• This topic has 80 odpovedí, 9 hlasov, and was last updated 12.10.2022/08:40 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 61 až 75 (z celkového počtu 81 )
  • Autor
    Príspevky
  • #43473
      @slavoslav

      isteze sa to stat moze a ja to niejak nepopieram lebo tych premennych je tam X a vela ich tazko ovplyvnis najma na strane ciela

      Len hovorim, ze potencial naboja a strely je urceny energiou a ranivost je de facto schopnost tuto energiu riadene odovzdat. Ci deformacia, ci vytvaranie strelneho kanalu atd je spotrebovavanie tohoto potencialu ak sa teda bavime vo vseobecnej rovine. To je ta fyzika co za tym stoji.

      A mas pravdu, ak sa budeme bavit o konkretnej laboracii kde uz mas definovanu strelu a kaliber tak rozumneho cloveka bude zaujimat dopadova rychlost, zostatkova hmotnost strely atd., teda parametre ktore urcuju ako ten potencial strela/jej konstrukter vyuziva. Len ak sa nad tym zamyslis tie strely co funguju najlepsie tak funguju prave preto, ze dokazu tu energu odovzdat a preniknut cielom.

      I ked hrubo ti to o ranivosti predsa len nieco povie. Ak tu energiu spotrebuje na kratkej vzdialenosti = mala penetracia bude zle lebo nedojde k poskodeniu vnutornych organov. Tak isto ak prenikne cielom s vysokou zostatkovou energiou ako napr impala ci celoplast tiez bude zle lebo nevyuzila potencial a to som sa snazil kirimu vysvetlit. Uznavam toto je uz teoria ktoru normalny clovek nepotrebuje a vacsinou si to ani skuseny strelci neuvedomuju. Preco aj. V praxi k tomu pristupuju presne ako si popisal, rychlost, hmotnost, konstrukcia strely len zo mna hovori trochu deformaciu par rocnym vysokoskolskym studiom aj balistiky 😉

      #43604
        @kiri

        Porovnanie nábojníc 8x57R/.360 a  8x57JR.

        #43879
          @kiri

          Páni, asi takýto je výsledok po 8mm KJG na 80m. Jasné značenie – výskok a kopnutie zadnými behmi. Úniková trasa do  70m  pofarbená veľmi výrazne fľakmi farby 30×30 cm. Síce bol aj poľovný pes, ale nebol vlastne treba. Zver dokonale odkrvená. Vyvrhoval a divinu ošetroval domáci hospodár – inak mäsiar. Okolo výstrelu vyrezal 3×3 cm na rebrách, aj to len preventívne kvôli možným trieskam kostí. Ako vidíte, strela vystrihla dieru. Možno preto, že nemala špicatú balistickú kuklu.

          #43884
            @sanchez

            Dobrý účinok, zaujímavé foto. Na základe info som hľadal o 8mm KJG  a čo som našiel – celkom zaujímavé – náboje od SAX, kúpiteľné aj u nás – starší náboj 8x57JR má vyššiu rýchlosť ako novší náboj 8x57JRS.

            8 mm JRS – 898 m/s

            8 mm JR  – 905 m/s

            https://www.sax-munition.de/sax-_-kjg-munition_2015/40-_-sax-8×57-irs-kjg-sr-patronen.html

            https://www.sax-munition.de/sax-_-kjg-munition_2015/41-_-sax-8×57-ir-kjg-sr-patronen.html

             

             

            #43885
              @slavoslav

              sanchez – rozdiel je minimalny a je tam aj rozdiel vo vahe strely. Okrem toho maximalne povolene tlaky su u oboch podobne, rozdiel 10 MPa podobne ako vykony.

              Zvycajne je JR laborovana vyrobcami slabsie kvoli tomu, ze su na nu komorovane stare zbrane, ale ako vidis nie je to pravidlo.

              #43983
                @kiri

                Ešte malá poznámka k dávnejšie diskutovanému o prieraznosti 8x57R/360 na vzdialenosti 200m. Hovoril som, že aj na takú vzdialenosť má dostatok energie, aby prestrelil telo jeleňa. Prirovnal som to k 357Mag úplne zblízka. Ale machri tu dôvodili, že to tak nemôže byť. Ako lovecký prístup som ponúkol 357Mag z dlhšej hlavne, hoci  bolo podsúvané, že som myslel z revolveru. A tak som trochu pohľadal, či to už dakto nerobil – ten revolver. Nuž a našiel som takéto – je to informácia najmä pre tých, čo sa hádžu o zem, že to tak nemôže byť. Predikujem znovu a zase, že to bolo LEN a LEN prirovnanie, lebo táto osmička má ešte väčší výkon v tej vzdialenosti. 357 Mag z Leveractionu má tiež vyšší výkon – vďaka dlhšej hlavni – ale pozrite sa, čo teda dokáže 357 Mag zo 4 palcovej – len 10 cm hlavne zo vzdialenosti 10 stôp = teda 3 m:

                Underwood .357 158 gr Hex plated fired from 4″ S&W Model 13

                Po jednej minúte videjka – penetrácia 27,5 palca ! – čo je 27,5 x 2,54 cm = 69,85 cm !

                Myslím, že každému je jasné, že to cez rebrá prefičí na druhú stranu – a navyše – 8x57R/360 je ešte energeticky bohatšia. Teda aj 357 Mag z Leveractionu ho tiež prefičí. A keby nestačilo – sú tu videjká aj s väčšou prieraznosťou. Nuž – prepáčte, ak som mal pravdu.

                https://www.youtube.com/watch?v=dy9tIABsauM
                <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”>.357 mag gel test: Underwood 158 gr Hex plated</h1>

                #43984
                  @slavoslav

                  kiri

                  ty si nedas pokoj a stale sa tu budes chvastat tym tvojim odporucanim lovit dospeleho jelena strelou spravajucou sa prakticky ako celoplast? Mimochodom, nechce sa mi studovat tie stranky dozadu, ale nikto tu netvrdil, ze 357 magnum nieco prestreli, alebo neprestreli. Len ze ten priklad je absolutne mimo misu z tvojej strany a ako pozeram stale nechapes pointu. Takze ju zopakujem. Nie, ked strela dokaze preletiet cielom za cenu ze sa vobec nedeformuje a neodovzda mu energiu nie je to kvalitna lovecka strela a nezabezpeci istotu ulovenia.

                  #44004
                    @marekkotruchst

                    Odpoveď na autora tohto dis. Fóra. Prebíjam tento kaliber aj s Berdan zapalkami 5,5 okrem 6,5. Tie nemám. Na tento kaliber úspešne používam nabojnice 9,3x72R.

                    Marek

                    #44005
                      @marekkotruchst

                      Len pre info, z tých starých kalibrov prebíjam 6,5×54 MSch, 8x57JR 8x57R/360, 9,3×57, 9,3x72R, 8x64S a čakám na matricu 7x72R.

                      #44013
                        @kiri

                        Komponent na prebíjanie 8x57R/360

                        Strela DSG pre kaliber .318 = 8mm I alebo J

                        hmotnosť…… 150 grs  =  9,7 gramu

                         

                        #44529

                          Marekkotruchst už máš Matrixu 7x72R?

                          #44543
                            @kiri

                            https://naboje.org/node/2721#
                            <h2 class=”arrow”>Stručně o historii náboje 8×57 R/.360</h2>
                            <div class=”field field-name-body field-type-text-with-summary field-label-hidden”>
                            <div class=”field-items”>
                            <div class=”field-item even”>

                            Lovecký kulový náboj zavedený v Německu. Jeho dno má odvozené od náboje .360 Black Powder Express, délka nábojnice a průměr střely jsou převzaty z náboje 8×57 J. Tělo nábojnice je však poněkud štíhlejší než u nábojnice 8×57 J. Náboj je vhodný především pro lov srnčí zvěře a jiné spárkaté na střední vzdálenosti. Dnes je tento náboj již zcela zastaralý. Střela o hmotnosti 12,50 g má počáteční rychlost 620 m.s<sup>-1</sup>. V současné době je vyráběn pouze firmou W. Romey s poloplášťovou střelou o hmotnosti 12,7 g o počáteční rychlosti 570 m.s<sup>-1</sup> v řadě nábojů označovaných „Legedäre Patronen“ nebo „Old Timer“.

                            </div>
                            </div>
                            </div>
                            Na prečítanie. Je to však neaktuálne a neobnovené. Už dávno je preč doba, kedy boli k dispozícii FABRICKÉ náboje IBA od W.Romey. Alebo autori nemali rozsiahlejšie vedomosti. Týchto pušiek je pomerne dosť – aj v Československu to bol populárny náboj na všetky lovy – od srnčej po vysokú a čiernu. V tých dobách bolo úplne normálne, že sa strieľalo na POĽOVNÍCKE vzdialenosti, lebo poľovník bol natoľko zžitý s prírodou, že bol schopný sa ku zveri priblížiť. Oveľa viacej sa poľovalo posliedkou  a ku zveri sa ticho prikráčalo. Dnes toto mnohým robí problém a musia strieľať na veľké vzdialenosti, lebo už nemajú schopnosti sa ku zveri nebadane prikradnúť. Toto umenie je nutné vedieť pri love lukom (a aj predovkou..) a to je jeden z dôvodov, prečo je nenávisť “puškárov” na lukostrelcov. Lukostrelci totiž ukazujú, že sa to stále dá – len to treba vedieť. Dnes stačí kúpiť výkonnú pušku a optiku – a vystreliť dokáže aj hlupák. Tento náboj je teda z doby profesionálov, ktorí to vedeli, lebo to bolo treba. Dnešné postoje k tomuto náboju sú rezervované, lebo mnohí si uvedomujú, že by asi mali problém s týmto byť úspešný. Ale obľuba tohto náboja v minulosti – a obnova jeho výroby stále ukazujú, že mnohí sa vracajú k starému umeniu lovu – a prežitia. Kto dokáže uloviť s týmto nábojom, dokáže s hocijakým. Je to ako s autami – kto sa naučil šoférovať na Škodovke, Žiguláku, Trabante a 1203-jke – dokáže šoférovať aj Mercedes, a dokonca sa nevysype ani na zadokolke BMW. Ale kto z frajerov, čo sa naučil na Mercedese sa dokáže zvládnuť a povoziť sa na starých autách? Inak, oproti tomuto náboju bol aj 7x57R už náboj vyššej triedy – s vyššou rýchlosťou a plochšou balistikou. Pri poklese hmotnosti strely o 1,5g – ale o 100m/s vyššej rýchlosti dočiahol ďalej a dokázal podobné. Napriek tomu toto bola klasika a istota účinku ťažkej strely. Dnes si môžu majitelia vybrať, či budú používať fabrické klasické 12,7g strely – napr. od Labor fur Balistic (LfB), alebo ľahšie a rýchlejšie strely – či KJG, MJG, Impala, alebo či si urobia vlastný náboj. Pri strieľaní bez optiky cez otvorené mieridlá je výhodné použiť 12,7g klasiku, lebo mieridlá sú nastavené na takýto náboj – 12,7g a 620m/s – ale cez optiku sa dá rýchlo prestaviť bod zásahu aj na rýchle a nové strely.

                            #44556

                              Kiri súhlasím ja polujem skoro len s ním a som spokojný.

                              #44557
                                @kiri

                                Ahoj anonym. Ja som to písal z osobnej skúsenosti, lebo som takú pušku mal – bol to svojim spôsobom krásny guľabrok Holek – také obdobie technického vzhľadu – hladká baskula vo farbe strieborného kovu. Vždy som si rád odskúšal staré náboje priamo v praxi. Chcel som osobnú skúsenosť. Keď som zatúžil po trojáku, voľačo som musel pustiť – a Holek si našiel nového majiteľa. Kúpil ho Marian Foltýn z Malaciek – keď ho zbadal – ako chodil – ako švajčiarske hodiny – úplne presne a zapadal úplne dokonale. Priznávam, že keby sa dalo, práve ten by som si bol rád nechal – aj k tomu trojáku…ale – musel som si vybrať. No a v Malackách poznám ešte jedného, čo poľuje práve takýmto nábojom – je to výborný pažbár, ktorý robil novú pažbu práve na toho môjho Holka, lebo som na spoločnej v Borinke padol do jamy po vývrate a rozbil som podpažbie a to sa nedalo utrafiť, tak som nechal urobiť celú pažbu práve jemu – a urobil to excellentne…práve vtedy som u neho videl mnoho krásne hríbovaných gulí vytiahnutých z veľkých diviakov práve z tohoto náboja. To ma veľmi povzbudilo a dalo chuti si to užiť práve s týmto nábojom.

                                #44559

                                  Nuž to môžem len potvrdiť , ale nechcem sa nikoho dotknúť ale nerozumiem tomu prečo sa tu rieši alternatívne strelivo pre staré kalibre veď pre mňa má práve pôvodný výkon a balistika takýchto zbraní svoje neopakovateľné čaro ( polujem okrem tohto 9,3×72 a 7×72) ak si to podmienky lovu vyžadujú tak siahnem po niečom inom (vykonejsom )a nebudem špekulovať o veciach spomenutých vyššie. Ale sto ľudí sto chutí.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 61 až 75 (z celkového počtu 81 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.