Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Dlhé zbrane ZKK 600 problem z nastrelením

  • This topic has 12 odpovedí, 3 hlasy, and was last updated 23.06.2022/15:46 by .
Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48540

      Ahojte, chcel by som sa opýtať a poradiť čo s mojím problémom. Mám guľovnicu ZKK 600 30.06 a puškohľad Meopta 2000 artemis 6×42. Problem je z nastrelením. Skúšal som ju nastreliť, a davaj som aj odbornej osobe, ale neuspešne. Guľovnica rozhadzuje do všetkých smerov. Zatiaľ som došiel k záveru že buď to môže byť tým že je puška vystrieľaná, alebo v tom môže byť puškohľad, že sa mi hýbe kríž. Napadajú vás aj iné možnosti? Alebo ste mali niekto rovnaký problém? Ako to vyriešiť?
      Za odpovede vopred ďakujem

      #48541
        @sanchez

        Dosť nerozumiem termínu odborná osoba..

        #48542

          <p style=”text-align: left;”>Dal som ju nastreliť pánovi na strelnici, pred streleckými skúškami. Je správca strelnici a nastreľoval už kopu pušiek, tak ho beriem za odbornejšiu osobu ako napr. ja.</p>

          #48563
            @kiri

            Hovoril som so sanchezom a vraj mu neuverejnilo dva príspevky, jeden vraj písal hneď po tej otázke. Cca – pýtal sa – či konštatoval? nepamätám presne, že tá otázka na odbornú osobu mala byť preto, lebo či puška strieľa dobre, sa dá skontrolovať VEĽMI jednoducho – dáš dole optiku a vyskúša sa, ako strieľa cez pevné mieridlá. Tak je jasné, či je vystrieľaná hlaveň. Potom je možná chyba v montáži, alebo v základni montáže. A optiku vyskúšaš tak, že ju dáš na pušku, ktorá evidentne dobre strieľa – a tam skontroluješ, či optika rozhadzuje. Odborná osoba by toto mohla – a mala vedieť. Preto tá otázka. Z pušky vystreliť a presne trafiť – to nemusí byť odborná osoba. Odborná osoba musí rozumieť. Takže tlmočím jeho názor – len aby tá otázka nezostala visieť len tak. Možno sa jeho príspevok časom objaví.

            #48579

              Áno, to by mal vedieť. Zjavne sa tej flinte asi veľa nevenoval, lebo to nastreľoval len cez puškohľad. Okey, Ďakujem krásne. Cez víkend to pôjdem vyskúšať nastreliť cez tie pevné mieridlá, a uvidíme čo to povie. Potom napíšem ako to dopadlo.

              #48580
                @kiri

                Ja som sa do tohoto pomiešal len okrajovo, ale – len malá poznámka – ak budeš na strelnici – a rozhadzovala by – neviem, či je to tvoja puška, alebo nejaká kúpená ( prečo ju predali?) – ešte prever papierom pod hlavňou, či sa drevo dakde nedotýka hlavne, či napr. 10 eurovka prejde pod hlavňou bez toho, aby bola natesno – ale to by najskôr odrážalo nejako jedným smerom. Ak by bol koniec hlavne vystrieľaný, môžeš hlaveň dať skrátiť – skús o 2cm a vyskúšaj presnosť. Príp ešte o dva cm…alebo vymeniť hlaveň.

                #48630

                  Ano je moja, pan ju predal lebo koncil z polovnictnvom, už mal svoj vek, sme z rovnakej dediny aj reviru, Otec ju kupil, ja som ju dostal ako zacinajuci polovník, takže ešte veľa skúsenosti nemam. Skúsim tú 10E prestrčiť.
                  Bol som v sobotu skúsiť postrieľať zo stojanu, no žiadna veľká sláva. Na 100m na mieridla je to strašne tažko.. +- som bol horizontalne v strede, ale vertikalne mi to utekalo 3cm, 6cm, neviem či to je rukami alebo puškou,,
                  Roymýšľal som či nedať niekomu nastreliť nejak odbornejšie, do IBO alebo tak, prípadne aká technika nastrelenia je presnejšia, či z laserom, či len strieľať. Lebo otec mi vravel že daval raz svoju nastreľovať jednému panovi, a že on len na predajni dal niečo do hlavne, pred hlaven nejaky terč, nastavil k tomu terču puškohlad, a otec ked si bol streliť, tak netrafil ani 30x30cm krabicu, A musel si ju nastreľovať sám. Tak chcel by som sa takému niečomu vyhnúť. Nemáte nejaké skúsenosti?

                  A k tomu skráteniu a výmene hlavne, je to drahá záležitosť to dať skrátiť alebo vymeniť hlaveň? Oplatí sa investovať do staršej flinty?

                  #48632
                    @kiri

                    Takže…napísal si zopár dôležitých informácií. Po prvé – uvedomil si si – naučil si sa – aké je strieľať bez puškohľadu. Potom si predstav tých krkostrelcov a hlavostrelcov, ktorí si myslia, že s puškohľadom sú už odstreľovači. No veru niesú. Prd vedia – ani to nevedia, čo teraz vieš ty. Vezmi im puškohľad – a sú úúúplne v prde…i ! Teraz už asi vieš, ako sa triafali naši dedovia, keď nemali puškohľady. No – treba to cvičiť.

                    Po druhé – ak si sa držal tých 3 – 6cm bokom – to je fajn – ešte si v srdci – či pri srdci. Ak si dokázal držať horizontálu – to je úspech. Ako vidíš – toto je umenie. Vždy keď zložíš puškohľad – si v realite. Ak sa naučíš toto – s puškohľadom budeš mať pocit, že si kráľ. Pozor – je to len POCIT – nie realita.

                    Po tretie – áno – je to v rukách, je to v očiach, v dýchaní, spúšťaní a v celkovo, sústredení na komplex týchto činností a ich nadväznosť. Každé sa cvičí samostatne a potom syntéza týchto činností. Na to je malorážka. Ak má puška v nie celkom skúsených rukách bez puškohľadu taký rozptyl – asi by tá hlaveň “mohla” byť dobrá. Viackrát to prever a vyhodnoť tie terče – aj s niekym – ale ozaj skúseným.

                    Tú hlaveň prever aj tým papierom. Nesmie sa nikde zadrhnúť – ak nevieš, ako to vyzerá – rozober flintu a zisti, ako to tam v tom dreve vyzerá, kde je to uchytené a pokiaľ to má prejsť. Príp. či tam nie je nejaký kamienok medzi drevom a hlavňou – ak bola kúpená od niekoho – nevieš, čo tá puška prešla. Príp môžeš ten jarček na hlaveň prebehnúť šmirgľom..pre istotu.

                    Toto platí nie pre mechanické mieridlá, ale pre optiku: ten systém do hlavne – asi najskôr laserový nastreľovač – slúži na zameranie sa do smeru – a kontrolný výstrel na 50m – aby si sa trafil do papiera A4 – a v tom papieri už nastreľuješ na presno – stále na 50m. Na to sú v tabuľkách streľby údaje o balistike náboja na vzdialenosť 50m ( daj si napr. tabuľku nábojov od Sellier Bellot a čítaj, čo je tam napísané – a porozumej o čom to je). A podľa toho si môžeš pušku”prednastreliť” aj na 100m, 150m, alebo na ONV daného náboja – a to čo si prenastrelíš – nachystáš – si potom dolaďuješ už na tej konkrétnej vzdialenosti streľby. Ak si na 50m nastrelíš na taký rozdiel ako je uvedený v tej vzdialenosti platný pre inú vzdialenosť – mal by si na ďaleko už bezpečne byť v okolí cieľového bodu a naozaj to iba dolaďovať na tej vzdialenosti.

                    Napr strela SPCE 9,7g – pri ZKK600 s dĺžkou hlavne 600m má mať úsťovú rýchlosť 900m/s a na 50m máš možnosť – podľa ich tabuľky na ich stránke – nastreliť na vzdialenosť 100m aby padalo do nuly tak, že na 50m ti strely musia padať – nájdi si : mínus 0,8cm – teda jednu hrúbku strely pod zámerný bod…kľudne si tú značku do terča urob – a ak namieriš na 50 na nulu, strela musí lízať tú nulu presne zo spodného okraju – vtedy bude na 100m presne v nule..a na 200m bude padať -10,7cm.

                    Môžeš ale nastreliť aj tak, že na 50m budeš stred nadstreľovať o +1,1cm – a teda  do stredu bude padať vo vzdialenosti ONV tejto strely a tohto náboja = 178m s tým, že na 100m strela pôjde 3,8cm vyššie nad zámerný bod, na 200m mínus 3,2cm a na 300m mínus 31cm. A toto sa nauč – pri svojom náboji – od nula do 200 si od +3 do -3cm. – teda cca 6cm – a to si stále v srdci..ak to udržíš v rukách. Ak používaš iný náboj – nauč sa tie údaje pre neho.

                    A možno sa nájde niekto múdrejší a poradí ti ešte lepšie.

                    #48633

                      Okey, skusim pozriet na tu hlaven, ci sa nedotyka z drevom, Napadlo ma dať nastreliť niekde profesionalne, napr. do IBO, čo myslíš? Že či by mi one nevedeli prísť na chybu. Otec vravel že ten pán vravel že ju davnejšie dal nastreliť a rozhadzovala +- 10cm okruh. Čo myslím že neni ešte možno veľa, no neviem, keď sa k tomu pridajú moje neskúsene ruky, tak neviem neviem 😀 😀  O tych nabojoch si pozerám, vyzerá to zaujimavo. Doteraz som mal tieto, https://www.sellier-bellot.cz/produkty/kulove-naboje/kulove-naboje-spce/detail/136/
                      Pri nastrelení na ONV je to +3,8 – -6,3 co je cca 10cm, co neni asi vela, ale rozmýšľam či nezmeniť náboje, čo by si mi poradil? Alebo nejaký článok k tomu?

                      #48634
                        @kiri

                        ..nechápem, prečo sa nevyjadria aj iní. Sanchezovi štrajkuje pripojenie – aby ste si nemysleli, že som ho predbehol. Aj jeho názor: IBO osobne nepoznám, pár razy som u nich dačo kupoval, teda neviem ani, odkiaľ cca si – asi dakde okolo nich. Ale sú v tomto fachu dlho – asi to vedia. Ja skôr poznám p.Fraňa v Nitre – a viem, že priamo tam majú vlastnú strelnicu a montujú a nastreľujú optiky u nich kúpené. Sám som tam bol na testovaní viacerých optík ako člen nezávislej komisie..viem, že to robia nezávisle a dobre! Ale to nie je reklama – ale názor, lebo som bol ako nezúčastnená osoba prizvaný pre svoj názor. A nevedel som, o čo ide – teda nezávislý test.  K tvojej otázke – tých cca 10cm rozhadzovanie. Nikto nevie, čo tá puška prežila. A teda tá hlaveň. Môže niesť znaky opotrebenia, ktoré nie sú viditeľné – ako sa odborne hovorí –  teda to môže byť spôsobené vymäknutím (vyžíhaním) materiálu pri nejakej divokej strelnicovej párty ( čo ale pri ráži 30-06 dosť neverím!). Tiež sa dačo mohlo stať pri nevyčistení – napr po zimných mrazových poľovkách, kedy sa po vnesení flinty do tepla vyzrážala voda a dlho sa to nevyčistilo – ale to by boli znaky v hlavni..ale tiež je možné – a to je najpravdepodobnejšie – a to som čakal, že sa znalci tu ozvú – že to NAJ – každej hlavni chutí iné…teda – ak nejaký náboj rozhadzuje – to ešte nemusí znamenať, že aj iný bude tak isto rozhadzovať. Možno len stačí pohľadať – vyskúšať – aký náboj tej hlavni chutí. Všeobecne – ak je hlaveň trochu vystrieľaná, najhoršie stabilizuje ťažké strely. So strednými strelami je lepšia – a najľahšie stabilizuje ľahké. A hentá strela je síce strednej váhy, ale z našich bežných je tá ťažšia. Ak by napr. ( po vylúčení tých základných chýb) si skúsil ľahšiu strelu – a lepšie výsledky – aj to môže byť odpoveď o stave hlavne – ale aj nie ! – možno tej hlavni tá strela len “nechutí” a s inou strelou bude úžasná. Teda len nájsť tú správnu strelu.

                        Voľakedy bola za NAJ strelu pre 30-06 považovaná tá klasická polguľatá 11,7g. Táto strižná 11,7 došla až neskôr. Predtým bola len ľahká strižná – 9,7g, čo som ju opisoval. Dnes môžeš vyskúšať aj napr.GECO. Vyjde lacnejšie krabica nábojov, ako výmena hlavne. A ešte sa aj pobavíš – a aj si pocvičíš – neber to ako náklad – ber to ako výcvik ( ak sám uznávaš svoje neskúsené ruky – tak cvič).  Ak nemáš peniaze na pár krabíc nábojov – asi ťa poľovníctvo sklame. Alebo ruky cvič s malorážkou – ako sme to robili za socializmu vo Zväz arm-e – a ver tomu, že komunisti to mali super vymyslené. Len kapitalisti ťa chcú pritom obrať o čo najviac peňazí – teda podnikatelia. Asi ma už preklínajú, že dostávaš rady satármo – oni by si za to vypýtali peňáze. Asi kazím kšeft. A všetci ma budú preklínať. Ak si to urobíš sám – nedáš zarobiť nejakej firme. Tak poskúšaj – a daj vedieť, čo si našiel. Už máš všetko, čo potrebuješ.

                        #48636

                          Tak ja som z okolia Bardejova, IBO máme v prešove, čo je pri ruke, Ono veľmi neišlo o nastrelenie, skôr mi ide o zistenie chyby. O 2 týžne mám povinné streľby, takže preto som to chcel aby na to pozreli, lebo sám to veľmi nestíham. A po streľbých už budem mať čas pomaličky skúšať a porovnávať. Určite si pôjdem zastireľať a vyskúšať aj viacej nábojov, v tom nevidím problém. Mám aj malorážku, takže môžem cvičiť. Ďakujem za rady, ak niečo zistím tak píšem 😉

                          #48644

                            Takže, odniesol som to do IBO opísal môj problém, a už na predajni mi pán pozrel do hlavne a povedal že koniec je už trošku vystrieľaný, ale že ju skúsi nastreliť a uvidíme. Kúpil som Federal 9.7g, tak som im dal nech mi to nastrelia s nimi. Včera mi už volal že flinta je nastrelená, že prvé 4 rany šli dobre, a potom 5 a 6 už začala rozhadzovať tak +- 10cm.

                            Takže podľa mňa je to ešte celkom priateľné, na začiatku aj tak nebudem viac ako 4 strely strielať podla mna, jedine tie skúšobne streľby noo,, ale tam zo 4 nabojmi to nastrieľam určite.. Z posedu tak max 2 a na spoločnej možno niekedy noo… Takže myslím že na začiatok stačí, a časom není problém kupiť novú. Čo myslíte?

                            #48662
                              @slavoslav

                              ZKK 600 ma trojbodove uchytenie “zeleza” do pazby kde je jedna skrutka uchytena do kamena na hlavni niekde v oblasti cielnika. Papier pomedzi pazbu a hlaven teda nepretiahnes.

                              10 cm rozptyl je nieco comu by som ja neveril, lebo ak ti 10 cm robi samotna zbran + nieco ruka si hned na 15-20 cm. Ak nemas na vymenu hlavne skus polaborovat s vahami striel. A povedal by som, ze najlepsie vysledky dosiahnes prave s tazsimi strelami, skusil by som tu kirim odporucanu 11,7g od cechov

                            Zobrazuje sa 13 príspevkov - 1 až 13 (z celkového počtu 13 )
                            • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.