Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Dlhé zbrane Vplyv dĺžky hlavne na balistiku

  • This topic has 27 odpovedí, 10 hlasov, and was last updated 01.01.2018/23:32 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 28 )
  • Autor
    Príspevky
  • #13515
      @rusnak

      Ktomi poradí?
      Aký má vplyv dĺžka hlavne -klasické dĺžky: 50cm,60cm,70cm , na balistiku strely pri streľbe do max. 150 m?
      Počul som názor, ža už hlaveň nad 45 cm
      má dobrú balitiku.

      #13516
        @slavoslav

        do urcitej dlzky hlavne znamena kazdy centimeter naviac narast ustovej rychlosti, ale pre polovicku strelbu a najma do 150m je ten vplyv zanedbatelny

        dalej, pre presnost strelby je dolezite aby stihla vzdy zhoriet prachova napln skor ako strela opusti hlaven ale to je pri polovnickych nabojoch zabezpecene aj pri 50 cm hlavni takze tu tiez nieje co riesit

        jediny rozdiel je pri strelbe cez mechanicke mieridla kde mas s dlhsou zamernou lepsie predpoklady pre presnu strelbu, s puskohladom nieje co riesit

        #13517
          @volodo

          Rusnák napísal:

          Ktomi poradí?
          Aký má vplyv dĺžka hlavne -klasické dĺžky: 50cm,60cm,70cm , na balistiku strely pri streľbe do max. 150 m?
          Počul som názor, ža už hlaveň nad 45 cm
          má dobrú balitiku.

          Na presnosť na vzdialenosť 150m bude mať vplyv x parametrov, ale dľžka hlavne to bude len v minimálnej miere. Tak ako ti napísal kolega, základ je dobrá optika, dobré strelivo a samozrejme ten, kto bude tú pušku držať. (mám hlaveň s dľžkou 51cm.) 🙂

          #13519
            @vlad

            dlžka hlavne je skor o ustovej rychlosti,na presnost je doležitejšia hrubka hlavne,material a technologia výrobi

            #13521
              @barbar111

              Súhlasím so Slavoslavom a Volodom. Nehovoril by som o dĺžke, ale skôr o presnosti zbrane, tá je podobne ako dobrý koláč priamo úmerná správnemu namiešaniu použitých ingrediencií. Pri zbrani by som hovoril o veciach ako dĺžka hlavne, hrúbka hlavne, vonkajšie drážkovanie alebo rebrovanie hlavne, hmotnosť strely, hmotnosť prachovej náplne, druh prachu a jeho vlastnosti a ešte asi dva fúriky iných podmienok. Ich akákoľvek zmena znamená posun v presnosti hore alebo dole, doľava alebo doprava. Optimálny pomer toho všetkého znamená excelentný poľovny zášitok odmenený úspešným lovom.

              #13555
                @wins

                barbar, čo si si šlahol? 🙂

                na túto tému existuje veľa názorov, robilo sa veľa praktických testov i teoretických modelov…

                chalani majú v zásade pravdu – pri prevládajúcej loveckej vzdialenosti do 150 metrov je dĺžka hlavne dovolím si povedať už nad 40 cm dostatočne dlhá nato, aby bola zbraň dostatočne presná a nemusel sa s tým človek vôbec zaoberať; a nepochybujem, že aj kratšia by stačila (mal som príležitosť “otestovať” krátku samopalovú hlaveň a jej presnosť ma udivila)

                samozrejme že dĺžka hlavne má vplyv na mnoho faktorov, ktoré sú navzájom spojené aj do výslednej presnosti a je to na rozsiahlu debatu, ale tak ako bol zadaný problém niet čo riešiť

                kdesi som čítal, že prakticky neexistuje úplne priamy vývrt, teda nejedná sa o priamku, ale o krivku; ak je to pravda, potom o presnosti rozhoduje posledný úsek hlavne, ktorý možno považovať za priamy; ale tak úplne jednoduché to nebude, je tam spústa faktorov, ktoré to všetko domiešajú do koktejlu podobného tomu barbarovmu :silly:

                #13557
                  @seky

                  Zaujímavý test na túto tému bol januárovom čísle časopisu Lovu zdar. Tu sa po skrátení hlavne na puške kal 300 WM o 1 cm, znižovala úsťová rýchlosť o 8 m/s !!!! U všetkých testovaných zbraní úsťová rýchlosť klesala priamo úmerne so skracovaním lavne. Čiže ak máš 300 WM, kde je u konkrétneho náboja úsťová rýchlosť strely /tabulková pri hlavni 65 cm/ 930 m/s a ty máš hlaveň len 50 cm, tak úsťová rýchlosť podľa tohto testu bude 930 – 120 m/s, teda len 810 m/s. A to už nieje 300 WM, ale 3006 Spring. Čiže dĺžka hlavne má niečo do seba. Je treba ale podotknúť, že podľa tohto testu to nieje u všetkých kalibrov rovnaké. Podstatný je pomer vnútorného objemu hlavne a objemu plynov vytvorených pri horení prachu v nábjnici. Odporúčam ten test, je dosť zaujímavý. Uvítal by som ale nejaké podrobnejšie testy.

                  #13558
                    @wins

                    zámerne som sa vyhol vplyvu dĺžky na rýchlosť strely, lebo otázku skôr chápem ako vplyv na presnosť a tá môže byť vynikajúca ba lepšia aj pri nižších rýchlostiach

                    ďalej – dnešné puškové prachy sú vyrábané s ohľadom na použitie prevažne 60 cm dlhých hlavní lebo to má mnohé výhody; keby sa používali štandardne kratšie napr. 40 cm hlavne, nie je problém vyrobiť prach ktorý stihne zhorieť v 40 cm hlavni oproti dnešným 60 cm; veď pištolové prachy dokážu odovzdať väčšinu energie v 10cm hlavni; samozrejme, malo by to aj svoje problémy – napr. vo väčšom spätnom ráze, ale to už je téma ozaj o niečom inom

                    #13559
                      @slavoslav

                      wins presne ako pises, dlzka hlavne ma na presnost minimalny ak vobec nejaky vplyv, zalezi na poslednom useku, dokazom su pistolove hlavne strielajuce neuveritelne presne na vzdialenosti cez 200 m

                      dlzka hlavne ma vplyv len na vyuzitie energie prachovej naplne kde ma vplyv na ustovu rychlost, kde do urcitej dlzky dochadza k narastu rychlosti a po prekroceni medznej dlzky k ubytku rychlosti (ak si dobre spominam tak podla vypoctov napr, 8×57 by vlyvom odporu proti pohybu strely v hlavni zastal priblizne medzi 8 – 9 metrom dlzky hlavne, nespomeniem si na prene cislo a nechce sa mi prehrabavat archiv)

                      pre presnost je ako hovorim dolezite to aby zhorela prachova napln este kym je strela v hlavni ta vzdialenost je ale pomerne mala pri dostatocnej vonkajsej teplote je to obrazne povedane par cm, s klesajucou teplotou sa tato dlzka pomerne vyznamne predlzuje v pripade zaujmu sem mozem neskor pre zaujimavost hodit vzdialenosti potrebne pre zhorenie prachovej naplne v zavislosti od teploty pre kaliber 20×102, ten som pocital naposledy

                      #13560
                        @seky

                        Ak pod pojmom “presnosť” myslíme len rozptyl, potom OK. Ale treba si uvedomiť, že vonkajšia balistika veľmi záleží od úsťovej rýchlosti.Konkrétne mám na mysli klesanie strely. Strela s nižšou rýchlosťou klesá rýchlejšie,ako strela s vyšou. Nemám pri sebe tabuľky, a preto budem písať nepresné hodnoty, ale je rozdiel, či mi strela pri nastrelení optiky na 100 metrov klesne na 200 metrov o 25 cm, alebo pr vyššej úsťovke len o 12 cm. To už je značný rozdiel v presnosti streľby.

                        #13561
                          @slavoslav

                          presne, pojmom presnost sa mysli rozptyl, nie priebeh balistickej krivky, su to dve rozdielne veci

                          #13563
                            @wins

                            presne tak, Seky aj Slavoslav… napr. som sa dlho divil, prečo sa ako odstrelovačka neuchytil lepšie 300WinMag a stále prežíva 308Win, keď ide o rovnaký kaliber, akurát 300vka má o dosť priaznivejšiu balistickú krivku…(nechcem to tu rozoberať, čítal som o tom všeličo)

                            keď sa vrátime k pôvodnej otázke – balistika a použitie do 150m, nie je čo riešiť ani s tou strmosťou balistickej krivky, stačí rozumne nastreliť zbraň

                            #13581
                              @slavoslav

                              myslim ze dovod je pomerne prozaicky, kazda armada pouziva kaliber ktory ma standardne zavedeny vo vyzbroji a neexperimentuje so zavadzanim novych kalibrov (logistika a podobne), sucasne to mu robi dobru reklamu najma v pripade US army aj v civilnom sektore, a priznajme si ten naboj ma dostatocne parametre i ked ako som pocul tak si vojensky odstrelovaci US army stazovali na jeho balistiku nad 800 m a ziadaju silnejsie kalibre, napr. ten 300 win.mag.

                              #13582
                                @wins

                                z časti máš pravdu, ale to vôbec nie je zďaleka jediný dôvod, niektoré dôvody ako som čítal sú veľmi zaujímavé,od balistických cez komerčné a praktické ale nechcem to tu rozoberať

                                #13587
                                  @slavoslav

                                  no komercne a prakticke som spomenul, len by ma zaujimali tie balisticke pretoze aj ked je to vynikajuci naboj mozem ta ubezpecit ze z konstrukcneho hladiska nieje nicim vynimocny, ma iste predpoklady (napr. pomerne kratka nabojnica) preto aby bol presny, ale nieje to nic vynimocne, alebo take co sa neda v inych kalibroch nahradit zmenou niektorych komponentov

                                  ak to nechces dat sem kludne mi to posli do SS

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 28 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.