Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Dlhé zbrane Sauer 404 “308 WIN alebo 8×57 IS” ????

  • This topic has 14 odpovedí, 7 hlasov, and was last updated 16.06.2017/14:59 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
  • Autor
    Príspevky
  • #20601
      @klasik44

      Zdravim Vas pani…

      Rozhodol som sa pre kupu Saueru 404 klasik, no stojim pred mänsou dillemou, ze do akeho kalibru ist, vyber som zuzil na tieto 2 a to “Win 308 a 8×57 IS.”
      Moja prva zbran bola CZ 550, 7×64 celopazba, dlzka hlavne 52cm, na zaciatok to bolo postacujuce, no casom mi zacal trochu hrdzaviet uzaver a ten spatny raz pri strelbe, nema konkurenciu, proste neskutocna kopacka, tak ju predavam a kupujem novu zbran a menim aj kaliber, aby som si uz strelbu zacal konecne uzivat….
      Tak by som Vas chcel poprosit o nejake rady-skusenosti, ze co by bola lepsia alternativa pri Sauer 404, ci ten Win 308, alebo 8×57 IS . Strielam maaximalne do 150 metrov (diviacia, vysoka, srncia, skodna). Hlavne by ma zaujimal tan spatny raz…
      Vopred Vam dakujem za kazdy koment/radu. Lovu a Lesu Zdar

      #20602
        @volodo

        Mám S202 Highland v 308W. Onoho času som aj ja, presne tak isto pátral, a vo výbere som mal presne to isté čo Ty. 308W / 8×57. Po viacerých pre a proti som si nakoniec vybral 308W. Prečo práve 308W ? Zvíťazil hlavne kvôli širokému výberu streliva vo všemožných variantoch. Do 308čky viem zohnať strelivo s 8g až 14g strelou. 308W je príjemný kaliber aj na pohodlnú streľbu. Pri dobre zvolenom strelive môžeš kľudne loviť všetku zver u nás. Bežne strieľam líšky, srnčie až po vysokú. Len zo zaujímavosti som testoval rôzne druhy streliva a rôzne druhy striel. Od ľahkých a rýchlych 8g KJG až po “pomalé” 13g SAKO Hammerhead. Už som to tu niekde písal, že by som túto sezónu rád vyskúšal aj 14,26g (220 gr) od Hornady.

        Myslím si, že oba zmienené kalibre sú v pohode. Práve si vyberám novú guľovnicu a môžeš hádať aký kaliber si znovu vyberiem. 🙂

        Lovu zdar.

        #20606
          @miloszv

          Tak ako ti písal volodo, oba kalibre sú dobré a Sauer 404 je pekná flintička.

          #20607
            @lacika2

            Ak volíš len medzi 308win a 8x57JS, tak sa tiež prikláňam k tristoosmičke aj keď sám ju nemám.

            #20608
              @volodo
              #20615
                @kiri

                Nechcem vám kaziť vaše kruhy, ale 8×57 je o level vyššie ako 308. Jasné je, že na slovenskú zver 308 bohate stačí. 8×57 však prebohate. Vedeli to aj naši dedovci. 308 je 2″ hilzňa – 57 je 2 1/4″ hilzňa – od prazákladného konštrukčného základu má väčší objem prachu – čo do 8×57 vlezie hravo – do 308 nedáš. A má aj väčšiu dieru – von fučí ľahšie a rýchlejšie odchádza tlak. K 8×57 sa dá porovnávať 30-06 – to sú rovnocenní, alebo aj 7,62x54R. K 308 sa dá prirovnávať napr. 303Br…výborný patrón – Briti s ním kolonizovali Afriku, Indiu, vyhrali obe svetové vojny…a aj dnes – napr. Sellier a Bellot robí 303Br silnejší ako 308 ! -porovnajte si sami – do 200m síce v porovnateľnej guli 11,7g vedie, ale nad 200m už vedie 303Br – má lepší koeficient strely, čo mu dáva lepšiu balistiku.
                303Br
                http://www.sellier-bellot.cz/produkty/kulove-naboje/kulove-naboje/seznam-produktu/detail/496/
                308
                http://www.sellier-bellot.cz/produkty/kulove-naboje/kulove-naboje/seznam-produktu/detail/143/

                K 8×57 poznámka – napr laborácia 14,26g strela Sierra má o 1000 J viac energie ako 308 – dokonca má viac energie a podobnú balistiku ako 12,7 g strela od 8×64 ! – čo teda zasahuje do vyššieho náboja. Toto je náboj ako do ťažkého guľometu – aj energeticky – a aj balisticky. Toto je náboj na ťažkú zver – je pravda, že táto Sierra sa horšie otvára na slabej zveri – ale na ťažkej zveri funguje – tam sa má o čo oprieť a prečo otvoriť.
                8×57
                http://www.sellier-bellot.cz/produkty/kulove-naboje/kulove-lovecke-naboje-se-strelami-sierra/seznam-produktu/detail/110/
                8×64
                http://www.sellier-bellot.cz/produkty/kulove-naboje/kulove-naboje/seznam-produktu/detail/122/

                Povedal by som to asi tak – na bežné postreľovanie cez deň je 308 dostatočná – na lov trofejných kancov (nad 150kg) v noci s následným hľadaním v nočnej húštine – tak to si vezmem 30-06, 300WinMag, ale ešte radšej 8×57, 8×64, 9,3×57, 9,3×62. Kto to osobne so psom nerobil, nevie o čom to tu hovorím. Istota pocitu – ísť do húštiny mnohorazy kolenačky po diviačej cestičke k nasranému a ťažko poranenému kancovi v zimnej srsti a s pancierom, keď tam obštekáva nahrubo pes – je iná, ak si uvedomuješ, čím bolo strieľané. Aj 30-06 dosť verím, 8mm je predsa iné. Najmä ak strieľa niekto iný a ja mám ísť prvý ku psovi. Celé tieto debaty sú iné z tepla izby a iné ak máš ísť na kolená, zapnúť baterku a tlačiť sa húštinou. A fasa je, ak strelec roztrasený počúva, ako niekde kvičí postrieľaný diviak – a povieš mu – nech sa páči pán strelec – máte právo ísť si nechať natrhnúť riť alebo brucho ako prvý…podľa toho či sa stihne v tej húštine otočiť a utekať preč…tam páni frajeri blednú ako splnový mesiac a sľubujú zaplatiť pomaly Pajero…alebo hrdinsky počkať do rána…lebo ani psa nemajú…a ..ebkať na to, že sa zaparí, alebo ešte skôr – odtiahne sa inakam a tam zhasne. Najlepšie 2km k susedom. A potom hľadá životnú trofej a vykúpi ju za 1000€ – aj to som už zažil. Tam sa ukáže, ako verí svojej flinte a ruke…a aj náboju.
                Osobne som tých veľkých diviakov pár aj postrieľal a aj so psom v húštine dohľadával…verte – viem o čom hovorím. A stačí takýto zážitok – a na naozaj vážny lov v noci sa kupuje silnejšia guľovnica a lepší patrón.

                Attachments:
                #20616
                  @miloszv

                  Neviem či môžem s Vami súhlasiť p. Kiri. Minimálne s vetou, že 8×57 JS je o level vyššie. Pozrite priložený link na tabuľku streliva Hornady Superformance. Porovnajte strelivo 308 Win 150 gr. GMX so strelivom 8 x 57 JS (IS) 180 gr. GMX na 300m ! 308 Win je o pár Joule výkonnejšíe strelivo (2266J ku 2271J ku prospech 308 Win). Takže nemôže byť ani reči o tom, že je 8×57 JS o level vyššie.

                  tabuľka: http://www.hornady.com/assets/files/ballistics/Superformance-Intl-ballistics.pdf

                  #20619
                    @kiri

                    Tak je to trošku samozrejmé – muničky v USA zo zásady dávajú na vedomie, že Made in USA je naj…aj 7×64 robia slabší ako napr. Nemci, aj 7×57 a tiež aj 8×57 – nakoniec – prehral vojnu – nutne musí byť slabší. Nuž a veľa iných ani nerobia. Skrátka nevyužívajú výkon európskeho náboja na 100% jeho možností. Stačí porovnať laborácie z USA a laborácie z Európy.
                    Treba skúsiť…
                    Ako – povedal by som – je zábavné zistiť, že USA 9,3×62 je na úrovni USA 308W… :woohoo:
                    Ale netvrdím, že tie ich laborácie nie sú účinné – aj 80% výkonu 7×64 je dostatočných aj na červeného jeleňa.

                    nuž a – tá poddimenzovaná 9,3×62 je pochopiteľná, lebo USáci majú podobný náboj, ktorý musí mať navrch nad 9,3×62 – 35Whelen ( priemer strely 9,09 x 63 – nábojnica z 30-06 ) lebo sú na domácom ihrisku a kto im zakáže, aby to tak robili?
                    Pritom sú to rovnocenné náboje – 9,3×62 z r.1905 a Whelen z 1922 – je teda veľmi možné, že sa jeho konštruktér James Howe inšpiroval úspechom nemeckého náboja v Afrike.

                    #20622
                      @kiri

                      Tak aby som nebudil dojem, že som proti 308W – je to výborný náboj – tak som našiel jeden pekný článok pána, ktorý niečomu iste rozumie – veď je súdny znalec z odboru zbraní a streliva.
                      zdroj:
                      http://www.lesprace.cz/casopis-svet-myslivosti-archiv/rocnik-7-2006/svet-myslivosti-c-08-06/ucinnost-raze-308-win-7-62-x-51-pro-lovecke-ucely

                      výňatok k 308W:
                      Vyhodnocení střel ráže .308 Win.

                      V průběhu systematického testování střeliva prokázala ráže .308 Win. prioritu nejen v přesnosti a účinnosti střelby, ale také v univerzálnosti svého použití k lovu všech tuzemských druhů spárkaté zvěře. Během uvedeného období jsem postupně zredukoval sortiment testovaných nábojů na tři typy, které jsem volil podle kriteria specifické ranivosti a z hlediska zanedbatelného rozdílu balistických drah střelby na 100 až 200 m. To umožňuje střídavé použití uvedených nábojů bez opakovaného nastřelování zbraně či regulování optických mířidel. Výsledky svého dlouhodobého sledování mohu shrnout následovně:

                      Sestava střely SPCE 2936 o hmotnosti 150 grs/9,7g firmy Sellier & Bellot v provedení ocelový poloplášť s prosekávací hranou, plátovaným tombakem a olověným jádrem. Naměřená počáteční rychlost Vo – 828 m/s. Při dopadu na komoru zvěře střela vykazuje poměrně malou deformaci a malý rozklad, což se osvědčilo při odstřelu především srnčí zvěře a slabších kusů ostatní spárkaté zvěře. Nedochází k vážnějšímu znehodnocení zvěřiny.

                      Sestava střely Mega SP E469 o hmotnosti 150 grs/9,7g firmy Lapua v provedení s plochou špičkou ogivální části, s tombakovým polopláštěm zesíleným ve střední válcové části a olověným jádrem. Naměřená počáteční rychlost Vo – 835 m/s. Střela při dopadu na komoru zvěře vykazuje typickou hřibovitou deformací ogivální části, minimální střepinový efekt a velkou zbytkovou hmotnost. Osvědčila se při lovu černé zvěře o hmotnosti nad 50 kg a při lovu dospělé spárkaté zvěře. Střela není optimální k lovu srnčí zvěře, protože na této menší zvěři způsobu je poměrně velké poškození zvěřiny.

                      Sestava střely SILVERTIP o hmotnosti 180 grs/11,66g firmy Winchester v provedení se silnějším tombakovým polopláštěm a dvojnásobně uzamčeným olověným jádrem, v přední ogivální části krytým kapucí z hliníkové slitiny. Naměřená počáteční rychlost Vo – 825 m/s. Střela při dopadu na komoru zvěře vykazuje konstantní tvar válcové vodící části, nepravidelnou deformaci přední ogivální části se střepinovým efektem. Jde o střelu s velmi dobrým ranivým účinkem, použitelnou k lovu všech druhů spárkaté zvěře. Negativním poznatkem je však rozptyl hliníkových střepin ve zvěřině.
                      V uvedeném článku jsem se chtěl se čtenáři podělit o získané zkušenosti s účinností nábojů ráže .308 Win. Rád přivítám další poznatky čtenářů k této problematice.
                      JUDr. Pavel Jirkovský, soudní znalec v oboru zbraní a střeliva

                      #20635
                        @akela

                        Kiri s Tvojim nazorom na 8x57JS uplne suhlasim. Avsak s prispevkom kde sa vyjadruje sudny znalec, minimalne v prvych dvoch odstavcoch fakt nemozem suhlasit. Poloval som par rokov kal. 308WIN a teraz polujem 8x57JS a 8x75RS. Okrem nejakych 14 kalibrov, ktore som vlastnil a v praxi pouzival. Po nejakej dobe som hlaven 308kovu predal a kupil som 8x57JS, bolo to spravne rozhodnutie, ta osmicka je mne osobne ovela blizsia. A ak by som mal dnes volit priemer 7,62 vzal by som 30-06.

                        #20643
                          @kiri

                          Akela, ak som napísal, že:
                          Nechcem vám kaziť vaše kruhy, ale 8×57 je o level vyššie ako 308…
                          je to o tom, že kedysi Belson vysvetlil, že ak má priemer ( plocha) strely o 20% viac ako iná – už je citeľne vyššie pozorovateľný “lovecký účinok”…..teda účinok usmrcovania…či zabíjania.
                          Aj preto je na tom 8mm lepšie ako 7,62.
                          A preto 9,3×62 lepšie zabíja ako 8×57.

                          #20647
                            @kiri

                            Niečo pre 308-čkárov – toto neviem, koľko ľudí tu naozaj používa.
                            Ale dosť chváli – tak neviem, či je to realita, alebo reklamný článok. Pre realitu však hovorí, že Impala stále vyrába a dodáva – takže asi to bude aj triafať.
                            http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2011/Srpen—2011/IMPALA-v-praxi

                            #20663
                              @mdok1

                              Prikláňam sa k názoru Kiriho, čo sa týka osmičky. Pozrite sa, čo majú radšej v horských revíroch a hlavne starší poľovníci, 7×57 a 8×57, bez R aj s R. Mali by aj 7x62x54R, ale ten komunisti nelaborovali do loveckých zbraní. Sú to ľudia, na ktorých svojho času am. marketing netlačil, hlavne z dôvodu, že sa to vo východnom bloku vylučovalo samo sebou, ako sa hovorí. Západná, teraz viacmenej celá Európa, je pod úplným politickým zo zámoria. A politický je aj ekonomický, to sú nerozlučné dvojčatá. A aj preto také rozšírenie am. kalibrov. Netvrdím, že sú zlé, to absolútne nie. Chcem len poukázať na “neviditeľnú” ruku trhu a marketingu, kedy si ani nevšimneme a sme v pasci. Platí to aj pre zbrane a muníciu, ako pre každý iný tovar. Prečo sa dnes nepožíva 6,5×54 Msch? Kde je? Super náboj…ale k téme. Proste, 8,22 mm v priemere a 7,62 v priemere, nábojnica 51 mm a 57 mm, je rozdiel a pri dobrej strele a laborácii, to je proste vidieť. Rozdiel v strele 0,6 mm je veľký. A pozor, rozdiel v strele u týchto dvoch kalibrov je väčší než rozdiel medzi 7×57 a .308W pri dlhšej nábojnici. Priemer 7,22 a priemer 7,62 je rozdiel 0,4!! Mám aj jeden kaliber aj druhý, ale osmičke verím viac. Samozrejme nehaním .308 W a vôbec neodsudzujem majiteľov tohoto kalibru, to chcem zdôrazniť.

                              #20664
                                @miloszv

                                Páni je naozaj nepodstatné ktorý z týchto dvoch konkrétnych kalibrov si vyberie. Oba sú naozaj dobré. Každý má svoje pre a proti. Je len na strelcovi ako správne umiestni ranu, a aké si zvolí strelivo . Ak bude strieľať na poľovnícku vzdialenosť, bude mieriť dobre a nebude zmätkovať, tak bude spokojný aj s 308 aj s 8×57. Želám mu veľa pekných poľovníckych zážitkov.

                                #20761
                                  @klasik44

                                  Zdravim Vas Páni..
                                  V prvom rade Vam chcem vsetkym velmi pekne podakovat, za kazdy prispevok, radu, skusenost ktorou ste prispeli k mojej teme.
                                  Tak nakoniec som sa rozhodol pre kaliber 8×57, osmicka je proste osmicka a kazdy kto ju vlastni si ju len chvali, no zasa som upustil od Sauera 404, proste nepotrebujem tak drahu zbran a radsej zainvestujem do lepsej optiky.
                                  Páni este by som Vas chcel poprosit o vase nazory, skusenosti a rady . Cize kaliber je jasny vyhrala to osmicka, no pre zbran sa neviem rozhodnut, rozhodujem sa medzi Mauser M12, Sako85 Grizzly a Steyr Mannlicher celopazba…
                                  Vsetky tieto zbrane su podarene kusky, no zaujimalo by ma hlavne dielenske spracovanie(kvalita), povrchova uprava hlavne a kvalita pazby.
                                  Vopred Vam Dakujem za kazdy prispevok. Lesu a Lovu Zdar

                                  Presunuté do novej témy: Mauser M12, Sako85 Grizzly a Steyr Mannl

                                  adm.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.