Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Strelivo do dlhých aj krátkych zbraní + prebíjanie … Skúsenosti s prebíjaním nábojov 7×64 ,stely,prach,zápalky,návažky.

  • This topic has 27 odpovedí, 12 hlasov, and was last updated 23.06.2022/17:33 by .
Zobrazuje sa 13 príspevkov - 16 až 28 (z celkového počtu 28 )
  • Autor
    Príspevky
  • #14617
      @mdok1

      Tak fajn, ďakujem, budem mať viac času, vyrobím a skúsim…. ale veľmi pekne ďakujem

      #16767
        @walter

        Páni,ak má niekto skúsenosti, prihoďte niejaké odskúšané laborácie s prachom Lovex S-060.2(Accurate 2015)trebárs so strelami Barnes T-Shock 175grs alebo Nosler Partition 160grs

        #16768
          @mdok1

          Pozdravujem Walter, to by zaujímalo aj mňa, Nosler Partition mám nachystaný, rovnako aj rovnaký prach, tie Barnesy máš odkiaľ??, ak môžem vedieť.

          #16958
            @walter

            Strely mám z Canady, mám tam niekoho, kto mi ich kúpi a pošle.

            #19086
              @kalach

              Čaute.
              Prilepím sa na toto vlákno s jednou prosbou.Ide o kúpu prachu Vihtavuori N160.Nikde ho nemôžem zohnať.Jediný kto ho má,je p. Jedlička v Zelenči,ale ten má iba 3kg.balenie.
              To je na moje pokusy príliž veľké sústo.Nenájdu sa záujemci o tento prach,že by sme sa podelili? Alebo nevie niekto kde kúpiť 1kg? Som z okresu Skalica.Díky za pochopenie.

              #19108
                @millos

                Možno by som vedel, kto by zobral 2kg toho prachu, ak ti bude stačiť kilo.

                #19952

                Dobrý deň!
                Skúste poradiť strely pre kaliber 7×64. Malo by to byť niečo lacnejšie ako norma, ale aby malo dobrú ranivosť a príliš veľmi to nepodlievalo. Doteraz som používal prví partizán 11,2 g strelu – 173 grs. Teraz už dva roky prebíjam a chcel by som niečo lepšie ako prví partizán. Siller Bellot nechcem. To sú strely na prd.

                #19955
                  @kiri

                  Skús strely Hornady. A môže tak byť ako na začiatku igi píše.
                  Hornady RN je moc dobrý.

                  #48455
                    @mdok1

                    Dobrý deň,

                    ako vidím, dávno tu nikto nepísal. Takže, dnes mi došli nové strely DSG .284,  do 7×64. Plánujem ich použiť aj v 7×57, ale tu je fórum o 7×64. Čo sa týka hotových nábojov, výrobca udáva veľmi zaujímavé hodnoty pre tento druh strely. Ide o ľahkú strelu 110 grs použiteľnú na akúkoľvej zver, pre 7×64 V0 973 m/s a E0 3322J. Zaujímavá pre mňa je 2 strižná hrana.  Keďže tú strelu mám prvýkrát, zaujímalo by ma, či to s tými strelami niekto skúsil, nielen na strelnici, ale aj pri love a či môže potvrdiť údaje výrobcu ohľadne silného farbenia s veľmi šetrným účinkom k telu zvieraťa.

                    #48457
                      @kiri

                      Haloo doktor, čítam, že sa to hýbe..a posúva. DSG nie je pre každého, k tomu sa dostanú len tí, čo hodne hľadajú. Ja mám DSG v 9,3×62 už asi 5 rokov. Je to účinkom ako vrták – vyvŕta solídnu dieru – cez všetko. Tú dieru nie je čím zaplátať – materiál je preč..nie je čím sa zalepiť – stále tečie. Teda – nezahojiteľná rana. Cez rebrá ( pľúca) dokonale vyfučí. ALE – sú tu aj skutočnosti, na čo treba dať väčší pozor, ako u polopášťov – tým že je rýchla – hodne sa odráža. A teda tu je otázka, kam siaha zodpovednosť strelca!!! V dnešnej dobe bláznivých cyklistov, štvorkolkárov a pod – treba pozerať aj ZA ZVERA – čo je tam, lebo táto strela VŽDY preletí – a fičí ďalej. Dokonca si treba prejsť dopadovú plochu ( budúcu dopadovú plochu po priestrele zvera dole na zemi) či tam nie sú nejaké kamene, od ktorých sa strela po preletení zvera môže odraziť – a to len BOH vie kam. Nejakých 5cm zeme na dopadisku nestačí na jej zarytie – teda – ak je v hĺbke 5cm nejaký kameň – odrazí sa pod zemou, vyletí a ide si ďalej..

                      Tým, že je rýchla – a 7×64 aj sama o sebe – UMOŽNUJE streľbu aj na 300 -400m – a to je problém – vidieť a odhaliť riziká, ak je cieľ 400m – a pozerať až za neho. Aj na poľovke v Maďarsku je strelec zodpovedný za to, čo sa stane so strelou aj za cieľom. Napr. KJG sa rozriešti a letí očesaný štupeľ, ktorý sa ľahšie zastaví. Táto strela sa väčšinou ani nedeformuje. Teda veľký pozor čo sa hýbe, či LEŽÍ v tráve za cieľom.  V zime bacha na zmrznuté stromy – to je potom Pimball..

                      #48538
                        @mdok1

                        Ahoj Vlado, srdečne zdravím. Tak tom som veľmi rád, že aspoň niekto tu používa tieto strely. Tieto strely plánujem aj pre malú, aj pre veľkú sedmičku. Na 300-400 m strieľať neplánujem, skôr na tú našu poľovnícku vzdialenosť, do 120-150 m. Trocha si ma prekvapil s tvrdosťou tej strely, to sa potom správa ako vojenský celoplášť, aspoň podľa toho čo píšeš. Súčasne uvádzaš, že to prestreľuje všetko, myslíš tým teda aj vysokú a čiernu? Na druhej strane, tešia má tie strelné kanály, čo je veľmi dôležité, aspoň pre mňa, pretože zver dobre farbí a stratí veľa krvi, čo vplýva na kvalitu diviny. A okolie strelného kanála, ako to vyzerá s tým? Aj keď je pravda, že používaš väčší kaliber.

                        #48565
                          @kiri

                          myslím, že sa to nedá porovnávať s vojenským celoplášťom, lebo tu vzniká iný typ poranenia. Celoplášť prepichne – teda roztlačí tkanivá do strany – tie tkanivá tam ale zostanú – teda je čo sa zaceliť späť – napr. na “obmedzenie “farbenia. Dieru je čím zalepiť a opraviť. Pri tejto strele sú tkanivá fuč – niet čím zalepiť. Záleží kam trafíš – ale mne sa javí,  ani tak o stratu farby, ale o stratu vzduchu – cez pľúca – to zastavuje zvera. A samozrejme – ak je ten orgán dobre krvený – je tam otvorená diera – nie zalepená, cez ktorú to tečie neobmedzovane nejakým navrátivším sa kúskom tkaniva. Prestreľovanie súvisí s výkonom náboja, ale myslím, že obidve sedmičky majú toho výkonu dosť – najmä ak plánuješ strieľať relatívne blízko. S tým strelným kanálom – popravde – tým, že strieľam na pľúca, s inými strelnými kanálmi som sa nezaoberal. Odhadujem, že tým, že strela netvorí žiadne VLASTNÉ črepiny – len vystrihuje dieru – nebude to hrozné, napr. ani cez rebrá nerozbila kosti, len ich vystrihla. To vystrihnuté bolo buď natlačené v orgáne – v pľúcach – kde to vystrihnuté odhodilo do strany ak bola dutina, alebo bolo pod kožou, alebo (asi) preč..nehľadal som. Ale každá strela po preletení niečo vyhodí von – tak identifikuješ, kde zver stála, lebo je tam vejár kúsočkov. Takže ak nájdeš vejár – zver stála pred ním smerom k Tebe a bližšie k Tebe. Tá moja väčšia diera – je to len dôsledok viacerých dohľadávok v zime a tme so psom – cez veľkú dieru vždy lepšie fučí a tečie. Tie dohľadávky mnohí neriešia, resp. niekto to vyrieši za nich, teda mnohí netušia,čo všetko je vtedy dobré. Ísť kolenačky po diviačom chodníku, alebo predierať sa hustou húštinou svietiť si a puška je Ti nanič – za postrieľaným diviakom – to je tvrdý nočný šport – a tam vidíš, koľkí sa dokakajú pri slovách – pán strelec – nech sa páči prvý za svojim úlovkom.  A keď vidí realitu – tak mu zmrzne sebavedomý úsmev. A toto je super pre všelijakých 243 a 6,5-lkárov – moderný Grendel a pod…a všetky ospevované výhody náboja sú zrazu vyparené..Ak by mal v ruke 30-06, 8×57 – oveľa istejšie sa cítiš..A vtedy je dobrý – až najlepší – aj jazvečík, alebo dedinský kríženec so svietiacim obojkom, ktorý ukáže, či je najbližších 20m voľno a bezpečno. Ak dokážeš trafiť – a teda urobiť – nezalepiteľnú dieru do pľúc – max 10 sec a je hotovo. To je tak do-okolo 100m a je bez vzduchu. A nevidí. Takže ak pľúca – mal by byť okruh 100m a malo by to tam byť. A veľká výrazná cesta z vyfúkaného vzduchu s farbou. A ak toto vidíš – nie sem tam kvapka – vieš, že si na dobrej ceste. Lebo ako beží a prudko dýcha – fučí to dierou von – teda si rýchlo buduje pneumotorax = koniec. A ten je rýchly. Kým sa k tomu dostaneš – malo by už ísť len o to, ako CSI krimi nájde telo. A hocijaký malý havinko sa len precvičí. Preto mi 25 rokov stačil jazvečík. Po 8mm dierach cez pľúca úplne stačí. A v tých pľúcach vždy trafíš nejakú veľkú cievu..teda ak srdce po zásahu a následnom behu silno a rýchlo pracuje – daj si do súvahy, koľko razy za tých 10 sec MOCNE ( ÚTEK) – teda TURBO zapumpuje – koľko sa tým nenávratne stratí hydraulickej kvapaliny zo systému a ako rýchlo klesne tlak – aj reakcie, aj sila a tiež zásobovanie svalov kyslíkom, samozrejme zreničky – a zrak. Nevidí, kade uteká. Samozrejme sa behom odkrví. Po tých voľakedajších dohľadávkach je mi najmilšia bezpečnosť. Ak sa aj narobíš – ale si zdravý, nerozpáraný – už je to len zábava. Ak by si Ťa diviak podal dakde v húštine – už na tej trofeji a mäse nezáleží. Preto sa mi ľúbi veľká diera na nebezpečnú poľovačku. Napr. ak by si dlhodobo strieľal na tých do 120m, aj taký 9,3×57, alebo 9,3x72R je dobré riešenie. Ale ak máš aj 8×57 – ak ju stále máš – aj to je na zimu a na veľkých lesných diviakov dobrý domlouvák. Voľakedy som začínal so 7×64 – a dohľadával so psom…ako som prešiel na 8×57 môj psíček už len špacíroval. Výstrel je podobný, účinok je iný.

                          #48663
                            @kiri

                            Ahoj Marek, vedel som, že dakde mám – jedno krátke videjko, kde je vidieť podarený zásah – síce nie až komorový – práve náhodný zásah krkovice – a iste si to pozrieš viackrát – ako vyzerá, prebieha a končí strata tlaku v systéme – nedokáže ani konať a ani už utekať. Som presvedčený, že po prvých 5 sec už dobre nevidel a konal po pamäti – a to sa zhoršovalo. Toto je konanie vyložene v nutnej obrane – a tu je vidieť potreba cvičenia rýchleho tasenia a pudového umiestnenia rany. Niet veľa času na mierenie – iba streľba do smeru. Pre toto majú oficiálne ozbrojené zložky dovolené nosiť zbraň viditeľne – aby vedeli ozaj rýchlo tasiť a páliť. Len si treba uvedomiť, koľko času mu zostalo. V prípade zásahu komory sa pridá ešte strata vzduchu, čo koniec ešte urýchli. Tuto bol čiste len únik tlakovej kvapaliny.

                          Zobrazuje sa 13 príspevkov - 16 až 28 (z celkového počtu 28 )
                          • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.