• This topic has 11 odpovedí, 3 hlasy, and was last updated 22.09.2022/14:38 by .
Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48992

      Zdravim, rad by som poznal vase nazory, skusenosti a vsetko okolo tejto temy na strelu SB SPCE .308 win, 11.7 g

      Dakujem

      #48993
        @slavoslav

        konkretne v 308 skusenosti nemam, ale k strele ako takej. Nenadchne neurazi, fragmentuje, na tazsich kusoch nie je zriedkave uplne zvlecenie plasta. Ak spravne umiestnis zasah zver zhasne. Farba zvykne byt dobra, divinu velmi nenici, ak nestrielas cez lopatku, ale tam ti to rozbije kazda strela

        #49043
          @kiri

          Asi tak, ako Slavo, tiež som ju v 308 nemal, ale dlho v 7×57, 7x57R, 7×64, 7x65R a 8x57JS. V tej osmičke bola famózna – ale dával som pozor a triafal som rebrá v spodnej tretine. Len dvakrát som netrafil – v daždi na 100m z voľnej ruky – orosené predné sklo neumožnilo dobre zamieriť, len som skúsil. Po tej skúsenosti som také už nikdy neurobil. Inak vždy fungovala  na 100%. Pozor – v tejto ráži a v tejto strele robí SaB silný a výkonný náboj na úrovni RWS. A to by znamenalo, že pri zásahu napr lopatky sa strela ozaj silne oprie. 308W je na tom dosť podobne, tak ako aj SPRG a 8×64. Doporučil by som cieliť na rebrá a nie na lopatku. Účinok bude istý a ak si zver aj odbehne – úniková trasa bude výrazná a ľahko nájditeľná. A zverina celkom slušne nerozbitá. V poslednej dobe však túto strelu nepoužívam, lebo som na monolitoch, ale stále držím zásobu týchto nábojov – keby všetko zlyhalo, mám to ako osvedčenú istotu. Občas si s tým strelím na papier – len kontrolu, ako to letí oproti iným nábojom. Ešte poznamenávam, že cca tento náboj je práve tá klasická klasika, na ktorú by mali byť nastrelené mechanické mieridlá na každej puške..teda tu na mojej osmičke.  Bolo by zaujímavé preveriť, na aký náboj sú mechanické mieridlá na 308W – či na tú klasickú homolu 11,7g. alebo či na ten pôvodný 9,7g SPCE a ako to sedí s týmto novším 11,7g SPCE, ktorý môže byť celkom zaujímavým na spoločné poľovky a streľbu cez mechanické mieridlá, čo je veľmi dobrý zážitok – ľahšia a rýchlejšia puška a oveľa lepšie povedomie streľby a vnímanie priestoru = bezpečnosť proti pohonu a určite lepšie zasahovanie bežiaceho cieľa. Pomalšia a ťažšia strela dáva lepší zastavovací účinok a znakovanie zveri . Možno práve toto bol záujem výrobcu. Lebo z balistickej stránky sú aj zaujímavejšie strely. Ale pri streľbe na spoločnej do 100m na balistike nezáleží a toto je aj účinkovo a aj bezpečnostne dobrá voľba.

          #49198
            @tuli1

            Dakujem pani za vase skusenosti so strelou 308win. Tento kaliber mam prvy krat v rukach, a po diskusiach k okruhu znamych som pziadal aj okruh neznamych a v pdstate sa zhodujete.

            Medzicasom som uz “odkrutil” strelnicu a aj pokrstil pusku so strelou SPCE. Vyborny kaliber, vyborna strela.

            Este raz dakujem

            #49199
              @slavoslav

              Budem hadat. Prva zbran? 🙂

              Poznam ten pocit, ale uprimne kaliber je to standardny a porovnatelny s podobne vykonnymi kalibrami i ked v 308 me mas proti inym vyhodu velkeho vyberu striel i tovarenskych laboracii a strela je to uplne obycajna. Ako Kiri povedal stara klasika. A na hodnotenie pockaj kym s tym ulovis aspon 10-15 ks a budes vidiet vysledky 😉

              Ja idem tuto sezonu v 308 me vyskusat federal fusion ako nudzovku kedze vyber na predajniach je mizerny a potom presedlam na Vulcan, ten ma nesklamal ani v 8x57JS ani v 7×64

              #49200

                308W je môj najobľúbenejší kaliber. Ja používam RWS .308Win., HIT, 9.7g. Je to strelivo špeciálne pre kratšie hlavne. Ulovené desiatky kusov čiernej a vysokej. Maximálna spokojnosť.

                #49201
                  @tuli1

                  Ahojte vsetci, este raz diky za skusenosti a postrehy.

                  Zle hadas Slavo, prvu pusku som mal pred 30 rokmi, ale pravdu mas v tom, ze mam prvu vlastnu CZku v 308win, a vobec prvu ZKK600 v 7×57 po otcovi.

                  A idem sa drzat otcoveho pravidla, do ceskej zbrane cesky naboj a to je moj povodny dopyt.

                  Nechcem byt majster sveta a urcite nim ani nie som, ale napriklad s Vulkanmi sme strielali, ked ho slovensky trh este ani poriadne nepoznal. Takze tam ma uz nic neprekvapi aj ked zaciatky s tymito strelami boli zaujimave az komicke. Kludne sa stalo ze z krabice neodpalilo aj 5. V Kutzbehli som mal v krizi zlateho sestnastoraka a cvak.

                  8×57 IS najvyssej triedy, Vulkan v komore a cvak. Zatial vtedy zivotny ulovok kludne poskocil a odkracal do hustiny. Tolko o zaciatkoch s Vulkanom.

                  Uprimne verim, ze s CZ 557 v 308win a 11.7g SPCE takyto kusok neurobi ani krok.

                  Aj tak vas vsetkych prosim, ak mate chvilku casu, popiste svoje postrehy a skusenosti, velmi rad pocitam a beriem na vedomie

                  Dakujem

                  #49202
                    @tuli1

                    A Slavo, Kiri, ak by vam nevadilo, mozete poslat svoje cisla, ci uz whatsapp, alebo gsm na moje? 0911670202

                    Rad pokecam a fonikom, ak vam nebude vadit

                    #49203
                      @kiri

                      Taký malý exkurz do histórie. Asi prvé strely s niečím, čo funguje ako LOVECKÁ strižná hrana vyrábal Collath a dodnes je jeho strela v 9,3x72R – ona je to super strela v tom, že je vhodná do viacerých rôznych vyrábaných vývrtov 9,3mm  – v diametri .364 – ale aj do .366 9,3×62 a 9,3x74R. Tiež má niečo ako strižnú hranu, hoci ani výrobca SaB ju tak neuvádza. Strižnú hranu začala firma Brenneke  inštalovať v r.1930.

                      https://www.brenneke-ammunition.de/en/company/history/

                      Jej úloha je vystrihnúť kožu a tkanivo a vyrobiť nezaceliteľnú dieru na znakovanie trasy – či vyfukovaním farby, či vytekaním farby. Kto však mieri vysoko – nevyužíva možnosti, čo strela dáva, lebo farby steká dovnútra tela a vyteká až pri naplnení telových dutín, alebo pri ležaní. Zásah do spodnej časti komory zabezpečuje dokonalé značenie únikovej trasy okamžitým silným farbením. Strela po takom zásahu zabezpečuje dokonalé vykrvenie svaloviny a čisté, hygienicky nezávadné mäso. Na tom pracovali konštruktéri tejto úpravy. Pri zasahovaní hlavy, krku, chrbtice sa nevyužije konštruktérov úmysel a navyše ani nie je zabezpečené dokonalé odkrvenie – a aj požívateľnosť diviny.

                      #49216
                        @slavoslav

                        mam s Normami odstrielane desiatky ran a ulovenych vela kusov a nikdy sa nestai, ze by zlyhali. Niekto mi raz spominal, ze Norma osadza svoje naboje tvrdsimi magnum zapalkami. Pri starsich, ci znecistenych zbraniach to moze robit problem so spolahlivym odpalom.

                         

                        kiri

                        to boli mazacie drazky, bezna vec pri olovenych strelach a bolo v nich natlacene mazivo

                        #49254
                          @tuli1

                          kiri – co dodat, kiezby by bolo odbornikov a polovnikov ako ty plny kazdy les a revir, a to nie len z tejto diskusie, ale aj ostatnych.

                          Klobuk dou a Lovu zdar! Uz sa tesim ked si pokecame osobne….

                           

                          Samozrejme aj Slavo….

                          Ale k tym Normam. Nebudem tuto popisovat moje vztahy k istym ludom, len tolko, ze jeden z vyrobnych inzinierov Normy je brat mojho kolegu a priatela, asi tolko…

                          Neviem kto dakto, alebo kedy ti spominal ze Norma pouzila tvrdsie magnumove zapalky, ale trosku sa mylil, ale s magnumom to malo daco spolocne.

                          Dovodom bolo hlbsie zapustena zapalka. Nebol to ani omyl, ani technicky nedostatok, dovodom bol iny druh materialu okovy zapalky, a prave ta sa pouzivala pri magnumoch. A taktiez viac detailov sem nedam, ale ak sa nahodou stretneme osobne, rad ti porozpravam pdrobnosti. Co sa tyka Normy – kompletne, a ak strielas dacim co dnes marketingovy manazment Normy nazyva ”Medium Game” tak mi ani nebudes verit…..

                          A ta puska z ktorej som mal odpalit bol Blaser R93, rovno z vybehu po 20 gulach tovarenskej strelnice, takze o starej ci znecistenej zbrani nemohla byt ani rec.

                          Ale kludne popiste aj o Norme, zasa vase pocity a skusenosti….isteze pocitam a zoberiem na vedomie…

                           

                          #49484
                            @kiri

                            Síce je to tá ľahšia strela, ale tiež s SPCE – a vieme, že čím ťažšia, tým menej poveternostných vplyvov, hoci oblejšia balistika – po nastrelení na tých 300m by ASI bola ešte presnejšia, resp. vyrovnanejšia. Celkom podarené videjko – ako sa ľudia bavia. Možno sa pobavíte aj vy:    Sellier & Bellot 308 WIN. SPCE test na 300m

                            Ak by niekoho zaujalo videjko a chcel by si pozreiť tam spomínaný lov líška na 300m – pohľadajte si ho v zozname poľovníckych videí tu – je tam, trošku nižšie.

                            https://www.youtube.com/c/lovuzdarskhunting/videos

                             

                          Zobrazuje sa 12 príspevkov - 1 až 12 (z celkového počtu 12 )
                          • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.