Zobrazuje sa 10 príspevkov - 1 až 10 (z celkového počtu 10 )
  • Autor
    Príspevky
  • #46562
      @gebros1234

      Zdravím nejaké skúsenosti s kalibrom 8,5×63? Ďakujem.

      #46563
        @slavoslav

        Ludi co s tym maju skusenosti bude ako safranu, ale dovol mi otazku. Preco prave tento kaliber? Minimum zbrani, minimum hotovych laboracii a do buducna mozno ziadne takze odsudene na prebijanie kde aj nabojnice budu problemom.

        #46564
          @sanchez

          Každý náboj je na niečo. Na svete je pomerne dosť nábojov s dĺžkou nábojnice 63mm, ktorá vychádza z náboja 30-03, predchodcu dnešného 30-06. Lebo sa táto dĺžka nábojnice vyrába ako polotovar. Súhlasím s otázkou Slava – je to cca podobné, ako sme si písali v článku o 6,5×65 RWS. V tomto zdieľam názor Kiriho, ktorý kedysi komentoval náboje v 338 – väčšina striel bola vyvinutá pre vyokovýkonné či 338 Lapua Mag, či 338 Win Mag. Všelijaké nové náboje sú však na nižšej výkonovej úrovni a strely NEMUSIA správne fungovať, lebo sú tvrdé. Resp – aby ste ma nenaberali – NEMUSIA správne fungovať na celej dráhe letu strely. Ak napr. dáte strelu pre 338 Win do náboja 338 – 57 – teda nábojnica z 8x57JRS – nedosiahnete správnu deformáciu, strela sa správa celoplášťovo. Čo síce nie je tragédia, ale očakávaný famózny účinok nenastáva. Osobne si myslím, že Slavove výhrady sú presne také isté, ako tu skúsení diskutéri často opakujú – čo potom s nábojmi? Aj pri náboji 6,5x65RWS je to obdobné. Osobne si teda myslím, že obdobný, či porovnateľný výsledok sa dá dosiahnuť z nižšieho spektra dobrou spoľahlivou osmičkou ( 57, 60, 64, 75 ) ako aj osvedčenou 9,3mm ( 57, 62, 74) z vyššieho spektra. Výkonovo je to podobná kategória, balisticky sa dá lavírovať s hmotnosťou a rýchlosťou – ale furt sú to zabehnuté náboje. Je dosť veľká veda nájsť dobrú laboráciu a tiež dobrú strelu v zabehnutom náboji, ako sa mrviť v novom náboji. Navyše – v nie veľmi zabehnutej guli tu. Určite to nie je zlý náboj, ale naozaj – osobných skúseností bude u nás – Slavove slová – ako šafránu.  Ibaže by sa dakto obetoval a urobil statočnú priekopnícku prácu pre ostatných. V tom prípade je takýto dobrák vítaný.

          #46569
            @kiri

            Sanchez, len sa obávam, že to ľahko môže dopadnúť tak, že ako majiteľ zistí, že to až tak celkom s tými strelami nefunguje, ako si predstavoval, vec vychváli, napíše úžasný článok aké je to geniálne a hneď bude vec predávať. Pravdou je, že výkonné 338-čky lietajú rýchlo a na ďaleko, treba si uvedomiť, na akú vzdialenosť je náboj určený – aj balisticky – a akú má strelu – či tvrdosť strely je súhlasná s jej balistickým určením. Viem osobne, že konkrétne 338-57 so strelou Winch Fail Safe nedosahovala dostatočnú rýchlosť na svoje otváranie. Skrátka – tlaky nedovolili nadupať náboj na jej pracovnú rýchlosť, celomedený predok strely má na tento náboj malú dierku. Pri väčšej diere by najskôr fungovala oveľa lepšie. Nasledovali – inak krásne – dlhé dohľadávky, výborné na super výcvik psíka. Zver durch prestrelená a dobre trafená, len…a konkrétne táto strela nemá nijakú hranu – či ako strižnú, či ako na vznik rázovej vlny…osobne by som asi išiel cestou Hornadyho striel – napr. ELD X – pozrite, ako rýchlosť vplýva na otváranie…teda DOPADOVÁ – nie štartovacia. Asi toto by bol môj prvý favorit. Iste by mohli aj iní zo svojich skúseností iné doporučiť. Som tiež presvedčený, že aj KJG by dobre fungovala. Aj balisticky a aj loveckým účinkom. Navyše je tu slušný priemer, teda slušná diera – KJG stratí balistickú kuklu a vystrihuje tým zadným štupľom krásnu dieru cez celé telo. Postupne ako píšem, asi by som dal KJG ako prvý pokus a Hornady by som si nechal v zálohe. KJG používam najviac v 8x57JRS a funguje spoľahlivo, podobne aj Hornady Interlock RN. AK to funguje v 8x57JRS – čo je pomalšia hilzňa, v 63mm hilzni by to mohlo fungovať…toto uvádzam len ako myšlienkový postup. Treba vyskúšať.

            Ešte – cca 60 USD na 100 ks striel do 338 Hornady Round Nose asi nie je strašná položka, nuž a sú to strely AJ do rúrkových zásobníkov, čo sú obvykle kratšie hlavne – teda nižšie rýchlosti – čo by mohlo fungovať. A možno tu budú aj iné názory..najlepšie vyskúšať. Po dohľadávke sa uvidí…

            https://www.grafs.com/catalog/product/productId/6310

             

            #46628
              @kiri

              Priatelia, našiel som dva obrázky – týkajú sa strely od firmy SWIFT – strela – 308W  Scirocco II – a sledujte rýchlosti a otváranie strely – resp – so vzrastajúcou vzdialenosťou ako klesá otváranie strely. Zobrazená strela je síce 308W, ale pre predstavu, čo treba zvažovať je to dostatočné. V obrázkoch sú aj totožné rýchlosti, ale aj rozdielne – dajte si to do poradia a sledujte, ako to materiálovo vyzerá. Čo nevidieť je, akú má v tej vzdialenosti = rýchlosti priebojnosť. Teda, v tej rozvinutosti strely akú hlbokú ranu = aké orgány dočiahne a poškodí. Lebo – čím je rozvinutejšia – tým viacej sa brzdí. Do 200m – čo je už na hranici normálneho poľovníckeho strieľania u nás –  to asi netreba riešiť – ale tieto náboje sú práve stavané na Long Range Shooting, či napr. na maďarských rovinách, ale hlavne veľké antilopy na afrických savanách a prériách, či horách Ameriky, či Austrálie.

              #46644
                @kiri
                #46646
                  @kiri

                  Niečo od Lutza Moellera

                  http://lutzmoeller.net/1/8,5-mm/8,5×63.php

                   

                  #46647
                    @kiri

                    K téme – vyššie je jedna téma cca – je 8,5×63 to isté ako 338-06? Oba majú dĺžku nábojnice 63mm – ale treba to vidieť inak – obr.1

                    .338-06

                    Ešte nejaký obrázok :

                    #46650
                      @kiri

                      Jeden obrázok – porovnanie ako to vyzerá – 8×57 roztiahnutý na strelu 8,5 (338) od firmy Auckley – teda náboj 338(57)AI v porovnaní s 338WinMag

                      #46652
                        @kiri

                        Zase jedno pekné porovnanie – prepočítať to nie je hádam problém – a možno sa dakto šikovný obetuje a pridá sem aj pre ostatných nejaké prepočty.

                      Zobrazuje sa 10 príspevkov - 1 až 10 (z celkového počtu 10 )
                      • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.