• This topic has 871 odpovedí, 66 hlasov, and was last updated 16.03.2018/17:26 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 872 )
  • Autor
    Príspevky
  • #5344
      @drakonaut

      Rozhodol som sa založiť nové téma o vzduchovkách od firmy hatsan. A to zdôvodu, že sa tu zväčšuje počet majiteľov a záujemcom o kúpu vzduchovky od tejto firmy.
      A v téme vzduchovky je to už domiešané, tak to podal mna bude lepšie, ked všetky informácie budú v jednom vlákne. Jednoducho všetko na jednom mieste a každý kto sa bude chcieť dozvedieť niečo o tejto vzduchovke to nájde tu.
      Tak posielajte svoje skúsenosti, návody na zlepšenia, tunning, fotky a všetko čo prospeje k hodnosti tochto vlákna. 😉

      #5345
        @drakonaut

        Pred asi pol rokom som sa stal majitelom vzduchovky hatsan 75 cal 5,5. Vtedy som sa velmi o vzduchovky neazujímal, poznal som len staré známe slávie. no chcel som niečo zaujímavé a najmä klaiber 5,5, tak som v jednom obchodíku natrafil na hatsana a za cenu 2600 Sk a hned som ho kúpil. Samozrejme, že ma ovplyvnila aj nízsak cena. Nemal som potucho čo som vôbec kúpil a Slovenské fóra sú na tom poslabšie. Tak som začal získavať informácie z fór od našich susedov, ktoré boli už dosť naplnené skúsenosťqami a radami. Tak som sa rozhodol , že trošku rozjasním a podelím sa so skúsonosťami aj na našich fórach.

        Takže teraz niečo k tomu mojmu hatsanovi 75. Ide o kaliber 5,5, cena je nízska okolo 2600Sk( no nekúp to). Pažba umelohmotná – typ monte carlo, botka je gumená no dosť značne tvrdá a je prilepená k pažbe, farba čierna.
        Hlaveň má dlžku 45 cm a je dosť hrubá, no železo nieje až také tvrdé, raz mi spadla a hlaveň sa vyhla mierne do hora, no napravil som to vo zveráku a striela bezchybne. Muška je so svetlo vodivým vláknom a umelohmotná. Muška je vlastne nalisovaná umelohmotnou objímkou od predu na hlaveň. Celková dĺžka je 114 cm, pôsobí dosť robustne no oproti 125 je ešte pomerne priatelná velkosť. hlaveň je uchtená k telu vzduchovky buď čapom, ktorý je nalisovaný(u novších modeloch) alebo šroubou u starších modeloch. Ja ju mám prichytenú čapom, tak pokial chcete zložiť hlaveň čap treba vylisovať, alebo vytlačiť a treba pritom použiť značnú silu. Samozrejme ide o zlamovaciu hlaveň a tá ma v tomtu uchitení aj malú vôľu, čo sa prejaví aj na presnosti.

        Telo vzduchovky je vybavené 11 mm rybinou, ktorá je dosť dlhá na to aby sa dala použiť aj dlhšia jednodielna montáž, ktorú odporučujem( vzduchovka značne kope, no o tom neskôr) Valec má objem 60 cm3, čo je predpoklad výkonu, piest má váhu 300 -330gramov. Tesnenie je vyrobené z dosť tvrdého plastu, čo sa mne osobne nepáči. Pružina mala dĺžku 27 cm, čo sa mi zdalo dosť málo. Zadná časť s vodítkom, ktorá drží pružinu je umelohmotná, další nedostatok. Je na nej vzadu umiestnená poistk, ktorá je automatická.
        Pozor pri demontáži treba vytiahnuť tiahlo, ktoré ovláda poistku a až potom vyraziť čap. Ja som ho zabudol vytiahnuť a otrhlo mi poistku.
        Spúšťový mechanizmus má niekolko nedostatkov. Je vyrobený zo segmentov, ktoré sú kovové, no spúšť je umelohmotná a kladie značný odpor (zhoršuje presnosť). Ďalším nedostatkom je, že všetky segmenty sú uchytené pomocou tenkých čapíkov, ktoré neamjú žiadne istenie a samovolne sa pohybujú, tak ked rozoberete vzduši lahko vypadnú a rozíde sa vám celý mechanizmus a potom je umenie to poskladať.
        Niečo k spúšti. Uvádzajú, že je stavitelná, no nieje to tak. Nastavuje sa lendĺžka chodu spúšte pomocou šroubíka od spodu. No ten šroubík, čo tam dávajú je krátky a dá sa to nastaviť len minimálne, prto je vhodné ho vymeniť za dlhší. Pozor ak ho zakrútite velmi môže dojsť k samovystrelu alebo prestane fungovať poistka. Tak všetko s mierou.
        Značný odpor kohútika kladie aj pružina-tá je značne tvrdá, ktorá ho tlačí. odporúča sa vymeniť ju za pružinku z prepisovačky, skrátenú na potrebnú dĺžku.
        To by bolo v skratke asi všetko.
        Ked som vybalil moju vzduši a pozrel do návodu prišiel som na to, že je to nemecká verzia, t.j. len 7,5 J. Tak som musel kúpiť novú pružinu a urobiť niekolko úprav.
        Zatial len tolko, postupne budem pridávať príspevky a aj foto.
        Teším sa, že prispejete aj ďalší a podelíte sa so svojimi skúsenosťami.

        #5358
          @duduel

          mam objednanu hatsan 135 cal. 4.5 dodavka do dvoch tyzdnov. cena 5400 nieje to vela.

          #5377
            @drakonaut

            To je primeraná cena, len je dosť ťažká 4 kg je dosť ale má drevenú pažbu čo považujem za plus.
            Potom daj nejaké foto a skúsenosti z rozptylom atd.

            #5379
              @duduel

              nevies kde zozeniem rozmer a priemer original pruziny do 135-ky. ake najtasie diabolo v 4.5-ke sada zohnat v sr. a kde? diky.

              #5380
                @duduel

                umarex airmagnum 4.5 tazke olovene diabolky. ake su tazke?

                #5381
                  @mato620

                  ahoj..,no ti rozmery original pruziny asi nenzozenies a ak by si aj zohnal…a dal ju vyrobit nikdy by to nebolo ako original….a sa sa kupit aj original pruzina ale tu ti bez ZP nepredaju…kvalitne diablo aj dost tazke je napr:JSB Heavy a da sa zohnat v merkuri:http://www.merkuria.net/

                  #5382
                    @duduel

                    diky. prave som pozeral na hatsan 150 a155 to su ine dela.

                    #5383
                      @tomcat

                      pruziny sa nepredavaju oficialne podla vykonu, na ziadnej pruzine to neni napisane, takze predaju hociaku ajbez zbrojaku… ked uz v takej restrikcnej krajine ako je Nemecko to predaju tak preco nie tu…

                      #5384
                        @duduel

                        caf. a kde mi ju vyrobia?

                        #5385
                          @duduel

                          obchodnik povedal ze sa da objednat. ale trva to par mesiacov.turci?

                          #5386
                            @jerem555

                            Chlapi, mna z toho dr..e. Už som bol rozhodnutý, že mi Ježiško prinesie Hammerli Combo 900 a potom som narazil na Hatsana Torpedo 155. Tu Hammerli 900 som mal v ruke a zdala sa mi v poho. Hatsana som zatial videl len na nete… Kde sa to da na Slovensku kupiť?
                            Chcem to bez zbrojaku, tak sa spýtam, aké sú rozdiely medzi tou 32J a tou do 15J. Je to len o pružine a tesnení, alebo je tam toho viac?

                            Dik

                            #5387
                              @kb55

                              Mne sa na Hatsanoch so spodným naťahovaním nepáči to, že pre vloženie diabolky je potrebné ešte otvoriť “záver”, t.j. sú potrebné 2 úkony pred výstrelom. Napríklad Hämmerli 900 to má vyriešné tak, že pri naťahovaní sa automaticky otvorí priestor pre vloženie diabolky a samočinne sa zavrie pri vrátení páky. Je to rýchlejšie.
                              Čo sa týka kvality Hatsanov z nižšej kategórie (70,80,90), v porovnaní napr. s GAMO-om je tam veľký rozdiel v kvalite spracovania. Teraz som mal v ruke 90-ku a tá plastová pažba vyzerá, ako keby bola natretá čiernou farbou obyčajnou štetkou. To istá aj čo sa týka ovládania. Pri lámaní hlavne a zatváraní treba vynaložiť veľkú silu, pomaly aby s tým človek trieskal.Tvrdosť spúšte detto.
                              Jediná výhoda Hatsanov je teda sila a cena. Len si treba zvážiť, či radšej nepriplatiť cca 1500 sk a nekúpiť Hämmerli alebo Gamo s porovnateľnými parametrami.

                              #5390
                                @drakonaut

                                No niečo k tým gamam, kamarát mal gamo hunter 440 a radšej ho predal. A na zahraničných fórach gamá tiež nechvália, sú ovela drahšie a kvalitou nie sú až tak výnimočné a presnosť tiež nieje bohviečo. A kúpil si hatsana a je spokojný, avšak po niekolkých upravách.:huh:
                                Ja mám umelohmotnú pažbu tiež a nevyzerá zle, všetko je pekne hladké a žiadne šmuhy, jedine botka je o ničom.
                                Pružina sa zháňa ťažko, možno len nejaké šikovný obchodník. Problém je zo všetkými súčiastakami na hatsany, ja som to riešil svojpomocne- vyrobil som doma. Najviac ma trápi tesnenie piestu, nedá sa zohnať. Neviete či pasuje z niečoho iného alebo z čoho ho vyrobiť. Rozmýšlal som vyrobiť ho zo starého známeho materiálu a to z kože. Viacerý tesniace účinky kože chvália, no na sláviách, tak neviem čo by to robilo z hatsanom.

                                #5392
                                  @mato620

                                  Cawte….mohly by ste mi poradit..neviem sa rozhodnut mezdi Hatsan 85 a 80-kou aky je vlastne medzi nim rozdiel???…niekto pise ze je rotdiel iba v pazbe??….a niekto zas ze aj vo vykone…a na pazbe mi nezalezi..aj tak si dam vyrobit inu…len chcem vediet ci sa mi oplati dat za 85-ku o 600sk viac alebo nie???….dik..

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 872 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.