• This topic has 6 odpovedí, 5 hlasov, and was last updated 19.08.2010/20:47 by .
Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
  • Autor
    Príspevky
  • #14376
      @volodo

      V Nemecku rastie počet rádioaktívnych diviakov
      :ohmy: :ohmy: :ohmy:

      Berlín 19. augusta (TASR) – Aj takmer štvrťstoročie po jadrovej katastrofe v Černobyle sa v Nemecku vyskytujú tisíce rádioaktívnych diviakov a ich počet stále rastie.

      Problém je aktuálny najmä v južných nemeckých regiónoch, najviac zasiahnutých rádioaktívnym mrakom z Černobyľu. Ide o niektoré oblasti spolkových krajín Bavorsko a Bádensko-Württembersko.

      S postupom času už zamorenie nepredstavuje problém pre poľnohospodársku výrobu. V lesnej pôde sú však stále vysoké množstvá rádioaktívneho cézia Cs-137 s polčasom rozpadu približne 30 rokov.

      Cézium sa postupne dostáva hlbšie do pôdy a v súčasnosti sa nachádza práve vo vrstve, v ktorej rastú huby hľuzovky s podzemnými plodnicami, obľúbené pochúťky divých svíň.

      Vďaka zloženiu jedálnička a intenzívnemu prehrabávaniu pôdy patria diviaky medzi živočíchy najviac ovplyvnené dlhodobými dôsledkami černobyľskej havárie z roku 1986.

      V mäse diviakov ulovených v Nemecku sa preto často zistí radiácia, predstavujúca riziko pre potenciálnych konzumentov. Kontaminované diviaky sa musia podľa nariadenia úradov zlikvidovať.

      Nemecká vláda preto poskytuje lovcom štedré kompenzácie. Vlani ich vyplatila v rekordnej výške 425.000 eur. Pred desaťročím išlo len o 25.000 eur.

      “Na príčine je rastúci počet diviakov, a tým aj rastúce množstvo ulovených jedincov a kontaminovaného mäsa,” vysvetlil hovorca spolkového ministerstva životného prostredia Thomas Hagbeck.

      Diviačie populácie v Nemecku za posledné roky narástli štvor- až päťnásobne, k čomu prispievajú klimatické zmeny. Podobný trend je badateľný aj vo Francúzsku a v Poľsku.

      Vlani nemeckí poľovníci ulovili 2000-4000 diviakov, v mäse ktorých presiahla rádioaktivita povolený limit 600 becquerelov na kilogram. Pred desaťročím išlo iba o 125-250 kusov.

      Poľovníci aj úrady však zdôrazňujú, že žiadne problematické mäso sa v dôsledku prísnych testov nemôže dostať na nemecký trh.

      Za každého kontaminovaného diviaka dostanú lovci odškodné vo výške 100-200 eur. Táto suma nielenže pokryje spôsobenú ujmu, ale dokonca je niekedy lukratívnejšia ako komerčné ceny diviačieho mäsa.

      Informovala agentúra AP.

      zdroj: http://www.tasr.sk/24.axd?k=20100819TBB00185

      #14377
        @lovec

        No super…..ktovie co beha po nasich lesoch. Alebo kym potme nesvetielkuju,tak je to OK?! Ktovie ci sa u nas niekedy vobec robilo taketo vysetrenie….?

        #14378
          @lanus

          Mám obavu,že na Slovensku hrozí úplne iný scenár ;namiesto príjmu z kompenzácií by museli poľovníci zaplatiť nielen veterinárne vyšetrenie ale aj následné ekologické zneškodnenie kontaminovaných kusov v kafilérii.

          #14379
            @mafian2

            Mňa by zaujímalo kde končí divina z tých Nemeckých divočákof 🙂

            #14380
              @slavoslav

              no ja sa vtom nevyznam, ale skopirujem sem prispevok z jedneho fora:

              “V Nemecku su prisnejsie limity na radiaciu ako v inych krajinach. Aj napriklad v porovnani s USA. Ako priklad uvediem, ze zony s davkovym prikonom viac ako 3mSv za hodinu su v Nemecku nepristupne ani za specialnych podmienok. V USA su pristupne zony aj so stonasobne vyssim davkovym prikonom samozrejme nie len tak iba za specialnych podmienok, ale pristupne su. Kedze sam robim v jadrovofyzikalnom vyskume, tak viem o pripadoch kedy niektore experimenty ako je napr. meranie vysokych aktivit radioaktivnych izotopov, ktore vykonali napr. v Japonsku alebo v USA nebolo mozne vykonat v Nemecku prave kvoli limitom. Niezeby ich vedci nechceli urobit, ale oddelenie radiacnej ochrany to jednoducho nepovolilo kvoli nariadeniam.
              A radiacie z diviakov sa bat nemusis. Keby si to maso aj jedol pravidelne, tak davka, ktoru by si z toho dostal by bola iba absolutne bezvyznamny zlomok z toho, co dostanes od prirodnych radioaktivnych izotopov.

              http://www.physics.isu.edu/radinf/natural.htm

              A mimochodom pravidelne merania aktivit vzoriek zivotneho prostredia sa u nas robia pravidelne.”

              #14381
                @lovec

                Slavoslav napísal:

                …..A mimochodom pravidelne merania aktivit vzoriek zivotneho prostredia sa u nas robia pravidelne.”

                Kto,kedy,kde, s akou periodicitou,teda sa co sa tyka radioaktivity – a hlavne, kde sa daju najst vysledky merani???

                #14382
                  @slavoslav

                  neviem, to bolo este v tej citacii, ale nasiel som este toto, da sa tam stiahnut aj mapa zamorenia ceziom

                  http://www.geology.sk/?pg=geois.ms_gf-500

                Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.