• This topic has 80 odpovedí, 9 hlasov, and was last updated 12.10.2022/08:40 by .
Zobrazuje sa 6 príspevkov - 76 až 81 (z celkového počtu 81 )
  • Autor
    Príspevky
  • #44560
      @kiri

      Je pravda, že je to TROCHU starší náboj, ako napr. 8x57J, JR a aj tie majú tieto možnosti. Je to alternatíva – kto chce – môže. Kto chce pôvodné – môže pôvodné. Prečo by mali byť diskriminované len preto, že sú o pár rokov staršie? Veď aj predovky majú medené strely a lisovaný prach na paličke. A KJG či iné je dobrá strela. Ja sám som najprv používal klasické poloplášte – tie fotky sú mojich nábojov. Pôvodný výkon tých nábojov je skutočne dostatočný – snažil som sa to tu priblížiť – ale čítal si, ako to mnohým vadí. Nie je žiadúce písať o starých nábojoch. Najmä ak to nie je Magnum…

      #49503
        @kiri

        Jeden krásny opis a vysvetlenie smrteľných konečných účinkov náboja. Vysvetlenie pochádza z náboja 350 Legend – relatívne nového náboja z r.2019 !

        <span>Náboj bol vyvinutý tak, aby dodával dostatok energie na dosiahnutie smrteľných konečných účinkov na veľké jelene do vzdialenosti 200 yd (180 m). </span><span>Spätný ráz je údajne menší ako .243 Winchester. </span><span>Winchester v súčasnosti ponúka päť rôznych zaťažení pre nový náboj: a jedna z nich :  12g pri 640m/s …(doslovne: 180 g (12 g) Power-Point pri 2 100 stôp/s ( 640 m/s)) – čo je totožné ako je klasická laborácia pre 8x57R/360 – teda 12,7g pri 620m/sec.</span>

        https://en.wikipedia.org/wiki/.350_Legend

        Takže sa znova potvrdilo, že úroveň energie u staručkého 8x57R/360 bola skonštruovaná veľmi dobre, ak aj v novom náboji US konštruktéri prišli k tomu istému ! – ako dostatok na zabezpečenie ” smrteľných konečných účinkov” – ako starí konštruktéri v Nemecku.

        #49509
          @slavoslav

          odhliadnuc od strojoveho prekladu a vyrazu “smrtelne konecne ucinky” je skor otazka co si pod tym kto predstavuje. Lebo ucinok v cieli bude zavisiet od mnozstva dorucenej energie a konstrukcie strely ktora zabezpeci sposob a reychost predania tejto energie cielu.

          a aby sme si upresnili fakty tak tie velke jelene v amerike budu najskor jelene bielochvoste ktore sa tam bezne lovia s kalibrami ako 30-30 win ktore maju podobny vykon. Cely tento naboj vznikol z legislativnych poziadaviek kde niektore staty zakazali pouzivat flaskove nabojnice cim de facto vyrazne obmedzili vykon pouziteho naboja

          #49510
            @kiri

            Nie že by som vyložene nesúhlasil so Slavom, ale:

            1 – strojový ( automatický) google preklad som nechal úmyslene. Ak si dakto ne-angličtinár chce čokoľvek preložiť a použije automatický preklad – vyjde mu to isté, čo uvádzam. Navyše – neskrývam to a nevydávam za vlastnú myšlienku. A mnoho ľudí pozná práve toto. Navyše – ja sám nie som nejaký super angličtinár, aby som to prekladal osobne. Myslím, že takých je nás tu viacej.

            2 – termín “smrteľné konečné účinky” je síce kostrbato znejúci – ale veľmi výstižný. A to skúmali konštruktéri toho náboja – vlastne by to mal skúmať každý konštruktér loveckého náboja- a loveckej strely. Športové strely do papiera takto netreba skúmať. O toto išlo napr. pánovi Taylorovi pri jeho formulovaní tohoto istého javu – dokonca ešte výraznejšieho – TKO – kde je až KO index! Môj doterajší poznatok je, že ťažšie a pomalšie strely spôsobujú KO efekt skôr a lepšie a toľko sa neodrážajú ( preto lepšie na spoločné poľovky), kdežto na streľbu na šírej pláni, roli, či cez dolinu, či z posedu – skrátka čistá dráha letu strely – sú z hľadiska plochšej dráhy letu obľúbenejšie ľahšie strely. Avšak – nemusia mať práve tie “okamžité” KO účinky, hoci majú tie “konečné smrteľné” účinky. Mne sa ten termín vcelku páči na objasňovanie hľadania ideálu konštruktéra.

            3 – každý, kto si o tom náboji 350 Legend prečíta pochopí, že náboj bol prednostne konštruovaný do polo-automatických zbraní typu M-16 – len na väčšie a ťažšie zvery ako umožňuje 223Rem tak, aby čo najviac využil MAX priestor nábojnice v existujúcom zásobníku s čo najväčšou guľou. Je to určitá cesta unifikácie, ak má doma takú istú – aj s rovnakými ovládacími prvkami pušku v 223Rem, tak má to isté aj v ťažšom náboji. U nás by som to videl tak, že niekto má obľúbenú ZKK v 243Win na srnčie, škodnú a športové cvičenie a na zimný lov si kúpi takú istú ZKK v 308Win. V podstate ten istý náboj, ten istý záver – len iná guľa, inej váhy a iného kopanca.

            4 – ten príspevok o 350 Legend mal ten úmysle, že hoci nový náboj – konštruktéri došli k tým istým charakteristikám náboja.

            30-30Win        11g strela     679m/s

            8x57R/360      12,7g            620m/s

            350Legend       12g               640m/s

            doporučujem pozrieť tabuľku od Vihtavuori pre 30-30Win – a nie tie maximá!

            Rifle reloading data | Handloading | Rifle calibers | Centerfire Rifle bullets | Reload your own ammo

            Ale naozaj – všetko záleží na Poslovi smrti – na to, čo vykonáva tú rozhodujúcu prácu – ten “konečný smrteľný účinok”. Ak by nebol smrteľný – nenájdeme ju. Prečo na zver strieľame? Aby sme ju neusmrtili? To sú slniečkárske výmysly. Lov JE o zabíjaní. Ale aj pri zabíjaní sa prihliada ma tzv. Welfare zvierat – prekladov je možných viac – ale v tomto význame je to blaho, blahobyt, šťastie. Teda smrť nie v bolestiach a trápení. Samozrejme – vyskytuje sa toto aj v nariadeniach Rady Európskej únie – napr. pre slaughterhousy – zabíjacie domy doslovne – po našom bitúnky. Anglosasi sa s tým neserú – nazývajú veci pravým menom – to len nás učia tak kvetnato..aby sme sa moc nebáli. Ale lov – či lukom, či kušou, či puškou – je o zabíjaní. A vždy bol – či tomu buzerantíno hovorí jemnúčko či až nežnúčko, alebo či tomu chlap hovorí reálne. Ja proti ním nič nemám – a ak mi povie, že on je taký – tak mu o tom aj tak budem hovoriť – aby sa chudáčik netriasol. Ale – musí sa teda priznať – a potom ho budem rešpektovať. Mne totiž vôbec nevadia. Čím viac takých – tým viac žien pre nás chlapov. Uvoľnia priestor. Pozrite sa predsedu parlamentu – on vôbec nie je taký – on sa vôbec nehanbí, že je na ženy – a dokonca na mnohé. Ako jediný z nás je to povahou a prístupom čistý moslim so svojim verejným háremom.. A nikto mu to nevyčíta. Len sa na tom médiá a celá krajina usmieva. Takže ešte raz – zabíjací dom a zabíjanie zvierat JE normálny termín aj v Nariadeniach EÚ priamo v originálnych textoch platných na celom území EÚ. Teda to nie je NIJAKO zakázané ani obmedzené. A aj pri poľovačke sú nariadenia – napr. aj tá hranica čím sa môže strieľať  (zabíjať) srnčie a čím veľká zver – od 6mm a 6g – platné v našom zákone – je z dôvodu welfare zvierat PRIAMO PRI ICH ZABÍJANÍ !!! Mali by ste to všetci tak používať.

            5 – Slavo – je úplne jedno – a v tomto prípade úplne irelevantné prečo vznikol náboj s rovnými stenami ( maximálne využitie priestoru v zásobníku M 16 ako ho poskytuje) – ja som písal o tom, čo konštruktéri ( teda odborníci! – nie kecálkovia) uznali, tak to aj odskúšali, vyrobili a zaviedli. A prišli k tomu, čo voľakedy prišli aj nemeckí konštruktéri pred cca 130 rokmi. A možno aj k tomu prihliadali, resp. mali to ako kontrolný údaj. Lebo ak ten náboj bol postavený a dlho obľúbený na veľkosť stredoeurópska zver na krátke až stredné vzdialenosti – asi to je istá a odskúšaná hranica..najmä ak je u nich zver podobnej veľkosti a hmotnosti. Napr. vidloroh – do 70kg, 100cm vysoký v chrbte, do 150cm dlhý, Pasrnec či jelenec biely chvost – 50kg – 100kg – až 160kg! vysoký v chrbte 80 -100 cm, dĺžka tela 160cm – 220cm..a rôzne typy divých prasiat – veľmi často všakovaké farebné a fľakaté krížence s domácimi, či farmovými – s rôznymi druhmi bielych, čiernych a červených amerických, belgických, holandských plemien (napr. Duroc – červené, červenohnedé, zlatožlté, Red Berkshire z Connecticut – tiež červené, Red Rock z Vermontu, červené sú guinejské, španielske aj portugalské plemená dovezené do USA, ale aj napr. záhadné plemeno Tamworth..) a pod. A toto je obľúbená paleta používania samonabíjacích zbraní, ak pália zo štvorkolky, či korby tereniaku alebo z helikoptéry na utekajúce stádo vo vysokej tráve, či v buši..tieto videá sú na YTB bežne dostupné…kuk:

            https://www.youtube.com/results?search_query=texas+hog+hunting+ar+15

             

             

            #49511
              @kiri

              Inka – Slavo – dík za dobrú nahrávku, nesklamal si. Tipoval som, že ak sa niekto ozve, tak naisto ty. Takže ešte trošku praxe s výkonom 8x57R/360 – ale v krátkej hlavni a s trochou spotreby energie na pohon chodu zbrane – ale je vidieť, čo ten výkon robí so zverou. Tu by jednoranová zlamovačka, či guľabrok v tom výkone nebol asi to NAJ, ak chcú likvidovať viacej kusov – nepripomína vám to dnešná AMO stav u nás? Aj u nich to majú premnožené..a aj preto vyvinuli tento náboj do tejto pušky. A ten výkon – úplne stačí! ..na ten spôsob lovu a na tú zbraň. Aj ja som oceňoval na tej malej osmičke ten malý kopanček a veľmi dobre kontrolovaný výstrel. Dámska flinta so spoľahlivým výkonom. Len trebalo moc dobrú strelu. Ale to tie guľatonosé poloplášte a najmä tie tupohlavé strely s veľkým olovom na začiatku veľmi dobre robili. A sledujte, ako ich aktívne hľadá po ich cestičkách v buši..pri vode našiel odkiaľ prišli a išiel po stope.. toto je lov na bodáky. Čo by ste si vzali do takej situácie? Z môjho pohľadu ruskú brokovnicu 12. Do 70m aj cez husté – a tam sa na ďalej ani moc nedá. Ešte tak Troják, ale najprv prepnuté na broky – jednotné strely. Hodil by sa tam kolimátor.  Hodne videí o 350 Legend HUNTING TEXAS WILD HOGS! 350 LEGEND AR15! REAL BRUSH BUSTING!

               

              #49513

                to som rad, ze som ta nesklamal, len tie nahravky nejak nevidim. Ale poporiadku.

                k 2 – mam podobne skusenosti ako ty a preferujem v kazdom kalibry v ktorom polujem tazsie, pomalsie strely. Co sa tyka pana Taylora mal by som k jeho vzorcu par vyhrad. Za prve to robil pre lov tazkej africkej zveri kde sa pouzivaju velmi tvrde strely. Za druhe vyplyvajuce z toho za prve, nezohladnuje konstrukciu strely, lebo ti rovnake TKO vyjde pre celoplast aj pre modernu bondovanu strelu ktora nasobne zvacsi svoj priemer pri prenikani cielom a odovzda celu energiu na rozdiel od celoplasta ktory cielom preleti. Treba sa aj zamysliet nad tym co clovek cita kym to bez kritiky preberie

                A teda dostavame sa, ze ucinok v cieli bude zavisiet od mnozstva dorucenej energie a konstrukcie strely ktora zabezpeci sposob a rychost predania tejto energie cielu.

                k 3 – kazdy co si o tomto naboji precita pochopi, ze vznikol z dovodu novej legislativy rozsirujucej sa v USA, lebo ak by islo o to pouzivat M-16 s podobnym vykonom mas tu napriklad 7,62×39 a obecne valcove nabojnice nie su vhodne do poloautomatickych a automatickych zbrani kde sposobuju problemy s extrakciou. Da sa to, ale za inych okolnosti by si tym nik nekomplikoval zivot.

                k 4 – no fyziku neoklames a vzhladom na mnozstvo nabojov ktore uz boli vyvinute pri kazdom najdes nejaku podobnost. tych cca 2000 J je na ten ucel na ktory to je urcene zjavne v USA standard a valcova nabojnica ti tuto energiu rozumne dokaze nahnat vahou projektilu pri mensej rychlosti

                k5-  blbost, vid bod 3 a znalost zakladov automatickych ci samonabijacich zbrani

              Zobrazuje sa 6 príspevkov - 76 až 81 (z celkového počtu 81 )
              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.