Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Bez zbrojného preukazu PALICA-vychádzková aj strelecká

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 28 )
  • Autor
    Príspevky
  • #46512
      @kiri

      Takže pridávam niečo, čo bývalo – a stále je – profesným odlíšením OZAJSTNÉHO poľovníka.

      Palica.

      V starých filmoch ste nevideli poľovníka, lesníka, horára či hájnika bez palice. Je to súčasťou tejto kultúry. Dnes – málo vídanej, lebo sa kultúra = ako hovorí aj názov úžasného článku od p. Krnáča tu medzi článkami:

      Dodržiavanie, pestovanie a odovzdávanie poľovníckych tradícií a zvykov  málo učí, skúša a aj v reálnej praxi – dodržuje.

      Moje palice siahajú – teda prvú zachovalú moju palicu mám od r. 1975 (mal som necelých 14 rokov) – je to rovná hrubá JASEŇOVÁ palica odrezaná nožom na hríboch v Malých Karpatoch pod kopcom Veľké Vápené nad Častou, neskôr pri odpočinku na hríbových vychádzkach vyrezávaná niečo ako indiánskymi vzormi. Je plne funkčná dodnes. Je krásne vyschnutá, ľahká a pevná – čochvíľu 50 ročná! a pri spustení na asfalt, dlažbu či betón krásne zvoní..výborná na podopieranie aj na šerm, sebaobranu. Na streleckú je malá za stoja, ale za pokľaku – 100%-ná! A voľakedy sa viacej strieľalo z pokľaku. Moje palice z minulosti boli najmä z jaseňa – to bol môj favorit. Neskôr som krásne palice robil aj z TRNKY ( ozajstná trnka, nie slivka, ako sa jej hovorí na Záhorí) – hoci je dosť veľké umenie, nájsť takú peknú trnku. O to vzácnejšia…na toto moje nasmerovanie ma naviedla kniha p.Ivana Rozskopfa Poľovnícke trofeje a výrobky – prazáklad výroby famóznych vecí…medzi obrázkami uvádzam 4 jeho vydania – najnovšia je asi žltá Poľovnícke trofeje…ja mám zelenú…úžasné čítanie. Rúčky nožov sú krásne práve z vyschnutej trnky…hoci sa rady štiepajú – ja som do trnky vyvŕtal veľký otvor a do neho vlepil tvrdé drevo a až do toho som dával čepeľ…trnka tvorila krásny obal, ale nôž držal v tvrdom dreve. No a tak som sa dostal až ku trnkovej paličke…ozaj krásnej. Zostala mi jedna…mojej mame sa tak páčila, že do nej narazila portviš na pavučiny…a ten zostal dodnes…ostatné som rozdal kamarátom. Neskôr som hľadal divú slivku – má krásne drevo..trošku ohybné – s takou by nikto nechcel čo i len raz byť pretiahnutý po chrbte – rozseká kožu a aj telo! No a asi v. 1986 som prišiel na chuť svíbu ! Tak to je iná pesnička…u nás niet lepšej dreviny na šerm, bitku a sebaobranu. Suchý Svíb je ľahký tvrdýýýý a pružný – je to železné drevo. Používam ho na rúčky nožov a na palice. Aj na kliny do sekery, kladiva, motyky je super. A v Karpatoch je ho dosť a dosť. Málokto si ho uvedomuje…a pozná. Teraz je doba na jeho rezanie. A sušiť celý rok..

      Takže – ako pri nožoch – ponúkam vám nahliadnutie do umenia palíc – nejaké videjká. Venuje sa mu veľa – veľa ľudí…dokonca aj na Slovensku. Nájdete na jarmokoch, vinobraniach, hodoch.
      <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Pastierske palice</h1>

      <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>POUTNICKÁ HŮL – NÁSTROJ PRO PŘEŽITÍ</h1>

       

      #46517
        @kiri

        Tak tohoto pána už poznáme – teraz dačo v maďarčine a s titulkami – hlavne – ON VIE, o čom hovorí a čo robí!
        <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Remeslo v tieni</h1>

        <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Pastierske rezbárske umenie</h1>

         

        #46518
          @kiri

          Šikovní Slováci
          <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Majster ľudovej umeleckej výroby za rok 2020 – Pavel Ferdinandy</h1>

          Návod na výrobu rúčky na palicu – keď ju budete chytať spotenou, špinavou, či mokrou rukou:
          <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Stabilizace dřeva / Stabilizing wood / Wood mallet</h1>

           

          #46519
            @kiri

            Ideme do iných kuchýň
            <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Making a Hedge Wood walking stick</h1>

            Toto veľmi vyzerá na drevo tuja – ja budem teraz rezať tuju doma – a má presne takéto konáre smerom hore. Po vyschnutí je to ľahké a pružné drevo.
            <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Making The Club Staff</h1>

             

            #46520
              @kiri

              <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Walking Stick made quick and easy.</h1>

              <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Making a Blackthorn Shillelagh from Start to finish</h1>

               

              #46521
                @kiri

                toto je trošku z iného súdka, ale zaujímavé. Zároveň vidíte dobrú prácu sekery a plánik prenesený do reálu:  Native American WAR CLUB: Complete Build with Axe and Angle Grinder

                Tu vidíte, čo aj u nás často nájdete – lieskové palice:  Making walking sticks

                 

                #46522
                  @kiri

                  <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Making A Walking Stick – How to make a walking stick from hazel</h1>

                  pozrite, čo predávajú – a to, čo je za ním v regáloch !

                  Choosing the Perfect Walking Staff – Utility, Design and Looks | Brazos Walking Sticks

                   

                  #46523
                    @kiri

                    Vyšší level – iný prístup:
                    <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Power carving my walking staff</h1>

                    <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Carve a walking stick 2019, Wood spirit walking stick carved with dremel flex shaft and kutzall,</h1>

                     

                    #46524
                      @kiri

                      Toto je videjko o ťažbe trnkovej palice – presne ako som písal na začiatku. Pozor na tŕne, je to hutná robota. Trnky nájdete v járkoch, v spoločnosti divých sliviek, divých hrušiek, šípok a všeličoho iného pichľavého. Tak dobré oči pri prechádzkach revírom. How to cut Blackthorn – Blackthorn Walking Sticks the Beginning

                      Krásna hlavica – čo by iný odrezal – dakomu práve také treba na peknú figúrku.

                      Carving a walking stick

                       

                      #46525
                        @kiri

                        Tento pán predvádza také, čo robím aj ja. Aj ja používam extra vyberané šutráky na hladenie dreva – drevo na kameň krásne počúva…spolupracuje a leští sa.

                        How To Carve A Walking Cane (Whittle) | Chop With Chris

                        Vyberanie základu palice – prvý diel – ostatné dohľadáte. Vymeňte číslo dielu. How to carve a hickory walking stick. Pt.1

                         

                        #46526
                          @kiri

                          Tu priamo ukazuje, načo palica funguje…melón ako hlava…aj náš Trestný zákon by akceptoval obranu palicou – ak je relevantný dôvod. Vždy ako robíte palicu, myslite AJ na to, že je to možný prvý obranný prostriedok vašej občianskej slobody. A trochu s ňou cvičte – zisťujte vyváženie, skúste udrieť plnou silou, aby ste zistili jej schopnosti a možnosti.  54 – Ash Shillelagh for Tree Challenge – Manhattan Wood Project

                          obránili by ste palicou svoju pušku?

                          Palica – zaciatocnicka zostava.

                           

                          #46527
                            @kiri

                            Rozhýbte svoje lenivé telo: AKADÉMIA BOJOVÉHO UMENIA

                            Švih palicou na nohy – najmä na píšťaly, ale aj zboku silne po stehnách znemožňuje chodiť – ale neublíži, hlavne nezabije..tak ako priamy úder na hlavu. Ak útočník nevie stáť, lebo ho nohy nedržia – nevie ani útočiť a ani utekať. Jednoducho ho spacifikujete pre Políciu, ktorú privoláte a príde si ho zobrať – napr. za pokus zmocniť sa zbrane, alebo útoku na osobu. Tento pán predvádza – o-i. – presne švih na spodné nohy palicou. A neskutočne účinná je tenká svíbová – ten úder je na došťanie – už si väčšína z nás nepamätá, aký hrozný trest bol palicovanie – dodnes ho vykonávajú v Singapúre, Malajzii, Indii a v ostatných aglo-kolóniách – lebo presne tak ich to Angláni 300 rokov učili – a teraz sami angláni diplomaticky protestujú (zbytočne), ak aj anglo turista dostane trest palicou. Zostanú znaky na celý život, rozseká kožu a je veľmi bolestivý. Nikto, kto tým prešiel nechce také zopakovať. Nájdete videjká na youtube…niekde uväzujú o rebrík – Filipíny, niekde priväzujú o stôl a bijú po vystrčenej riti. A najprv ukladajú rany vedľa seba, neskôr už jednu na druhú – na rozsekané mäso. Veľmi presvedčivé. V Singapúre napr. za zahodenú žuvačku, či cigaretový ohorok. Každý, kto tam ide, musí s tým počítať. Preto je mooc dobre tu doma necvičiť odhadzovanie ohorku a žuvačky – bude to mooc bolieť!

                            Martial Art – Stick (bojové umenie s palicou)

                             

                            #46528
                              @kiri

                              Pre predstavu o anglickom type demokracie:

                              Anglické bitie v Singapúre – všimnite si toho anglického armádneho postoja:

                              Anglické bitie v Indii:

                               

                               

                              #46529
                                @kiri

                                Tu sa musíte prihlásiť do Gmailu, lebo video vyžaduje overenie veku. Naozaj poučné. čo sa môže stať aj dospelému, hoci z nevedomia. Ukážte svojim deťom, čo znamená rozsekať niekomu riť. Myslím, že presne toto tu dnes chýba. Mnohým. A možno práve preto by sa to malo vrátiť. Máte nejakého adepta? Viete za čo to dostal???

                                Punishment of 20 lashes for Drinking Beer in Saudiarab

                                https://www.youtube.com/watch?v=VoHoxHD-bNU&ab_channel=javed3idiots

                                Palice a ťažký život teroristu. Veľmi poučné. Zverejňujú, aby bolo jasné, čo ich čaká. Nie je to také ľahké ako guľka z Kalacha…oficiálne zábery Polície…

                                Police giving punishment to one of the terrorist caught

                                 

                                #46530
                                  @kiri

                                  Tu je vidieť, ako sa vypĺňajú praskliny a špáry, ktoré vôbec nemusia byť naškodu – dá sa použiť aj Duvilax – lepidlo na drevo, ktoré schne do sklovita a veľmi dobre drží. Dá sa napr. špára predeliť drevenou trieskou a spevniť palicu rebierkom…a tu sú ešte aj nejaké iné postupy, ktoré palicu jedinečne označia…treba trochu súdnosti alebo naopak – fantázie..čo sa deckám páči – niečo ako Gandalfova palica. Secret Wood Staff

                                  kto sa dočítal až sem, zaslúži si vidieť toto videjko. Mne sa páči maskovanie spojenia.

                                  Lethal Walking Stick

                                  https://www.youtube.com/watch?v=DXmozaRp80A&ab_channel=Mr45Bullitt

                                   

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 28 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.