• This topic has 14 odpovedí, 5 hlasov, and was last updated 09.05.2019/11:10 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Autor
    Príspevky
  • #10852
      @vlad

      poradte kde zozeniem tabulky na prebijanie, ktore prachy, celkovo komponenty su dobre, a kde ich zoženiem. Dakujem. Lovu zdar.

      #10855
        @lovec

        Tabulky na prebijanie najdes na strankach vyrobcov strelneho prachu alebo vyrobcov striel. Nie vsetci to ale maju vyvesene.
        Prebijaci manual by si mohol dostat aj od predajcu, kde budes tieto veci nakupovat.
        Prachy – spickove z tych dostupnych su Norma a Vihtavuori,velmi dobry je aj Vectan. Strely,tych je vela,skor je dolezite si zistit, ci si vies pravidelne zadovazit tie,ktore ti budu pasovat. Zoznam by bol dost dlhy.
        Kde ich zozenies, zalezi od toho odkial si. Na zapad. Slovensku ma napada napr. Pol.potreby v Zelenci pri Trnave, Ares v Topolcanoch, Hermes v Bratislave.

        #20549

        Kto by mohol zohnať matricu na kaliber 6,5 x 58 R. Kúpim. Volajte 0903 573044

        #43392
          @mdok1

          Dobrý deň kolegovia. Nechcem otvárať ďalšiu tému, ale bol by som rád, ak by sme si čo-to popísali o zápalkách v guľových nábojoch. Keď som začínal s prebíjaním, používal som čo bolo, najčastejšie klasiku od SB. Potom som skúšal a používal Fiocchi, bežné. Potom som sa dostal k izraelským Samson 7,62..a aj klasiku od CCI. Zatiaľ som bol najspokojneší práve s izraelskými. Použil som ich v 308, v Spr, aj v 8 mmMauser.  Niektorí však aj pri bežnom prebíjaní používajú benchrestové zápalky, údajne sú lepšie. Pýtam sa teda, aké používate, aké uprednostňujete a prečo. Vďaka.

          #43394
            @lovec

            ex 223 Rem. – CCI BR-4

            ex 243 Win, – CCI BR-2

            6,5x47mm Lapua – najprv Fed 205M, potom CCI 450 Magnum, kvôli hrúbke plechu

            7mm-08 Remington – najprv Fed 210 Gold Medal, potom Murom KVB-7

            7mm Rem Mag – Federal 215 Gold Medal

            ex 30-06 Sprg. – CCI 200, potom Federal 210 Gold Medal

            ex 300 Win Mag #1 – Federal 215 Gold Medal

            ex 300 Win Mag #2 – Federal 215 Gold Medal

            300 Win Mag #3 – Murom KVB-7

            9,3×62 mm – Federal 210 Gold Medal

            S&B som definitívne zavrhol, bez ohľadu na kvalitatívne zmeny vo výrobe a prechod na modernejšie vybavenie, vždy vyrobili nejaký zlyhač. Najmenej to človeka rozčúli na tréningu, na pretekoch riadne vytočí a pri poľovačke ani nevravím. Nedajbože keby človek tú ranu potreboval v kritickej situácii. Mne S&B nestoja ani za tú nízku cenu. Našťastie sa mi to stalo len na tréningu a pri hľadaní laborácii.

            #43396
              @mdok1

              Ďakujem. Ako vidím, vedie Federal Gold Medal. Spýtam sa ešte, čo Ťa viedlo k výberu týchto zápaliek. Nemyslím, že by išlo len o občasné zlahanie. Viem, že napr. ruské zápalky Murom majú tvrdší plech než iné. Na balení je uvedené, že už v štandarde poskytujú “športovú” zmes. Tuším pri SB LRM je uvedené, že používajú inú zmes než v štandarde. Ja osobne som si vyrobil niekoľko nábojov s SB a Fiocchi, v podstate klony. Subjektívny pocit so streľby bol rovnaký. Pri použití Samson 7,62(Izrael) bol rozptyl menší, rovnako som mal pocit, že výstrel bol iný. Ten rozptyl, ide o subjektívne hodnotenie, nakoľko strieľam s oporou(tréning), nie zo stojana. Rovnako, podmienky, teplota prostredia, boli iné. Neraz tie rozdiely boli aj 20 st., kedy som testoval práve zápalky, nie navážky. Napr. Murom rozlišuje zápalky nielen na Berdan a Boxer, ale aj kaliber, či je na menší, alebo stredný kaliber-7,62.

              #43438
                @lovec

                Spočiatku som pred x-rokmi používal výhradne CCI. Z jednoduchého dôvodu, iné som nevedel zohnať a alternatíva menom S&B bola nespoľahlivá. Tak načo si kvôli vtedajším pár halierom, či korunám vyrábať problém. CCI 200, alebo BR-2 do Springfielda – podľa účelu lov/terč, neskôr CCI 250 do 300 Win Mag. a CCI BR4 do varmintky 223 Rem.

                Neskôr sa dostali na trh aj Federal, tak som ich postupne otestoval v zbraniach, ktoré som aktuálne používal. S Federal Gold Medal sa mi pri niektorých kalibroch darilo lepšie, pri iných horšie.

                Ruské Murom som začal zháňať, keď som zistil, že ich takmer bezvýhradne používa britská komunita strelcov na dlhé vzdialenosti. Niečo na nich je, používam ich do mojich športových zbraní. Nedá sa to však jednoznačne povedať, že ktorá zápalka je tá naj, treba to odskúšať a je to dosť nákladná záležitosť. Mám na mysli na účely športovej streľby.

                Na lov to nie je až také kritické, tam je najdôležitejšia spoľahlivosť.

                #43454
                  @mdok1

                  Ďakujem. Používa niekto RWS?

                  #43476
                    @mdok1

                    Asi nikto. Takže zhrnieme to, najpoužívanejšími zápalkami sú CCI, Federal, Murom a SB. Tie prvé 3 sú asi to najlepšie, poradie, kaliber, to necháme na každom z prebíjačov, skúsenosti sú u každého iné. Všetky sú bežne dostupné.

                    #43619

                      Dobrý deň. Používam lis od LEE- breech lock challenger, prakticky od začiatku a s iným skúsenosti nemám. Ako som pokročil v prebíjaní, zvažujem kúpu nového lisu. Otázka pre skúsených, či to má význam, meniť za iné a za akých podmienok  a či je rozdiel v lisoch. Verím, že to pomôže aj iným, ktorí navštevujú toto fórum.
                      <h1></h1>

                      #43620

                        A zabudol som špecifikáciu: jednooperačný lis s najlepšou presnosťou(sústrednosťou).

                        #43693
                          @lovec

                          Záleží od peňazí…

                          Asi najdostupnejší bude Lee Classic Cast, potom RCBS Rock Chucker, Redding Big Boss 2. To je taká bežná konfekcia. Pokiaľ peňaženka dovolí, špičkové lisy vo viacerých prevedeniach robí Christian Turban.

                          Osobne mám od začiatku RCBS Rock Chucker. Ak si ešte budem kupovať lis, tak nejaký špecializovaný malý, len na osádzanie striel.

                          #43816
                            @mdok1

                            Ahoj lovec, ďakujem, že si sa ozval. Od začiatku prebíjania si mi vždy dobre poradil.

                            Áno, myslel som v relácii do 300 €, aj keď som si prezeral aj nemecký Turban, vyzerá veľmi masívne a precízne a na nemeckých fórach ho velebia.. Mercedes medzi lismi, tak to tvrdia. Už len matrice Triebel… 🙂

                            Rozmýšľal som teraz na Reddingom Big Boss 2, RCBS Roch Chucker ale aj nad LEE Classic Cast, aj nad MEC, jednooperačným. Prebíjam určite nie 500 nábojov mesačne, skôr sa snažím vyhrať s nábojnicami, potom nábojmi. Preto jednooperačný lis.

                            Ale dal si mi chrobáka do hlavy, zvažuješ malý na osádzanie striel. Aký  to má praktický význam? Pýtam sa, pretože to počujem prvýkrát.

                             

                            #43824
                              @lovec

                              Pre mňa to má význam v tom, že nemusím prestavovať osádzaciu matricu toho kalibru, ktorý práve najviac používam. Napr. viem, že v sezóne budem používať najviac 6,5x47mm Lapua, tak si nastavím matricu v malom lise a na RCBS môžem robiť iné operácie, resp. kalibre.

                              #43826
                                @mdok1

                                Už som porozumel. Zrejme v kategórii povedzme do 300 € ktorýkoľvek z vyššie uvedených liatinových lisov. Výraznejšiu presnosť ( tuším až v stotinách milimetra) vieme očakávať určite u Turbana, možno aj u Forster Co-Ax, aj keď nad tým som uvažoval tiež, priznám sa.

                              Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
                              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.