Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Bez zbrojného preukazu Poradte mi dobrý lovecký nôž

  • This topic has 249 odpovedí, 19 hlasov, and was last updated 07.01.2023/09:35 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 250 )
  • Autor
    Príspevky
  • #20180
      @kiri

      Ja mám Fällkniven F1 – je silný, veľmi pevný a na tú veľkosť dosť ťažký nôž, ktorý iste veľa vydrží, lebo je z hrubého materiálu. Iste je vhodný na štiepanie panvových spôn – aj zapáčením – ak to ešte jeho veľkosť dovolí ( srnčie, menšie kusy vysokej a diviaka). Je to akoby majzel s ostrím na jednej strane. Na Sibír a za polárny kruh by som ho iste zobral. Na bežnú prácu tu mám radšej ľahšie nože.

      Páni – pozrite si toto videjko:
      A pod ním je aj porovnanie nejakých skinerov-aj tam je toto videjko vložené.
      Asi si ho pozriete viacej razy…ten chlap by odral zvera aj nožnicami – má to iste hodne naskúšané.

      What is the Best Skinning Knife?

      #20181
        @hudecmil

        No nazdar. Ten ho odral rýchlejšie ako králika 😉 To aký má nôž ?

        #20183
          @kiri

          Myslím, že normálny profi mäsiarsky s plastovou rúčkou neónovej = bezpečnostnej farby rúčku – tak, ako je v mäsiarňach predpísaný. Tam sa už drevené rúčky nesmú používať, lebo sa nedajú v autokláve sterilizovať – to je hygienický predpis, aby sa nôž nestal prenášačom nákazy. V poľovníctve sa to nevyžaduje…zatiaľ…ale v prevádzke pod kontrolou veterinárov je to nutné. Tam aj metly na záchody musia byť extra a nesmie sa nimi zametať priestor, kde je mäso…čo je logické.
          Hodne obľúbený nôž – ako univerzálny – typu malý bowie je tento typ od fy BUCK viď foto.
          Tu je jedno celkom dobré videjko o skineroch. Možno sa dajaký zapáči.

          Great Skinning Knives

          Attachments:
          #20185
            @kiri

            zaujímavá úvaha o nožoch – stojí za prečítanie
            http://www.knife-life.sk/viewtopic.php?f=22&t=214

            #20187
              @hudecmil

              Kiri ďakujem, veľa som sa o nožoch dozvedel. Ty sa zaoberáš výrobou nožov ?

              #20188
                @kiri

                Ahoj hudecmil, voľakedy som ich vyrábal statočne, teraz len výnimočne, ale som takmer na každej nožiarskej výstave, nože kupujem predávam a najmä brúsim. Celému okoliu, rodine a kamošom. Tak ako na trúbke sa dá trúbiť a aj hrať – tak šachy – vedieť kade ťahajú figúrky ešte neznamená vedieť hrať šach – tak s brúsením nožov je to tak isto. Veľkou zradou sú tzv gumené brúsne kotúče – veľmi odoberajú materiál, ak to brusič nerešpektuje – za chvíľu je po noži.
                Brúsenie je umenie – ale dnes sú nože tak dobré a celkom lacné, že nemusíš mať jeden nôž celý život…
                Teraz mám perfektné mäsiarske profi nože – napr. Victorinox SWIBO. ale aj DICK a ešte jedny menej známe, ale super ocele…
                Vieš, ja som v mojom poľovníckom “mládí” stretol jedného chlapa v najobyčajnejších gumákoch, v zelených montérkach a vytiahol na jeleňa klasický starý mäsiarsky nôž zabalený v utierke ! – až ma myklo…že nemá poľovnícky nôž…ale keď som videl tú jeho robotu s tým jeleňom – tak som pochopil, že je to celé o inom…a nie o poľovníckom noži…jasné – bol to poľovník v civilnom živote mäsiar.. A robil s mäsom pre celé združenie a zároveň robil aj hygienické vyšetrenie zveriny a posúdenie mäsa…odvtedy ak vidím chlapa s mäsiarskym nožom pri zverine – kua spozorniem…

                Tak – a toto je moje obľúbené videjko…ten nôž nemusí byť super na mäso – ale aj tak je super…len neviem, z čoho to robia…iste je to z Ruska…ale oceľ netuším:
                https://www.youtube.com/watch?v=7xzllagQQFs

                #20189
                  @kiri

                  Vážené panstvo,
                  nielen poľovníci potrebujú ostré nože – umenie lovu je v podstate časť umenia, ktoré sa volá prežitie. A ľudia venujúci sa štúdiu prežitia tiež riešia ostré nástroje. Ja – ako ešte za socializmu pripravovaný veliteľ útočných oddielov delostrelecký prieskum (čo to znamená je teraz vidieť v Sýrii, kde to fičí naplno – vplížiť sa do tyla nepriateľa a tam navádzať akékoľvek bombardovanie – či delostrelecké, letecké, či raketové – a žiť tam nepozorovane. Jedného rusa tam objavili a asi 300 mudžahedínov ho obkľúčilo – tak nadporučík Specnazu Alexander Prochorenko naviedol bombardovanie na seba – a zobral ich všetkých so sebou.) som sa to tiež učil…
                  Prieskumník musí žiť tak, aby ho ani jeho výkaly neprezradili – a musí si dokázať zaobstarať všetko k životu, aby dokázal dlho plniť úlohu. Survivalisti ( prieskumníci, výsadkári, špióni) mnoho razy trénujú a žijú v našich revíroch TAKÝM SKRYTÝM SPOSOBOM, že poľovníci o nich nič netušia, že tam dakto je a baví sa tým, že on ich pozoruje a oni to netušia. Majú spústu svojich webov, kde si radia a dávajú návody.
                  K tejto téme si dovolím poskytnúť toto…ostatné si dohľadáte sami:
                  Brúsne doštičky a brúsenie nožov

                  Vylepšená brúsna doštička

                  Dúfam, že si toto vyskúšate a pribalíte do batohu – a použite obojstranne – jemný a leštiaci..

                  #20191
                    @kiri

                    Toto je mimo nožov, ale dokazuje, ako sú survivalisti vynaliezaví – a riešia také, čo poľovník síce nemusí – ale má to poruke a ani netuší, čo sa s tým dá.
                    Dobre sa pobavte týmto skvelým nápadom:
                    Lovecká tuba na zápalky

                    Ale aby som v príspevku dal dačo aj k nožom – tu je porovnanie tvaru čepele otváracieho noža…alebo typ záväzák a noža typu skiner s výrazným bruškom určeným hlavne na sťahovanie kože.

                    #20192
                      @kiri
                      #20193
                        @kiri

                        aby ste to neprehliadli ( hmm…zabudol som to priložiť)
                        tvary čepelí a čo je na čo – plus brúsenie

                        http://www.noze-nuz.com/cepele/brouseni.php

                        #20194
                          @kiri

                          Tento človek robí zaujímavé veci, len sa strašne ťažko brúsia, lebo je to veľmi tvrdo zakalené. Mám také a aj som mnohé brúsil…ale sú to galeje pre brusiča…
                          Oni keď to vyrábajú – brúsia to pred zakalením keď je to mäkké…po zakalení je to tvrdé ako sekáč do kameňa. Tiež sa to používaním zatupí , ale pokiaľ toto nabrúsite – nabrúsite 10 normálnych nožov. Sú to surové a tvrdé veci – skôr bojovej povahy…ale mám ich rád, rovnako ako týchto pánov. A páči sa mi, že majú čuvačov. Podľa mňa – dve plemená sú naozaj nebezpečné – hovawart a čuvač. S ostatnými som sa dohodol – len tieto dve plemená ma pokúsali. Hovawart bez problémov hryzie aj cudzie deti. Mal som ho – niekoľko pokúsaných a aj zašívaných. Strážca dvora ( hofe-wart ) par excellence. A čuvač sa neserie ani s medveďom – je mu to jedno. Mladý drzý čuvač by aj tyranosaurovi prehryzol achilovku.

                          http://tv.sme.sk/v/26985/chcete-keltske-zbrane-chodte-do-perneku.html

                          #20195
                            @kiri

                            Je nedeľa večer – trochu viacej času – ponúkam na čítanie – je to názor, ale aj dobré čítanie. Ako sa na konci dočítate – surviwing je širší záber ako poľovníctvo – lov je len časť survivingu – prežitia – nielen v divočine. A lov je len časťou širšieho významu: obstaranie potravy. Okrem toho tam môže byť aj krádež a pod. Už komunisti učili: vysokú zver ulovíš do 4 dní ( pasce, nástrahy, prilákanie, vystopovať na ležovisku((toto sa v poľovníctve už zabudlo-robí to len pár skutočných lovcov…horárov a super schopných pytliakov)) malú zver (zajac, bažant, spevavé vtáky) do dvoch dní…rybu chytíš do 4-2 hodín – ale brouky s bylinami a semenami nazbíráš do hodiny = na prežitie je toto podstatné.
                            Poľovník toto nerieši – vyjde z domu – či z bytovky, sadne do auta – a loví – z posedu.
                            Survivalista toto “necvičí” – niet čo….survivalista si 300m od posedu postaví skrytý úkryt a teší sa z toho, ako o ňom nikto nevie…alebo 20m od turistického chodníka a postaví ho skryte a skryte tam žije, pokiaľ ľudia idúci po chodníku nemajú ani mak tušenia, že o čo ide. To je ten správny survivalista. Žijú v lesoch – a poľovníci si myslia že sú páni v lese…a pritom sú toľkorazy nafilmovaní – ani netušia.
                            A na survival nože sú tvrdšie nároky – hoci kopanie v zemi, dokázať postaviť pascu – na youtube je plno návodov, ako na to .
                            Tu je jeden celkom dobrý rozhovor o takých nožoch pre takých ľudí.

                            http://www.svetoutdooru.cz/rady/proc-nuz-od-nozire/
                            a link na toho českého nožiara Jiří Hrála
                            http://turtleknives.com/

                            #20196
                              @kiri

                              niečo o domácom testovaní nožov – všetci sme tak trochu blázni:

                              http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/1122/ItemID/325/Default.aspx

                              #20197
                                @kiri
                                #20199
                                  @hudecmil

                                  Kiri, veľa som sa naučil, super. Trošku som sa cez víkend pohral s brúsením mojich nožov a stal sa zázrak. Ešte sa teda musím veľa učiť, ale už teraz viem, že nie je všetko len a len v noži, ale v brúsení. Aj tvoje príspevky mi otvorili oči. Hnal som sa len za kvalitou noža a podcenil som brúsenie. Teraz sa zameriavam na brúsne kamene. Našiel som info, že veľmi dobrý je kameň Rozsutec. Kde sa dá objednať ? Aký názor máš na tento kameň ?

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 250 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.