Úvodná stránka Diskusné Fóra P O Ľ O V N Í C T V O Príroda O slovenských horách

  • This topic has 63 odpovedí, 2 hlasy, and was last updated 11.12.2022/09:43 by .
Zobrazujú sa 4 príspevky - 61 až 64 (z celkového počtu 64)
  • Autor
    Príspevky
  • #49326
      @kiri
      #49327
        @kiri
        #49558
          @kiri

          peknéé:   Fatranská divočina 2022 (Fotopasca Veľká a Malá Fatra)

           

          #49615
            @kiri

            Jedna z vecí, čo som sa naučil pri vysokohorských poľovačkách – nielen v Európe, ale aj v Ázii. Príprava !!! – ale aj kontrolovanie priebehu= momentálnej situácie – v súlade s prípravou! Sedí to? Je to tak? – či sa to zmenilo? Ako? Aj v slovenských horách môžete odísť na poľovku za slnka a behom pár hodín sa budete vracať v snehu. A hora vyzerá úplne inak. A stačí sa pošmyknúť, udrieť hlavu a ležať niekde kúsok od cestičky – a ak vás nenájdu dostatočne rýchlo – teší sa pohrebák. A je jedno, koľko máte rokov. Využite teda aj “obyčajnú” poľovku na získanie návykov a predpokladanie toho, čo sa môže stať a čo potom.

            Naučte sa BYŤ PRIPRAVENÝ !

            Jednoduchý príklad – koľko poľovníkov ste zažili, ktorí sú tak nepripravení, že nemajú so sebou toaletný papier? Nepripravený ani na takú jednoduchú možnosť…úplné tela. Nuž…ja som si raz v tureckých horách vo výške nad 3100 m n.m. – kde nič nerastie – vytieral vlastnú riť tureckými kameňmi – iné nebolo, lebo toaleťák som mal v kabáte, ale kabát zostal dole v 2000 m n.m, lebo bolo teplo. Teda poučenie – toaleťák ( aspoň obrúsky) aj v bočnej kapse nohavíc! Po návrate sme si s Jožkom Mikušom (JM vinárstvo) – sme konškoláci – vysvetľovali ako sme to kto robili. Tiež ma poučil, ako to robieval jeho dedo. Ale Jožo tiež nedával celkom pozor, lebo to celkom neurobil ako dedo a potom…no, narehotali sme sa, až sa Turci s Kurdami rehotali s nami, aj keď nevedeli prečo. Poviem vám, že stačí zopár krát vyštverať sa po vlastných nad 2000 m s puškou na pleci – a vidíte toľko nebezpečenstva, že sa zamyslíte. Na Slovensku vôbec nerátate s absenciou vody – a to nás vedie k falošnej istote. Kurdi v pohode traja!!! vyžijú s 1,5l vody pri 30°C aj pol dňa..12 hodín. Musel som sa na chvíľu stať Kurdom. Lenže – pri zostupe sa vám potom inak nohy trasú od dehydratácie. A toto sa tiež treba učiť aj tu doma! Aby ste neurobili smrteľnú chybu za hranicami všedných dní. Kvôli mne sme potom išli okolo snehového poľa, čo do leta zostalo vo výške 3000 m n.m. ešte od zimy. Nosenie trochy vody v batohu síce zvýši hmotnosť, ale zároveň ako záťaž cvičí silu a výdrž.  Mnohí sú tu múdri – ani nevedia prečo – možno len preto, že majú internet v telefóne a majú dovolené písať aj hlúposti. A schází zkušenost. Ale možno práve ich hovadinu si mnohí zapamätajú a na to neskôr doplatia. Preto si prečítajte názor tých, čo vám pôjdu pomáhať, keď už nebudete vládať. A ak to vopred nebudete mať zaplatené ako poistenie – viete koľko vás bude stáť výjazd? Viete koľko zaplatíte za hodinu letu záchranného vrtuľníka??? Jedného o kom viem po banálnej autonehode transportoval záchranársky vrtuľník a za pár mesiacov došiel účet cca 5000€.

            https://dromedar.zoznam.sk/cl/100079/2429357/Zachranar-z-Horskej-zachrannej-sluzby-varuje–Tychto-10-chyb-vas-moze-stat-zivot

             

          Zobrazujú sa 4 príspevky - 61 až 64 (z celkového počtu 64)
          • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.