• This topic has 80 odpovedí, 9 hlasov, and was last updated 12.10.2022/08:40 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 81 )
  • Autor
    Príspevky
  • #43286
      @kiri

      Lovec, vkladanie slov do úst, ktoré som nepovedal je sprosté osočovanie – nech si dôvodíš technickými domnienkami ako chceš.

      Jednoducho som to nepovedal. A ty o tom tak hovoríš. Osočuješ. A ešte sa posmievaš – o mojom zimnom spánku. Nuž aby si vedel – to si dostal čas na to, aby si sa ospravedlnil – čo si neurobil, ale – vystavil si moje meno osočovaniu po mnoho dní.

      A neospravedlnil si sa, aj keď som ťa upozornil. Teda – pokračuješ v osočovaní a zosmiešňovaní. A to tu naše civilné mená poznajú.

      Gentleman, ktorý by takto pochybil – by sa ospravedlnil ihneď ako na to príde. To zjavne nie si – a preto si to neurobil. Ale to je tvoja vizitka.

      A teraz o téme: náš kolega tu – p. Krnáč – nám tu ukázal jeden výborný článok – Kde končí naša zodpovednosť. Mali by si ho prečítať a prerátať najmä tí, čo majú silné zbrane – napr. Magnumy. Trochu sme debatovali o tomto náboji a bol tak láskavý, že náboj 8x57R/360 prerátal a našli sme zhodu – rešpektoval som jeho opravu, lebo on pracoval s interpoláciou hodnôt vstupujúcich do výpočtu, s ktorou som ja v mojom približnom výpočte nepracoval. On to teda upresnil. Rozdiel je mojich 342m/s a jeho 325,92m/s – teda 326 m/s. Tento výpočet je ale na plášťované strely, je možné, že strela Impala tým, že sa netriešti – teda nespotrebováva energiu na trieštenie – bude trošku rýchlejšia. Pán Krnáč ma ale upozornil, že do toho môžu vstupovať aj iné faktory – ale výpočet hovorí jasne.

      Na 200m vzdialenosti jeleň cez komoru – hĺbka cieľa 50cm – rýchlosť strely vstupujúcej 560m/sec – rýchlosť strely vyletujúcej po priestrele cieľa 326 m/sec. Je to dostatočná rýchlosť na vážne zranenie, či zabitie psíka, alebo iného zvieraťa za zverom…napr. pri dohľadávke. Pre porovnanie nebezpečenstva a ohrozenia – táto rýchlosť je značne vyššie nad úsťovou rýchlosťou nábojov napr.:

      7,65Browing – 318m/sec   vs 326m/sec (týmto zabili Alda Mora, Škorpiónom)

      9mm Browing 291m/sec  vs 326m/sec (týmto nábojom padol R.-U.následník trónu)

      9mm Makarov 310m/sec vs 326m/sec

      38 SPL polopl. 271m/sec vs 326m/sec

      40SaW               313m/sec vs 326m/sec

      Myslím, že každému je jasné – a ak si aj čísla prepočíta, alebo dohľadá sám, že rozprávaš hlúposti. A smutné je, že kvôli tvojej nenávisti voči mne sa tu hovadíš hľadaním nezmyslených argumentov a odvádzaním na iné témy. Aj sa ti čudujem – ale asi tvoja agresivita je tak vysoká, že inak konať nemôžeš. Myslím teda, že osočovanie je tvoja pracovná metóda a nielenže sa – ani po jasnom upozornení – nemieniš ospravedlniť – a už vôbec nie zmeniť svoj prístup. Je škoda, že svoju inteligenciu – ktorú nepochybne máš – používaš osočovacím a vyvyšovacím spôsobom. Nuž ale – máš svoj občiansky preukaz – a ako sa prezentuješ, je tvoja vec. Ostatným tým dávaš jasný signál, ako by si asi riešil napr. reklamácie v tvojej predajni. Argumentovať oproti – to tu predvádzaš dokonale. Stoja ti tieto nezmyselné hádky za to?  Ale je pekné, že aj na takomto starom náboji si sa takto predviedol.

       

      #43287
        @slavoslav

        “Na 200m vzdialenosti jeleň cez komoru – hĺbka cieľa 50cm – rýchlosť strely vstupujúcej 560m/sec – rýchlosť strely vyletujúcej po priestrele cieľa 326 m/sec.”

         

        Odbornik Kiri a jeho odporucanie na lov tazkej trofejovej zveri celoplastom (lebo impala pri tych parametroch ako celoplast fungovat bude). To ti nepride ani trochu trapne?

        #43293
          @kiri

          Slavo a Slavoslav – ako sa Slavo prezradil v téme Výzva občanom SR k obrane našej občianskej slobody sú jeden a ten istý človek. A tu má rovnaký modus operandi ako Lovec – vkladá mi do úst, čo som nepovedal. Veľmi podobné. Tak za koľkých píše jeden človek? Lebo toto je naučené a ťažko sa to mení. Kde som napísal, že to odporúčam?

          Len som to vyrátal a zverejnil. Ten spôsob vkladania mi toho, čo som nepovedal – viem, je mrzuté čítať to po sebe a je treba rýchlo niečo napísať, aby nové príspevky odtlačili tie staršie dozadu, ale tá nervozita – načisto sa odkryješ, lebo nedávaš pozor.

          A čo sa týka Impaly a jej 560m/s – len sa ty neboj – naštuduj napr 308Win a zistíš, že napr. Sellier a Bellot hmotnosť 11,7g SP má v tých istých 200m LEN 554m/sec – a to nikto nešomre – to len ty o tom netušíš. Aj 303 Br 11,7 – pôvodný britský puškový a guľometný – teda výkonný náboj – má v 200m od Sellieru rýchlosť 545m/s – a nikomu to nevadí. Aj 7×57 sólo a aj R klasika 9-gramová – má v 200m 562m/sec. Etc…Etc…Odkiaľ si ty priletel?

          #43296
            @slavoslav

            Kiri tvoja schopnost ci neschopnost pochopit pisany text je udivujuca. Kde ja spochybnujem tvoj vypocet rychlosti 560 m/s?

            Len ti tak nejak naznacujem, ze ten tvoj vypocet zostatkovej rychlosti plati pre co? prekvapujuco pre celoplastovu strelu.

             

            Ale kludne tu aj nadalej obhajuj lov jelenov celoplastom pan dobornik polovnik

            #43297
              @slavoslav

              aby si nahodou zbytocne nekonspiroval …

              #43299
                @lovec

                Na 200m vzdialenosti jeleň cez komoru – hĺbka cieľa 50cm – rýchlosť strely vstupujúcej 560m/sec – rýchlosť strely vyletujúcej po priestrele cieľa 326 m/sec. Je to dostatočná rýchlosť na vážne zranenie, či zabitie psíka, alebo iného zvieraťa za zverom…napr. pri dohľadávke. Pre porovnanie nebezpečenstva a ohrozenia – táto rýchlosť je značne vyššie nad úsťovou rýchlosťou nábojov napr.:

                Ako už Slavo naznačil, ženieš to do extrémov a už úplne strácaš kontrolu nad tým, čo tu bľaboceš. Preber si to ako chceš. Streliť monolitickou Impalou do jeleňa na 200m slabým kalibrom je debilizmus – tomuto budeš najľahšie rozumieť, pretože fakty a reálne čísla sú pre teba španielska dedina. Impala sa nedeformuje, jeleňa v takej nízkej rýchlosti iba prepichne. Presne ako celoplášť. A ubohé zviera strelené absolútne poddimenzovaným nábojom a totálne nevhodnou strelou by trpelo len kvôli tomu, lebo tvoja ješitnosť ti nedovolí uznať, že tu tliapeš nezmysly. Proste po dobrom a s číslami to s tebou nejde. O nejakej etike pri love zveri ani nemá zmysel písať, ty máš teraz ošiaľ a tunelové videnie.

                7,65Browing – 318m/sec   vs 326m/sec (týmto zabili Alda Mora, Škorpiónom)

                9mm Browing 291m/sec  vs 326m/sec (týmto nábojom padol R.-U.následník trónu)

                9mm Makarov 310m/sec vs 326m/sec

                38 SPL polopl. 271m/sec vs 326m/sec

                40SaW               313m/sec vs 326m/sec

                Príklady za všetky drobné, takými môžeš ohurovať niekoho, kto o veci nemá ani šajnu. Absolútne to o ničom nevypovedá, je to len nezmyselné opisovanie čísiel z katalógov. Rovnako ako tá blbosť kôň vs. 357 Mag. – krásne to ukázalo, že nemáš o matérii ani šajnu, ale ujcovia ti to zrejme kdesi pri posledných kolách žrali, tak s tým všade operuješ. Keď som ti to rozobral na drobné a uviedol, prečo je to blbosť, tak si znovu zoskratoval a píšeš tu tie svoje urazené výplody a o osočovaní, nenávisti a ešte bohviečo všetko si si to vsugeroval. Nie kiri, skutočnosť je jednoduchá – ty tým veciam proste nerozumieš a len náhodne splietaš dokopy, čo si si niekde odpísal z katalógov výrobcov nábojov.

                 

                #43300
                  @lovec

                  A čo sa týka Impaly a jej 560m/s – len sa ty neboj – naštuduj napr 308Win a zistíš, že napr. Sellier a Bellot hmotnosť 11,7g SP má v tých istých 200m LEN 554m/sec – a to nikto nešomre – to len ty o tom netušíš. Aj 303 Br 11,7 – pôvodný britský puškový a guľometný – teda výkonný náboj – má v 200m od Sellieru rýchlosť 545m/s – a nikomu to nevadí. Aj 7×57 sólo a aj R klasika 9-gramová – má v 200m 562m/sec.

                  Krásna, čítanková ukážka toho, ako absolútne nechápeš komplexnosť problematiky a hádžeš sem iba bez rozmyslu opísané čísla z katalógu S&B.

                  Si si vôbec schopný uvedomiť, že je priepastný rozdiel v tom, keď do zveri strelíš monolitickou strelou, ktorá sa vôbec nedeformuje, letí nízkou rýchlosťou a na druhej strane mäkkým poloplášťom, ktorý sa bude otvárať ešte aj pri rýchlosti o 100m/s nižšej a tým pádom bude jej ranivosť úplne inde? Je jasné, že tebe to nedocvakne, ty tu začneš znovu blúzniť o tom svojom osočovaní, ale tieto tvoje bludy treba okamžite vyvracať, lebo niekoho pomýliš a vo finále si to odskáče znovu len zver.

                  #43301
                    @slavoslav

                    nie, jemu vobec nedocvaklo, ze ten vypocet (a koeficient ktory donho pouzil) co predviedol plati pre strely ktore sa pocas toho prieletu cielom nedeformuju a teda dynamicky nemenia svoj priemer a hmotnost (cim ten koeficient vyrazne menia). Co je presne dovod preco sa lovecke strely konstruuju tak aby k tymto javom dochadzalo a nedochadzalo k priestrelom s vysokou zostatkovou energiou projektilu.

                     

                    Ten nim vymenovany 308 W SP od S&B na 200 m toho jelena ani neprestreli vo vacsine pripadov a odovzda cielu vsetku energiu kym nim navrhovany “celoplast” impala ho len prebodne a s mnozstvom energie poleti prec. A ano takyto polovnik bude nebezpecny aj pre svoje okolie.

                     

                    A najvacsia tragedia je, ze toto je udajne clovek ktory bol odbornym garantom pri navrhu zakonov SR. To sa potom jeden necuduje, ze zakony su takymi nepodarkami ako su ked ich robia takyto “odbornici” ktory veria na sirenie tlaku do stran ci ine technicke blbosti ktore tu vyprodukoval. Ludia ktory nezvladaju kriticke myslenie  a bez rozmyslu skonzumuju a pomiesaju vsetko co precitaju bez ohladu na zdroj z ktoreho cerpaju ako napr rozne pochybne stranky uverejnujuce konspiracie, alebo reklamne letaky skrachovanych firiem slubujucich zazraky.

                    #43364
                      @kiri

                      Čo dodať, napísal som do Impaly – žiadny problém, pridal som linky, aby si vedeli čo-to preložiť a počítať o názoroch ľudí zo Slovenska. Ozval sa – však vidíte – a priložil aj nejaké údaje. V podstate – strieľajú aj cez 400m a tak rýchlosť je aj menej, ako tých 560 m/s. Napr. 308W a osvedčená stará 303Br. A funguje im to na odolnejšiu zver, ako je naša. Pozrite rýchlosti v tabuľkách. To je len pre informáciu. Už je len na vás, ako sa prezentujete.

                      Dear Kiri
                      Thanks for the interesting mail – come back to you in the next week – would like to do some translation on the links you send.
                      In general in South Africa the LW bullets from 6.5mm 90gr  up to the .375  200gr  are used to hunt game from springbuck to eland up to 400m which basically covers the 560m/s remaining velocity at various ranges as per attached velocity tables. The bullet is in existence since 2000 and is very popular as a hunting bullet in SA.
                      Kind regards
                      Kobus du Plessis

                      #43369
                        @slavoslav

                        kiri

                         

                        ty si hlupak az to boli. Ano ak strielas na tvrdsiu a tym myslim fyzicky tvrdsiu zver tak ma mosadzny monolit ktory sa nedeformuje zmysel lebo jej dokaze odovzdat energiu. Ak ju pozuijes na europskeho jelena tak ho prebodne a poleti prec.

                        Kolkoze a cim mas toho nastrielaneho? Este si sa nestihol pochvalit.

                        #43370
                          @slavoslav

                          a to ani neratam s tym, ze co tak asi mal ten vyrobca napisat. Ze vyraba na hovno produkt? Lebo ked si clovek namatkovo pozrie fora, odfiltruje nadsene vykriky ludi co ulovili 1-2 kusy ci experta co to strielal na hlavu tak zisti, ze to ziaden zazrak nie je. Klasicky monolit kde sa nenaslo ziadne tajuplne posobenie “shock wave”, ale fungujuci pri zasahu zivotne dolezitych organov. Uz take pluca su problematicke.

                           

                          Dohladavky typicke pre bush kde nejaky ten km dohladavky nehra rolu a v “malých” kalibroch skor hodnotene ako slabe, vacsina strelcov pouziva expandujucu strelu.

                          #43382
                            @kiri

                             

                            Vrátim sa k tomutoNa 200m vzdialenosti jeleň cez komoru – hĺbka cieľa 50cm – rýchlosť strely vstupujúcej 560m/sec – rýchlosť strely vyletujúcej po priestrele cieľa 326 m/sec. Je to dostatočná rýchlosť na vážne zranenie, či zabitie psíka, alebo iného zvieraťa za zverom…napr. pri dohľadávke. Pre porovnanie nebezpečenstva a ohrozenia – táto rýchlosť je značne vyššie nad úsťovou rýchlosťou nábojov napr.:

                            7,65Browing – 318m/sec   vs 326m/sec (týmto zabili Alda Mora, Škorpiónom)

                            9mm Browing 291m/sec  vs 326m/sec (týmto nábojom padol R.-U.následník trónu)

                            9mm Makarov 310m/sec vs 326m/sec

                            38 SPL polopl. 271m/sec vs 326m/sec

                            40SaW               313m/sec vs 326m/sec

                            Na jednej strane vykrikujete, že 8x57R/.360 je slabý náboj – na to zase že “len prepichne a energiu odnesie” – čo znamená, že sily má habadej dosť – ale akosi zabúdate spomenúť, že tou hranou spôsobuje vyseknutie diery cez celé telo – diery, ktorá sa nezacelí na vstrele tak, ako po inej strele, takže zver farbí spoľahlivo nielen za každej strany von, ale aj dovnútra a potom zase von. Tie ostré hrany sa už tak správajú. Nuž a – moje počítanie a porovnávanie malo slúžiť na výstrahu pred poškodením majetku – teda poľovných psíkov – čo je vám jedno. Impala patrí medzi monolitické  strely, ktoré nemajú predpísanú ani deformáciu a ani trieštenie. Podobná je strela DSG od Vilatechu, ktorú mám tiež nabitú – a funguje 100%-tne. Jej ostrá strižná hrana z nej robí “polievaciu krhličku” a po tejto strele zostáva dokonale odkrvené a hygienicky bezpečné mäso, lebo v tele zostáva minimum farby. Impala nemá až takú výraznú strižnú hranu, ale vystrihuje materiál dostatočne – aj na vstrele a aj na výstrele. A ak stretne kosti – tak aj cez kosti. Nie som agentom Impaly, len hovorím o jej účinku. Tak ako vystrihuje strela Wad cutter- a preto nie je dovolená na sebaobranu, lebo vyrába ťažko hojiteľné zranenia – lebo chýba tkanivo ! ktoré sa nedá ničím nahradiť – rovnako sa správa aj Impala – detto DSG.

                             

                             

                            #43385
                              @kiri

                              Nuž a ešte jedna veľmi zaujímavá vec. Po osobnej diskusii s autorom tohto článku – a po jeho súhlase – sem dám link na zopár excelentných výpočtov z nábojov pre krátke zbrane. Tam sa dočítate, prečo som uviedol náboj 357Mag – prečo je tak nebezpečný – ale 8x57R/360 s Impalou ho značne prekonáva. Je to puškový náboj a veľkou chybou je ho podceňovať.

                              http://www.urbanstalker.eu/zbrane/63-m?yacute;tus-zastavovacieho-=ú%C4%8Dinku-zbran=í-v-z=áver=

                              napr:

                              Podľa iných autorov je tiež eventualitou objem strelného kanála, ktorý v sebe zhŕňa ako plochu prierezu kanála, tak aj hĺbku vniku strely, experimentálne zisťovať streľbou do suchého smrekového dreva. Dobrým meradlom ranivého účinku pri priebojnom pôsobení strely, je vraj tiež možnosť objem strelného kanála matematicky vypočítať podľa vzorca:

                              V (cm3) = 0.00028 G × v 1,5

                              kde je V objem strelného kanála, G hmotnosť strely (g) av dopadová rýchlosť strely (m / s). Podľa tohto kritéria vychádza nasledujúce priebojná ranivosť niektorých druhov striel:

                              Pričom pri objeme kanála do 5 cm3 sa ranivý účinok pokladá za veľmi slabý, 5-7 cm3 slabý, 7-10 cm 3 stredné, 10-12 cm 3 silný a viac ako 12 cm 3 za veľmi silný.

                              Pre naše podmienky má však Marshallov výskum do istej miery zníženú informačnú hodnotu, pretože jednak v súbore výrazne prevažovalo americké strelivo a navyše sa na prvých miestach umiestnili náboje s expanzívnymi strelami u ktorých sa percento účinnosti už skutočne blížia magickej stovke. U “klasického” streliva neboli žiaľ zohľadnené všetky ráže, ani všetky rozmanité konštrukcie striel jednej kalibru. Mal som k dispozícii dva rôzne zdroje týchto údajov, tam kde sa líši, som použil priemer.

                              #43390
                                @lovec

                                Tak ako vystrihuje strela Wad cutter- a preto nie je dovolená na sebaobranu, lebo vyrába ťažko hojiteľné zranenia – lebo chýba tkanivo !

                                 

                                To teda ani náhodou. Znovu typické zavádzanie, buď úmyselne, alebo z prostej nevedomosti. Zákon nič také nehovorí – doštuduj si a nebalamuť ľudí.

                                Zákon o zbraniach a strelive, §4, ods. 3, písm. B:

                                “Zakázaným strelivom je strelivo do krátkych guľových zbraní s expanznou strelou, s výnimkou ich použitia na športové účely”

                                Žiaden wadcutter pod to nespadá, máš smolu, ujo rozprávkár. Wadcutter má vďaka materiálu – obvykle bežné olovo s prímesami – a svojmu tvaru naopak výhodu pri teoretickom použití v  sebaobrane. Malá priebojnosť, nízke riziko ohrozenia okolia za páchateľom.

                                #43391
                                  @slavoslav

                                  inak celkom zaujimave citanie co nam sem kiri laskavo nalinkoval

                                  akurat je chybickou z jeho pohladu, ze clanok tvrdi nieco uplne ine ako sa snazi dokazat a za idealnu povazuje aku strelu? Taku ktora odovzda cielu celu svoju energiu a sucasne penetruje ciel po celej jeho hlbke.

                                  Teda presne to co mu tvrdim ja a co impala prelietajuca ciel ako celoplast a putujuca dalej s vysokou zostatkovou rychlostou aj v pripade strelby slabym kalibrom na 300m nesplna ani nahodou.

                                  ohladom tej jeho zazracnej striznej hrany si znovu pomozem nim nalinkovanym clankom kde sa doslovne pise, ze celoplastove strely bez ohladu na konstrukciu zanechavaju strelny kanal o priemere cca 1,2 kalibru. A na zvysenie tohto cisla je potrebne co? Deformacia. Vynikajuci priklad je tam Tokarew vs 45 ACP ak ho dokaze pochopit i ked sotva.

                                  zas a znovu nepochopenie clanku a pointy spojene s bezhlavym kopirovanim bez zamyslenia, ze si vlastne dokazuje linkom svoje vlastnu neznalost

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 81 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.