• This topic has 12 odpovedí, 5 hlasov, and was last updated 21.06.2023/11:18 by .
Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Autor
    Príspevky
  • #18949
      @zuzik

      Kamaráti poľovníci poraďte mi. Pripravujem sa na skúšky z poľovníctva aj na zbrojný preukaz. V našej skupine sa hádame na jednu tému a to je nastrelovanie poľovníckej zbrane , guľovnice v revíri. Čítam všetky diskusie a objavila som diskusiu na stránke lovuzdar, kde judr. Kováč odpovedal na túto tému tak, že nastreľovanie guľovnice v revíri je protizákonné. Prečítala som celý zákon o poľovníctve, aj vyhlášku 344 a napokon aj zákon o zbraniach 190/2003, ale nikde to nie je jasne vysvetlené. V zákone o zbraniach sa k tejto téme píše:

      § 27
      Oprávnenia držiteľa zbrojného preukazu

      (3) Držiteľ skupiny D zbrojného preukazu je oprávnený

      b) držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. d) a e) alebo zbraň kategórie C uvedenú v § 6 ods. 1 písm. a) až c) v poľovnom revíre v stave umožňujúcom okamžité použitie týchto zbraní za podmienok ustanovených v osobitnom predpise, 24a)

      24a) je tam len odkaz na zákon o poľovníctve a tam o nastreľovaní nie je nič.

      potom je tu ešte:
      § 28 Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu

      (1) Držiteľ zbrojného preukazu je povinný

      n) strieľať zo zbrane, ktorú je oprávnený držať alebo nosiť, len v miestach, kde je na to oprávne ný podľa tohto zákona alebo podľa osobitného predpisu, 25) alebo na strelniciach, ak nejde o použitie zbrane na ochranu života, zdravia alebo majetku,

      (4) Držiteľ zbrojného preukazu nesmie

      a) previesť vlastníctvo zbrane a streliva na osobu, ktorá nie je oprávnená na jej držanie,

      b) mať pri sebe zbraň alebo strelivo alebo manipulovať so zbraňou, ak je jeho schopnosť na túto činnosť znížená požitím alkoholických nápojov, 20) omamných látok, psychotropných látok, prípravkov21) alebo v dôsledku choroby,

      c) mať zbraň určenú na zberateľské účely v stave umožňujúcom okamžité použitie tejto zbrane,

      d) držať alebo nosiť zbraň, na ktorú nebol vydaný preukaz zbrane,

      e) viditeľne nosiť zbraň, ak mu bol vydaný zbrojný preukaz s vyznačenou skupinou A,

      f) ponechať zbraň a strelivo v motorovom vozidle, 26) ak sa vzdiali mimo dohľadu na motorové vozidlo.

      Pýtam sa, kde je to napísané, že je zakázané nastreľovanie guľovnice v revíri ?

      Bojím sa, aby som na skúške nedostala presne takúto otázku a na tom pohorím. Poradíte mi ? :kiss:

      #18950
        @koso

        No moja, teraz si ma dostala. Tú diskusiu si pamätám aj ja. Som v tom, že keď to napísal p. Kovács, tak som to bral ako fakt a viac som sa tej téme nevenoval. Idem si to pozrieť. B)

        #18954
          @zuzik

          Nikto ?

          #18955

          poslal: Edu 26. Septembra 2008, 19:38
          Chcem sa opýtať či je možné v poľovníckom revíri preskúšať si zbraň strelbou do terča ?

          Právnik odpovedá:
          Dobrý deň “Edu”!
          Nie! Iba za podmienky, že by v poľovníckom revíri bola strelnica, tak by ste potom na tejto strelnici by ste mohli preskúšať Vašu zbraň.
          Túto skutočnosť by ste však ako držiteľ zbrojného preukazu a poľovníckeho lístka mali predsa vedieť!

          S Pozdravom. JUDr. Peter Kovács!

          #18956
            @zuzik

            Ahoj Goret.

            Áno to je výňatok z tej diskusie čo spomínam v mojom prvom príspevku. Ale, ja neviem z čoho vlastne judr. Kováč vychádza, keďže v zákonoch o poľovníctve a ani v zákone o zbraniach a strelive sa nikde nepíše, že sa nastreľovať zbraň v revíri nesmie. Napr. §28 ods.4 zákona o zbraniach a strelive vymenúva čo sa so zbraňou nesmie, a tam sa nastrelenie vôbec nespomína.

            A práve §28 ods.1 písmeno n, zákona o zbraniach a strelive hovorí ” strieľať zo zbrane, ktorú je oprávnený držať alebo nosiť, len v miestach, kde je na to oprávne ný podľa tohto zákona alebo podľa osobitného predpisu, 25) alebo na strelniciach “

            Tak ako teda ? mám z toho chaos. B)

            Zuza.

            #18957

            Predpokladám, že ide o bezpečnosť, hoci zranenia sa stávajú aj na homologizovaných strelniciach. Opakovaná streľba do terča by mohla lákať zvedavcov.

            #18958
              @zuzik

              Bezpečnosť mi je jasná, ale keď dostanem takú otázku na teste,tak neviem 🙁 Mám dať,že sa môže, alebo že sa nemôže ? (nastreľovať)

              #18959

              nasteľovanie zbrane predpokladá viacnásobnú streľbu do terča, a to sa môže len na strelniciach

              #18961
                @papo

                zuzik:

                § 28 zákon o zbraniach n) strieľať zo zbrane, ktorú je oprávnený držať alebo nosiť, len v miestach, kde je na to oprávnený podľa tohto zákona alebo podľa osobitného predpisu, ) alebo na strelniciach, ak nejde o použitie zbrane na ochranu života, zdravia alebo majetku. …………………………………………..
                § 27 b) držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. d) a e) alebo zbraň kategórie C uvedenú v § 6 ods. 1 písm. a) až c) v poľovnom revíre v stave umožňujúcom okamžité použitie týchto zbraní za podmienok ustanovených v osobitnom predpise, 24a)

                čiže tu sa hovorí jasne, čo môžeš – zákon o zbraniach.
                no a zákon o poľovníctve jasne hovorí, kedy možno zbraň používať. nikde nie je napísané, že si môžeš nastreľovať pušku v revíri. zákon to nezakazuje, ale neumožňuje!
                hovorí napríklad: §62 (5) Zbraň na poľovné účely možno nabiť až po začatí individuálnej poľovačky a na spoločnej poľovačke po začatí pohonu…
                takže celé to je jednoduché. v revíri môžeš nabiť zbraň až pri započatí poľovačky, nie cvičných strelieb 😉

                #18966
                  @zuzik

                  Ďakujem vám chlapci. :kiss:

                  #50109
                    @kiri

                    Tento pán by dostal Zbrojný preukaz – po zdravotnej prehliadke a po psychologickom hodnotení?

                    A pritom riadi jadrovú veľmoc  a obrovskú armádu.

                    Preboha – čo nám to vlastne hovoria? Môžeme si s vami robiť čo len chceme?

                    Attachments:
                    #50240
                      @kiri

                      Mám v tom chaos – myslíte, že tento človek sa zaujíma o reálne zlepšenie slovenského poľovníctva ? Počítajte – a to sú len veci, na ktoré sa zatiaľ došlo.

                      https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clanok/666214-vlcan-ponukol-svoju-funkciu-po-tom-co-dostal-od-budaja-dotaciu-1-4-miliona-eur/

                       

                      #50433
                        @kiri

                        Nezmysly chránené tzv.ochranármi – ako napr. medveď ako chránený druh, ktorý už dávno stratil atribúty chráneného druhu, manipulácie a účelovo cielené manipulácie s počtami jedincov a klamanie voličov – to všetko sa MUSÍ odraziť vo voľbách. Každý poľovník by mal dobre poznať, ktorý škodca tu pôsobí – ako sa volá a pre ktorú MAFIU pracuje proti národu!

                        Ochranári silne pracujú na odobratí prírody a slobody voliča pri pohybe po vlastnej krajine. Zrušte týchto služobníkov cudzích mocí. Idú vám všetkým ukradnúť vaše – doteraz dosiahnuté – práva! 

                        https://www.hlavnydennik.sk/2023/06/20/smer-varuje-zlikviduju-vidiek

                        Zmeny v zákone o ochrane prírody a krajiny navrhované ministerstvom životného prostredia (MŽP) ohrozujú bežný život na vidieku a v prípade schválenia prinesú výrazné obmedzenia pre obyvateľov. Upozornil na to poslanec Richard Takáč (Smer-SD), podľa ktorého je odôvodnenie návrhu novely ochranou hlucháňa iba zásterkou na neadekvátne posilnenie právomocí orgánov ochrany prírody.

                        “Už od roku 2018 sa spravili všetky kroky na to, aby sa hlucháň na Slovensku chránil a podotýkam, že od 1. januára 2020 vstúpil do platnosti zákon, kde sa zadefinovalo takzvané prírode blízke obhospodarovanie v lese, čo znamenalo výrazné zlepšenie podmienok pre život hlucháňa,” povedal Takáč. Skutočný obsah navrhovanej novely, ktorú má parlament prerokovať v skrátenom konaní, ide podľa poslanca výrazne nad rámec rozsudku Európskeho súdneho dvora k ochrane tohto operenca. Ako príklad uviedol posilnenie ochrany jaskýň.

                        Takáč spresnil, že novela by priniesla možnosť orgánom ochrany prírody obmedzovať alebo úplne zakazovať v chránených územiach akékoľvek činnosti, a to len na základe subjektívneho posúdenia situácie. “Nie sú stanovené vôbec žiadne kritériá, ako má ochrana prírody postupovať. Rozhodnutia budú závisieť od svojvôle týchto zamestnancov,” upozornil poslanec. Vzhľadom na to, že sa nemá pri takýchto rozhodnutiach uplatňovať správny poriadok, nebude mať podľa Takáča vlastník alebo užívateľ pozemkov žiadne prostriedky ochrany pred svojvôľou orgánov ochrany prírody.

                        Poslanec kritizoval aj plánované rozšírenie právomocí ochrany prírody pri získavaní majetku do svojej správy. MŽP si podľa neho zjednodušilo vykupovanie súkromných pozemkov v chránených územiach. Kritizoval aj navrhovanú možnosť presúvať štátny majetok medzi jednotlivými správcami. To podľa neho spôsobí kumuláciu štátneho majetku v organizáciách v pôsobnosti MŽP na úkor iných správcov.

                      Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
                      • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.