Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Bez zbrojného preukazu Poradte mi dobrý lovecký nôž

  • This topic has 249 odpovedí, 19 hlasov, and was last updated 07.01.2023/09:35 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 196 až 210 (z celkového počtu 250 )
  • Autor
    Príspevky
  • #44654
      @kiri

      Plati-ze-cim-tvrdsi-ocel-tim-lepsi-nuz?

      A jaké oceli Mikov pro své nože využívá? Nerezovou ocel 420 (HRC 52-55) například na zavírací nože Stovka či lovecké nože Fixir, martenzitickou korozivzdornou ocel DIN 1.4116 (HRC 55) pro kuchyňské nože Ruby, damaškovou ocel (HRC 57-60) a ocel RWL 34 (HTC 57-60) pro nože Predator a Jaguar, a konečně pak ocel N690 od firmy Bohler (HRC 57-60) pro nože List, PatronPocket nebo Predatory Stonewash či Blackout.

      https://www.mikov.cz/rsc1561431-plati-ze-cim-tvrdsi-ocel-tim-lepsi-nuz

       

      #44674
        @kiri

        ešte niečo o brúsení

        https://www.topbyvanie.sk/magazin/ako-brusit-noze

        Zrnitosť sa označuje číslami a delí sa tiež do niekoľkých kategórií:

        7 – 12 – hrubá

        14 – 30 – hrubá

        36 – 60 – stredná

        70 – 120 – jemná

        150 –240 – veľmi jemná

        280 – 600 – zvlášť jemná

        800 – 1200 – extra jemná

        #45007
          @kiri

          Páni, ako ste brúsili a používali nože v uplynulej sezóne? Nejaké postrehy, nápady a najmä skúsenosti – či z používania, či brúsenia? Alebo aj z výroby noža? Každú sezónu mi nejaký nôž pribudne a teda priebežne zaraďujem do pracovnej zostavy niečo iné. Mám nejakú stabilnú – overenú zostavu, ktorá má už dačo odrobené. K nej pridávam – na skúšobnú jazdu – aj nové akvizície. Ešte mám nože delené na denné a nočné. Denné sú väčšinou s tmavými rúčkami, nočné sú s farebnými – extrémne dobre viditeľné – aj z dôvodov nájdenia, ale hlavne – z bezpečnostných – aby boli tak vidieť či v lístí, v tráve, či snehu, že ich človek neprehliadne. Ako som vám už písal, nenosím jeden nôž, ale viacero. Ak by ma obmedzovalo, že neodnesiem pár nožov navyše, asi to celé prehodnotím, ale zatiaľ odnesiem. Takže tohotoročná zostava na spoločné…teda denná, toto mám pri sebe. Victorinox na opasku v púzdre, ostatné po vreckách, dva v zazipsovaných – Cold Steel Pendleton a Cood Steel Finn bear , ten Mikov Brigant je ihneď poruke. Nemusím hádam hovoriť, že každý nôž holí – nabrúsený a naleštený na maximum. Preto sú s krátkymi čepeľami, lebo sú zmestiteľné do vrecka oranžovej bundy a tiež, že na spoločnej sa väčšinou len vyvrhuje a v koži sa odnáša z výradu. Nakoniec, pri výrade máme väčšinou autá a v aute mám aj ruksak – hatyžak, kde je tá väčšia výbava, min 5 pracovných nožov. A na otázku, prečo toľko? Už niekoľkokrát som požičal ostrý nôž, keď som videl to trápenie s tupým…síce poľovník nôž mal, ale nestihol nabrúsiť..a to potom oči bolia. A verte – pri práci s ostrým sa mnohí nielen zahanbili – ale najmä – inšpirovali. Už zopár razy prišli za mnou na ďalšej poľovačke a pochválili sa nabrúseným…verte – toto poteší viac, ako čokoľvek. A nebolo to len, že si chcel žehliť niečo – bol pyšný, že je pripravený. A to je super. Učíme sa jeden od druhého – aj ja som sa učil – a dúfam, že sa aj ešte dačo naučím. Nože ukážte nožíky…

          #45120
            @kiri

            Aj ja mám niekoľko nožíkov podobných týmto. Výborne sa nosia a sú ozaj príručné, skvelej kvality a technicky výborných. Dnes sa Čína často kopíruje v ostatných krajinách – Pakistan, Filipíny, Malajzia, Indonézia…takže to, čo máte akože čínu a je šmejd, asi čína nebude…

            https://www.securitymagazin.cz/defence/ma-smysl-kupovat-noze-od-cinske-firmy-test-tacticoolny-1404064997.html

             

            #45148
              @kiri

              Dávnejšie som písal o tenkej dýke s názvom Misecordia – doslovne súcit vo význame “dávač milosti”. Totiž, ak bol dakto smrteľne zranený a súboj skončil – aj týždeň v horúčkach doma zomieral pri plnom vedomí. Ak teda bol súper hodne nahnevaný – nechal ho tak – nedal mu milosť ľahkej a rýchlej smrti, ale doprial mu užiť si ťažkú smrť. Ak ale napriek sporu to bol čestný človek – súper mu mohol – v rámci súboja – dať mu milosť – teda ranu z milosti – a ušetriť ho ťažkého a dlhého umierania. Na toto slúžila táto dlhá a tenká dýka, aby sa zmestila do očného priezoru v prilbe a cez oko rovno do mozgu – v sekunde bolo po starostiach a bolestiach. Dnešná predstava pokriku milosť-milosť je teda značne pokrivená – týmto výkrikom sa pýtala rýchla smrť!  A v poľovníctve je to dostrelenie. Tomu akosi rozumieme. Tak isto aj strelu do hlavy koňovi, ktorého milujeme, ale inak sa už nedá…

              V tomto videjku je odprezentovaná na konci aj Misericordia a jej použitie. Ale celé je to dobré a vysvetľujúce mnohé zo šermu, resp. súboja, kde meč vôbec nie je jedinou zbraňou. Presne tak, ako v poľovníctve – puška nie je rozhodujúca…90% poľovníctva sa dá robiť bez pušky.

              Toto videjko má takmer 20 rokov, ak som vám ho už dakedy ukázal, tak ho ukazujem znovu, lebo je jedno z najlepších pre pochopenie procesov. Mnohé by sa hodilo napr. pri napadnutí mačetou…čo zanedlho môže byť častou realitou.
              <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>Le combat en armure au XVe siècle</h1>
              https://www.youtube.com/watch?v=5hlIUrd7d1Q

               

              #45255
                @kiri

                Záujemcom o vážne brúsenie nožov – v minulosti boli debaty o kameni Rozsutec – teda nech sa páči – kto doteraz nenašiel firmu z Terchovej – tu je link aj s produktami, cenami a najmä – zrnitosťou. Ceny nie sú malé – asi zodpovedajú kvalite. Najmä ak chcete mať to najlepšie – veľký silný blok, na ktorom sa dá jazdiť oboma rukami. Blíži sa sezóna srncov – teda brúste a leštite.

                Lovu zdar a škodnej zmar – ako hovorili starí poľovníci…

                http://rezkam.sk/

                 

                #45261
                  @kiri

                  Tak vážení priatelia, súčasné lovecké nože je relatívne nový výmysel, možno nejakých 70 rokov, v Nemecku, Rakúsku , Británii skôr, a USA, ktoré boli asi najdlhšie divočinou – ešte skôr. Ale tu, na našom území veru moc nie. Tu sa používali nože univerzálne, na spracovanie mäsa určené – teda mäsiarske. Tie sú tie najpovolanejšie. Preto aj ja, ak vidím pri výkone práva poľovníctva nože mäsiarske – nemám k tomu absolútne žiadnu výhradu…skôr ma to poteší. Na obrázkoch vidíte ako sa riešil “lovecký nôž” v historickom origináli v našej minulosti. Teraz sa predáva na Bazoši…je to klasický mäsiarsky nôž z nejakej manufaktúry, najskôr ručná práca a iste nie zlá kvalita. Vidíte ľudovú tvorivosť – a šikovnosť poľovníka, ktorý si ho upravil na bežné nosenie. Takto nože používali naši dedovia, toto bola skutočná realita slovenského poľovníctva. Zopár najbohatších si prinieslo nožíky z Nemecka, skôr na okrasu, lebo práve tí bohatí s nožmi a divinou nerobili – na to bol lovecký obslužný personál (LOP…aké príznačné, že? )  my sme na reálnu prácu používali toto. Treba vedieť a poznať.

                  #45272
                    @kiri

                    Aby ste verili, že viem, o čom hovorím, ako malý chlapec som dostal od mojej babky brata nôž, akože keď budem veľký a budem poľovník, tak aby som mal “voláky porádný nóž”. Vtedy mi ho ruky nedali, ale odložili. A veru – počkal ma. Nejako odvtedy som zaťažený na nože, zbieram a kupujem ich kde kade. Na tento nemám púzdro, keď som ho nosil, tak zabalený  v uteráku – aj sa do neho po použití utieral, aj bol v bezpečí. Uteráky nosím dodnes. Nôž je z čiernej ocele, drevená rúčka, časom som ju odmastil. vyšmirgľoval, zalepil medzierky, nalakoval. Lebo smrckal – častá vlastnosť drevených obíjaných rúčok – do medzier sa dostane krv, tuk, telesné tekutiny a odtiaľ sa to nedá dostať a tam sa to časom rozkladá. Treba to vyčistiť, pretesniť ( najlepšie vyplniť lepidlom) a ochrániť ( ja mám osvedčený lodný lak) – mám nože urobené pred 40 rokmi a ten lak stále drží, hoci sú nože aj vo vode. Je to pôvodne asi mäsiarsky nôž, nemá značenie, ale dá sa veľmi ostro nabrúsiť – skrátka starý nôž ako po dedovi. Je pružný ako fileťák, tenký asi milimeter, široký asi palec pri rúčke, dlhý tak 12 cm. Mooc podarený, hodný skopírovania pri novej výrobe.

                    #45327
                      @kiri

                      Niečo o kalení nožíkovej ocele – pre tých, čo sa chcú baviť výrobou vlastného noža.

                      https://www.youtube.com/watch?v=MDtJQcmb164&feature=youtu.be

                       

                      #45338

                        Skúste sa pozrieť na stránku szalontai. eu, mám od neho 3 nože. 2 nože z RWL 34, 1 z Bohler n690. S tými rwlkami stiahneš a vykostíš diviaka na jedno nabrusenie, potom stačí prejsť na ocielke a je zase ostrý. S bohlerkou len sťahujem a potom prejdem na ocielke. Ďalšie nože mám z Ak 5 a 440C. AK5 je najmäkšia, ale najľahšie brusiteľná. RWLka je najnáročnejšia na brúsenie, ale vydrží najdlhšie.

                        #45439
                          @kiri

                          Z ponuky na Bazoši – ako si predstavovali – a urobili dakedy starý poľovnícky – teda lovecký nôž – pravdepodobne vybrúsený z iného noža – len daný iný tvar a rúčka z parožia. Keď sa také fabricky nerobili – a asi o niečom podobnom počuli – tak si skúsili vyrobiť. Teda – ľudová tvorivosť, lebo iné nebolo. Terajšie poľovnícke nože sú teda len novodobá záležitosť – nič zaväzujúce, alebo s tradičnými historickými koreňmi. Takými sú saxy – s dolným a stredovým hrotom, tesáky, sekáče, porcovacie nože, stredoveké nože na spracovanie mäsa. A ešte hádam netreba zabudnúť na bičaky. K tým založím extra tému, lebo ich pôvod, rozšírenie a tvar sú stále prítomné a každý ich pozná, ale neuvedomuje si to.

                          #45469
                            @kiri

                            Páni, ak sa pýtate na dobrý nôž, netreba zabudnúť ani na ÚPRAVU už existujúceho noža. Brúsim mnohé nože – a u mnohých dochádza k celkom radikálnej zmene – iné uhly a fazety, čo zmení charakter noža. Dá sa to, ak je k tomu technické vybavenie a znalosť postupu. Ako príklad uvediem jeden typ nemeckého noža – na mäso – celkom zaujímavá oceľ, ktorá sa celkom zle brúsila na pôvodnej fazete – pôvodný a prebrúsený nôž je na obrázkoch. Štvalo ma, že to stále nie je dobré, hoci tvar noža bol super ale nedalo sa z neho dostať to, čo som si myslel. Tak som sa rozhodol pre celkovú prerábku čepele. Oplatilo sa. Teraz je ostrý ako čert – a až tak vynikla oceľ a jej schopnosť byť veľmi ostrá. Nôž vyrobili v Nemecku asi pre nejakého ázijského zákazníka – má síce našu mäsiarsku rúčku, ale je z bambusového dreva. Ja som ten upravený nôž ešte prelakoval, aby sa do špár nedostali telesné tekutiny. Opakujem – nôž je teraz extrémne ostrý. Venoval som sa mu na pásovej brúske, preleštil som ho brúsnym elementom a nakoniec naostril na kameni. Na obrázkoch uvidíte nôž v pôvodnej výrobe – ten ešte s nemeckou značkou výrobcu a potom je ten upravený – prebrúsený. Týmto spôsobom sa dá vylepšiť mnoho fabrických nožov. Je to však aj časovo, ale aj odborne nie jednoduché. Ale vyjde z toho výrazné zlepšenie úžitkových vlastností..

                            Na jednej fotke je aj väčšia verzia toho noža, použiteľná na veľkú zver.

                            #45472
                              @kiri

                              Ešte jednu dôležitú vec som nespomenul: ak som vyššie písal, že ma štvalo. že to stále nebolo dobré s tou ostrosťou – ide o to, že ten nôž je tenučký – v najväčšej hrúbke má asi jeden milimeter materiálu ! Takže sťahovanie materiálu – zoštíhľovanie hrúbky noža na pásovej brúske sa dialo asi tak  pol milimetra maximálne z každej strany  – teda dosť hodinárska robota na presnosť a veľký pozor na zohrievanie! Preto som to nerobil v rukaviciach – ale len v holých rukách – tam vás popáli – teda cítite aj 50°C – a už chladíte vo vode! Ten nôž mal kopu neodbrúseného materiálu – na fotke vidíte kde začína stenšenie – tá fazeta – a kde potom ide zabrúsenie do ostra – a sú to značné skoky v uhlovaní. Ja som tomu nožu urobil jeden uhol a od chrbta k ostriu. Ten neodbrúsený materiál na originálnom noži je síce tenký milimeter, ale statočne nôž brzdil pri rezaní. Teraz sa nôž zarezáva sám – toto urobí to nové uhlovanie čepele. Teda poučenie – môžete nôž na ostrí brúsiť do veľkej ostrosti, ale ak zostane hrubá čepeľ – akoby ste rezali sekerou. Ide to – ak je sekera ostrá, ale naširoko odtláčate materiál od seba. Aj tie sekáčiky, čo používajú Číňania na krájanie sú veľmi dotenka na tej ploche stiahnuté – preto tak dobre režú. Ono to vlastne nie sú sekáče, len nože bez špicu. Ak som dakedy písal, že ostrenie je niečo iné – týka sa reznej plochy – a dakedy treba na noži prerobiť fazety, uhly – tak je to o tomto. Mnohé vaše nože sú síce ostré, ale nerežú k vašej spokojnosti práve preto, že to uhlovanie výrobca neurobil dobre. A to brúsením reznej hrany nezmeníte. Tam treba zobrať z čepele. Preto napr. uznávam nože od Mikovu – najmä tie klasické – lebo Mikov už vo fabrike tú prácu na uhlovaní čepele UROBIL. Stačí ho len dobre ostriť na reznej hrane a uvidíte, čo s tým nožom urobíte. Hovorím najmä o nožoch Venado – dlhý aj krátky a o tom skineri…viď obrázky. Napr. nôž Brigant – sú dva typy – starý – s výraznou fazetou a dnešná výroba – už Mikov zapracoval a nôž výrazne lepšie reže. Je to malý, šikovný, do vrecka, pevný a výkonný nôžík fínskeho typu, ale teraz lepší, ako bol pôvodný model.

                              #45478
                                @kiri

                                Pre záujemcom o brúsenie, či ostrenie, či vyrábanie noža od začiatku – či určenie nožu jeho novej duše – výzoru a funkčnosti:

                                tu spomínaná práca na pásovej brúske je trošku iný level, ako ostrenie reznej hrany.

                                Ak LEN OSTRÍTE REZNÚ HRANU – pracujete len s tým, čo urobil výrobca.

                                Prácou na pásovej brúske väčšinou meníte úmysel výrobcu. Či preto, lebo máte iný úmysel s nožom – iný, ako mu dal výrobca, alebo máte dojem, že výrobca časť práce neodviedol, či neodviedol dobre, alebo vyložene chcete zmeniť výzor a funkčnosť čepele a reznej hrany.

                                Dám Vám príklady dvoch nožov, ktoré som osobne zmenil – sú to strašné nože – v pôvodnom znení s titulkami – či titulmi ( dosť nelichotivými !). Sám som prekvapený, koľkorazy mi toto prinesú ľudia s tým, že to nevedia nabrúsiť a tak..inak zúfalé nože. Je však zaujímavé, koľko ľudí si to pokúpilo…sám nepoznám výrobcov – či Pakistan, či Filipíny, či Malajzia či iná veľmoc – ale je ich plný svet. A neviem, kde končia, občas mám pocit, že všetky u mňa. Tak som sa nasral a dva som im vymenil – aby mi radšej nosili nože, ktoré ja sám považujem za slušné – napr. nože KDS. Tie sa krásne brúsia a dobre držia, aj udržujú. Po niekoľkých rokoch zavrhnutia som raz nemal čo robiť a povedal som si, že skúsim z týchto “pokladov” dačo vykresať. Dva dni som kreslil fixkou a potom som sa do toho pustil..a sám som bol prekvapený, čo z toho vyšlo. Nože sú ozaj ostré, odľahčené, radosť chytiť do ruky a použiť. Nedajú sa porovnať s originálnym brusom. Ten s hnedou rúčkou – porcovací nôž – má rúčku tradične nalakovanou zriedeným lodným lakom, ten je bez zmeny formy čepele, teda má len stiahnutý prebytočný materiál z bokov a má teda vytvorený nový uhol reznej hrany. Ten s čiernou rúčkou asi nespoznávate – mal kopinatý špic, ktorý som zrazil na výzor – alá keltský SAX. S týmto nožom som pracoval na brúske asi hodinu z každej strany – teda hodnota práce prevýšila cenu originálneho noža asi 10x, ale aj zmena účelu je asi toľko rovnocenná. Hlupákovi a človeku s drevenými rukami nedoporučujem s takým nožom ani špagát prerezať. Nôž je teraz hrozivo ostrý – je v mäsiarskej ostrosti. A tak aj ide to mäsa. Nuž a obidva nože by sa okamžite použiť na prebodnutie tela – vzhľadom na ostrosť špice – nebolo by cítiť žiadny odpor. Takže musia byť mimo okamžitého použitia – pre prípad vzplanutia či hádky. Oba nože sú podobné tu už spomínanému nožu – dýke arkansasské špáradlo Arkansas Toothpick,

                                #45484
                                  @kiri

                                  Ako začať…už dlhšie som chcel urobiť vyložene praktické nože do pohonu – či presekať sa cez malinčie, či zakľať prasa, ak ho držia psy a nedá sa kvôli ich bezpečnosti strieľať. Väčšina poľovníkov na toto nie je nachystaná. Zatvárakom to moc nejde. Potom sa kričí, kto má veľký nôž – a čaká sa, kým nôž príde – a väčšinou tupý ako banícka sekera…( dnes sa už používa asi iba  v lesníctve pod názvom Krumpholz – slovenské označenie – sekeromotyka – https://www.fotopasti.cz/naradi/kovane-naradi-krumpholz/sekeromotyka-krumpholz-34-kg ) 

                                  No a nastáva výber materiálu – najväčšiu šancu som dával narezanej kotúčovej píle z cirkulára – je to skvelý materiál, už z neho robil spústu čepelí. Ale – našiel sa aj iný materiál. Takže na skúšku som urobil 4 čepele – dve som použil na filetovacie nože – jeden pre Sama Petráša, hlavného brusiča korčulí pre HC Slovan Bratislava, ktorý mi láskavo dodal staré listy nožov korčulí, jeden pre Vlada Vrbíka – kolegu, ktorý ma zásobuje tipmi na všetko možné okolo výroby nožov, dva som si nechal pre seba. Na obrázkoch sú tri nože – všetky majú rúčku z dreva svíb – tri roky schnuté, veľmi tvrdé drevo, v kôre je šedozelené, bez kôry je takmer biele. Najdlhší je Vladov – vybral si rúčku v kôre – preto je tmavá. Samkovi som kôru ošúpal – rúčka je biela. Ja som si nechal tiež rúčku v kôre – napriek tomu, že všetky sú nalakované, nešmýkajú sa v ruke. Sú teda odolné voči rybacej vode, rybiemu tuku, krvi a telesným tekutinám. Materiál je antikóra hodne tvrdá a odolná, ťažko ide brúsiť – je to fuška, ostrosť je dostatočná, pevnosť a pružnosť som ešte neskúšal – dva sú fileťáky – tie nemajú prečo sa pružiť, môj je najkratší a snáď bude aj na bodnutie. Nože majú zdvihnutú špicu – teda vyrezávajú pri bodnutí väčší otvor, ako je ich šírka. V ruke vyzerajú hrozivo – je to nebezpečné špáradlo – moc špicaté a ostré ako čert. Neviem, ako sa pridajú fotky, lebo od určitej doby sa nezobrazujú celé, len stredy.

                                   

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 196 až 210 (z celkového počtu 250 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.