• This topic has 156 odpovedí, 25 hlasov, and was last updated 20.03.2019/10:39 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 157 )
  • Autor
    Príspevky
  • #13407
      @zekon

      Podelte sa o nejaké skúsenosti s prebíjaním .308 Win. zaujímajú ma odskúšané navážky a používaný prach. Budem prebíjať Normu Vulkan 11.7 g a potrebujem sa od niečoho odpichnúť, nechce sa mi hľadať niečo čo už má niekto vyskúšané. Dík.

      #13549
        @0303-jozinko

        Prach: AA 2520 45 grs
        Zápalka: CCI 200
        O.A.L: 71,1mm
        Kaliber: .308 Win.

        #13551
          @wins

          neviem čo znamená skratka O.A.L., ale zrejme ide o celkovú dĺžku náboja; to by som ale v živote nikomu nedoporučoval, okrem štandardizovaných dĺžok, nakoľko dĺžku treba voliť na mieru pre konkrétnu komoru konkrétnej zbrane, kto prebíja, vie alebo by mal vedieť o čom hovorím;

          pre hodnovernosť doporučovanej navážky by som ešte uviedol výrobcom prachu udávané rozpätie navážok pre danú hmotnosť projektilu, aby bolo zrejmé, kde asi sa tá moja laborácia nachádza a taktiež spôsob overenia vhodnosti – napr. opísaním krytia na 100, 200 príp. 300 metrov; ak to takto nemám otestované, je to síce laborácia, s ktorou môžem byť osobne veľmi spokojný a môžem mať super lovecké výsledky, ale nemá žiadnu vyššiu vypovedajúcu hodnotu pre všeobecné doporučenie, inými slovami – také isté výsledky môže mať niekto iný s úplne inými navážkami…

          #13552
            @lovec

            Optimalne je kupit si program QuickLoad. Je to zrejme jedna z najgenialnejsich veci, ktoru kto kedy pre prebijacov vymyslel. Je to tak prakticky pomocnik,ze si dnes len velmi tazko viem predstavit prebijanie bez neho. Stoji cca. 140-150€, ale to co mi uz usetril su nasobky obstaravacej ceny…..

            #13553
              @0303-jozinko

              Wins,presne tak ako píšeš je to štandardizovaná dĺžka pre tento kaliber a pre túto strelu,takže tento náboj dostaneš do každej guľovnice s kal..308 Win
              Čo sa týka toho,že celkovú dĺžku náboja treba voliť podľa konkrétnej nábojovej komory-prechodového kužeľa,
              tiež súhlas,ale na 90% sa Ti stane to,že Ti takýto náboj nevojde do zásobníka/nábojovej schránky,pretože jeho dĺžka bude presahovať max.dovolenú dĺžku náboja v konkrétnom kal.podľa CIP .Samozrejme takýto náboj,ktorý sa nezmestí do zásobníka sa dá vložiť rovno do hlavne a vystreliť,ale my sme na poľovníckom fóre a väčšina z nás nenabíja po jednom! Nedá mi nespomenúť ešte jedno z pravidiel pri prebíjaní:strela musí biť osadená v nábojnici minimálne na dĺžku jej priemeru.Neviem,aké Ti vychádzajú hodnoty hĺbky osadenia,keď urobíš náboj podľa nábojovej komory zbrane,ale spravidla potom hĺbka osadenia strely nie je ani veľkosť jej priemeru !Z tohto dôvodu sa napr.Benchrestové zbrane-ich komora robí na konkrétny náboj,s konkrétnou strelou a konkrétnou celkovou dĺžkou náboja.Z tohto dôvodu má prechodový kužeľ také rozmery,ktoré najlepšie vyhovujú tomuto konkrétnemu náboju.
              V tomto prípade sa ale vyrába zbraň podľa náboja a nie náboj podľa zbrane.
              Ako určite vieš,popredný výrobcovia striel udávajú aj stúpanie vývrtu hlavne od-do pre konkrétnu strelu,aj najoptimálnejšiu rýchlosť od-do.Podotýkam,že mnou uvedená laborácia pre Zekona je na jeho “odpichnutie” tak ako chcel.
              Záverom Ti napíšem ešte hodnoty,ktoré sme v Lieskovci namerali:1.)P=3978 Bar (Pmax pre .308 Win.=4150 Bar)
              2.)V0 priemer=806 m/s (sk.hlaveń 600 mm)
              3.)V0 + – max= 6 m/s
              4.)Teplota pri skúške :20 stupňov

              P.S.: OAL= over-all length

              #13554
                @wins

                Jožinko, ďakujem za doplňujúce údaje; nechcel som kritizovať tvoj predošlý príspevok, len upozorniť čo všetko by bolo dobre uviesť, aby dotyčný vedel, ako na tom tá doporučená laborácia je.

                Čo sa týka prechodového kužela – nuž zbrane s tak dlhým prechodovým kuželom, ktorý neumožňuje správne osadenie strely lebo je príliš dlhý, rovnako tak zbrane s krátkou nábojovou schránkou nepovažujem osobne za vhodné na používanie s prebíjaným strelivom, pretože kratším strelivom ako “na mieru” sa vzdávam jednej z najlepších vlastností odlišujúcich prebíjané strelivo od fabrického; výnimkou je staršia zbraň, ktorá má dlhý prechodový kužel a nie je pre ňu dostupné fabrické strelivo, do takej neostáva iné ako prebíjať;

                prebíjam si momentálne do dvoch zbraní, jedna má krátky prechodový kužel a strelivo na mieru bez problémov ide aj do schránky; druhá síce nemá dlhý prechodový kužel, ale patrón na mieru je pridlhý do schránky (už štandardný patrón je tam natesno); preto v krátkej dobe túto inak dobrú zbraň posúvam preč a miesto nej beriem rovnaký kaliber ale v inej zbrani, do ktorej sa vmestí patrón tak dlhý, ako treba

                #13589
                  @zekon

                  0303 Jožinko ďakujem išlo mi presne o odpichnutie takže ty si to pochopil presne. Prebíjam pištoľové už veľa rokov takže nie som začiatočník len teraz sa naskytla príležitosť na prebíjanie puškových tak si hovorím že prečo nie a naštudoval som si všetku dostupnú literatúru k danej téme, prešiel všetky dostupné fóra, ale nie je nad vlastnú skúsenosť…tak som najprv vyskúšal to čo bolo po ruke tj. strely FMJ 147 grs od S@B čo všetci vieme že nie je žiadna výhra ale mal som ich zadarmo 🙂 a prach Accurate 2460 + zápalka CCI 200 OAL 71,05 vyskúšal som dve laborácie a to 42 grs ; 43,5 grs a mám ešte pripravenú zatiaľ neodskúšanú 42,7 grs. Takže zhrnutie – len pre predstavu mám nastrelené na 135 m Norma Vulkan 11.7 g – pri navážke 42 grs zásahy 6 cm pod stred, pri 43,5 grs zásahy totožné s nastrelením. Takže by som rád asi zostal pri rovnakom prachu zápalky asi tiež aj keď som sa dočítal že možno CCI BR-2 BENCH REST Large Rifle by boli lepšie aj keď drahšie ale to nevadí – pravdepodobne odskúšam:-)ale teraz by som chcel začať skutočne prebíjať náboje na lov a to so strelou Norma Vulkan 180 grs a Hornady Interlock 165 grs BTSP. Len mám ešte problém kde ich zohnať a nemusieť čakať 4 týždne na doručenie…
                  Lovec – určite máš s QuickLoad pravdu pozeral som demo verziu a pre ľudí čo pravidelne strieľajú odstrelovačku je to asi nevyhnutnosť, ale pre nás čo vystrelíme +/- 200 za rok asi nie. Budem sa snažiť vyhľadať nejakú vyhovujúcu laboráciu s prijateľným sústrelom a pri tom zostanem. Skôr som myslel že by tu ľudia odprezentovali to čo majú vyskúšané a im v ich zbraniach funguje aby sa aj ostatný čo začínajú prebíjať vedeli trochu zorientovaťtak ako napr. tu :
                  http://www.reloadersnest.com/query_bw.asp?CaliberID=57&BulletWeight=180

                  #13591
                    @wins

                    proti gustu žiaden dišputát, ak ti stačia strohé info; prebíjam nejakých 15 rokov a bez patričného komentára by som neprebil na žiadnu takto stručne doporučenú laboráciu, niežeby nemohla byť dobrá – jožinko, nespochybňujem tvoju laboráciu ani dobre mienené doporučenie;
                    v prebíjacích tabulkách ku prachom sú uvedené hodnoty, ku ktorým mám väčšiu dôveru lebo ich doporučuje výrobca, ktorý si to nedovolí bez testov; ale zmenil by som ich na radu kamaráta, ktorý by mi viac povedal o svojich skúsenostiach s viacnásobnými testami rôznych svojich laborácií…

                    #13609
                      @seky

                      Jednoznačne by som nešiel mimo rozmedzia určeného výrobcom. Na nete sa dánájsť množstvo tabuliek prejednotlivé prachy. V tabulke je druh prachu, minimálna navážka + rýchlosť strely pri tejto navážke a tiež maximálna navážka preachu s rýchlosťou pri nej. Ak budeš v rozmedzí odporúčaným výrobcom,môžeš spokojne stirelať. Na tomto odkaze /je to oficiálna stránka Lapua/ nájdeš porovnanie výkonnosti jednotlivých druhov prachov a aj navážky pre jednotlivé kalibre. http://www.lapua.com/fileadmin/user_upload/esitteet/VihtavuoriReloadingGuideEdition8.pdf

                      #13612
                        @wins

                        ja som nemyslel laboráciu mimo výrobcom stanovený interval, ale konkrétnu navážku v rámci intervalu, pri ktorej sa konkrétna strela konkrétneho výrobcu správa konkrétnym spôsobom, čo je to čo chcem…

                        #13620
                          @zekon

                          wins ja si myslím že nikto nejde cez odporučené dávkovanie, to je veľký risk…ale o to tu nejde chcel som začať nejaké fórum kde by sa ľudia podelili o laborácie a skúsenosti lebo si myslím že by to mnohým ušetrilo kopec peňazí a času. Niečo na spôsob prebíjam .308 Win. používam strelu xy prach xy s navážkou xy zápalku xy a vychádza mi rýchlosť xy rozptyl na 100m je xy. Vo svete to funguje normálne že si ľudia s rovnakým koníčkom dokážu poradiť ale sa mi zdá že tu asi nie…takže len tak ak by niekto potreboval tak tu sú nejaké užitočné stránky kde sa dá kde čo pohľadať prípadne objednať :
                          http://www.strelectvi.cz/forum/prebijeni-f67.html
                          http://www.loveckeforum.info/viewforum.php?f=6
                          http://mytargets.com/
                          http://www.shootingshop.estranky.sk/clanky/prebijanie-nabojov-pre-strelbu-na-velku-vzdialenost
                          http://www.zbranenaobjednavku.cz/strana-160-katalog-28?&filtr=&asc=
                          http://www.zbrane-ke.sk/index.php?cPath=346&osCsid=ntrbsnn7a6hv8je769vnea3rg2
                          http://www.jednotky.cz/hmotnost/
                          http://www.reloadersnest.com/query_bw.asp?CaliberID=57&BulletWeight=180

                          schválne sem nedávam oficiálne stránky výrobcov to si každý pohľadá sám…

                          a ešte niečo len pre pobavenie :
                          http://www.collegehumor.com/video:1923047

                          #13622
                            @wins

                            reagoval som na Sekyho nadomnou;

                            ja napriek tomu (alebo práve preto?)že prebíjam relatívne dlho, tiež si dám radšej poradiť od niekoho, kto má iné laborácie ako som robil doteraz ja, ale nato, aby jeho laborácia mala pre mňa nejakú hodnbotu, musím vedieť o tej laborácii čo najviac;

                            ja by som napr. moje laborácie neradil bez komentára, lebo by som mohol niekoho zaviesť – lebo moje doterajšie laborácie som nikdy netestoval na strelnici na sústrel pri väčších vzdialenostiach a nie sú preto vhodné na športovú strelbu; keby ale dotyčného zaujímali praktické lovecké skúsenosti, nemal by som problém poradiť, určite by pri rovnakej laborácii dotyčný dosahoval podobné výsledky, ako sa daria mne

                            ešte jedna vec – niektorí chlapci sú možno citliví na svoje otestované dlho hľadané ideálne laborácie a preto nechcú takto verejne a neadresne poradiť (často tomu, koho ani osobne nepoznajú); nezazlieval by som im to

                            #13623
                              @yetti

                              wins napísal:

                              nemal by som problém poradiť, určite by pri rovnakej laborácii dotyčný dosahoval podobné výsledky, ako sa daria mne

                              ešte jedna vec – niektorí chlapci sú možno citliví na svoje otestované dlho hľadané ideálne laborácie a preto nechcú takto verejne a neadresne poradiť (často tomu, koho ani osobne nepoznajú); nezazlieval by som im to

                              dovolim si s Tebou trosku nesuhlasit : dve rovnake pusky, jedna laboracia a jeden strelec , nie su zarukou k tomu istemu, resp podobnemu vysledku….

                              a myslim si ze pokial by si chcel, tak si tie laboracie v konecnom dosledku najdeš niekde na fore aj ked inde ale najdes, a nestretol som sa este nikde,kde by Ti neporadili a to maximalne vycerpavajuco… 😉 staci len pohladat a opytat sa…B)

                              #13625
                                @zekon

                                yetti – možno to neviem úplne odborne posúdiť ale myslím že Wins má pravdu napísal predsa že by dosahovali podobné výsledky ako on, veď aj s továtenskou muníciou dosahujeme všetci podobné výsledky a potom už len záleží na každom do akej miery presnosti chce ísť a vypiple si svoju laboráciu resp. s čím je dotyčný spokojný veď pre niekoho je sústrel 3 cm na 100 m katastrofa no a pre niekoho OK…
                                ešte jednu vec by som chcel pripomenúť a to že sa bavíme o poľovníckej streľbe tj. max. +/- 200 m a k tomu treba aj prihliadať, veď tam kde my poľovníci čo sa týka vzdialenosti končíme tam odstreľovači začínajú…

                                #13627
                                  @wins

                                  ďakujem, zekon, pochopil si ma úplne presne; práve preto som uviedol podobné a nie rovnaké, lebo mi je nad slnko jasnejšie, že aj konkrétna flinta, nehovoriac o strelcovi, rozhoduje o kvalite výsledkov;

                                  na druhej strane budem yettimu aj trochu oponovať – som presvedčený o tom, že keď urobím pre inú zbraň rovnakého kalibru identické strelivo z hľadiska množstva prachu, značky prachu a použijem aj rovnaké strely, len ich hĺbku zasunutia urobím na mieru podľa svojej komory, za predpokladu, že strelivo do prvej zbrane bolo tiež s osadením strely na mieru a že sa jedná o zbrane podobnej kvality, budú obe zbrane dosahovať podobné výsledky (pozor, netvrdím, že rovnaké, ale podobné)

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 157 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.