Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Bez zbrojného preukazu BOWIE – nôž aj legenda

  • This topic has 16 odpovedí, 2 hlasy, and was last updated 28.10.2022/13:25 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
  • Autor
    Príspevky
  • #45661
      @kiri

      Americký historik a bádateľ Russell T. Johnson charakterizuje nôž slovami: „Musí byť dlhý tak, aby sa dal použiť, ako meč, ostrý tak, aby sa dal použiť, ako britva, široký tak, aby s ním bolo možné pracovať, ako s lopatkou a ťažký tak, aby fungoval, ako sekera.“ zdroj TU:

      https://hobbyportal.sk/zberatelstvo/ostatne77/bowie-legendarny-noz-ma-185-rokov

      Prvý nôž bol asi trochu iný, ako si dnes predstavujeme. V tej dobe populárne Arkansasské špáradlo bolo zakázané, takže dvojbritá čepeľ to nebola – aby nespadal pod zákaz – bola to teda forma noža – ale dĺžka špáradla zostala, tiež hrot v strede – akurát forma bola odlišná. Ale účinnosť veľkého noža bola ako voľakedy NÁŠ tesák – teda veľký bojovo-pracovno-lovecký nástroj – nôž na medvede a inú veľkú zver. Tesák bol vlastne krátky meč – a tie používali národy od nepamäti – už grécki hopliti v dobe bronzovej mali tak krátke meče, že jeden nový hoplita si sťažoval svojej matke, že jeho penis je dlhší ako meč, ktorý dostal na boj. Ale bojovali úplne zblízka – telo na telo a v tej skrumáži sa kratšia čepeľ hodila lepšie. A s Bowie nožom sa bojovalo tiež na blízko – ako s krátkym mečom.

      https://ruskenoze.sk/bowie-noz

       

      #45662
        @kiri

        V tomto linku je jeden z možných pratypov Bowieho noža. Totiž sa tie prvé nezachovali – boli to v tej dobe nástroje, ako dnes lopaty…ale čo hovoria zdroje – prvý Bowieho nôž bol vlastne mohutný mäsiarsky nôž. A tento pratyp to celkom spĺňa.

        https://break.cas.sk/2017/04/10/maly-mec-jima-bowieho/

        Bowieho nôž sa postupom času vyvíjal – odlišoval – a aj zdokonaľoval.

        Dnes sa dá nájsť – identifikovať niekoľko typov Bowieho noža, resp. to, čo je ako BOWIE deklarované výrobcami.

        V tomto linku je videjko z youtube, kde je ukazovaný tiež jeden z možných pravzorov noža Bowie, ktorý ale vychádza z pratypu SAX, čo je tiež možné, lebo je to typ pracovného noža dodnes. Či so zoseknutou čepeľou odhora dole, alebo s kopinatou špicou – ala dole na obrázku.
        <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>The Origin of the Bowie Knife</h1>
        https://www.youtube.com/watch?v=QJ6PebrVhb4

        Čomu ešte venujte pozornosť je, že si MOOC DOBRE všimnite ten prvý nôž – dlhý špicatý španielsky z cca r. 1650 – toto je pravzor tzv. STREDOVEKÉHO  noža – toto sa používalo všade – ako úplne bežný pracovný, mäsiarsky, domáci, špajzový – v rôznych veľkostiach – ale forma cca takáto. A kedykoľvek aj ako bojový. Z tohoto sa vychádzalo – s týmto každý vyrastal.

        #45664
          @kiri

          Je mnoho bádateľov, ktorí sú priamo z Ameriky – či USA, ale aj z Mexika – lebo Texas v dobe Jima Bowieho bol Mexický – teda aj Mexičania majú právo – asi aj prednostné – keďže sa to tam odohrávalo a aj v Mexiku Jim Bowie zomrel v boji – a práve v boji s mexickou regulérnou armádou – vlastne celý súčasný juh USA bolo Mexiko. Tu je úvaha, že kde asi zmizol a čo sa stalo s originálnym Bowieho nožom, ktorý mal pri sebe v dobe jeho smrti. Mexičania veľmi dobre vedeli, kto v pevnosti Alamo je a proti komu idú bojovať. Vôbec sa neponáhľali a išli si ten boj užiť, lebo vedeli, že túto bitku naisto vyhrajú – a všetci v pevnosti PADNÚ – či v boji – či do zajatia.

          http://www.texasescapes.com/MurrayMontgomeryLoneStarDiary/Jim-Bowies-Knife.htm

          V tej dobe nebolo nezvyklé mať pri sebe ozaj veľký nôž – obr. 1 – aj takéto sa nosilo za pásom – dodnes napr. gaučovia nosia dlhé nože za opaskom – normálne krátke kordy, či dlhé formy stredovekých nožov. Toto je len menej špicaté.

          Na obr. č.2 je asi najpravdepodobnejší vzor rúčky originálneho noža Bowie – v tej dobe bežná a obľúbená tzv. rakvičková rúčka. Dodnes sa mnohé nože Bowie vyrábajú práve s týmto typom rúčky.

          No a takto teda asi mohol vyzerať prvý BOWIE – obr. č. 3 – je však otázne, ktorý typ mal Bowie pri sebe pri jeho slávnom súboji a ktorý mal pri sebe pri jeho smrti v Alamo. Lebo aj o tom sa hovorí, že po výrobe prvého kusa si objednal ďalšie – pre svojich známych. Ale prvý a ostatné nevyrobil ten istý kováč, takže asi neboli totožné. Je teda možné, že priamo už za života Bowieho si on sám nechal urobiť rozdielne typy a mnohí ho kopírovali a priamo v dobe jeho života vznikli – teda v tom istom časovom období – rôzne varianty – podľa predstáv iných ľudí.

          Na obr.4 je celkom sexi nákres možného Bowie…

          #45696
            @kiri

            Bowie knife – to je v DNEŠNEJ dobe dobre predajná značka. Stále však vie urobiť kvalitnú prácu – či v prírode, alebo v sebaobrane. Každý výrobca si tvorí vlastnú variáciu na tému Bowie. A ktorý je najlepší? A ktorý najoriginálnejší? A rozhoduje kupec – ale ! – predávajú sa všetky. Poznáte aspoň základné typy? Páni – každý typ, ktorý TU bude menovaný si viete pod týmto názvom dohľadať na nete.

            PRIMITIVE BOWIE

            Osobne pre mňa je to jeden z najkrajších nožov tohto typu. A tento typ je jeden z možných pratypov bojového noža. Má výrazný a dlhý špic, ktorý veľmi ľahko vniká do tela a otvára si cestu dnu. Práve tento typ je inšpirovaný originálnymi španielskymi bojovými nožmi – navaja ( čítaj navacha). Možno niekedy prídeme aj k tomuto nožu…ešte jedna dôležitá vec – mosadzný pásik na chrbte noža. Dnes je to síce už väčšinou len ozdoba, ale v minulosti bol veľmi dôležitý – kryl totiž pílu na chrbte tohoto veľkého noža, aby píla netrhala púzdro pri častom vyťahovaní. A kryl pílu pri súboji – aby nebrzdila čepeľ pri ceste do tela.

            #45701
              @kiri

              Pretože to bol nástroj – nie len zbraň – napr. pri love bizónov – píla bola potrebná na kosti. Ak sa nepoužívala – bola zakrytá nasunutím krytky z mosadze. Dnes sa píla vyskytuje napr. na nožoch na zakázku. Sú samozrejme o to výrazne drahšie. Takáto píla sa dnes vyskytuje napr. na vojenských nožoch – napr. nože na prežitie pre pilotov z 2.svetovej, Kórey, Vietnamu.

              #45706
                @kiri

                Týmito nožmi žije pôvodný duch Bowie ako noža na prežitie aj v dnešnej dobe. Mne osobne sa zdá, že tá súčasná pílka nie je nijaký zázrak, ale v núdzi poslúži lepšie ako nič. V podstate sa tieto nože nazývali aj PIONIERSKE – nie vo význame ako pioniersky tábor – ale pionier bol priekumník-osadník – ten prvý, ktorý sa tak dostával, prebojovával. V modernejšom vojenstve sa takéto TESÁKY nazývali SAPÉRSKE, sapérsky tesák. https://sk.wikipedia.org/wiki/Sap%C3%A9r

                Potreba determinovala tvar a funkciu.

                #45711
                  @kiri

                  MEXICAN BOWIE

                  V podstate BOWIE knife vznikol v Mexiku. A mexický typ Bowie sa vracia skôr k španielskym koreňom bojového noža. Dohľadajte si na nete. Má výrazne predĺženú a špicatú špicu – každý si vie predstaviť, ako toto funguje.

                  Na obr.3 sú niektoré základné typy Bowie aj s rozdielmi v čepeliach.

                  TEXAS BOWIE

                  Je to taká plnoštíhlejšia varianta – oproti Mexican Bowie – jednoduchší pracovný kus pásoviny. Mexický je viacej vypracovaný.

                  #45716
                    @kiri

                    LAREDO BOWIE

                    Veľký Bowie od Cold Steel….ale robia aj väčší – Nachez Bowie

                    Nachez Bowie – od Cold Steel

                    Frontier Bowie – tiež od Cold Steel – aj dnes – ťažký pracovný nôž naozaj do tvrdej roboty. Dobrý nástroj do pohraničnej služby v púšti, polopúšti a divočiny.

                    #45721
                      @kiri

                      D-Guard Bowie – niečo ako zákopový nôž – hodne obľúbený nástroj na boj zblízka aj v dnešnej dobe v zákopových a mestských bojoch – napr. v 1. a 2. svetovej. Vraj aj v Iraku..vyzerá hrozivo – dokáže vyblokovať aj pušku s bodákom. Pre mňa je asi najkrajším zákopovým nožom R.-U vz.1917, ale tento typ nie je o moc horší.

                      #45725
                        @kiri

                        KNUCKLE Bowie  – teda úderový, boxovací Bowie – je to druh FIGHTING, alebo COMBAT Bowie – bojového Bowie – ktorý má na rúčke vyložene boxer – obľúbený typ najmä zákopového noža. Tento s poľovníctvom nemá asi veľa, ale patrí to k Bowie nožom, v prapodstate toto je jeho prvoplánový účel. Myslím, že sám Bowie by týmto bol nadšený.

                        #45730
                          @kiri

                          AFRICAN Bowie – je zvláštny nôž – dohľadáte na nete viacej, zadajte toto heslo a zvoľte obrázky – má zvláštne zdvihnutú – akoby zosilnenú hornú hranu nad znížením čepele. Je to zaujímavý zberateľský nôž, ale iste to nie je nič nepraktické, asi by sa to tak dlho nepoužívalo. Na obr.č.2 je v porovnaní aj s “obyčajným” Bowie. Týmto porovnaním sa dostávame k Solingen Bowie – sú to nože Bowie vyrábané rôznymi výrobcami v Solingene v Nemecku. Tiež je čo pozerať. Linder, Boker, Hubertus, Puma, plus rôzny menší výrobcovia – v Nemecku – krajine Saxu – je k týmto širokým čepeliam vrúcny vzťah. Je to taký trošku odľahčený SAX. V Nemecku je doteraz veľmi obľúbený Saufanger – čo je ešte širší a väčší nôž, alebo násadka na dlhú rúčku používaná pri slávnostnom dohľadávaní poraneného diviaka.

                          https://www.google.com/search?q=saufanger&sxsrf=ALeKk00JV5jyDJpYG_T-IL6GZ4BdwkrA6A:1595399434784&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiv49aEnuDqAhXFC-wKHaPuBxQQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1280&bih=613

                           

                          #45735
                            @kiri

                            Ja osobne mám 4 originálne Bowie nože. Vyberal som ich ako lovecké – teda veľké lovecké, ale zatiaľ som ich reálne nepoužil. Ale prichystané sú – ostré a veľké. Všetky sú reálne upotrebiteľné, teda nie sú to žiadne FANTASY nože, ani nič prehnané, normálne sa s nimi dá robiť veľká zver. Sú však ťažké – preto radšej používam nože ľahšie. V prípade ťažkej poľovky na viac dní v divočine by však svoju úlohu iste zastali so cťou – aj ako sebaobranný prvok.

                            Z dôvodov, že sa takéto nože dávajú ako darčeky, sú dnes vyrábané v rôznych super luxusných prevedeniach – či zlátené ( asi titánom, ako zlátené spúšte na puškách) – možno aj reálnym zlatom, iste sa to dá, alebo aj z mimoriadnych damaškov – ako napr. ten typ vtáčie pierko. Na Slovensku je jeden nožiar, čo je tohoto naisto schopný, viem preto, lebo nie jeden takýto skvost išiel cez moje ruky.

                            #45740
                              @kiri

                              Týmto by som túto monografiu BOWIE knife ukončil, možno sa dakto pridá niečím zaujímavým, čo som nespomenul. Uvádzam na koniec ešte jeden typ – Fantasy BOWIE – niečo ako na boj s upírmi pre niekoho ako je Blade – Wesley Snipes…

                              Attachments:
                              #45745
                                @kiri
                                #45746
                                  @kiri

                                  <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Bowie Knife 1820-1870</h1>
                                  https://www.youtube.com/watch?v=OgDLPTAGw-k

                                   

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.