• This topic has 6 odpovedí, 5 hlasov, and was last updated 23.01.2019/16:23 by .
Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
  • Autor
    Príspevky
  • #5929
      @mirecek

      Chalani poradite mi ako je to ked sa triela do kopca. Treba mierit nizsie alebo vyssie? Da sa to narychlo v hlave spocitat kolko cm, ked viem vzdialenost ciela a priblizny uhol kopca?

      #5936

      Pojednáva o tom aj napr. kniha poľovnícke strelectvo, ale aj základy poľovníctva, resp. iná poľovnícka literatúra, zaoberajúca sa strelectvom. Párkrát som aj ja chybil zver, keď som strieľal z kopca do doliny na väčšie vzdialenosti ( zhruba 150m )kal. 7x57R strelivom SB 11,2g pol. zo strižnou hranou. Mieril som na vysokú komoru a urobil som zle. Zver – jelienča som nadstrelil. Odvtedy mierim na spodný okraj “terča” a je to v komore. Čiže z kopca na väčšie vzdialenosti mierim VŽDY DOLU, na spodný okraj.

      #5938
        @lanus

        Staré strelecké pravidlo hovorí, pri streľbe z kopca mier dole nižšie a pri streľbe do kopca ešte niššie !!!

        Táto poučka zohľadňuje dve opravy t.j. základnú a doplnkovú.
        (doplnková oprava má anatomický ráz a vyplýva zo šírky trupu zvery (t))Príklad: Pri streľbe na 200m strelou o Vo=800m/s pri polohovom uhle 45°je zákl.oprava -11cm a doplnková oprava je: do kopca -8cm
        z kopca +8cm

        Čiže potom celková oprava do kopca je -11 + -8= -19cm
        z kopca je -11 + +8= -3 cm

        Šírka trupu v deklarovanom prípade je t= 8+8=16cm .

        ( Pri šírke trupu 40cm a uhle 45°bude doplnková oprava +-20cm.)

        #43033

          Chalani poradte mi. Mám guľovnicu nastrelenú na 100m presne 10siatka, ale už 2x som minul líšku z posedu na 10m ! Posed je vysoký 5m. Kde mám mieriť, nižšie, alebo vyššie ako bod zásahu a o koľko cm? Mám 30-06.

          #43074

            musíš mieriť nižšie asi o 5cm

            #43102

              musis mieriť vyššie o vzdialenosť medzi hlavňou a stredom puškohľadu (cca 5-7 cm podľa použitej montáže), na tak krátku vzdialenosť strela nestihne vystúpať do výšky zámernej

              #43256
                @kiri

                cit: Chalani poradte mi. Mám guľovnicu nastrelenú na 100m presne 10siatka, ale už 2x som minul líšku z posedu na 10m ! Posed je vysoký 5m. Kde mám mieriť, nižšie, alebo vyššie ako bod zásahu a o koľko cm? Mám 30-06.

                Je to vážnejšia otázka, ako si myslíš. To, na čo sa pýtaš je rozdiel osi hlavne a osi puškohľadu – a tento rozdiel môže byť smrteľný. Pokiaľ riešiš, že si netrafil, to je ešte dobre. Stali sa dva prípady, kedy trafil – a radšej by netrafil.

                Jeden sa stal cca takto: dvaja kamoši išli autom hore po zvážnici a dole na protikopci na rúbani zbadali vysokú. Vodič zastavil, vystúpil a vytiahol pušku zo zadných sedadiel, oprel sa o strechu a mieril smerom dolu do tej rúbane na protikopec.  Spolujazdec nevystúpil, sedel na sedadle opretý o hranu okna, vystrčený von a pozeral do optiky. Strelec zabudol, že je tento výškový rozdiel osí hlavne a optiky- on videl perfektne, ale hlaveň smerovala dolu do strechy auta. Po výstrele sa zver nepohla – opýtal sa teda druhého, či niečo videl a žiadna odpoveď. Pozrel teda – a v streche diera po výstrele a chlap dnu sediaci mal prestrelenú hlavu a bol mŕtvy. Už si nepamätám, či priamo guľa, alebo len črepina – pred zákonom je to jedno. Nedbanlivostný trestný čin – dohľadajte si toto heslo.

                Druhý prípad kdesi vo Vojenských lesoch – dvaja s Aviou, zbadali zver, šofér vystúpil, spolujazdec vystúpil šofér sa oprel spredu o Aviu a mieril, spolujazdec prikrčený pozeral optikou, chcel vidieť lepšie, povystrčil sa dopredu a strčil hlavu do cesty pred hlaveň – strelec ho v optike nevidel, lebo optika išla o tých 6cm vyššie – otvoril mu hlavu.

                Rozdiel týchto osí je vážna vec.

              Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.