Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
 • Autor
  Príspevky
 • #47734 Odpovedať
  @kiri

  Najkvalitnejší a najlepší kus mäsa nie je na guláš – na guláš sú OREZY – je využitie „podradného“ mäsa – orezané kúsky z prípravy kvalitného mäsa. To kvalitné mäso ide:

  1 – vcelku hruda mäsa – na pečenie ! – najkvalinejšie.

  2 – rezne, či inak nazvané rezne sú steaky. A či sa obalia a smažia – to je vyšší level, alebo či sa robia na šťave, alebo či len tak opečú primitívne – napr. na grile – či pahrebe – to sú steaky.

  Pozor ! – je to ťažko stráviteľné mäso. Niekedy z tela vyjde za 2 mesiace, napr. priemerní Američania majú pri pitve v črevách 2 – 5 kg nestráveného mäsa. Z čoho? zo steakov…najmä z krvavých, teda polosurových. Voľakedy sa človek najedol a aj dva týždne nič nejedol…ako divé zviera. Vtedy to malo zmysel. Ale ak sa dnes najeme každý deň 3x – telo to nedokáže stráviť! Preto sa ľudia ( rozumní) aspoň raz ročne čistia hladovkou – vtedy sa strávi aj to, čo zostalo v črevách nestrávené.

  Preto Kelti zaviedli pôsty – prebrali ich aj Slovania a prebrala ich aj cirkev. Tzv malý pôst – každý Piatok v týždni (aspoň) bezmäsitý deň (dnes) – voľakedy pôstny deň ( v dobe, keď sa mäso jedlo len v Nedeľu §!) . A potom  veľké pôsty – pre Vianocami a pred Veľkou Nocou.

  Ak teda steak – tak s takou prílohou, čo jeho pohyb v črevách zrýchľuje a posúva ho. Teda – ZELENINA. Nemal by to byť chlieb, pečivo – ktoré nabobtná v čreve ( hoďte chlieb do vody – čo urobí?). Teda niečo ako grécky šalát, uhorkový šalát a všetko, čo obsahuje veľa vody v tele zeleniny. Ponúkam jeden zo zdravších receptov – jesenný – s tekvicou. Zaujímavý.

  https://kuchynalidla.sk/recepty/hovadzi-steak-s-pecenou-tekvicou


  <h2>Potrebujeme</h2>

  • zapekaciu misu alebo plech
  • mažiar
  • strúhadlo
  • alobal

  <h2>Pečená tekvica</h2>
  Neošúpanú tekvicu umyjeme a nakrájame na menšie kúsky. Osolíme, okoreníme, posypeme tymianom, pokvapkáme olivovým olejom a pridáme 6 celých neošúpaných strúčikov cesnaku. Premiešame a pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 200 °C približne 30 minút.
  <h2>Tymianovo-citrónový dresing</h2>
  V mažiari rozdrvíme 1 hrsť tymianových lístkov, 1 strúčik cesnaku nasekaný nahrubo a nastrúhanú citrónovú kôru. Ochutíme soľou, korením a potom postupne prilievame približne 100 ml olivového oleja. Na záver dochutíme pár kvapkami citrónovej šťavy.
  <h2>Steaky</h2>
  Steaky umyjeme a osušíme. Osolíme, okoreníme a pokvapkáme olivovým olejom. Opekáme ich na rozpálenej panvici z každej strany do zlatohneda. Potom stiahneme z ohňa, pridáme 1 lyžicu masla a citrónovú šťavu podľa chuti. Prikryjeme ich alobalom a necháme 3 – 5 minút odpočívať. Pred servírovaním ich nakrájame na tenké plátky a ochutíme soľou a korením.
  <h2>Špenát</h2>
  1 strúčik cesnaku nakrájame na plátky a orestujeme dozlatista na 1 lyžici masla a troche olivového oleja. Potom pridáme umytý a osušený špenát, ochutíme soľou, korením a asi 1 minútu restujeme.
  <h2>Servírovanie</h2>
  Nakrájaný steak servírujeme s pečenou tekvicou, špenátom a pokvapkaný tymianovo-citrónovým dresingom.

  #47753 Odpovedať
  @kiri

  Tu je vysvetlená filozofia. Túto som vyskúšal a prijal. Jak připravit šťavnatý steak: zapomeňte na olej v pánvi, připravujte ho na sucho

  https://www.projektz.sk/news/16-dnesna-situacia-vo-svete-vyhladova-situacia-na-slovensku/

   

  #47754 Odpovedať
  @kiri

  V zásade podobné, ale predsa len iné: Milujivareni.cz: Radek Šubrt – Připravte si dokonalý steak.

   

Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
Odpoveď na: Steak
Vaše údaje: