" vs náboje "magnum" zaujímavý pokus

Zobrazujú sa 4 príspevky - 1 až 4 (z celkového počtu 4)
  • Autor
    Príspevky
  • #42708
      @kiri

      Páni kolegovia, chcem Vám priblížiť jednu zaujímavú skutočnosť, ktorú spomína p. <span style=”font-size: medium;”>Greg Sefton vo svojom článku. On ich tam teda spomína viacej, ale mám na mysli pokus, ktorý Vás iste zaujme. A možno si ho sami zopakujete – oni sa stavili o 100 dolárov:</span>

      http://classicsportingguns.com/articles.html

      originál:I recall a discussion in Atlanta about this, among a group of magnum afficionados at a gun shop. Eventually a bet was laid. $100 if I recall correctly, that slower calibers would penetrate further than “magnums”. The 2 calibers were 7×57 Vs 7mm Rem Mag and 308 Win Vs the 300 Win Mag. Loaded to factory specs, using the same bullets. 139 & 180 gr. respectively. The medium was wet Atlanta phone books, stacked in a cardboard box. I won the bet, as the standard calibers penetrated 25-30% deeper than the magnums.

      cca o čo išlo: Spomínam si na rozhovor v Atlante o tom, medzi skupinou veľkolepých fanúšikov v zbrojárstve. Nakoniec bola uzavretá stávka o 100 $ , ak si spomínam správne, že pomalšie kalibre by prenikli ďalej ako “magnums”. 2 kalibre boli 7×57 Vs 7 mm Rem Mag a 308 Win vs 300 Win Mag. Nalaborované podľa továrenských špecifikácií, použité rovnaké strely 139 a 180 grs. Médiom, do ktorého sa strieľalo boli mokré telefónne knihy z Atlanty, uložené v krabici. Vyhral som stávku, pretože štandardné kalibre prenikli o 25-30% hlbšie ako magnumy.

      Asi je zrejmé, že vysoká rýchlosť magnumovej strely pri streľbe na blízko skôr strelu rozloží – vyššia rýchlosť pôsobí väčšou rozkladnou silou na strelu. Je samozrejmé, že vo väčšej vzdialenosti – kde by rýchlosť strely poklesla na úroveň rýchlosti klasického náboja by bol rozklad rovnakej strely rovnaký. Možno je to pre niekoho poučné, že používať náboje magnum – alebo náboje s väčšou rýchlosťou na blízke ciele nie je celkom výhodné a aj preto nastáva výraznejšia devastácia zveriny, lebo ešte stále vysoká rýchlosť strely strelu výraznejšie rozkladá.

       

       

       

       

      #42740
        @lovec

        Typický príklad pomýleného uvažovania “účinok=použitý kaliber”.

        Poučnejšie než kopírovania pravekých webov z prvopočiatkov internetu, by bolo napísať, že do magnumového kalibru patrí strela vhodnej konštrukcie, ktorá strelcovi zabezpečí primeraný účinok a dostatočnú penetráciu aj na kratšie vzdialenosti. A potom je aj magnumový kaliber rovnako “výhodný”, ako nejaký iný štandardného výkonu. Just my 2¢…

        Lenže ako to vedieť, keď to tam ten Amík nenapísal, však. Nebolo odkiaľ skopírovať, úplna hrôza.

        #42766
          @kiri

          Nuž – blbosť – to by bolo už neporovanteľné. Sám vieš, ako zavádzaš – a mýliš ľudí. Rovnaké podmienky pre oba náboje – aj rovnaká strela a aj rovnaká vzdialenosť – a toto je ten správny výsledok. Tvoje ohýbanie podmienok už je hľadanie výhody pre Magnum. A o čo ide? Ty sám hádam nosíš minimálne dva typy náboja pre tvoju jednu flintu? Jeden na blízko a druhý na ďaleko? Načo toto vlastne robíš?

          ok – tu je jeden z mnohých ďalších porovnaní – ľudia sa chcú dopátrať nejakých výsledkov – porovnanie ÚČINKOV dvoch diametrálne odlišných nábojov – aj vek vzniku je rozdiel 90 rokov – teda takmer storočia – a každý v inom – 45-70 v 1873 a 300Win Mag v 1963. Výsledok si posúďte sami. Strieľa sa do mäsa a do nádob s vodou. Len pripomínam, že staručký 45-70 v pohode strieľa aj na vzdialenosť 1000 y či m.
          <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>300 Win Mag vs 45/70</h1>

           

          #42789
            @lovec

            Nuž – blbosť – to by bolo už neporovanteľné. Sám vieš, ako zavádzaš – a mýliš ľudí. Rovnaké podmienky pre oba náboje – aj rovnaká strela a aj rovnaká vzdialenosť – a toto je ten správny výsledok. Tvoje ohýbanie podmienok už je hľadanie výhody pre Magnum. A o čo ide? Ty sám hádam nosíš minimálne dva typy náboja pre tvoju jednu flintu? Jeden na blízko a druhý na ďaleko? Načo toto vlastne robíš?

            Nie, neviem. Na to si totiž expert ty, overený mnohými a mnohými “hodnotnými” príspevkami a článkami s kvalitatívnou úrovňou posledného konšpiračného webu… A že musíš po mne opakovať ako papagáj to, čo som ti napísal inde… Nuž to len opäť dokladá, že nevieš kam z konopí po uvedení tohto naivného príkladu. Pretože aj laikovi najhrubšieho zrna je jasné, že keď rovnaká guľa dopadne na cieľ vyššou rýchlosťou, tak sa viac zdeformuje, prípadne úplne rozloží. Len ty si zase raz objavil Ameriku.

            A z mojej strany – to nie je hľadanie výhody pre magnumový kaliber, to je použitie zdravého rozumu. Ak mám magnum, tak tam nenacpem mäkký hnoj, čo sa hneď po dopade rozpadne, ale kvalitnú strelu, ktorá odvedie prácu podľa mojej predstavy. Asi tomu nebudeš veriť, ale je rok 2018 a na trhu sú strely, ktoré v magnumových kalibroch fungujú aj “na blízko”, aj “na ďaleko”. Takže skutočne neviem, načo by som nosil dva typy náboja….

          Zobrazujú sa 4 príspevky - 1 až 4 (z celkového počtu 4)
          • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.