• This topic has 20 odpovedí, 4 hlasy, and was last updated 12.01.2018/19:59 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 21 )
  • Autor
    Príspevky
  • #21175
      @miriamgeciova96

      pekný podvečer prajem ,
      chcela by som si dať poradiť , aká zbran je najvhodnejšia pre ženu. Mala by byť pre mna a ja som taká 160 cm vysoká žena. Po absolvovaní skúšok z poľovníctva a skúšok na zbroják by mala byť na mna prepisaná táto zbraň :Gulobrok ZH 104 . Je to skôr hodnotné z citového hľadiska.
      Dakujem za každú z vaších rád
      PS.: nie som nijako silná ženska , bežný priemer 63 kilovej ženy 😀 😀 😀 😀

      #21176
        @akela

        Ahoj,
        ak to bude Tvoja jedina zbran, volil by som 6,5×55 alebo 270win. A ano ta ZH pri Tvojich parametroch je cisto citova zalezitost. A mas pekneho vtaka – na ruke.

        #21178
          @kiri

          Tak Miriam, pri Tvojich 160cm a 63kg by som povedal, že je tá ZH flinta akurát. Je totiž asi najkratšia, čo je na trhu a pri tom ponúka vysoký výkon – či náboja 7x57R, ale aj preto, že má presnosť sólo guľovnice, lebo ako jediná zlamovačka má hlaveň hore a teda takú vzdialenosť hlavne od optiky, ako aj sólo guľovnica. Preto je tak jej konštruktér Holek ( to je ho “H” v jej označení) urobil. Navyše – je to jediná zlamovačka na svete, ktorá má odsuvný záver – tak, ako sólo guľovnica. Jej bezpečnosť je dokonalá, lebo tam, kde je záver najsilnejší, tam je guľová hlaveň a broková pri výstrele takmer pušku neotvára, lebo je v centre osí zväzku. Výkon náboja je slušne dostatočný – len treba trafiť. Dnes je toľko rôznych možností v 7x57R, že z neho môžeš spoľahlivo odloviť zver vo veľkosti koňa. Prezradím Ti ešte jedno veľké tajomstvo. Táto zbraň vznikala v dobe. kedy bolo po vojne a už fičala studená vojna a komunisti poučení predchádzajúcou dobou aj lovecké zbrane považovali za zálohu v partizánskom boji a tak lovecké zbrane tej doby robili z najkvalitnejších materiálov, čo boli k dispozícii. A preto je aj ZH robená z ocelí, ktoré sú dnes – v dobe, kde sa vo výrobe počíta každý cent – drahé. Asi najkvalitnejšie ocele boli použité pri výrobe guľovníc typu “Z”., ale ZH je kvalitatívne veľmi podobné.
          Je pravda, že existujú aj menšie a ľahšie zbrane – či je to napr. CZ v náboji 7,62×39, čo je naozaj pekná a šikovná puška, alebo sú jednoranové zlamovačky – tam sa nepúšťaj do ruských IŽ- tie nemajú napinák ( to isté je tento model od amerického Remingtonu) – čo je veľkou nevýhodou – na ZH ho máš štandardne, čo veľmi rozhoduje o správnom zásahu. Nielen náboj rozhoduje o pohodlí streľby a presnosti zbrane – či zostavy zbraň-montáž-optika. Na ZH máš všetko, čo treba. Ak – tak vymeň optiku za novšiu – a náklady máš v inej cenovej hladine. ZH je plnohodnotná lovecká zbraň, kde máš aj guľu a aj brok – a brok či na lovectvo – či na obranu – čo je už na Tebe, či tam brok nabíjať budeš, alebo nebudeš. Cez ten brok sa k Tebe nič nedostane od 50m – ZH to brokom vyrieši a zastaví – či pes, či vlk, či líška – a ako bratia Češi majú príslovie – čtyřka brok po celý rok – teda v 32g broku máš 86 ks brokov letiacich rýchlosťou min 380 m/sec – teda o 30 sekundových metrov vyššou ako štartuje pištoľový 9 mm Luger – to zastaví – alebo odradí všetko, čo po Slovensku chodí, či behá. Nikto s rozumom proti brokovnici nepôjde a kto pôjde – je tak či tak ( či predtým – ale najmä potom ) už bez rozumu. A s tým, ako je ZH krátka – a pritom má plných 60 hlavní – je to veľmi príručná flinta – aj na lov a aj na dohľadávku v hustom – jej celková dĺžka sa blíži k šikovným lever action puškám. ktoré sa v Amerikách používajú práve do hustého, lebo sa s nimi ľahko manipuluje – či v húštine alebo aj v aute. Mne sa teda ZH pozdáva pre začínajúceho poľovníka ako maximálne praktický nástroj, kde sa naučí pracovať aj s brokom a aj s guľou. Opýtaj sa skúsených starých poľovníkov. Vieš, voľakedy, kedy boli dodávky diviny povinné a robili sa plány na dodávky do kontingentu, ktoré sa dôsledne sledovali a trestali, ak sa dodávky neplnili – dali komunisti ľudu do ruky pušku, ktorej urobili tak ľudovú cenu, že si ju mohol kúpiť NOVÚ takmer každý, kto pracoval a preto si národ začal myslieť, že je to nejaká lacná vec. Hlupáci začali posmešne rozprávať, že tak ako cig..ň nie je človek, tak ZH nie je puška – ale to len preto, lebo vôbec jej technicky nerozumeli a netušili, čo to je. Jeden známy si chcel nechať dovyzdobiť rytinou ZH po otcovi a doniesol ju rytcovi, ktorý do ZH ešte nikdy neryl. Našťastie to skúsil na nenápadnom mieste a vrátil mu ju s tým, že to je tak kurva tvrdý materiál, že za ten čas by oryl 4 nemecké pušky s jednou frézou a na tejto by zničil štyri. A prehlásil, že NIKDY neprijme ZH na výzdobu, lebo je z tak tvrdého materiálu. Nuž a toto sa kde dozvieš? Myslím, že toto tu nikto z múdrych neskúšal, tak to preto ani nevedia. Moja rada teda znie – ak bola dobrá skúsenému, ktorý s ňou dopoľoval a odovzdal nasledovníkovi, začiatočníkovi je VYSOKO nad jeho začiatočnícke schopnosti. Kúpa novej zbrane z Teba dobrého strelca a poľovníka neurobí – akurát dáš peniaze obchodníkom. Treba múdremu – či skúsenému dať posúdiť optiku ( tú by si kupovala aj na novú zbraň !) a veľa cvičiť na strelnici – dostať pušku do pleca a do oka, dať upraviť pažbu na základe výsledkov skúšobnej streľby (aj novú pušku by si kupovala so štandardnou pažbou !) postupne vylúčiť a prispôsobiť všetko, čo sa má ( lebo presne to by si musela aj na novej flinte – nevedia vo fabrike kto si ju kúpi – teda na Tvoju výšku a dĺžku rúk sa MUSÍ prispôsobiť – tiež optiku dozadu posunúť – asi nemáš tak dlhý krk ako muži – a až potom bude Tvoja. A ak bude na strelnici 5 chlapov a Ty a práve Ty budeš tretia najlepšia – potom môžeš vystreliť na zver. Ak budeš tak strieľať, potom aj 7x57R bude úplne dostatočný na všetko, na čo namieriš- ako som písal – aj 600kg koňa na 100m iste ulovíš – a nič podobné po Slovensku nebehá ( kto neverí, nech si to skúsi !) . Každá guľa zabíja – len treba trafiť.

          #21179
            @kiri
            #21180
              @akela

              Aj ked Ti Kiri napisal odu na ZH, kup si klasicku solo gulovnicu a pripadne ZH si nechaj na spolocne polovacky, ale ak ju budes nosit na pleci cely den, nebude sa Ti az tak pacit. Nie vsetky rady ZH boli az take skvele ako to tu bolo opisane. Podla mna to nie je flinta pre mladu damu. Kup si peknu solo gulovnicu, dnes je neuveritelny vyber a kazdy si najde co mu sedi. Kamarat kupil pre manzelku Antonio Zoli, optika Docter v kal. 6,5x55SE a flinta jej sedi a dobre aj striela mlada pani, tak skus nieco taketo. ZH je pracovna flinta bez elegancie a mne by k mladej dame nepasovala. Pre mna by na spolocnu bola, uznavam, ze niektore rady sa podarili, ale co sa estetiky polovnych zbrani tyka, ZH by som nepreferoval.

              #21181
                @kiri

                A kedy bude nosiť ZH celý deň? Ona je lesník? Na pirš ideš tak na dve hodiny, aj postáívaš, môžeš mať pušku opretú. Ak ideš na posed – tak pušku len prenesieš z auta na posed a na posede oprieš. Na spoločnej si tak doobeda – a na štande ju asi celý čas nedržíš v ruke – tak celkom neviem o čom hovoríš? ZH treba čistiť tak ako každú pušku – skôr jej vadí nesprávne vybíjanie – tak ako každej inej puške. To sa dá riešiť vybíjacími patrónmi. Neviem, prečo ju tlačíte do zbytočných výdavkov. Ak poľovník – či poľovníčka neodnesie pušku – potom čo vlastne chce? Čo urobí pri dohľadávke a čo urobí pri ťahaní kusa…či rozrábke? O čom hovoríte – o akých hmotnostiach? Čo tam ušetríš? Koľko vážia gumáky, či zimné boty? Nezdá sa mi, že je to princeznička v ružových šatičkách – zdá sa, že je to normálna žena do života – ZH nemá chybu. Iba ak by – chcela meč samoseč, čo všetko urobí za ňu sám – tak, ako mnohí najlepší slovenskí poľovnícko-odstreľovači presne také chodia kupovať po najdrahších obchodoch – len aby boli najúspešnejší zo všetkých. A presne týchto potom dávajú do smútku v úspešnosti ľudia so ZH v rukách. Miriam – uvedom si, že potrebuješ LEN JEDNU PRESNÚ RANU – po tej rane aj tak všetko ujde. Načo Ti je opakovačka? Koľko rán ideš napr. večer vystreliť? Myslíš, že po jednej rane Ti zostane rúdel stáť, alebo sa rozbehne preč? Tak koľko rán vlastne ideš do opakovačky nabiť a koľko ich potrebuješ?

                #21182
                  @akela

                  Kiri, Ty pises o X veciach, ktore som ani nespomenul. Nechajme to na mladu damu, nech sa sama rozhodne.

                  #21183
                    @kiri

                    Mauglího kamoš, však aj to rozhoduje…pravdou je, že pri opakovačke chceš či nechceš nosíš púzdro záveru = dva kusy železa z bokov, plus zospodu a plát železa zhora a do toho šulec ocele hrúbky palca a dĺžky …hmm…k čomu prirovnať?…phenis?…a k čomu to je? – aby si pušku rýchlo debil – či prebil – keď to už celkom utieklo? načo tá výhoda, keď ju netreba? A ak ju potrebuješ – tak väčšinou len preto, že prvou netrafíš a opakovanou to chytáš za chvost…A nosíš tú hmotnosť trvale a furt. U guľabroku zase nosíš brokovú hlaveň – možno tiež zbytočne – ale tá je na loveckú príležitosť, čo môže kedykoľvek prísť. Je to o filozofii a prístupe k poľovníctvu – opakovačka je skôr na rýchlo- či veľkozabíjanie – guľabrok je skôr univerzálna poľovná zbraň – je poľovníckejšia. Brok na blízko a guľa aj na ďaleko. V podstate by jej stačila jednoranová zlamovačka – ale k tomu sa možno časom dopracuje sama. Myslím, že aj čerstvému a novému šoférovi sa kúpou Porsche 911 len dopomôže – myslíš ku kvalite – alebo do hrobu? Koľko pušiek si mal a s akou si začínal?…ja som kúpil od staršieho poľovníka moju prvú 7×64 aj s nábojmi, lebo mal ľadvinové kamene a po výstrele sa mu vždy nejaký pohol – tak prestal poľovať zo zdravotných dôvodov. A ja som ju s hrdosťou nosil a každý v združení vedel, že teraz ju nosím ja – po ňom. A je to aj zodpovednosť – ale – kde tú pušku poznajú, inak budú na dievča pozerať – a aj pôvodný majiteľ bude na dievča hrdý. Je to istá psychológia. Myslím, že vôbec nič tým nepokazí, práve naopak. Starí poľovníci na toto pozerajú a predstavujú si svoje deti v tejto pozícii. A to je silná motivácia a určitý druh úcty. Niečo ako – no poď dievča so mnou – vyženieme pavúkov z dedovej flinty…môže len získať tým, že sa zjaví s takouto puškou. A keď ešte dačo trafí – bude hviezda.

                    #21188
                      @kiri

                      Nuž páni radcovia – a čo toto – pre ženu úžasné – Harrington Richardson
                      http://www.hr1871.com/Firearms/Rifles/youth.asp
                      a tu je jedna predaj na Slovensku – v 308W Predam gulovnicu jednoranovu cal 308w znacky Harrington aj s montazou vystrelenych cca 40 ran
                      Martin 0948158411 Lokalita: 065 34 Stará Ľubovňa Cena: 350 €
                      Je to veľmi presná vec a jednoduchá ako facka. A aj vo vašej obľúbenej 308W.
                      https://sport.bazos.sk/inzerat/78986042/Predam-gulovnicu-308w.php

                      Attachments:
                      #21189
                        @akela

                        To by si tento kolik fakt kupil zene? Daj si okuliare a trosku si to pozri. Mal som to v rukach. Ziadnej zene /ani svokre/ by som to neodporucal. A pouzil si slovo uzasne, ved je tolko slusnych jednoranovych zlamovaciek aj ceskych za slusne ceny a nie tento paskvil…

                        #21191
                          @kiri

                          Tak, ja som ju nielen držal v ruke, ale aj strieľal,resp. nastreľoval. To úžasné je jej bezpečnosť a jednoduchosť obsluhy – niečo ako blbuvzdornosť. Je to jednoduché a bezpečné. Uvedom si, že to, čo je dnes hitom – handšpanung – si táto puška nesie z doby ešte jednočinných revolverov. Predbehla dobu o 200 rokov…ak aj zasunieš náboj – síce nabitá je, ale je absolútne bezpečná – nie je pripravená k výstrelu. Natiahnutie revolverového kohúta nemusí byť ani počas mierenia, resp. počas opoznávania zvere cez optiku ! Natiahneš za sekundu pred výstrelom, ak sa rozhodneš strieľať – teda len sekundu je nebezpečná – toto je maximálne užitočná vec. Celú dobu, čo ju máš na posede môže byť v nej náboj a NIČ nie je natiahnuté – táto puška môže byť 100 rokov nabitá a nič sa neunaví a nič a nikto nie je ohrozený. Každá iná zlamovačka ( okrem handšpanungových, ktoré ale stoja kua viacej) je celý čas natiahnutá. A táto je aj mimoriadne presná. A za 350€ je to úplný sen. Nože – daj nejakých zopár skutočných dôvodov ( a nie len prázdnych rečí bez argumentov) prečo investovať nie 350 ale cez 1000€ do iného – no a tiež daj typ, nech si to konkrétne rozoberieme. …ak si už stíchol s opakovačkami s ťažkým záverovým systémom. Ak si si všimol, dávam vždy argumenty a nie len rečičky. Tak skús reálne poargumentovať.
                          obsluha HaR a prvý náboj od ženy – v 308W ako je tá na predaj, len iná pažba – čo je detail….páči sa mi, ako sa chalan baví a ona to robí pre neho. Z tej poľovníčka nebude, ale napriek prvému razu to nebolo zlé. Ak by cvičila, išlo by to. Pobavte sa – je čo pozerať. Osobne myslím, že iné jej ide lepšie – ale zase – ak by streľbu toľko isto cvičila – bolo by to tiež lepšie.
                          Kim on the 308 handi for the first time

                          #21192
                            @akela

                            Ja si zbran pre zenu predstavujem uplne inak a s opakovackou som nestichol, len mam uplne iny nazor na iste veci ako Ty a urcite sa v niecom malom zhodneme, ale v zasadnych veciach urcite nie. Ta zbran je po estetickej stranke priserna zalezitost a to nezmeni ziadny Tvoj argument. Nevidim jediny dovod preco by si ju zena a zacinajuca polovnicka mala kupit. Hocijaka pouzita ceska zlamovacka a naboj s rangom bude 3x lepsia a ano o nieco drahsia, ale bude vyzerat ako flinta pre polovnika podla nasich, europskych tradicii.

                            #21193
                              @akela

                              Tak co Miriam, ako to vidis? Budes tahat ZH, alebo si kupis uzasnu Harrington? Dost ma zaujima Tvoj nazor. Co by sa vlastne pacilo najviac Tebe.

                              #21194
                                @kiri

                                Tak náboj s rangom síce nepoznám, ale henten systém a podobné tu bol, len dávnejšie. Iste to nie je prezdobená puška, ale naisto veľmi dobre strieľa.Navyše – vďaka voľnej hlavni sa dá na ústie namontovať akýkoľvek doplnok, úsťovou brzdou počínajúc, tlmičom výšľahu (proti oslepeniu výstrelom v noci) pokračujúc. Nakoniec – ako čítam tak čítam – furt nedávaš konkrétnu pušku – stále len omotávaš okolo – ak vylúčime ruské IŽ – napíš – v akých cenových reláciách sa hýbeš so svojimi návrhmi? v tomto kontexte som sám zvedavý, či Miriam – ak sa pýta vôbec na zbraň – či má vôbec nejaký dunct o cenách zbraní, o cenách optík, o cenách montáží a ostatnom, okolo toho – vôbec o cenovej náročnosti. Osobne by som radšej bral HaR a čo ušetrím, dal by som do optiky, resp. do nočného – a to sme rádovo v tisíckach eur – či o tom vôbec dievča tuší? áááá – ešte – predstavovaná Harringtonka bol len návrh, lebo je tu na našom krásnom Slovensku takmer neznáma – ale je tu a je mooc dobrá – bezpečná a presná. A aj tú 308W by som jej odpustil… :woohoo:

                                #21195
                                  @kiri

                                  …napr. bol…či je priamo tu na stránke inzerát : ZK 99 jednoranová gulovnica 6,5x57r, top stav, optika Meopta 6×42, cena 1150€; – je tu ponuka kompletu aj s optikou – je teda otázka či má dievča investovať 1200€ do cca rovnakého, ale predsa len trošku slabšieho náboja, keď má to isté – ak má dobrého tútora, či manžela – a nepozerá sa na peniaze – OK – ale ak nie – 1200€ je dosť veľký peniaz. Kvalitatívne je toto dobrá zbraň – ale skôr na posed a pirš – ale nie do pohonu – to je HaR na všetko tak, ako aj ZH. A ako mladá asi bude chodiť aj do pohonu – tak, ako sa na mladého poľovníka patrí. Kedy inokedy sa naučí?…a kde – ak nie v pohone?

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 21 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.