Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Bez zbrojného preukazu Krivák – najstarší a najzákladnejší nôž

  • This topic has 29 odpovedí, 2 hlasy, and was last updated 28.10.2022/13:10 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 30 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48970
      @kiri

      Do tejto témy som tak okrajovo zabŕdol v téme poradte dobrý nôž 18/10/2016 o 00:58#20296, kde som spomenul a aj fotky priložil niekoľkých dobrýých krivákov. V podstate tento nôž by mal mať KAŽDÝ. A pri sebe. Koho to dedo, či otec nenaučil, tomu chýbajú základy. Každý nech ide do prvého záhradníctva a kúpi si záhradkársku žabku. Až potom uvidí, čo znamená ostrý nôž. A čo znamená rezať krivákom. Ja ho napr. s obľubou používam na vykosťovanie – a aj moja žena! A to mám asi 20 naozaj ostrých vykosťovákov…ale krivák – tak ten robí sám. Najradšej používam maličký krivák od Tramontina – v podstate lúpací nožík – ľahučký, tenučký a ostrý ako dva čerty. Neviem ho tak narýchlo nájsť na nete, tak ale obr.1 – je to takmer to isté, možno trošku iná rúčka. Ale dokonalosť sama. Verím, že aj tento Victorinox na obrázku je rovnako ostrý a dobrý! Tak to na úvod – spolu s tým starším príspevkom v téme poradte dobrý nôž.

      Poradte mi dobrý lovecký nôž

       

      #48972
        @kiri

        Krivák je typ nože, čo od kedy sa začalo ľudstvo zaoberať spracovaním kovu je tu s nami. Aj v dobe zlata, potom medi, potom bronzu a neskôr železa a dnes ocele a titánu – stále je tu, lebo sa nedá nahradiť. Bola to pracovná záležitosť – tak, ako neviete nahradiť lopatu, hoci mám bagre, skrejbre a buldozéry, tak nejde nahradiť krivák, resp. zahnutú čepeľ. V podstate – kosák, kosa. zahnutá mačeta – to všetko sú kriváky. Len väčšie. V minulosti zásadné pracovné nástroje – na žatvu obilia, na kosenie potravy pre dobytok. Nevyhnutné na prežitie človeka. A samozrejme sa používali aj v boji. Spôsobujú strašné rany na nechránenom tele, a do chráneného ( napr. kožené brnenie) sa lepšie zarezávajú.

        Známe sú meče Dákov  – FALX – zahnutý špic smerom dole – mal za úlohu zasiahnuť do hlavy bojovníka skrytého za štítom. Hlavne išlo o veľké rímske štíty. Falx je opačne ohnutý ako šabľa, má ostri vo vnútri ohnutia. Dajte na youtube heslo falx a bavte sa. Tu je jedno za všetky: Dacian falx Vs Roman armor & shield equivalents!

        Podobné – ale ešte viac zahnuté meče sú ukázané aj v historickom veľkofilme zo starej Číny Kletba zlatého květu, kde ich ako tajnú zbraň používa cisárova osobná stráž. Proti tomu sa nevedelo bojovať – aj pri vykrytí bol obranca zahnutím zasiahnutý.

        #48977
          @kiri

          Aj v Afrike je niečo podobné – volá sa šotel a je to tiež dobrota. Obr.1,2. Viete si dohľadať podľa hesla. Je to veľká kosa, ktorej úžasné bojové vlastnosti objavil ten, čo nemal iné a išiel bojovať s týmto. Mechanika rezu – to je to, čo študujú mechanizátori a konštruktéri sečkovacích ( rezacích) mašín – je iná, ako u rovných a opačne zahnutých čepelí. Tu sa čepeľ zarezáva sama – hoci len priamym pohybom. Preto sú obľúbené napr. nože karambit. Normálny krivák jak lusk – len sa cez filmy zase pripomenul, čo už tu doma bolo zabudnuté – ako sa bili naši pradedovia krivákmi.

          Karambit Blade Work With Doug Marcaida

          Toto isté urobíte s našou záhradníckou žabkou. Je to extrémne nebezpečný nôž.

          A zároveň praktický na všetky úkony pri rozrábke zvera – od otvorenia, vyvrhnutia, odratie, rozporcovanie a aj vykostenie. “Nosík”, či “noštek”  noža je špičkový na dranie, zahnutie čepele zase na rezanie. Stačí raz skúsiť a aj neznaboh pochopí. A dajú sa kúpiť za dobré ceny. Napr. Kandar robí z naozaj dobrých ocelí. Dajte si heslo karambit, pozerajte obrázky a vyberajte. Ja by som zostavu urobil tak, že jeden by bol klasický žabka zatvárák od záhradkárov a druhý nejaký schopný, nie moc špicatý karambit.

          #49023
            @kiri

            Na Slovensku sa bežne – do nástupu nožníc na konáre, používali vinohradnícke nože rôznych konštrukcií – buď jednoduché – len zahnuté kriváky – aj na oberanie, alebo kombinované – aj so sekerkovým výbežkom na strihanie – skôr rezanie vinice. Sekerkový výbežok sa používal na seknutie hrubších, resp. starších konárov. Vidíte ho na priložených fotkách. Jasné je, že je to vyložene pracovná záležitosť, ale asi si viete predstaviť, ako by sa dal použiť aj na útok, či sebaobranu. A tiež na otvorenie brucha, či rozsekanie diviny – s tým zahnutím odsekanie rebier, sekerkový výbežok na rozsekanie chrbtice. Je to maximálne užitočný nástroj.

            #49028
              @kiri

              Samozrejme tieto nože sa nevyskytli len tak, zahnuté čepele pochádzajú z dôb dávno minulých – ešte z doby bronzovej. Jeho tvar čepele umožňoval aj s mäkčím materiálom robiť schopné rezy, lebo sa sám zarezával. Berte do úvahy že vykopané čepele majú viac ako 2500 rokov – skôr aj o tisíc rokov ešte viac. Sú to však kriváky – nože s ostrím na vnútornej strane.

              #49033
                @kiri

                Kosák je MEGA dôležitý krivák – bez kombajnov by sme ho používali všetci. Dodnes je u každého záhradkára. A aj poľovníci ich používajú na vykášanie okolo poľovníckych zariadení. Ľahko sa nosí v aute,a urobí poriadok aj s veľkým malinčím, žihľavou a iným zárastom.

                #49038
                  @kiri

                  Na vykášanie tvrdších náletových drevím poľovník použije lesnícke náradie – ak chce robiť potichu a nerevať vyžínačkou na celý revír. Takže máme lesnícky s krátkou rúčkou, lesnícky s dlhou rúčkou, lesnícky na dlhej rúčke iný typ čepele a lesnícky kombinovaný so sečnou čepeľou na chrbtovej hrane – ako vinohradnícky nôž so sekerkou – vidíte teda, že sa toto stále vyrába a aj používa – možno niekoľko tisíc rokov.

                  #49044
                    @kiri

                    Veľmi praktické kriváky – dodnes široko používané sú zahnuté mačety. Použitie kdekoľvek – od profi lesníctva pri sadení – čistení zárastu pred sadením sadeníc, cez poľovníctvo až po záhradkárstvo, ale sú vhodné aj na sebaobranu. 9sť proti nožu je iste jednoduchšie, ako proti takejto mačete. Najmä tá úvodná – obr.1 je extra šikovná – nosím ju aj ja. Pritom ju kúpite za smiešne peniaze a je ostrá, ľahká na nosenie, rýchla v ruke a nezavadzia. Aj obr.2 je veľmi zaujímavý nástroj. Hodne pomôže pri čistení vnadiska, cestičky na vnadisko, ochranu očí pred zásahom vetvičky ( tak prišiel o oko jeden český kráľ – viete ktorý?), cesty pre auto, aby ste ho neoškriabali – a veľa iného. Zakákne a odstrihne. Obr.3 výkonná – či obojručná, alebo na osekávanie vetiev vo výške – čistenie výhľadu z posedu a pod, tiež čistenie veľkých a vysokých maliníšť okolo posedu, vnadiska, ale aj ak treba vykliesniť cestu na ťahanie zvera z húštiny. Obr. 4 – mačety celosvetovo extra populárna – typ Bilhook – neskutočný pracant, ale tak ako tu menované AJ ostatné. Doporučujem dať jej názov napr. do YTB a popozerať videjká. Veľa sa dá naučiť. Osobne preferujem tú prvú, ale tiež ich mám aj viacej – napr. aj klasickú českú socialistickú z oceľového plechu, drážkovanú čepeľ s drevenou rúčkou, len opačne zahnuté ostrie. Výrobca iste Čenkovské strojírny..

                     

                    #49049
                      @kiri

                      Ale krásne sú aj tie prastaré kriváky – trochu histórie – spomeniem hlavne Grécko, lebo s tým sa stretávame dodnes…jeden z nich je prastarý Harpé – strašný bojový kosák s ktorým prišla o hlavu aj neskutočná Medúza. Jeden šmyk a hlava bola dole. Ani sa nečudujte – Harpé mal mnohé zuby na čepeli, ktoré sa samé pri seku zarezávali a rezali všetky navyše, nielen čepeľ. Je to vlastne zahnutá píla s jej ozaj účinným účinkom. Obr.1. Tento kosák pochádzal z doby bronzovej. Harpé ale malo asi viacej typov spomeniem len pre zaujímavosť – aj na rovnej čepeli sa dal dosiahnuť podobný účinok – vytvorením jedného, či dvoch drápov na čepeli – obr.2 . Niečím podobným je dnes parák vytvorený na noži zárezom do chrbta čepele – tiež sa zarezáva sám.

                      Okrem Harpé mali gréci daľšie základné typy zahnutých krivákov – jeden viac ako nôž, či meč s bruškom, kde bola čepeľ zahnutá oblúkom a druhý typ bol zahnutím osi čepele. Máchaira a Kopis. Ešte sa často vyskytuje názov Falcata, ale je to skôr Iberské označenie. Ale na nete môžete nájsť všelijaké zatriedenia. Ale NECH – ukážeme si ten základný rozdiel. Kto bude chcieť – nájde si, dohľadá, či sa opýta. Obidva typy mali mnohé varianty, ktoré sa mnohorazy prekrývali a boli rôzne pomenovávané samými Grékmi. Isté ale je, že to boli strašné zbrane spôsobujúce smrteľné rany – odsekané údy, hlavy a preseknuté telá. Tieto kratšie slúžili na boj zblízka, dlhšie verzie boli jazdecké. Niektoré boli také krátke, že sa jeden vojak Hoplit sťažoval svojej matke, že “dali mu meč, ktorý je kratší, ako jeho penis”. A ona mu na to povedala, že to preto aby zabíjal tak zblízka, aby sa díval umierajúcim do očí vtedy, keď ich posiela k bohom. Potom už bol spokojný. V boji telo na telo by bol dlhý meč nešikovný. Krátky naopak bol v skrumáži rýchly a obratný.

                      #49054
                        @kiri

                        Machaira sekala svojim zaobleným bruškom – veľmi šikovný nástroj aj na vtedajšiu poľovačku. Aj dnes mnohé bojové nože používajú tento princíp. Ak vám štvrtý obrázok pripomína spartský meč z filmu 300, nie ste ďaleko od pravdy. Ten ozub na čepeli – nie je to niečo ako iný typ ozubu – ale s rovnakou funkciou ako na Harpé? A toto sa využíva na moderných nožoch – objavených napr. filmom Hunted – Štvanec a jeho lovec – Tommy Lee Jones vs Benicio del Toro. Viete ktorý?

                        #49059
                          @kiri

                          Kopis je dnes asi ešte populárnejší – vojaci Alexandra Veľkého tieto zbrane priniesli cca v r. 327 – 325 pred našim letopočtom do Indie. Tu sa tak neskutočne zapáčil, že ho vyrábajú dodnes – a volajú ho KUKRI. Aj Gurkovia ho neustále používajú…starý grécky meč prežil dodnes – hoci v Grécku už zabudnutý..ale je to strašná zbraň – a nôž na všetko. Samozrejme aj lovecký. Súčasný kukri original musí mať v púzdre dve želiezka – jedno je malý ostrý nožík a druhé je kresadlo na iskru v tvare tupého nožíka. Totiž u používateľa kukri – original Gurku platí, že veľký kukri sa nesmie vytiahnuť z púzdra bez preliatia krvi. Preto ak ho vytiahne aj na prácu, pre zasunutím do púzdra sa ním zľahka poreže na prste. Ak 10 razy za deň, tak 10 rezíkov. Tak sa učia ignorovať bolesť. Alebo ho nezasúva do púzdra..?..celé dni? Ponúkam na štúdium jeden text…a tiež jedno videjko, ako sa dnes v Nepále používa veľké kukri na zrážanie hláv dobytku pri hindu slávnosti Gadhimai festival je to nie každý rok, ale zabije sa pri tom okolo 10 000ks dobytka odseknutím hlavy. Je to niečo pre nás strašné – pre nich normálne. Nie sú to hrdinovia s puškou – neviem si rpedstaviť, čo by s nami narobili, keby došli len s tými Kukri a Kora – mi = to je ten druhý meč tam – tiež krivák zahnutý presne na popravu odseknutím hlavy. Kto by sa na toto vydržal čo i len dívať? Masaker – slabšie žalúdky nepozerať. Tie telá na zemi – už bez hláv: Gadhimai festival of Nepali Hindus

                           

                          https://www.reliks.com/functional-swords/types/kopis/

                           

                          #49064
                            @kiri

                            Spomínaná Falcata – iberský názov – Ibériu – teda španielsky poloostrov osídlili starovekí gréci, po nich aj Rimania a prevzali všetko, čo mali Gréci – vlastne sa len pomiešali. Súčasní španieli sú mix prastarých Grékov, potom Rimanov, potom Vizigótov a potom Maurov z Afriky a nakoniec kresťanov z južnej Európy – teda nielen my tu sme mix všetkého možného, ale aj tamtí. A nechcite vedieť, čoho všetkého mix je Istanbul…

                            https://www.google.com/search?q=falcata&tbm=isch&ved=2ahUKEwj9wOPV3eP5AhUE7xoKHdsPDpsQ2-cCegQIABAA&oq=falcata&gs_lcp=CgNpbWcQAzIFCAAQgAQyBAgAEB4yBAgAEB4yBAgAEB4yBAgAEB4yBAgAEB4yBAgAEB4yBAgAEB4yBAgAEB4yBAgAEB46BAgAEBM6CAgAEB4QBxATOgQIIxAnOggIABCABBCxAzoLCAAQgAQQsQMQgwE6BAgAEEM6CAgAELEDEIMBUKAHWJAqYKEvaABwAHgAgAFeiAHOCZIBAjE1mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWewAQDAAQE&sclient=img&ei=dVQIY72yCoTea9ufuNgJ&bih=479&biw=1054

                             

                            #49085
                              @kiri

                              Arabský nôž SHAFRA – ako keby vystúpil z doby bronzovej..je vidieť, kde bol kto pozadu – a neuškodilo mu to. Je to super nástroj, ktorý nestratil nič zo svojej účinnosti. Je priam robený na útok na hrdlo a podrezávanie. Je pravdou, že to bolo z doby dááávno pred islamom – tak je otázkou, či prorok práve kvôli tomu nožu nariadil podrezanie ako základ zabitia – teda správne vykrvenie.. A predstavte si ako s ním otvárate zvera – a vôbec všetku robotu okolo mäsa. Aj krájanie na doske – ako sa ten špic noža sám zarezáva. Tento typ noža sa nám bude stále vracať – ešte sa aj ja k nemu vrátim.

                              #49090
                                @kiri

                                A porovnajte so zakriveným nožom Afriky – JILE – Somálsko, Džibuti, Etiópia a Eritrea – teda tzv.Africký roh – cez more hraničí s Arabským poloostrovom. A údajne tam je prastará Sába a jej kráľovná, čo mala syna so Šalamúnom – cca mínus 1000 pnl..teda odkiaľ sa tam toto prinieslo a doteraz vydržalo – ako Kukri od Alexandra až v Nepále..aj k tomuto veľkému kriváku sa ešte vrátim.

                                https://en.wikipedia.org/wiki/Jile

                                https://www.google.com/search?q=jile+knife&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj4uO6aruX5AhWLxqQKHcMWCN8Q_AUoAXoECAIQAw&biw=1280&bih=606&dpr=1.25

                                 

                                #49133
                                  @kiri

                                  YATAGAN – veeelkýý krivák – podľa legendy ho vraj “vynašiel” Osman Bey, zvaný tiež Yatagan Baba v meste Yatagan, v juhozápadnom Turecku. Vynašiel teda teplú vodu, lebo ako môžete vidieť na obr.1 – jeden je ako stenčená a predĺžená máchaira – teda jemne zakrivená dole otočená čepeľ, a druhý typ je ako kopís – zalomená dolu zahnutá čepeľ – ako kukri. Zásadným (osmanským) prvkom yatagánu bola ušatá rúčka ( ako hodne staršia európska “ušatá dýka z obdobia rytierstva – na prerážanie plátového brnenia, ktoré keď zmizlo, už nebola potrebná taká sila, lebo z plátového brnenia zostal len kyrys – predná ochrana hrude a horného brucha, v 2.svetovej zbytok toho nosili ako označenie jazdectva nemeckí vojaci na retiazke na krku, dnes prežíva vo forme nepriestrelnej kevlarovej vesty). Ako vidíte na obr.4, na vážnejší šerm sa používala aj formy so šabľovou rúčkou a ochranou ruky. Tých foriem yatagánu je hodne, sú teda tie s len jemne zahnutým chrbtom a slabšie kosákovým ostrí, tiež formy so zalomeným chrtom a aj ostrím ako kopís-kukri, ale sú aj formy s esíčkovým chrbtom a ostrím – teda niečo ako dvakrát zahnutá čepeľ so zdvihnutým špicom.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 30 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.