Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 22 )
  • Autor
    Príspevky
  • #47181
      @kiri

      Niečo také ako medvedí nôž vlastne asi neexistuje, ale je naozaj spústa nožov, ktoré sa takto používali, používajú a iste aj používať budú. Je jasné, že netrénovaný človek má s nožom proti medveďovi asi podobnú šancu, ako s nožom proti vetriéske…ALE – v histórii – a nie až tak dávnej – existovali reálni ľudia, ktorí NOŽOM LOVILI A ZABÍJALI MEDVEDE. Určite sa to v našich “mäkkých” časoch nedá všeobecne odporúčať , ale rozhodne je to reálna vec – nielen sa ubrániť, ale aj vyhrať v priamom kontakte s medveďom. Túto tému som založil najmä pre množiace sa strety s touto domácou šelmou..najmä nedávne PRVÉ pripísané zabitie človeka medveďom na území Slovenska odkedy si pamätáme! Síce dosť neverím, že by to tak bolo – stopy okolo tela mohli pochádzať od snoriaceho medveďa, možno ho (už mŕtveho) skúšal odtiahnuť – čo by vysvetľovalo záhryzy – nebol som tam – neviem. Ale – existuje jedna možnosť, prečo predsalen mohol byť útok – a veru neviem, či takéto patológ skúmal – je to dôvod na útok a zabitie človeka – či hubára, či drevorubača rujným jeleňom – a to sú ošťaté trenky, spodky, bombarďáky a nohavice či montérky – POZOR ! – nevzrušujte sa z tejto formulácie – je to úplne normálne takto sa vyjadriť k tejto veci – MOČ je ZÁKLADNÝM teritoriálnym vyznačovadlom pre rujné zvieratá – ale aj pre ostatných dominantných samcov na vyznačovanie svojho !nedotknuteľného) rajónu, obvodu, teritória. Ak dotyčný mal nevypraté spodky a ošťané gate – a vliezol do rajóna rujnému starému samcovi – bol to jednoznačne narušiteľ párenia – a to starý samec zabije – kohokoľvek – aj mladého maca – preto je toľko medveďov až okolo Bratislavy – utekajú pred starými nebezpečnými samcami. A vrátia sa hore, až keď budú všetky samice napárené a starým samcom skončí ruja. Vtedy sa síce ohradia mladým samcom, ale skôr systémom facka – nie vážny smrteľný útok. Teda aj obrana pred medveďom je rozdiel – či je to starý mrzút, alebo mladý zvedavec a či je to v ruji – alebo mimo ruje, ak o moc nejde. Ešte je jedno obdobie – pred zimným spánkom, ak si medveď stráži dobre zakŕmené kŕmne miesto, aby sa čím skôr vypásol a mohol ísť spať! naši ochranári tu majú 2700 ks medveďov – za komunistov ich bolo 500 ! a nebol žiadny problém !!! – a teraz práve ochranári vyrábajú tieto problémy – ak naozaj medveď zabil človeka – je to jednoznačne VINA  OCHRANÁROV! Lebo táto zver nie je regulovaná – pritom žije (v inak) regulovanom prostredí – teda nutne aj ona MUSÍ byť regulovaná ! Ale – tejto vláde je to výborná zástupná téma – na odlákavanie pozornosti voličov. Čím väčší problém – pre nich tým lepšie! A ľudia nech pokapú – len zase dobre – bude sa o tom písať a nebudú dávať pozor na iné…dôchodky, vakcinačné podvody, zarábanie na MOM-kách, vykrádanie Štát.hmot.rezerv , nelegálnu ťažbu dreva a pod. Medvede teda plnia dôležitú úlohu pre politikov – NIE ! – nepíšem politický článok, ale píšem o realite dní a o dôvode, prečo ochranári plnia túto úlohu – teda odpoveď na otázku – prečo je toľko medveďov a prečo sa nezmyselne chránia? Lebo čím horšie pre ľudí – tým lepšie pre politikov – a prečo naša slávna komora nič nerobí? Lebo že by aj oni slúžia politikom? Kto má iný názor – píšte ! ( sú tu články k téme medveďov) a ukážte kde stojíte a komu slúžite.

      K problematike medvedieho noža. mnoho “poľovníkov” – teda tých papierových má predstavu – povedzme pravdu – získanú napr. z filmov – Winnetou napr – kde hrdina ukazuje boj s medveďom, ktorý v boji stojí a hrdina beží na neho – bodne ho a uhne – a medveď padá. Viď obr.1, a tiež ženská hrdinka (Ribana) detto..obr.2. Hlúposť. Medveď stojí a rozhliada sa, ak dobre nevidí a chce si situáciu preveriť. V boji sa správa ako pes. Veľký pes. A taranuje – naráža – zvalí súpera a na zemi ho spracováva. Vídal som to u môjho veľkého psa Hovawarta. Skočil na stojaceho, zvalil na zem a tam hrýzol, keď už neutekal. 9 ťažko pohryzených a 3 zašívaní – všetko na dvore za domom – nie na prednom dvore, ale cez dve brány dnuka. Aj veterinári vždy dali potvrdenie. A lekári neprotestovali. A aj pohryzení vedeli, že by ťažko vysvetľovali, čo tam robili – keď prekonali dve brány. A tiež ešte tí medvedi v stojacich pozíciách vypchatí – napr. v tej reštauráci pri Plitvických jazerách, kde stoja všetky busy s turistami – potom si aj poľovníci myslia, že medveď takto útočí. A práve v tom, že medveď sa blíži ako veľký pes je trocha možností – medveď – hovoríme o situácii už na kontakt – medveď ide dopredu čumákom – a ten má maximálne citlivý – a nielen čumák, ale celý nos – teda ten nosový výbežok. Aj rana päsťou je pre neho maximálne bolestivá – odtade pochádza to známe – dostať po čumáku ! Ako zootechnik som vykonával jednoduchú vec – ak krave, či aj býkovi strčíte do mulca – do nosných dierok prsty a palcom a ukazovákom silne stlačíte nosnú prepážku – odvediete aj 1000 kg býka kam chcete – aj po trepne hore na nákladné auto – tak je to citlivé! Nedokáže nič urobiť – poslušne pôjde, kam ho ťaháte. Je to prastarý (možno 10 tisíc rokov?) chovateľský trik – využitie prírody človekom. A podobne je otočenie chvosta smerom hore a škrípnutie chrbtice vo chvoste – a tlačíte ho kam chcete – neskutočne to bolí a zver uhýba bolesti a už iba záleží, ako ho máte nacvičené smerovať – ale ak viete – trafíte do 80cm dverí s veľkou kravou a prejdete nimi s kravou vopred úplne bezpečne. No, ale koľko ľudí má reálnu skúsenosť so živými zvieratami? S medveďom v útoku je to iste iné – ale pri troche šťastia môže maco utekať s narazeným čumákom kade ľahšie. Človek sa nesmie 1. dosrať – 2. musí vedieť, čo chce urobiť! – 3. musí trafiť – nie trafiť o 2 sekundy neskôr!. A dobre je, ak má čosi v ruke – na veľkého psa priam strašne pôsobia zrolované noviny, papuča, čapica…krátka palica, či teleskopický obušok môžu byť veľmi účinné. Ak je človek opitý a má zmotané reakcie – asi je lepšie si ľahnúť a zaujať podriadenú pozíciu a nerobiť frajera. Medveď v behu je o 100% rýchlejší ako trénovaný bežec…a nepotknúť sa. Beh preč je veľmi zlý – zaujmete medveďa – uteká kto? Uteká predsa korisť – teda – aj keby pôvodne nechcel – utekajúca korisť ho rozhodne zaujme. Aspoň preveriť!

      Mať silný medvedí nôž – ani nie na bodnutie, ale skôr na dobrý úder – či hornou hranou – alebo na sek cez čumák – sek cez oči ( zaleje mu oči krv a nevidí) môže byť celkom užitočné. Ak sa to nepodarí – ste na zlom mieste v zlý čas…a nepomôžu ani dve očkovania proti covidu. Pre tento prípad navrhujem zdravý rozum a nemotať sa starým medveďom pri párení, neočumovať, nefotiť selfíčka – asi nemajú šmíralov v láske.

      Vo Winnetuovi režisér použil ako indiánske nože nôž White Hunter – na boj s medveďom úplne nevhodný nôž – s tým nožom by ste medvediu kožu veru neprebodol – možno Arnold Schwarzeneger – ale ja iste nie. Nôž na medveďa musí mať jednoznačne ostrú špicu – White Hunter má špicu pracovnú – zaoblenú – je to nôž na sťahovanie kože – teda skiner, kedy je to zaoblenie používané na rezy – iste nie na bodnutia! Na to má priveľký odpor. Skúsili ste dakedy zapichnúť diviaka chyteného psami, do ktorého sa nedá streliť, lebo sú na ňom traja psi? O tom nič nevedia sviatoční poľovníci zo štandov – toto poznajú ľudia z pohonu a majitelia psíkov. A toto sa cvičí napr. v Texase ako Hog hunting with knife and dog…toto dajte do YouTuBe…a medveď má ešte väčšie chlpy – to sa nedá len tak prebodnúť. No a ešte – záštita – v takej situácii NUTNE potrebujete ochranu ruky proti prebehnutiu ruky na ostrie..aj keď idete zapichnúť diviaka – až tam zistíte, ako má dýka vyzerať a prečo má tvar ako má. Lovecký nôž nie je dýka. na obr.4 si pozrite, ako cca vyzerá medvedí nôž. Tá súprava celá stojí 400 USD.

       

       

      #47186
        @kiri

        Ja sám som vyrobil niekoľko nožov, čo sú vhodné na funkciu medvedieho noža. Čepeľ 25cm je minimum – skôr viac. A ostrý dlhý špic je veľmi potrebný. Dve ostria na čepeli nemusia byť, ale klasika je práve taká – v tej sekunde neviete rozmýšľať kde je ostré a kde je tupé – ak potrebujete potiahnuť a zväčšiť ranu v sekunde bodu a ťahu! Prepáčte – ja som bol ako prieskumník učený zabíjať – mal som výcvik, ako bežný vojak v zákope – to dnes budete vedieť s mobilom lepšie ako ja – ale ja som starý typ. A zabíjanie nožom je základ. Tiež aj boj so psom – kam posielate prieskumníka? Do chráneného priestoru – a iba ak  OZAJ STOJÍ ZA TO, JE CHRÁNENÝ STRÁŽAMI SO PSAMI ! Teda výcvik prieskumníka je AJ o prekonávaní stráže a – psov. A medveď je veľký pes. Osobne som sa niekoľkorazy stretol s veľkým psom v praktickom boji. Väčšinou v noci na ulici. V revíri nie. Ale boli to prevažne vlčiaci, raz RTW. Každý skončil s rozkopnutou papuľou zospodu ( kingeri – švihový kop, čo sa cvičí v karate – rýchly zospodu hore nevysoký prstami nôh – len švih a podvihnúť varlatá o 2cm hore rýchlosťou blesku – viac nie – aby ste si neublížil vlastnej nohe o panvové kosti útočníka – dobre sa cvičí na visiacej záclone tesne pod parapetnú dosku – cca výška varlát – a u tých psov som jemne podobral spodnú sánku a spodná čelusť klepnutím podvihla hornú – a celú hlavu v polsekunde o dva-tri cm – a to je otras mozgu – niektorí padli, niektorí sa odvalili kus ďalej – funguje na 100%. Bolo to skvelé cvičenie v realite…pes tak do 25kg to mám overené a je jedno aký). Pri prieskume je to inak – väčšinou psa nezabíjate – tam by ste vážne nasrali psovoda. Psa treba spacifikovať inak – dostať ho do podriadenej polohy – on zakňučí, že sa vzdáva ( toto môžete urobiť macovi – ak ležíte zaknučať, že sa vzdávate ! – a pustíte ho – ad 1 – vráti sa a psovod to vyhodnotí, že tam nikto nebol, pes na vás už nezaútočí, ak by to psovod videl, bude rád, že psovi sa nič nestalo a pokiaľ je pes s vami, nebude na svojho psa strieľať. A inak – bude čušať, aby mu psa neutratili ako UŽ nevhodného na boj…). Macovi som do huby ešte kopať nemusel – na menších by to asi fungovalo ako na psa – len sa nezľaknúť a trafiť ! Viac ako 50kg – to netuším…dobrá a presná veľa rieši, ale…radšej neísť do konfliktu.

        Na obr.1 je tzv. dýka s guľami – hovoria jej aj Falická dýka – falus = pe nis – stredoveká, veľmi účinná zbraň – forma mužských varlát tvorí záštitu dýky – dobre sa nosí, je štíhla, hodne dlhá aj na sek ako krátky meč, či tesák. Dá sa vyrobiť, objednať, dodávajú ju firmy ako Drakkaria – vyrábajú veci na historický šerm. Na obr.2 je forma basilard – typ švajčiarskej dýky – tiež veľmi účinná vec – a dokonalá záštita ruky. Ob.3 – porovnanie cca podobného typu s veľkosťou ruky. Obr.4 – dobre vyrobiteľné aj doma – rúčka vytočená na sústruhu – tokáre, cca typ rímskej dýky – tiež max účinné a dobre nositeľné a tasiteľné. Ako posledná ochrana – aj vaša sebaistota je na inej úrovni, ak toto máte so sebou.

        #47191
          @kiri

          Sú aj iné riešenia..ja sám som prebrúsil niekoľko bodákov od Sa.vz.58 – teda – nabrúsil na ostro čepeľ a aj špicu. Sú síce kratšie, ale majú skvelé púzdro a na rôznych burzách sa dajú kúpiť aj za 10E, Mne sa to podarilo zjednať – kúpil som tri za 30E – a boli aj dobré darčeky pre narodeninové príležitosti. A komplet rovno na opasok. A kovový koniec rúčky je skvelá úderová zbraň. Inak je to kvalitný výrobok, najmä tie posledné typy – ak kovová časť rúčky trčí cez bakelitové črienky až von. Presne ten, čo je na obr.1…na vojne som videl, ako po takomto bodáku vojaci búchali kladivom a sekali do tehlovej steny drážku na elektrinu. A nezlomil sa – vysekali cez celú chodbu 30m nové vedenie! To ma presvedčilo. Preto ho tiež mám…ale ostrý a špicatý – tak ako sa s ním počítalo vo vojne! Tupý bol pre vojakov preto, aby si neublížili, v prípade vojny sa v dieľňach mali všetky nabrúsiť. No a presne takto sa dajú využiť aj ostatné bodáky – nemecké od Mausera, Rakúsko Uhorské od Mannlichera obr.2 ešte lepšie. Kupujte tie s púzdrom. Je to kus poctivého železa a váhy. No a trochu aj cvičiť seky, body, údery – len kúpou sa z vás bojovník nestane…Ten Mann sa mi viacej páči, lebo pri tom držaní má čepeľ hore..pri bodnutí zospodu do hrdla sa ľahšie potiahne hore a…musí byť ostrý. Potom robí svoju robotu dobre. Ak si pozriete bodák Mauser obr.3 – v boji s medveďom by bol asi horší ako Mannlicherov – ten je na to lepšie urobený.

          Dostať kúpiť napr. švajčiarsky bodák a dobrúsiť ho…cena 58E nie je strašná! obr.4.

          https://www.resetar.sk/noze/bodak-svajciarskej-armady-stgw-57

           

           

          #47196
            @kiri

            Poďme trochu do histórie. Neviem či vás to baví, mňa veľmi. Ale aj staršia literatúra – napr. kniha Sama Tomášika Bašovci na Muránskom zámku – hneď v prvom príbehu z obdobia tatárskeho ( dnes vieme, že mongolského !) vpádu – opisuje, ako sa pastieri podujali vliezť medveďovi do brlohu a zabiť ho, lebo im užieral z ovcí a kôz a nevedeli plniť dodávky na zámocký dvor. Omotali si ruky nahrubo látkami a aj bruchá – ako ochranu pred pazúrmi medveď a s dlhými nožmi – tesákmi a s pochodňami vbehli medveďovi do brloha – oslepili ho svetlom a dvaja ho ubodali kým sa stihol zorientovať. Normálny prepad ! Pamätám obraz veľmi podobný – ako boli srbi zachytení kdesi v stredoveku ako v potoku prepadli medveďa – boli dvaja a mali balkánske dlhé nože bičaky a ruky nahrubo omotané handrami a priskakovali a bodali – jeden pútal pozornosť a druhý priskočil a bodol – medveď sa k nemu otočil a vtedy priskočil druhý a bodol zase on – a takto ho udolali spoločne. Zase iná situácia – a najmä nie dosraní, ale presne vedeli čo a AKO idú urobiť – ale neboli amatéri – prichodili NACHYSTANÍ ! To Mäkké brnenie – tie handry – dosť ochránia. Myslite na to. V krátkych rukávoch a šortkách do lesa – len hlupák…

            Také posledné tvrdé obdobie divočiny bolo asi pri dobýjaní Ameriky. A tam boli aj tvrdí chlapi – všetci pochádzali z Európy…a tam bojovali. Je zopár mien, ktorí sú zapísaní, ako lovci medveďov. Oni sa ale nebránili – boli to oni, ktorí aktívne útočili a lovili. Na konci príspevku bude link – počítajte si – síce v angl, ale už sa to väčšinou automaticky prekladá…POZOR – všetci títo blázni poľovali so svorkou psov, ktorí maca odlákali a oni potom prišli k medveďovi a nožom – NOŽISKOM ho zabíjali – úplne zblízka – väčšinou bodnutie odzadu do krku – s prienikom do hrdla a ťahom smerom von prerezaním tepny – následné odskočenie a počkanie na stratu vedomia, zatiaľ čo bol medveď zamestnaný bojom so psami..až sa vykrvil.

            Wade Hampton III. generál jazdectva – zabil nožom! okolo 80 medveďov – ozaj divoch a išiel tvrdo na kontakt…to dnes ani NAKA, ani špeciálne jednotky – zoberte im samopaly a čo bude z nich??? Hento boli ozajstní zabijaci! Vlastnými rukami ! Ak takto zabíjal medvede – čo robil s ľuďmi???..Dýku<span> s dvojitým ostrím s čepeľou osem a pol palca, o ktorom sa hovorilo, že bol generálovým „medvedím nožom“, dodnes vlastnia jeho potomkovia. </span><span>Theodore Roosevelt nazval Hamptona „s koňom a psom, najmocnejším lovcom, akého Amerika kedy videla“ </span>

            Holt Colier – v 80 tych rokoch 19 st. pre železnicu lovil medvede na mäso – zabil ich cez 3 000 ! A nikto to nespochybnil…priemerne 125 až 140 za sezónu.

            Robert Eager Bobo – nepochybne najslávnejší lovec medveďov na svete – vlastnil až 80 loveckých psov. <span>Aj keď Bobo nemohol uviesť presný počet zabitých medveďov (často nožom), iný ako „určite stovky“, často poznamenával, že za jeden rok (september 1873 – september 1874) mal zabitých „304 medveďov, 47 mačiek (divoké mačky), 21 jeleňov a 17 panterov. “ </span><span>Jeden gargantuovský bruin ( medveď hnedý), ktorého zabil, vážil 711 libier – teda cez 350kg.</span>

            Benjamin Vernon Lilly – <span>Lilly často zabíjal medvede nožmi, ktoré sám vyrobil. Údajne prešiel fázou, kedy si na svoje poľovačky nezobral ani zbraň. Na 5 stôp, 9 palcov a 180 libier nebola Lilly veľký muž. Napriek tomu bol fenomenálne silný. Jednou rukou mohol zdvihnúť nákovu s hmotnosťou 100 libier, niesť na chrbte balík s bavlnou s hmotnosťou 500 libier a vyskočiť z postoja ploché nohy o desať a pol stopy.</span>
            <span>Lilly sa nakoniec presťahovala do Nového Mexika, kde pracoval ako lovec predátorov pre veľký ranč a zabíjal čierne medvede, grizzly, vlky a horské levy za odmenu, ktorá bežala až 100 dolárov za dospelého jedinca. Lilly však v nedeľu, v deň, ktorý strávil odpočinkom a čítaním Biblie, nelovil. Ak jeho psy zadržali v sobotu večer pantera, povedal jeho životopisec J. Frank Dobie, zostali pri ňom, kým Lilly nebol v pondelok ráno pripravený na ďalší lov.</span>

            Paul James Rainey – tak toto je iný blázon – chytil do lasa ľadového medveďa! – no čítajte: <span>Rainey tiež začal podnikať časté výlety do deltských oblastí okresu Panola, asi troch krajov západne od Cotton Plan, kde zostal v miestnych poľovníckych táboroch a získal lásku k lovu medveďov s koňmi a honcami v dobovo </span>Paul Rainey a lovili spoločníkov s čiernym medveďom<span>uznávanom štýle. Niekedy po tom, čo v roku 1902 zomrel veľký lovec medveďov Bob Bobo, Rainey v skutočnosti získal zvyšky Bobovej psej svorky. Z tých čias sa zachovala najmenej jedna nekvalitná fotografia, zjavne z dvojito exponovaného štítku, na ktorej je mladý, fúzy, Paul Rainey vo rolákovom svetri, s brokovnicou cez plece a namontovaný na koni, s dvoma poľovníkmi, jedným ktorého má na vrchu pred sedlom prehodeného značného medveďa.</span>
            <span>      Jednej noci, keď Rainey a niektorí priatelia relaxovali pri ohni v chate Tippah, jeden zo skupiny vtipne navrhol vyskúšať psy Rainey na afrických levoch. Rainey okamžite začal s prípravami na cestu do britskej východnej Afriky – dnešnej Kene.</span>
            <span>     Miestni obyvatelia Nairobi sa posmievali plánu Raineyovej loviť levy z koní pomocou psov. Psy, určite, a lovci, s najväčšou pravdepodobnosťou, budú podľa nich rýchlo zabití. Posmešky však prestali po prvom safari Raineyho . Nielen, že svorka nebola zdecimovaná podľa predpovedí, Rainey zistil, že levy nie sú na psy ani zďaleka také tvrdé ako medvede Mississippi. Metóda Raineyho koňa a psa sa v skutočnosti ukázala taká účinná, že predstavitelia miestnej samosprávy vyvíjali tlak na Raineyho, aby prestal loviť v oblasti, kde vykonal svoje pôvodné safari.</span>
            <span>     Okrem prispôsobenia metód lovu medveďov v Mississippi africkým levom uskutočnil Rainey výlet do Arktídy, kde lasoval a zajal plávajúceho ľadového medveďa, ktorý bol venovaný zoo v Bronxe; počas prvej svetovej vojny pracoval ako spravodajský agent a produkoval prvé celovečerné filmy africkej veľkej hry.</span>

            Takže – išlo to – ale boli to skutoční chlapi.

            link:

            https://www.canebrakes.com/halloffame.html

             

            #47197
              @kiri

              Z nožov, ktoré sú použiteľné proti takej veľkej šelme ako je medveď považujem za lídra napr. nôž od dagestanskej firmy Kizlyar – Phoenix combat – čepeľ ako dýka – stredošpicatý hrot, rebrom spevnená čepeľ a hlavne – ochrana ruky! Obr.1 – len cena vyššia 245E. Dá sa niečo podobné vykovať aj za menej ako polovicu.

              https://www.baterky-noze.sk/kizlyar-phoenix-combat/

              Ale sú aj iné varianty tohto noža – napr. za 155E – celočierna verzia obr.2

              https://www.euro-noze.sk/kizlyar-noze/kizlyar-fenix/

              Ale ten tvar je presne to, čo by sa malo od takéhoto noža očakávať. S takýmto nožom nie je problém aj divé prasa zaklať bez špekulácie kam a ako zasadiť ranu. Toto ide ňúter veľmi dobre.

              #47200
                @kiri

                Spomedzi ruských nožov chcem ešte spomenúť dosť populárny Nôž Samsonova. V cárskej dobe klenot medzi nožmi – vraj neuveriteľne odolný, silný a všestranný. Na môj vkus na na prípadné prebodnutie kože maca príliš hrubý a treba NAOZAJ školenú ruku, aby toto zvládla. Obávam sa, že by to súčasným mužom veľmi nešlo…teda zlyhali by v tom najinkriminovanejšom čase – v tej sekunde. A s údivom, že to nefunguje. Je príliš široký a zaoblený. Na robenie triesok dobrý a ťažký, ale inak…hmm…

                https://ruskenoze.sk/popular/noz-samsonova-110×18

                To hociktorý zákopový nôž z 1. či 2. svetovej je vhodnejší.

                Ale sú aj dnes dobré nože –  a cenovo celkom prijateľné.

                Ako prvý je rakúsky Armádny GLOCK 78 v cenách do 30E. Berte ten hladký . Obr.1

                Ako druhý – možno aj prvý – je poľský armádny Wz.98 Sztylet – aj ten mám. Treba si zvyknúť na čudne otočenú záštitu. Vojaci vždy pracujú v taktických rukaviciach. Ale dobre sa tasí z pošvy a má veľmi jednoduché istenie.

                https://military-zone.sklep.pl/p4592,noz-wz-98-sztylet-oksydowany-czarny.html

                 

                #47203
                  @kiri

                  Veľmi podarený je aj US bodák M3 – obr.1 – myslím, že je vzor pre ten poľský útočný:

                  http://www.army-store.cz/eshop/1770/us-utocak-m3-pochva-m8-repro.html

                  Alebo si pohľadajte tu – je viac typov. Dobré ceny. Kvalita ako od Mil-Tec. Normálna bojová.

                  https://noze-pre-bojove-sporty.heureka.sk/f:27995:29454570/

                   

                  #47206
                    @kiri

                    Použiteľné sú aj niektoré civilné bodáky – niektoré rovno, niektoré by som doporučil s úpravou. Rovno použiteľný je napr. bodák M81  –  https://www.tifantex.sk/bajonet-M81

                    Ak vám vadí ten výstupok – ak ho nebudete nikdy nasadzovať na zbraň – karboška to vyrieši.

                    Výrobok s úpravou – zoštíhlil by som špic to väčšieho uhla – materiálu tam je oveľa viac, ako je treba – naopak, treba zlepšiť penetračné schopnosti – špic by som zbrusoval ( aj karboška na hrubú robotu, potom pásová brúska a kameň) už tak 10cm aj viac – 15? Ale za tú cenu to stojí za to. Ešte by som kúpil guľatý brúsny element do vŕtačky a prehĺbil by som tú odľahčovaciu drážku – došolicháte šmirgľom, alebo tiež kúpte v železiarstve šmirgľový element do vŕtačky – aspoň zrnitosť 60…ale aj 80 je lepšia – a odľahčite toto čudo…aj o 10 dkg to ide ! Ako základ na autorskú prerábku sa to celkom dá. V pôvodnom znení je to dosť hrubý kôl…ale prerobený a dorobený je celkom fajn. Kus dobrého, dlhého a statného železa s dobrou ochranou ruky.

                    https://hobby-army.hyperinzerce.cz/zbrane-pouzdra/inzerat/15250661119333709609-bodak-ak-47-delka-34-cm-skladem-nabidka-cela-cr?resp=1

                     

                    #47209
                      @kiri

                      Ak by ste sa rozhodli vyrábať svoj autorský nôž – ako vzor čepele sa dá uvažovať hodne špicatý typ, ako je napr. kindžal. Zásadný je prienik – a následne ostrosť čepele. Prienik čepele je možno to posledné, čo si budte pamätať, keď zareagujete pudovo. A pre prienik je potrebné dať nožu dobrú ochranu ruky. Aby ste sa vedeli na ten nástroj spoľahnúť. Pri tomto type noža netrvajte na vysokej tvrdosti – skôr na pružnosti. Nie je to všeobecne použiteľný nástroj – toto je zbraň prežitia – sebaobrany! verím, že toto NIKDY naozaj potrebovať nebudete.

                      Ale ak by – tak : Buď pripravený!  …správna odpoveď je:      Vždy pripravený!

                      Ale to znamená aj iné – len ako mať zbraň – maj poruke aj maškrtu – nehádž ju po ňom – skôr pred seba – a pomaly ustupuj – a potom tam, kde si stál – ak príde oňuchať, čo to vlastne bolo – nech nájde dačo, s čím sa zabaví – a ty zatiaľ vycúvaš!!! Tie kecy o nekŕmení nech robia ochranári – tých nebude škoda, ak ich do jedného požerú – ty rob na prežtie tvoje a tvojej rodiny všetko, čo sa dá. Zanechaj mu to, čo ho zaujme, spomalí a prestane mať záujem o Teba a Tvoju rodinu. Neponúkaj mu Hašlerky – ale to, čomu rozumie. A to maj poruke, ak si v takej oblasti – rovnako ako iné prostriedky – spray a nôž. Vraj sa boja aj praskania paralyzéru – je to pre nich neznáma vec. Ja nosím Mega piráty – to používajú aj tí, čo ich chcú odplašiť – napr. od kontajnerov. Ale na to sú tí kontajneroví špecialisti vraj už zvyknutí.. len či by bol čas ho zapaľovať…či by chytil zapaľovač, či by sa ruky netriasli?

                      Ako poúčal sprievodca po Yelowstone nových turistov:

                      No a ak zbadáte medveďa – zohnite sa, naberte plné ruky hovna a hoďte ho smerom k medveďovi.

                      No a kde vezmeme to hovno?

                      Nebojte – ak bude medveď – bude aj hovno!

                       

                      Attachments:
                      #47215
                        @kiri

                        Robert Eager Bobo mal bajonet v štýle Dahlgren Navy Bowie z obdobia občianskej vojny, ktorý lovec používal ako „medvedí nôž“. Je to kusisko veľkého a pevného železa – ako si na fotke viete pozrieť či tu, alebo v tom linku, alebo si ten jeho názov dajte do googla a dajte si obrázky, kde si ho popozeráte – najmä jeho uhlovanie čepele – je to nôž na zabíjanie – najmä ľudí, lebo je to vojenská zbraň – niečo ako zákopový nôž – tiež heslo – dajte do googla – trench knife – sú to nože – alebo dýky, ktoré sú prednostne určené za zapichovanie, ale aj na rezanie – na tvrdý kontaktný boj – čo je vlastne aj kontakt s medveďom.

                        Ešte poznámka k následkom – ak si niekto  Z NÁS TU myslí, že by bol takýto hrdina – asi bude sklamaný – bol by smutný hrdina. Obávam sa, že NIKTO Z NÁS by neprežil takýto stret bez vážnych následkov ! Oskalpovanie hlavy a tváre bude bežné, záhryzy ako od veľkého psa na bokoch, stehnách, lýtkach a rukách viac ako isté ! Po poranení rúk asi strata noža a nemožnosť bránenia sa tým, na čo sa človek chystá – a celý úmysel je mimo realitu!!! Potom sa už asi ťažko s medveďom dohodnete – takže pozor – je asi rozumnejšie sa tomuto celému vyhnúť. Ja nosím so sebou – vzhľadom na to, že ako hríbar sa motám po kopcoch po zvieracích veksloch a tam sa môže motať aj maco, ktorý sleduje čerstvé stopy zvere – nosím teda v torbe voňavé maškrty pre psov – aspoň 10 ks plátkov, či tyčiniek – nech mám čo nechávať po sebe ako budem ustupovať. S každým kusom by sa mohol macko zabaviť trochu času, aby som JA mal možnosť vycúvať…až keby som videl, že ho TOTO nezaujme, ale skôr ho zaujmem ja – a šiel by po mne – musím mať poruke aspoň tri Megapiráty, aby bolo čo hádzať a zase ustupovať. Len dúfam, že by ho to moc nenasralo…potom už zostáva len pevná palica, čo VŽDY nosím so sebou a posledná vec je ten veľký nôž..obr2. bežná 0,7l vínová fľaše ako merítko – pod ňou nôž jakutského typu( s odľahčovacím žliabkom) – vyrobený z píly cirkulára – teda uhlíková oceľ, so záštitou, rúčka z 3roky schnutej divej hrušky (moc tvrdé drevo) – používam skôr pri spracovaní drevených palíc ako sekáč – ale často ho mávam pri sebe najmä v hustejších ihličnatých porastoch. Tam rozprávam, pískam a pospevujem – pre výstrahu, že sa blížim. Pod ním je dlhý nôž s pilkovým chrbtom, čo som vyrobil zo starej brankárskej korčule (korčule sú širšie a dá sa tam dobre vypracovať píla), čo je dosť náročné, ale dá sa to. Píla reže-píli moc dobre, vyťažil som s ňou cez 20 palíc, kedy som bežne pílil aj 7cm hrubé kmienky bez absolútneho problému. Nôž je dlhý, špicatý a veľmi ostrý, so záštitou! Rúčka z tri roky schnutý svíb, čisté drevo bez kôre, farbený liehovým moridlom mahagón, ľahko lakovaná. Pod púzdrom je špeciálny medvedí nôž – bez píly, svíbová rúčka aj s pôvodnou kôrou, ľahko lakovaná, so záštitou! Nôž je veľmi špicatý, veľmi ostrý – ako mäsiarsky nôž – dá sa použiť na otváranie veľkej zvere, tak ako aj ten s pílou. Posledný dole je tiež jakutského typu – s odľahčovacím žliabkom – veľmi špicatý – tento je bez žliabku – nebol myslený ako medvedí nôž, ale je tak špicatý a tak veľmi ostrý, že v núdzi sa iste použiť dá. Jakuti podobné nosia celý život…tým nechcem povedať, že mám ich schopnosti, ale ten ostrý špic je tam schválne. Každý z týchto nožov je zmysluplne použiteľný – a to sú tie, čo som práve mal doma – mnohé už sú z domu preč. Nuž a mám asi 4 čepele vyrezané a pripravené na brúsenie na pásovke . Materiál z korčulí nekalím – zakalený ako nôž už je od výrobcu – len ho popustím, aby bolo odstránené prípadné pnutie. Zatiaľ sa mi zlomil len jeden – bol veľmi tenký a s pílou – čo ho ešte oslabilo, zlomil sa pri rozvibrovaní karbobrúskou, čo sa v realite používania nestane. Zlomil sa pri rúčke, zo zbytku čepele som urobil skrátený pilkový, ktorý odvtedy odpílil kopu svíbového, jaseňového, javorového, dubového suchého dreva, tiež suché smrekové a smrekovcové palice.  Tie majú hodne tvrdé tie bočné vyrastajúce paličky, ktoré treba dôkladne očistiť. Takže funguje v normálnom režime úplne spokojne. Idem postaviť novú vyhňu, takže budem kovať – mám už nazbieraných zopár listových a vinutých pružín. Iste sa podarí vyrobiť aj niečo v podobnom duchu – niekto si to iste objedná.

                        #47226
                          @kiri

                          Poďme sa trošku vrátiť k tomu, čo už bolo na tejto stránke spomínané. V téme Poraďte dobrý nôž som uvádzal rôzne druhy dobrých nožov, ktoré sú však každý na inú loveckú príležitosť. Už nám je jasné, že nože, ktoré sú s krátkou čepeľou a hodne zaoblené sebaobrannú funkciu nebudú plniť na 100%, lebo ich určenie je iné. Nie je to chyba noža – je to ako vidličku použiť na polievku. Nie je to chyba vidličky. Aj ja nosím v hatyžaku nože pracovné – ak už nastane práca – je dosť času vybaliť ruksak. Po ruke je malý nôž – všeobecne pracovný, a na tasenie je nachystaný nôž obranný, ktorý vyzerá teda inak, ako pracovné nože, teda nože na prácu s divinou. V tej téme som spomínal nože – s obľúbeným nemeckým názvom saufanger – anglicky Pig sticker –  sú určené hlavne na dohľadávku a dobíjanie diviakov (sau)(pig). Tvarovo sú mnohé – premnohé – formy širokej stredovekej dýky – neskutočne účinná vec! – obr.1 nemecký Linder, obr 2. španielska Muela, obr.3 Cudeman, ale sú aj bodákové formy – nemecký Herbertz obr.4. Táto kategória je asi TOP v sebaobranných nožoch. Sú tam stále vyrábané a ponúkané dlhé, ostré, hmotné a smrtiace zbrane, ktoré si po tisícročia zachovávajú svoju strašnú účinnosť. Ale – musia mať k tomu zodpovedajúcu obsluhu!

                          #47231
                            @kiri

                            Aj z kategórie bowie sú použiteľné veci – nie síce každý, ale mnohé áno. Hlavne tie s dlhým a ostrým špicom – najmä druh Bowie primitivo (hľadajte v obrázkoch google). Ľahko vbehnú ňúter a ten dlhý špic dosahuje hĺbkový účinok, zatiaľ čo postupné rozširovanie noža prerezáva širokú ranu zvonka – teda kombinovaný účinok hĺbkový so širokou ranou – navyše sa ním dá silno udierať – ale stále he to o absolútnom kontakte – ruka priamo na koži medveďa! A to je celkovo veľmi zlá situácia. Prežitie v takomto prípade je veľmi ťažké. Len hlupák by po takomto reálne túžil.

                            #47234
                              @kiri

                              Toto je len vsúvka v tejto téme, lebo sa mi páči to nafilmované – na strome. V takejto pozícii je použitie noža dosť scifi. video 1 od 1,15

                              Tie vzdialenosti, kde je ešte bezpečno sú zaujímavé. Na druhom videu je rákoš hlučných ľudí kúsok od medvedice s dvoma mladými – a nič – pričom až chlap v červenej veste ide bližšie a bližšie a až naveľa ich “odtlačí” o pár metrov – pričom medvede nejavia vôbec záujem o tých ľudí. A sú úplne kľudné. Bear Spray Used On Bear in Yellowstone National Park

                               

                               

                              #47245
                                @kiri

                                Medveď v práci – teda v útoku a spracovávaní lovnej – kto by chcel toto zažiť?  :

                                Медведь в Деле / Медведь против Коровы, Свиньи, Лося

                                 

                                #47246
                                  @kiri

                                  Aj toto sa dá krásne užívať – ako mačetu do lesa, ako veľký tábornický nástroj – pritom aj na sebaobranu. Na sek famózny a na bodnutie iste úžasný. Trochu oštara pre veľkosť, ale pre výlety do tých inkrimminovaných oblastí stredného Slovenska asi to človek strpí.

                                  Inzerát je z Bazošu včera. Ponúkam novú mačetu zn. COLD STEEL v púzdre s možnosťou upevnenia na opasok, dĺžka 65 cm. Je to pozostalosť, ktorú nevyužijem. Možno niekomu sa zíde pri práci v lese, či v záhrade. Pôvodná cena cca 56,- eur, teraz ponúkam za 45,- eur.  https://ostatne.bazos.sk/inzerat/125048001/Maceta-nova.php

                                   

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 22 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.