Zobrazuje sa 1 príspevok (z celkového počtu 1)
 • Autor
  Príspevky
 • #49084 Odpovedať
  @kiri

  Takže máme dôkaz o tom, že druh KOZOROŽEC ( dnes Alpský) bol aj Tatranský – teda náš pôvodný domáci druh, ktorý tu žil a bol tu lovený – už v neskorej dobe ľadovej – cca pred 14 000 rokmi! Teda jeho existencia na Slovensku má určite väčšie opodstatnenie ako napr. Daniel. A mal by tu byť. Tento dôkaz poskytla história a na jej základe by sa mal do našej prírody vrátiť. Čo keby sme ho vymenili napr. za medvede?

  Našli sa tam stovky vzácnych hotových kamenných nástrojov na lov a spracovávanie úlovkov, tiež kosti ulovených zvierat, hlavne však kozorožca, čím sa potvrdilo, že je to pôvodný tatranský druh. Lokalita Hučivá diera na hranici Belianskych a Vysokých Tatier sa tak zaradila medzi popredné svetové archeologické lokality a prejavili o ňu záujem špičkové vedecké periodiká a inštitúcie.

  Hučivá diera bola do roku 2019 voľne prístupnou jaskyňou. V roku 2005 sa v nej našli novoveké čriepky, no o 13 rokov neskôr pri náhodnej návšteve našiel archeológ Marián Soják v amatérskych jaskyniarskych výkopoch 4 kamenné pracovné nástroje. Oslovil preto profesora Pawla Waldeho Nowáka, z Jagelovskej univerzity z Krakova, a v roku 2019 začal výskum. Po pandémii sa do jaskyne dlhej asi 16 metrov a širokej do 7 metrov tento rok vrátili s ďalšími odborníkmi. Pracovalo tam 22 ľudí – Poliaci a Slovák Soják z Archeologického ústavu SAV v Nitre.
  <div class=“rs-advertisement rs-advertisement-cas-desktop-square-inline“>
  <div id=“m_mid2″>„Odkryli sme 11 vrstiev. Tá najmladšia je z novoveku, z čias 2. svetovej vojny, potom je tu vrstva zo 16. storočia, zrejme tu prebývali drevorubači, zbojníci, pútnici. No najdôležitejšie vrstvy sú z čias neskorej doby ľadovej spred asi 14-tisíc rokov. Obývali ju lovci asi 150 až 200 rokov. To viem z rozboru kostí a z rozboru uhlíkov z asi meter vysokej pahreby. Našli sme tu aj množstvo kostí kozorožca alpského. Je to prvýkrát na Slovensku doložený takýto nález. Je o to dôležitejší a zaujímavejší, že preukazuje pôvodnosť tohto druhu v Tatrách,“ objasňuje.</div>
  </div>
  https://www.cas.sk/clanok/2710733/polsko-slovensky-tim-si-moze-pripisat-obrovske-zasluhy-v-tatrach-nasli-svetovy-unikat/

   

Zobrazuje sa 1 príspevok (z celkového počtu 1)
Odpoveď na: Kozorožec slovenský
Vaše údaje: