Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Dlhé zbrane co vybrat 270WIN,alebo 7×57?

  • This topic has 66 odpovedí, 21 hlasov, and was last updated 17.08.2017/22:54 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 67 )
  • Autor
    Príspevky
  • #20741
      @kiri

      Nie celkom, resp. je to veľmi zjednodušene povedané.
      270Win je konštrukčne niečo iné ako 7×64. Rozdiel je v tom, že 270 je od konštrukcie určená pre ľahšie strely = nedokáže ustabilizovať ťažšie strely – maximálna hmotnosť je cca 10g, kde ešte lieta rovno. Je to ale záležitosť konštrukcie laufu – stúpania, hĺbky drážok a pod. 7×64 je konštruovaná tak, že ľahšie strely samozrejme dokáže ustabilizovať a môže ísť až do hmotnosti 11,5g hmotnosti. Teda – z 270Win neurobíš 7×64, ale 7×64 dokáže strieľať to isté, čo 270Win. Ranivosť a úspešnosť je skôr záležitosť konštrukcie strely a presnosti strelca, ale to čo je konštrukčne dané nezmeníš. Môžeš len využiť…alebo zle použiť.
      7×64 teda môžeš využiť ako 270Win, ale 270Win nemôžeš využiť na ťažšiu zver tak, ako 7×64. Hovoríme ale o streľbe na takú vzdialenosť, ktorá je určená len cvičeným strelcom. Do 400-500m je smiešne hľadať rozdiely – a na polovičnej vzdialenosti –
      teda tak 250m končia pokusy našich bežných poľovníkov. A tí, ktorí rozumejú – sa usmievajú a nič nevravia – a tí, ktorí používajú do tých 200m sa hádajú, čo to ktoré urobí. Ale prečítaj si históriu pri 270Win – na čo bola konštruované – diaľka streľby napr. ..je to napr. pri téme 270Win. Sú lovecké situácie – napr. na stredozápade – lov vidloroha na savanách, alebo iné na horách. Je to určitá hmotnostná kategória ale na veľkej vzdialenosti. V Európe takto napr. kamzík z kopca cez dolinu na kopec.
      Daj si na youtube heslo : 270Win long range hunting – na toto bola postavená. Nie na to, čo sa používa na Slovensku a potom sa o tom vášnivo dohadujú. Toto vyprávať v krajine zrodu – by sa tam asi hodne čudovali. Mnohí túžia mať pravdu, aj keď nerozumejú ani tomu, čo sami hovoria. A je riziko to vysvetľovať, lebo jeden čo má pravdu je opositom 50-tim, čo si kúpili ani nevedia čo vlastne ( no gulovnica, né?), tak z neho robia hlupáka, aby zakryli svoju nekompetentnosť. 270Win je super puška napr. na poľovky do Maďarska na ich srnce na 300m. Ak ti sprievodca silnou optikou srnca opozná a dovolí loviť – on má pozerať a ty strieľať. – tak máš trafiť. A na to je toto super – lebo 300m je cca stred jeho pôsobenia..a aj hmotnosť strely na srnca a príhodná balistická krivka na tie vzdialenosti. A toto – ak si zbraň pripravíš na takúto streleckú príležitosť – urobíš tak s 270 ako aj so 7×64. Ale strieľať na 100m z posedu na trofejového ťažkého diviaka – a v zimnej srsti a s pancierom olepeným blatom – na to 270 s 8g je iste horšia, ako 7×64 s 11,5g. 270Win je prirýchla a veľmi trieštivá vplyvom vysokej rýchlosti, 7×64 je pomalšia a dôraznejšia v prebíjaní.
      270Win je teda skôr špeciálny stroj na isté špeciálne príležitosti, 7×64 je u nás iste širokospektrálnešia najmä tými ťažšími strelami, ktoré lepšie lovia ťažké kusy. 270Win na diviaky olepené blatom v chrutí by mali predávať spolu so psom na dohľadávku ťažko poranených kusov, ktoré ďaleko odídu vnútorne zranené črepinami, ktoré porania vnútornosti rozbité na pancieri a diviak zomiera v ťažkých horúčkach viacej dní a horúčkové = zápalové mäso kto bude jesť? Aj keď ho dohľadáš za deň-dva – čo s tým znehodnoteným mäsom? Vďačne ho daruješ? Ak ti na to prídu – je to verejné ohrozenie – ak ohrozíš zdravie tretích osôb. A prídeš o poľovku – takéto mäso je nepožívateľné a je trestné uvádzať ho do obehu. A nevyhovoríš sa, ja som ho dostal a len som ho dal ďalej – už si šíriteľ. A asi by si bol súdený – a prečítaj si, kto môže mať Zbrojný preukaz – osoba bezúhonná…a to nebudeš! Takže poľovka do riti, zbrane do úschovy…
      A že sa to nikomu ešte nestalo? Vždy je niekto prvý…
      Treba urobiť všetko pre to, aby si také vylúčil,. Ak chceš mať niečo na srnca do Maďarska – ok…ale na veľkého diviaka v chrutí v noci si priprav iné. Mnohí majú viacej zbraní – na rôzne lovecké príležitosti. Ak chceš niečo univerzálne na všetko – tak 30-06 alebo 8×57 – máš aj ľahké strely -9- 10g a máš aj ťažké – 12,7 -13g a aj hodne ťažké – 14,26 – 14,5g. A stačí buď prestreliť – alebo vymeniť nastrelenú optiku a ideš. V tom je tá krása.
      jedno videjko na tému 270Win long range hunting

      long range goat hunting savage 270 660 metres (721 yards)
      …no uznaj sám – čo by robili slovenskí frajeri na tejto vzdialenosti? Jasné – strieľali by iste na krk…
      Druhé videjko ukazuje skutočne natrénovaného strelca – nie je to hunting, ale shooting – ale ak by tam dačo stálo, asi by to ulovil. Aj mudžahedína. Možno je ten človek len na dovolenke a trénuje, aby v práci nezaostával.
      Zle sa na to pozerá – 1120yards – ale toto 270Win zvláda – a v tej vzdialenosti už je pomalá a nie trieštivá, ale prierazná. Povedz mi, na čo toto na Slovensku??? Kedy a kde? O čom sa tu miestni experti dohadujú na/o 150m??? Sa čudujem, že sa 270Win neurazí – potom sa neusmievaj pri nekompetentnosti debát.

      1120 yards with a 270

      #20743
        @mdok1

        Čiže, ak to mám začať hodnotiť, potom samotný názov-téma, našej diskusie je scestný, 270W vs 7×57.. malo by byť 270 W versus 7×64 Brenneke a 7×57 versus čo…???? a propos, konštrukčne je 7×57 konštruovaný na strely tak do 10,2 g, pričom nemá problém zložiť aj ťažký kus, je to vecou nižšej rýchlosti, ktorú tá 270 W dosahuje kdesi na inde. A na margo 8×57 a/alebo 30-06, robia sa rôzne stúpania drážok, aj u jedného modelu zbrane a jedného výrobcu., tuším aj CZ 550 to má tak. Teda aj v rámci daného kalibru už výrobca určuje, čo asi je potrebné uprednostniť, teda strelu ťažšiu alebo ľahšiu. Ale týka sa to zrejme streľby na blízku vzdialenosť, tak do 200 m, tam by to malo byť zanedbateľné.

        #20744
          @kiri

          Vieš…ľudia môžu porovnávať čokoľvek s čímkoľvek. Tomu sa nedá zabrániť.
          Hrušku s banánom – kľudne…slivku s hroznom…môžeš si len dačo pomyslieť – a ísť ďalej, alebo byť nešťastný z hlupáka – a načo je to dobré?
          Dá sa v rámci 7×57 či 270W porovnávať strela – ale tá je konštrukčne daná a prispôsobená zámeru.Alebo prach – a lovecký účinok – ale zase – v akej vzdialenosti a na akú zver! je toľko premenných veličín aj v rámci jedného náboja, že pridať iný náboj – a je to úplný nezmysel. To máš akoby sa hádali dvaja chlapi, čo je lepšie – či jedného kratší ale hrubší…alebo druhého trochu tenší, zato o kúsok dlhší. A neexistuje jedna baba, ktorá by tých dvoch porovnala. Pritom jeden je spotený – ale mužne a druhý je vysprchovaný a navoňaný Hugom Bossom…a do porovnávania vstupuje dačo úplne iné…tak čo rozhoduje?…nakoniec možno šikovnejší jazyk – rozumieš io čom sa točí v týchto debatách? A nakoniec rozhodne úplne iná vec, ako sa páni tu hádžu o zem. Rozhodne možno nočné videnie…alebo lepšia optika…alebo to, či je ráno ktorý majiteľ pušky po pitke a trasú sa mu ruky – a povie, že s tou 270W nič nevie trafiť…lebo chlastá a potom sa celý trasie…
          Iste to nie je v kalibri – ale v tom, čo to drží v ruke. Ale to si ľudia nepriznajú – za svoje chyby vinia raz pušku, raz optiku, raz montáž, raz náboj. No počítaj si tu debaty – kto napísal kedy a kde – je som chuj a musím začať s mojou puškou cvičiť!
          Ešte som to tu ešte nečítal.
          Prísť na strelnicu urobiť povinný úkon (nastreliť) je jedna vec -vystrieľať 100 nábojov do stojatého papiera je druhá vec…a cvičiť – to je iné a aj to inak vyzerá.
          To by mohol asi Lovec napísať – asi toho veľa vidí…a aj ja veľarazy – keď nastreľujem iným …a uvedomíš si, že toto nosí ostro nabitú flintu po svete…a ani nevie zaistiť, naštechruje a potom sa presúva na deke, či za stolom s puškou v ruke a pod opičky.
          ešte raz – každá guľa zabije – len treba ruky a oko. Ak ti ukážem, že na 50m dám tri z malorážky tak, že ich zakryješ jednou lepkou – postavíš sa mi na 200m?…však je to len malorážka…postavil by si sa tomu s tou 270Win na ten kilometer?…ja iste nie. A obávam sa, že keby mal čas si nastreliť 7×57 – ani jeden hrdina tu by sa mu nepostavil na ten kilometer. Bolo by úplne jedno, čo má v ruke – aj 223Rem – ale vie to! Tomu je jedno, čo do ruky chytí – už ukázal, že vie.
          7×57
          https://en.wikipedia.org/wiki/7%C3%9757mm_Mauser
          je stavaná na tých 11,5g maximálne – bežne 11,2g . Počítaj o ňom…
          Stúpanie drážok – k tomu sa robia strely – nie každá strela je úplne vhodná – v iných drážkach lieta lepšie. To je už vyšší level výroby nábojov – prebíjania, či nabíjania. To už je iná téma. Špeciálne drážky, resp. stúpanie je na špeciálne úlohy.
          Preto sa usmejme nad streľbou do 200m…a nad vášnivými debatami o tom. Každý náboj má presnosť 10x vyššiu nad presnosťou rúk debatníkov. A presnosť svojich rúk tu kto rieši? Ako som povedal – náboje, pušky, optiky montáže sa riešia – ale kto rieši svoje drevené ruky??? A to potom naštve, ak v starých maskáčoch so ZHčkou má lepšie úlovky ako niekto so super Blaserom a “najlepšími” nábojmi. A stáva sa to.
          Už som bol pri takom, že sponzor povedal: tohoto tu už nabudúce nechcem. Lebo s lacným otrieskaným ZH plus SPCE ukázal ako vie – a v behu, a ten s najdrahším a najlepším v hanbe zostal…

          #20745
            @mdok1

            Zhrnutie: na vzdialenosť do 200 m prebohate stačí 7×57, výber strely necháme bokom, ktorý ako hlavni sedí, aká je jeho cena, akú má kto chuť a na akú zver sa loví. Ľahšia na srnčiu, ťažšia na čiernu a vysokú. Nezabudnúť na celoplášť – šport a lov napríklad škodnej. Tam určite ľahšiu strelu. Kúpiť/prebiť strelivo a chodiť cvičiť na strelnicu a na pušku dať spoľahlivú montáž s puškohľadom, takým, ktorý výborne pokryje lovecké podmienky, zodpovedá pupile strelca pre jeho vek!!! a na 200 m určite netreba neviem aké priblíženie/zväčšenie. Súhlas Kiri?

            #20746
              @kiri

              Veta začínajúca na Kúpiť – s tým sa NEDÁ nesúhlasiť. To všetko je správne ako píšeš. S čím by som pri tomto náboji trochu polemizoval je slovko “prebohate”. 7×57 je pomerne výkonný náboj, ale samozrejme sú aj výkonnejšie. Ak by sme teda brali náboj 7×64 niečo ako “7×57 Magnum” – strely rovnaké, akurát rýchlosť vyššia – na odnesenie na dlhšej vzdialenosti – potom by sme ako výkonnejšiu mohli brať 8×57, 9,3×57 – teda síce rovnaká hilzňa – ale hmotnejšie strely a s väčším priemerom. Niekto by mohol podobne uvažovať, že 8×60 a aj 8×64 je vlastne 8×57 Magnum,. 9,3×62 je niečo ako 9,3×57 Magnum…v podstate ten istý náboj akurát so zväčšením priestorom na prach…podobne vznikol 9,3x72R ako predĺžený 9,3x57R – lebo na zvýšenie výkonu nebol už v nábojnici priestor na ďalší prach..
              Samozrejme existujú výkonnejšie náboje ako je 7×57 – ale na bežné potreby je vystrieľanému strelcovi dostatočný. Hoci som ho mal aj ja, prešiel som na 8×57 – súvisí to s tým “prebohate” – práve na silné diviaky s pancierom v chrutí – ktoré prebieha v decembri a diviaky sú výborne osrstené tvrdou srsťou na ktorú ešte nabaľujú pancier – živicu na ktorý lepia blato, kamienky, zase živicu a zase blato a kamienky – a ak si dral dakedy diviaka – aj koža je inak prirastená na bokoch – pod pancierom -aj nôž tam ťažko ide – niekedy to robia aj sekerou, čo až ruka bolí…
              Mnohí toto nikdy nerobili – lebo sa len kukajú – a teda nevedia prečo je ťažké prebiť pancier. A v noci je ľahko sa kúsok pomýliť a trafiť sa do panciera…a na tom “asfalte” – kamienkov a zlepené prírodnou živicou sa roztrepe rýchla guľa o to rýchlejšie, čím je rýchlejšia.
              7×57 je super na deň a aj na všetku tenkokožiu zver…len ja osobne si myslím, že mne tá 8×57 viacej reže, lebo mám radšej pomalšie a ťažšie gule…ale to je len skúsenosťou..pri streľbe na veľkých kancov. Najväčší, čo som strelil mal 294kg. Koža ako z 300kg medveďa – žiadna sranda. A to som presne nevedel, aký je veľký, keď som mieril a išiel páliť. Možno by som ho strelil aj 7×57 – strieľal by som, čo by som bol mal – ale pri tej 8×57 som bol úplne kľudný – vedomie, že tým spasím aj ľadového medveďa mi dodala istú ruku. Keby som mal v ruke 7×57 – asi by som špekuloval, kam umiestnim aby to bolo na 100%…takto som to dal, kam som chcel a nembolo čo riešiť.
              Ale 7×57 by som si kedykoľvek vzal ako dennú…rannú piršovnicu, lebo s tým sa dá všetko, len treba dobre trafiť. A za svetla sa dá trafiť celkom dobre. Tým chcem povedať, že ak by bola na 7×57 dobré nočné – dá sa to krásne vymieriť…lenže ak nemám nočné a nepoužívam ho, tak pri tej klasickej poľovničtine (podľa súčasného zákona) je pre mňa ten prebytok výkonu dosť príjemný. Neviem, či mi rozumieš.

              #20747
                @mdok1

                Ale áno, rozumiem veľmi dobre. S tými zimnými diviakmi mám skúsenosti. Tam nielenže prebiť ten pancier, ale dosiahnuť to, aby sa pancier neuzavrel a zver farbila, čo som už zažil. Samozrejme pri zásahu ” na mäkko” si aj dosť odbehne a keď nie je farba, prípadne nie je ani sneh, ani pes nič neurobí a pokojne trofejný diviak zhasne o 3 km za horou v druhom chotári v mladine,… tu nie je žiaden protiargument, tam to osmička vždy istí, má viac navrch než malá sedma, to rozhodne. Čiže áno, na denný lov pri strelcovi, čo strieľa viac než 3 gule do roka( a poniektorí to ešte aj nahlas povedia!!), do tých 200 m pomerne istý smrteľný zásah mimo zimného obdobia na diviačiu. Tam potom “osmičková rada”, tam rátam aj Spr., prípadne deviatková.

                #20748
                  @mdok1

                  Kiri, tak trocha to ešte skomplikujem. Zoberme si výber strely, navrhnime napr. GROM pre 7×57. Nie však fabrický, ale prebitý, s dostatočnou energiou. Použil by si ho v noci alebo v zime na čiernu?

                  #20749
                    @kiri

                    Tak – zase dobrá téma na debatu – teraz už konkrétna k 7×57. Môžeš ísť podľa ceny, alebo iné hľadisko je účinok strely. Asi sa nedá povedať, že kvality, lebo každá má kvalitu – ale kvalita nerozhoduje o účinku – o tom rozhoduje konštruktér strely – a čo jej predpíše. GROM je veľmi zaujímavá strela – mňa trochu odrádzalo, že je plnopriemerová, na rozdiel od napr. KJG…aj Barnes bol plnopriemerový – robilo to problémy – farbili ich na modro, aby sa ľahšie šmýkali – a nakoniec išli cestou Moellera drážky, čo znižujú trenie. Impala to robila ako prvá…potom Jaguar tuším…dnes ich je už hafo. Ale podstatný je výber účinku – čo od tej strely chceš, aby robila. Mne sa vždy páčila H-mantel – predná časť vybuchuje ako brokovnica a zadný štupeľ prestreľuje. Páči sa mi Vulkan – ten mám stále nabitý..v 8x57aj JS a aj JRS – zatiaľ nesklamal ani cez husté. Výber gule je to rozhodujúce – hilzňa to len odnesie – strela však robí ten lovecký účinok! Práve výberom strely môžeš urobiť náboj na ťažkú v noci, ťažkú cez deň a aj ľahkú na ďaleko – kvôli balistike…tenkokoží srnec (teda antilopa) na 300m aj so 7×57 vyžaduje inú guľu ako veľký diviak v noci a zimnej srsti. Môžeš to riešiť špeciálom na srnčie (napr. tá 270W) so 7- 8g strelou a 950m/s….alebo do 7×57 zoženieš ľahkú strelu napr. Kegelspitz, ale je ich mnoho…alebo to vyriešiš tou 7×57 – a buď budeš prestreľovať, alebo si urobíš dve optiky a nastrelíš jednu na jedno a druhú na druhé. A tretiu laboráciu – klasik – si dáš bez optiky na spoločné poľovky na streľbu na behu. Tie mechanické sa robia na tú klasickú strelu – napr. SPCE. Takže to by malo fungovať – u českej flinty naisto.
                    Asi by som neriešil toho GROMa – ja osobne – ale nehádžem sa o zem pri ňom – to len ja by som asi vybral dačo iné..možno ORYX, alebo BARNES TSSX, H-mantel a pod – aby prerazilo veľký kanál…

                    #20750
                      @mdok1

                      Kiri, dobre, povedzme že Vulkan alebo Oryx, aj keď Norma pre 7×57 robí Oryx, Vulkan, Kalahari, tie pre 7×64..ale veď prečo ich neposunúť aj do 7×57. Čo sa týka GROMU, áno, je celopriemerový, ale to sú aj od Normy. Neber to tak, že chválim PP alebo chcem ušetriť, napadla ma strela, ktorá je podľa výrobcu určená na ťažkú zver. H-mantel, zaujímavý..Rovnako Nosler, je ich niekoľko druhov, každý podľa chuti. Ja len sa snažím vytipovať, ktoré z dostupných striel na diviaka s pancierom, ktoré bez panciera, ktoré na srncu a ktoré na jeleniu. Potom to isté u .270W. s KJG by si išiel do ťažkého diviaka v zime?

                      #20751
                        @kiri

                        Tých dobrých striel je viacej – teraz hovoríme len o tých najznámejších. Jedna z naj je Trophy Bonded Bear Claw. Tu sú nejaké názory:
                        http://www.range365.com/my-six-favorite-hunting-bullets#page-2
                        S tým Partizánom – to mňa tu naberali za PP – pritom som im vysvetľoval, že PP nežil v takom fóliovníku ako SaB – polovica Juhošov robila v Nemecku a mohla si nosiť nemecké patróny do Juhošky, kde bol domáci výrobca PP – teda PP bol v priamej konkurencii k nemeckému prístupu a aj kvalite. Takto dostupné nemecké patróny v ČSSR neboli – teda SaB na domácom trhu nemal konkurenta – fóliovník…
                        PP má pre naše zeme lacnú cenovú politiku – a to evokuje jeho nekvalitu. Pritom zeme Juhoslávie lovia väčší sortiment zvere ako v ČSSR a aj väčšie množstvá – tak čím to strieľajú?…pre koho teda PP vyrába? Ja tú ich špicatú strelu klasický poloplášť dosť obdivujem – aj v 7×57 je to strela aj na medveďa. Robí strašné diery…Grom bude dobrý – inak by ho už dávno nerobili – ale len z toho usudzujem, ale ten poloplášť poznám osobne – dosť silná strela, čo robí veľké diery – srnec cez rebrá v BA lesoparku – diera na výstrele do ktorej som vložil päsť. Ale – ak tak reaguje na slabom telíčku – čo bude robiť na tvrdom? To asi radšej ten Grom. Ten Nosler je tiež dobrá voľba.. Ešte aj Hammerhead je moc dobrý – a robia ho v 7mm.
                        S tým KJG – v 8mm bez problému – v 7mm nemám odskúšané, ale ak by fungoval Barnes, asi bude aj KJG . Na tých monolitoch je dobré, že majú tendenciu prestreľovať, hoci ten výstrel je celkom malý – nie vyvalený ako pri olovených, Barnes ho robí väčší – Moeller zase viacej výstrelov – min 3 diery…ešte mám jeden tip, ale zabudol som, ako sa to volá – musím zistiť názov.
                        A netreba zabudnúť na Impalu – má krásnu strižnú hranu a je to tvrdá strela, čo prejde všetkým možným.

                        #20754
                          @kiri

                          Toto je jedna strela – Kieferle RS – neviem iste, či sa ešte masovo vyrába, ale mal som to a fungovalo to famózne! Je to mosadzná strela s dierou a – ! – s veľmi ostrou strižnou hranou – až takou, že pozor, nebezpečno nosiť len tak vo vrecku. Ak sa do diery nedá kolík – je to trieštivé a vytvára to mosadzné črepiny a zadok strely je tvrdý štupeľ, čo preráža telo, ak sa zasunie kolík do dierky – ten je oceľový – tak je z toho niečo ako celoplášť so strižnou hranou, ktorý prereže a prerazí – nestihol som zistiť, čo neprerazí, lebo prerážal všetko, čo tu behalo. Veľa ľudí to tu nepoznalo, nabíjal to len Spurný, pokiaľ viem. Ten vždy našiel nejakú vychytávku.
                          nejaký popis testov:
                          http://docplayer.org/16159325-Und-7×64-den-rang-abgelaufen-keine-frage-der-springfield-oldie-ist-quicklebendig.html
                          záver: Unser Fazit: Die RS von Kieferle ist ein ausgezeichneter, bleifreier Allrounder.
                          Hovorím, že je veľa vecí, čo nemajú tak veľkú “verejnú známosť” (public relations), ako iné. Ale dajú sa vyňuchať aj vychytávky, ktoré veľké firmy nerobia a nie sú teda v katalógoch.
                          Aj toto je zaujímavé – tu síce v 9,3mm, ale…
                          http://www.hjemmelading.no/blyfrie-alternativer-93/dk-212-grains-hunter-bt-messing-366
                          Výroba striel z medi, či mosadze, ktoré netreba odlievať, ale stačí strojovo obrábať z tyčí na CNC strojoch keď sa tam iné nerobí – hocikto si môže urobiť vlastnú strelu podľa vlastného návrhu, hocijaký šikovný poľovník -nástrojár si sám pre seba môže vyrobiť čokoľvek. Presnosť CNC to umožňuje. A ak to robí pre seba, či pár kamošov – môže poľovať s niečím, o čom iní len snívajú.
                          Z náboja 9,3x72R strela Kieferle robila niečo úplne iné, ako sme boli dovtedy zvyknutí s klasikou. Toto je napr. náboj na noc a ťažkého diviaka aj v relatívne slabšom náboji 9,3x72R (podľa dnešných Magnumových výkonov…) – veľká diera, nezastaviteľný prúd farby – vyfrézovaná diera cez celého kusa – ak sa lovec rozhodol pre daný kus- zver sa naozaj dlho netrápila. Ako píšu v teste – tak do 30m maximálne – ale to stihla byť odkrvená, teda mäso čisté. V zimnej srsti treba používať vložný kolík do hlavy strely a priestrel je zaručený. S takou dierou cez rebrá nefunguje žiadny organizmus. Toto vystrihuje dieru aj cez kosti.

                          #20755
                            @kiri

                            Ďalšie – nie príliš známe strely v našom teritóriu:
                            http://www.foxbullets.eu/
                            hore na lište sú Bullets – kliknite si na svoj kaliber – sú tam ja 7mm, a je tam aj miesto kde kúpiť ( Where to buy) – a z Brna nie je ďaleko.

                            #20756
                              @mdok1

                              Ahoj, o Kieferle som nevedel… toto si musím pozrieť. O PP nebudeme rozprávať, dobré strely, len sa treba vyhrať prebitím. A GROM má potenciál, či sa to niekomu páči alebo nie. Čo sa týka FOXu, kúpil som si. Na zver zatiaľ nepoužité, nalaboroval som to do 8×57, prach Vectan 5000, odskúšané na uzavretej strelnici na 60 m. Taký sústrel som ešte asi nemal. Vystreli som po 3 série, v stúpajúcej navážke. Najväčším prekvapením bolo , že som začal hľadať diery v terči. Potom som zistil, že to ide diera do diery, len vtedy nie, ale s minimálnym posunom, keď som mierne strhol ja. Za terčmi sú naukladané pneumatiky zo zadných kolies traktorov a za tým obrovský nával zeminy. Pred tými pneumatikami som našiel jednu strelu, len jednu. Bola úplne otvorená ako sedmokráska ž na zadnú časť, ako z učebnice. Chýbal len jeden lístok, to však určite bolo spôsobené tým, že išla strela do strely, teda ju vyrazilo. Okrej sedmikrásky ostré ako britva. Opakujem, že 60 m je málo a že účinky na zver popísať zatiaľ neviem. Zbraň bola CZ 550, puškohľad DDoptics. Teraz si pripravujem várku s Vectan 7000, tak uvidíme. No pripravím sériu s GROM na porovnanie. To isté plánujem urobiť v 7×57.

                              #20757
                                @kiri

                                Čo sa týka termínu “ešte nepoužité” – dosť verím, že v 8×57 to bude výborný lovecký účinok. Všeobecne – v 8×57 sa aj obyčajný poloplášť správa dokonale. Jeden mi vravel, že bol na spoločnej poľovke v Nemecku a bol tam aj jeden z majiteľov RWS – samozrejme 8x57JRS a strela – najobyčajnejší – najklasickejší – Teilmantel – s hrčou olova na špici. Pýtal sa ho, že prečo toto…odpoveď bola – bolo to dobré dedovi, otcovi a je to dobré aj mne. Vraj – každá guľa zabíja – len treba trafiť. A ten si mohol čokoľvek – a ani strižnú hranu nepotreboval..
                                Foxa mi je trochu neznáma – nemal som ju. Ja som nadšený z RN od Hornadyho. Takže moje osvedčené – do 8×57 SPCE – nesklamala, Vulkan – vždy ulovila, RN Hornady – prekvapila, KJG – očarila. Pravda ale je, že nestrieľam unáhlene a za každú cenu. Baví ma vymierovať si to …a jemne to tam poslať.
                                Grom je tá istá filozofia ako TBBC, podobne ako A-Frame. Možno si ju dakedy tiež skúsim, ale zatiaľ nemám prečo.

                                #20785
                                  @mdok1

                                  Na margo 270W, ktorej je s výhradami podobná 7×64. Možno sa to málo vie, ale za čias ČSSR v 80-tych rokoch sme vojensky vypomáhali Líbyi. Kaddáfí bol náš priateľ. To obnášalo aj vojenskú výpomoc. Okrem tankov, ktoré sme tam dodávali a servisovali, ČSSR dodávala aj pušky pre odstreľovačov. Na moje prekvapenie to údajne boli zbrane kalibrované 7×64. Najprv som si myslel, že to bude 7,62×54 R, keď som to počul, ale nie, bolo mi opakovane potvrdené, od bývalých vojakov, že išlo o 7×64. Montáže sa robili nízke na mieru, puškohľady sa dávali nejaké z USA. Teraz v podstate aj chápem, prečo 7×64…severná Afrika je poväčšine rovina, aj Líbya.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 67 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.