Úvodná stránka Diskusné Fóra P O Ľ O V N Í C T V O Príroda ETOLÓGIA – správanie sa zvere

  • This topic has 24 odpovedí, 2 hlasy, and was last updated 26.03.2023/07:58 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 25 )
  • Autor
    Príspevky
  • #45428 Odpovedať
      @kiri

      Už viackrát som spomenul jeden vedný odbor – ETOLÓGIU – teda študovanie správanie sa – či zvere, či hospodárskych zvierat ( lovná zver sú vlastne hospodárske zvieratá – lebo sú poľovnícky obhospodarované – systémom tzv. trvale udržateľného rozvoja – a pri lovnej zveri je podstatné využívanie jej prirodzenej rajonizácie), či iných biologických štruktúr, na ktorých sa v laboratórnych podmienkach skúmajú zákonitosti fungujúce v prírode.

      Toto je famózny experiment, ktorý odpovedá na mnohé – až premnohé otázky. Čítajte – a používajte mozog. Je to veľmi poučné. A možno práve toto popichne niekoho premýšľajúceho ku komentáru, alebo k pridaniu ďalšieho príspevku:

      Nejznámější a nejstrašnější experiment Vesmír-25. Jak se myší ráj stal peklem. Je to nejznámější a nejstrašnější pokus amerického etologa Johna Calhouna. Jeho cílem bylo pochopit, jak hustota populace ovlivňuje chování hlodavců.

      Vědec vytvořil opravdový  myší ráj: hojnost potravy, vody a materiálu pro stavbu hnízd. Do prostorné kádě  umístil 4 páry myší. V ideálních podmínkách se myši začaly rychle rozmnožovat, populace se zvětšovala každých 55 dní. Po 315. dni pokusu se rychlost rozmnožování snížila na třetinu. Když počet hlodavců dosáhl 600, mezi myšmi se vytvořila hierarchie: vznikli „odstrčení” kteří byli podrobováni agresi ze strany „starších”. V ideálních podmínkách myši žily dlouho a neuvolňovaly místa mladým. Zavržení samci se psychicky hroutili, přestali bránit své samice. Ty se samy staly agresivními. Paradoxem je to, že když samice bránily své potomstvo, během času začaly být agresivní vůči svým dětem. Zabíjely mláďata a stávaly se poustevnicemi, odmítaly se rozmnožovat. Porodnost prudce klesla, vzrostla úmrtnost mezi mladými jedinci. Mezi hlodavci se objevila nová kategorie – „krasavci”. Tito samci odmítali  bojovat o samice a území, odmítali se pářit. „Krasavci” jen jedli, pili spali, pečovali o svou kůžičku, vyhýbali se konfliktům a plnění sociálních funkcí. „Krasavci” a samice poustevnice vytvořili většinu.

      Úmrtnost mladých činila 100 %, porodnost klesla k nule. Vymírající myši začaly praktikovat homosexualitu. Při hojnosti potravy se šířil kanibalismus. Myši prudce vymíraly. V 1780. den pokusu zemřel poslední obyvatel „myšího ráje“.

      John Calhoun opakoval tento pokus 25krát a pokaždé byl výsledek tentýž.

      https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=ZeYaQtiFfwk&feature=emb_logo

       

       

      #45497 Odpovedať
        @kiri

        Ako ste mohli na vyššie uvedenom príklade zistiť, na menších druhoch sa overujú vzorce správania sa. A pokus sa opakuje a opakuje a získané výsledky sa overujú, prípadné odchýlky od “normy” sa zaznamenávajú a vyčísľujú v % prípadov a uvedú sa ako v určitom % možné. Práve takéto znalosti odlišujú už základné skúšky z poľovníctva na školách ako je Lesnícka vysoká škola, Veterinárna vysoká škola a bývalá VŠP, dnes Poľnohospodárska univerzita, ale aj Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského . Študenti sa musia prehrýzť najprv mnohými odbornými skúškami, kým sa dostanú k možnosti študovať AJ poľovníctvo. A poľovníctvo sa študuje na inej úrovni a s interakciami iných vedných disciplín, čo sa na základných kurzoch poľovníctva v poľovných združeniach nerobí. Tam je naozaj len základný kurz.

        Možno aj preto sú mnohé moje názory odlišné, lebo sa na rôzne veci pozerám aj z iných uhlov, nie len z toho jedného. Už mnoho razy som spomenul práve Etológiu. Našiel som pre vás jednu excelentnú prezentáciu o tomto vednom odbore – stojí za stiahnutie a opakované čítanie – čomu všetkému sa tento vedný odbor venuje. Prajem príjemné štúdium. Prosím, neodkladajte tento zdroj informácií, ak ho nebudete vedieť hneď na prvý raz dočítať do konca. Preto sa to volá štúdium a nie čítanie. Čítať je jednoduchšie – študovať je námaha. A možno si práve na základe tohoto začnete inak všímať správanie zveri – alebo vzorce správania – okolo vás.

        https://fns.uniba.sk/fileadmin/prif/biol/kzf/pedagogovia_fyziologia/FZ_II_-_Krskova_1_-_Biologicke_zaklady_spravania_zivocichov.pdf

         

        #45747 Odpovedať
          @kiri
          #46036 Odpovedať
            @sanchez

            Toto je video s spolužití zvierat a súčasnej situácie v prírode – cesty cez prírodu sú súčasťou životného priestoru a zvieratá žijú aj na cestách. A z toho vyplýva aj naše správanie, resp. nutnosť rešpektovania tejto situácie. Klobúk dole pred pohotovými kameramanmi…..Najneuveriteľnejšie stretnutia s divokými zvieratami na ceste

             

            #46433 Odpovedať
              @kiri

              Krásna výuková štúdia o správaní sa diviakov. Mnohí akože poľovníci netušia, ako to je. Videjko nám ukázal znalec prírody – hubár, rybár a nadšenec prírody Vlado Vrbík..nedávno sme presne o takýchto veciach hovorili, spomenul si, že toto videl, chvíľu trvalo, ale dohľadal. Poučte seba a aj svojich blízkych. Ako iste viete – ak začne padať sneh – zver je deň-dva zaseknutá a chodiť začne až po čase. Tak pozrite, ako dobre sa im oddychuje, ako sa nechajú prikryť perinkou. Mňam…a ak by ste sa túlali zasneženou krajinou – pozor na čo stúpate, alebo čo prekračujete – aby ste si nechtiac nezajazdili…Дикие кабаны под снегом

               

               

              #46576 Odpovedať
                @kiri

                Zo štúdia etológie – správania – správanie sa matky diviačice ku svojim potomkom – očista. Nože – kto z vás toto vie? Sú to veľmi inteligentné tvory – možno mnohé matky uvedomelejšie, ako z našeho druhu. Diviačia nežnosť – nežnosť matky k potomkom:

                https://www.youtube.com/watch?v=H1_w40cmafk&ab_channel=%D0%94%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D1%8B%D0%B8%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B8%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B5.

                 

                 

                #46577 Odpovedať
                  @kiri
                  #46578 Odpovedať
                    @kiri

                    Diviaky vs vlky – ako to je, keď vlky skúšajú, či je kanec v dobrej kondícii. Ak je to priveľké riziko, lebo diviak je rýchly a mocný  – pohľadajú iného.

                    Дикий Кабан против Стаи Волков , КАБАН В ДЕЛЕ! Ярость и мощь дикого зверя!

                     

                    #46581 Odpovedať
                      @kiri

                      Zaujímavé videjko, čerstvé – o divokom živote okolo Černobylu. Ľudia viacej škodia ako ekologický problém – teda otázka – je to ekologická katastrofa, alebo naopak – požehnanie? To, čo je pre človeka problém, pre zver je to návrat ku slobode. A študujú to vedci z celého sveta. Možno preto sa daktorí neboja jadrovej vojny…život asi bude aj bez ľudí!

                      Nález vědců v ČERNOBYLSKÉM LESE ŠOKovalo celý svět!

                       

                      #46611 Odpovedať
                        @kiri

                        Pekné videjko – diviaky – vlky a psy.  Кабан-Вепрь раскидал стаю волков. Чем волк отличается от собаки ?!

                         

                        #46643 Odpovedať
                          @kiri

                          Zaujímavé videjko – akú môže byť vývoj, ak do neho zasiahne človek. Asi by sa to dalo na pravú mieru, ale…je to ako s medveďmi na Slovensku, ktoré nelovia a nežerú ľudí ako potravu. Toto sa v Kanade, či na Kamčatke nestane. Tak dlho to neurobili, že aj zabudli…

                          KŮŇ potkal šest divokých VLKŮ – a ani jeden nevedeli, čo majú správne urobiť.

                           

                          #46713 Odpovedať
                            @kiri

                            Videjko o správaní sa diviačice s mladými na krmovisku. Zaujímavý moment je, keď sa diviačica postaví do bojového postoja a pozorne sleduje podozrivé dianie sa v jej blízkosti –  toto predchádza aj útoku na človeka alebo psa, ak sa príliš ticho idúci dostane do nebezpečnej blízkosti prasiat. Ako vidíte z občasného odhodenia prasiatok rypákom, pre diviačicu je ten pohyb ani nie útokom, ale upozornením ! A tiež vidíte, ako nekompromisná je – aj voči vlastným mladým – ak jej zavadzajú pri jej kŕmení ! Na toto čerstvé videjko upozornil kolega Vlado Vrbík. Поросята учатся летать у строгой матери!!!

                            https://www.youtube.com/watch?v=Ft2bM0XMkfI&ab_channel=%D0%94%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D1%8B%D0%B8%D0%B4%D1%80%D1%83%D0%B3%D0%B8%D0%B5%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B5.

                             

                            #46736 Odpovedať
                              @kiri

                              Krásna videjko – priam pohybová štúdia dokonalého KANCA ( z oplotkového chovu  oplotok je vidieť ). Evidentne je zvyknutý na priateľských ľudí – aj on je priateľský. Takto zblízka a takto sympatického fešáka zblízka osobne asi len tak bežne neuvidíme…Én és a vadkan

                               

                              #47596 Odpovedať
                                @kiri

                                Ty sprostá koza ! – pozor! – nezdá sam ale KOZY sú pre niekoho smrteľne nebezpečné…Aj takéto správanie študuje Etológia…čerstvá správa zo sveta – dajte si do googla: A mountain goat killed the attacking grizzly bear –  https://eu.usatoday.com/story/news/world/2021/09/21/mountain-goat-becomes-unlikely-victor-killing-grizzly-bear-canada/5794905001/

                                alebo čítajte už preložené:

                                Prekvapenie v Kanade: Horská koza zabila útočiaceho grizlyho

                                Takže páni – bacha na kozy !

                                #47643 Odpovedať
                                  @kiri

                                  Fasa kamoši – či teritoriálne správanie kozy aj kohúta?  Kamera na dome smerom na dvorček: Na sliepku zaútočil jastrab, no jej zvierací priatelia koza a kohút neváhali a rozbehli sa pomôcť.

                                  https://tivi.cas.sk/video/2588025/jastrab-zautocil-na-sliepku-vzapati-sa-strhla-mela-tomu-sa-hovori-kamaratstvo

                                  Chovať hydinu v takom podhorí – na kraji lesa bez pletiva nad slepačím dvorčekom – to je diletanstvo a neznalosť. Väčšinou sa vypomstí. Toto je len výnimka. Zábavno-vtipná – ale stále len výnimka.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 25 )
                                Odpoveď na: ETOLÓGIA – správanie sa zvere
                                Vaše údaje: