Úvodná stránka Diskusné Fóra INÉ Recepty likvidácia bažanta a´la Bella Aurea

  • This topic has 16 odpovedí, 5 hlasov, and was last updated 25.12.2023/11:29 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
  • Autor
    Príspevky
  • #18939

    Ak sa nejakým spôsobom dostanete k bažantom (phasianus colchicus), pričom ako naj spôsob si vám dovolím doporučiť účasť na poľovačke na ne, vďaka ktorej môžete zažiť vzrušenie i uspokojenie z úspešného výstrelu či práce vášho psa, mať dobrý pocit zo spoločného úspechu, môcť prejaviť úctu ulovenej zveri, a hlavne nadobudnúť zdravú farbu, myseľ i apetít, potom sa môžete pokúsiť o niečo podobné ako ja po návrate z jednej z nich.

    Na pokus potrebujete bažanty (jeden tak pre 2 osoby), koreňovú zeleninu (mrkva, petržlen, zeler), cibuľu, pár strúčikov cesnaku, trochu údenej slaniny a veci, ktoré sa nájdu v každej bežnej kuchyni. Množstvá prísad závisia na počte bažantov a vašej zrelej úvahe a chuti.

    Bažanty som nešklbal, stiahol z kože s perím, vyčistil a odrezal z nich stehná a prsia. Zo zvyšných “korábov”, koreňovej zeleniny, malej cibule, strúčika cesnaku a pár bobuliek korenia som uvaril polievku, na záver dochutenú vegetou a soľou.

    Vo veľkej panvici som na slanine opražil cibuľu, potom pridal postrúhaný kúsok zeleru a nasekaný cesnak a nechal chvíľu podusiť. Stehná a prsia som klasicky osolil a okorenil, obalil v múke a prudko opražil na oleji v inej panvici. Potom som ich aj s výpekom pridal k zeleru, zalial vývarom a nechal na miernom ohni variť. Po uvarení zahustil múkou.

    Ako príloha je vhodná taká či onaká ryža a jablkový kompót, najlepšie uvarený z čerstvých jabĺk s klinčekmi a škoricou.

    Prajem vám, aby aj váš pokus dopadol ako môj, a prosím, aby ste si v zápale dobrej chuti spomenuli, komu patrí vaše ostatné sústo 🙂 Ja našim prenechávam aj obvarené srdiečka, pečienky a žalúdky a dám schrúmať koráby z polievky.

    #18940
      @alexander

      Musíš byť dobrý kuchár, napísal si to tak dobre, že si mi urobil chuť na takého dobrého bažanta. Veľa zdaru.

      #18941
        @zuzik

        Ahojte chlapci. Ja z bažanta vždy urobím výbornú polievočku. Celého ho najskôr uvarím v polievke. Potom oberiem mäso, natrhám ho na malé kúsky a dám na zvlášť tanier. Chlapci si potom to mäsko pridávajú do polievky podľa chuti. Mňam. Nič sa nevyrovná polievke z bažanta. Ozaj mne sa zdá, že lepšia je zo sliepky ako z kohúta, čo vy na to ?

        #18942
          @horar11

          Nerobte mi tu chúťky, sezóna je ešte ďaleko. 😆

          #46977
            @kiri

            zuzana zuzik – že zo sliepky lepšia polievka ako z kohúta – samozrejme – už dávnejšie som práve pre túto otázku nafotil bažantiu sliepku a aj kohúta bez kože – aby bolo VIDIEŤ prečo máš ten dojem. Fotky sú po spoločnej poľovačke zo spracovania diviny. Sliepka INAK UKLADÁ TUK – a preto polievka zo sliepky je mastnejšia a teda chutnejšia. Z kohúta je teda vývar diétnejší – zo sliepky – chutnejší. Resumé – z jednej sliepky urobíš viac vývaru a stále je chutnejší – ako z dvoch kohútov. Je to dôležitá informácia pre kuchára..Pozrite fotky – zuzanka – sú Tvoje – pri ich fotení – hoci Ťa nepoznám a nikdy som Ťa nevidel – som myslel na Teba:

            #47044
              @kiri

              Jedno z možných využití vtákov – okrem tých bežných použití chronicky známych…a takto môžete využiť – a všelijako dochutiť hocijakých vtákov – a hocijaké mäso z nich. Dokonca aj uvarené z polievky – ak ho nechcete použiť do obligátneho rizota, či zapečených zemiakov – tu si ho dochutíte ako len chcete, tiež si ho môžete urobiť napr. ako stredomorskú chuť – dajte olivy a príslušné koreniny, alebo ako arabskú chuť – zase špecifické koreniny…Tento recepis je práve v tom zaujímavý, že poskytuje toľko variácií, že aj opitý kuchár si urobí svoju vlastnú…Šťavnaté kuracie prsia v srnčom chrbáte: Najlepšie chutia s ryžou či hranolkami, dokonca aj na studeno!

              https://plnielanu.zoznam.sk/fotorecept-kuracie-prsia-v-srncom-chrbate/?utm_source=topky&utm_medium=box_desktop&utm_campaign=boxtopky_desktop_position1

               

              #47221
                @kiri

                Teraz zopár receptov na vtáky – akékoľvek lovné – kdekoľvek na svete. Väčšinou sa to predvádza na kurencoch – čo je tiež vták, ale môžete aj holuby poľné, či iné, prepelice, jarabice, bažanty, KAČICE, husi, tiež aj kurence – ako je v receptoch. Ja som takéto zažil pri druhu OREBICA v Turecku. Ale mnohí už boli v severských krajinách či v Kanade a poľovali na jariabka a tetrova tam. Ale asi najviac predsa len budú recepty využité na spracovanie diviny zo spoločných  poľovačiek na vypúšťané vtáky. A možno niekto má stále možnosť na doma chované holuby z holubníka – tam sa konzumujú mladé jedince, ešte nelietané sú najlepšie. Na jednu porciu sa počíta 4-8ks. Je to mňamka, veľmi diétna – iste nie pre medveďa, ktorý spažre kilo mäsa. Tieto recepty sú dôležité aj pre prežitie, lebo vtáky sú oveľa ľahšie chytateľné v situácii cca krajná núdza pod sklopec upletený z halúzok, či ošúpaných černicových výhonkov.

                Inak – pre vážnych záujemcov o tému lov a ochranu vtákov všeobecne – treba si dobre naštudovať tento základný predpis:Metodická príručka o love podľa smernice Rady 79/409/EHS o ochranevoľne žijúceho vtáctva        „Smernica o vtáctve“

                https://ec.europa.eu/environment/nature/conservation/wildbirds/hunting/docs/hunting_guide_sk.pdf

                A teraz už mňam receptíky:

                Závitky z (akýchkoľvek vtáčích) kuracích pŕs:

                <span class=”style-scope yt-formatted-string” dir=”auto”>Nikdy som nejedol také chutné kuracie filé! Jednoduché a chutné! </span>#224

                Vtáčie prsia s kapustou:

                 

                 

                 

                #47222
                  @kiri

                  Vtáčie vykostené mäsko na smotane – Kuracie stehno – 4 kusy Šampiňóny – 300 gr. Cibuľa – 1 ks. Zelerová stopka – malý kúsok Ryža – 150-200g Mlieko – 100 ml. Múka – 3/4 polievkovej lyžice Kyslá smotana – 1 polievková lyžica. l. Soľ korenie

                  Vtáčie aj stehná, aj celé polky so zeleninvým smotanovým šalátikom – či čokoľvek – akoby po srbsky – s paradajkou

                  Robte rezy cez stehná ako vo videu – aby marináda dobre vošla do mäsa. Marináda:1 lyžica paradajkovej pasty, 1 lyžica olivového oleja, 1/2 čajovej lyžičky čierneho korenia, 1 čajová lyžička soli, koriander, kurkuma alebo kuracie korenie, 1/2 čajovej lyžičky červenej papriky, 100 ml vody. 1 strúčik cesnaku. Namarinované necháme 15 minút postáť.  Zatiaľ príloha: 4 zemiaky. 1/2 čajovej lyžičky čierneho korenia, 1/2 čajovej lyžičky soli, 1/2 čajovej lyžičky červenej papriky, 3 lyžice rastlinného oleja. Zeleninový olej. 1 paradajka. Zakryte vlhkým pergamenovým papierom a fóliou. Pečieme 35 – 40 minút pri 200 ° C. Modrá cibuľa. Uhorka. Paradajka. 20 g tvrdého syra. Paprika. 1/2 lyžičky soli, 2 lyžice kyslej smotany. Kôpor.

                   

                  #47223
                    @kiri

                    A trošku tureckej kuchyne na vtáky – dobre chlapský pikant recepis – ale chutí moc dobre. Ak vyskúšate – môžete si prísady doplniť, kto má rád – pridá viac kurkumy, či čili. Nebojte sa experimentovať – urobte to inak, ako vždy a stále.

                    7-8 kuracích stehien. Na omáčku 1 lyžička čili papričky 1 lyžička čierneho korenia 1,5 lyžičky mletej červenej papriky 1 čajová lyžička kurkumy 2 lyžičky soli 5-6 lyžíc rastlinného oleja 1 lyžica jogurtu 1 čajová lyžička paradajkovej pasty 2 strúčiky cesnaku

                     

                    #47244
                      @kiri

                      Jeden milý a nenáročný receptík pre spracovanie mäsa vtákov – aj v polievke uvareného a potom obratého mäsa. Táto kombinácia bude mať úspech, lebo v recepte sú  samé dobré a zdravé veci. Vyskúšajte, príp ukážte doma dievčatám – prechutnajte výsledok  a komentujte.  Samozrejme môžete aj prísady trošku pomeniť aj koreniny svoje pridať. Čo by urobilo normálne kura ochutené poľovníckym korením? A možno aj iné mäsko bude dobré vyskúšať – možno pomleté, či nadrobučko nakrájané? <span class=”style-scope yt-formatted-string” dir=”auto”>Aj moja stará mama zostala ohromená, keď vyskúšala tieto zemiakové placky s mäsom </span>#232

                       

                      #47630
                        @kiri

                        Ďalší mňam spôsob na bažantie prsia – či čokoľvek z vtákov. Sledujte a bavte sa – a to, že je tam veľa mrkvy a pórku ( Pór je účinkami ako cibuľa a cesnak – likviduje ten nesprávny cholesterol a očisťuje krv = zrieďuje ju tým, že z nej odstraňuje tuky = redšia krv = lepšia erekcia = mooc dobré !!!) <span class=”style-scope yt-formatted-string” dir=”auto”>Najchutnejší nemecký šalát! Nikdy ma nebaví jesť tento šalát! </span>#283

                         

                        #47755
                          @kiri

                          Pre tento druh receptov bude samostatná téma – lebo sú to jednoduché, pomerne ľahké a chutné recepty. Urobiteľné či na ohni, či na starom šporáku, alebo aj na turistickom variči. Je to zase možnosť likvidácie aj bažanta. Ak ste dočítali až sem, tak ste iste čítali aj recept 5.ty vyššie – je to v podstate tiež niečo podobné. A rozdielnu príchuť môžete dosiahnuť aj tým, na čom to vlastne robíte – či na MASLE, či na MASTI, či na OLEJI – a ešte aj akom.

                          Simple Chicken Stroganoff Recipe

                           

                          #47904
                            @kiri

                            Toto videjko ukazuje spracovanie bažanta = všeobecne vtákov – od A po Z. Pre poľovníka by to nemal byť problém. Ale býva. Streliť ešte ako-tak, ale čo s nám pán poľovník potom urobí? Dá ho žene, alebo ešte lepšie – mame – a tým jeho hrdinstvo končí. Preto sa vám snažím ukázať cestu, že KAŽDÝ poľovník musí vedieť variť. Je to základ prežitia – príprava stravy. A ak si poľovník spracuje divinu a robí aj kuchynskú úpravu – až vtedy vidí, ako dobre, či zle triafal – a čo sa to s mäsom potom stalo, čo to s tým urobilo. Potom by páni hlavostrelci, krkostrelci, chrbticostrelci – a tiež tí, na ktorých som v minulosti zabúdal – ľadvinostrelci videli, čo s mäsom urobí zaseknutá krv vo vlásočniciach. Jeden z dôvodov, prečo divina páchne nejakým pižmom, ktoré však nie je závislé od druhu mäsa, ale od spôsobu usmrtenia. Teda – ako je zabité! Napr na bažantovi je hneď jasné, či strelec správne predsadil, alebo strieľal na hrubé telo. Perie vtiahnuté brokmi do mäsa je hnusný smrad spálených vlasov, ak sa nevytiahne a upečie sa tak. Až vtedy začne strelec premýšľať, či je vystreliť a vystreliť to isté. Bažant na slanině | Recept ze zvěřiny | Vývar | Mistr Málek

                             

                            #47937
                              @kiri

                              Ešte jedna finta na akékoľvek vtáky – vykostené prsia obaľte v medovej omáčke.

                              https://plnielanu.zoznam.sk/videotip-chutne-a-zdrave-vyskusajte-marinovane-medove-kuracie-prsia-so-zeleninou/

                               

                              #48053
                                @kiri

                                Jeden zo spôsobov prípravy akéhokoľvek vtáka – či prsia – prsné rezne, alebo aj stehienka – ale takto sa dá vlastne hocijaké mäsko urobiť – aj zeleninka sa dá obmeniť, aj korenia sa dajú obmeniť – aj macerované mäsko sa dá použiť – recept mnohých obmien a chutí. Ako vidíte zo surovín originálneho receptu, je to starý recept, ktorý používa suroviny staré mnoho sto rokov, najmladšie sú POZOR Ľuľok zemiakový, ľudovo zvaný zemiak, pochádza z horských a podhorských oblastí juhoamerických Ánd, v Prusku bolo nariadené ich pestovanie kráľom Fridrichom II.Veľkým, prvý na Slovensku o nich píše mních Cyprián z Červeného kláštora, ale zásluhu na pestovaní a rozmnožení má pravdepodobne študent v Prusku, nejaký Šváb, ktorý ich nechal pestovať vo Veľkej Lomnici – cca od 1754. Teda Jánošík sa pravdepodobne s haluškami zo zemiakov ešte nestretol. Halušky sa predtým robili z múky – tak ako dnes – cez haluškáreň, voľakedy – aj moja babka tak robila – nožom sa “šmýkali” po lopári – drevenej doštičke – preto sa im hovorilo “šmýkance”. Teda je to starý a lacný recept na nasýtenie  mnohých krkov. A dajú sa využiť hoci aj malé, či mladé vtáky – napr mladé, ešte nevyletené holuby chované doma v holubníku, hoci aj celé telíčka – na jedného v takom prípade rátajte aspoň 4ks na osobu. Najznámejšie dedinské jedlo mojej babičky je veľmi lacné a chutné.

                                 

                              Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 17 )
                              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.