• This topic has 28 odpovedí, 10 hlasov, and was last updated 03.01.2017/22:10 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 29 )
  • Autor
    Príspevky
  • #18891
      @pito

      Ma prosím Vás niekto skúsenosti s uvedeným kalibrom? Mám na mysli spetný ráz,účinky na zver.

      #18892
        @horar11

        to je skôr na slony a nie na našu zver.

        #18898
          @lovec

          Ale chod….kdeze na slony, asi ten kaliber nepoznas.
          Pohybuje sa to vo vykonovej rovine napr. 8x68S, dobra volba na lov dospelej ciernej a vysokej zveri s dostatocnou vykonovou rezervou.

          #19530
            @roman300

            Kamarád s touto ráží lovil několik let, měl jí v BARu na společné. Při použití střeliva Federal se střelou Nosler Partition vše v pohodě a menší poškození než po mé 300WM. Když mu Federal došel a v obchodě je nesehnal, koupil Winchester PowerPoint, to byla ovšem katastrofa. Na společných většinou zvěř neprostřelil a poškození největší které jsem kdy měl možnost vidět. Je to o střelivu, silně jsem nad tímto kalibrem uvažoval, ale zvítězila opět 300WM v Remington 700 Sendero.

            #19531
              @kiri

              Piťo – Pozri si wikipédiu na tento odkaz – a máš jasno – teraz to už prekladá samé, takže žiadny problém.
              V skratke – je to náboj, ktorý bol amíkmi vyvinutý ako STOP EFEKT náboj pre zabezpečenie bezpečnosti pri love grizlyho a pod na Aljaške. Popritom sa osvedčil na všetku veľkú americkú a európsku zver – elky – losy, veľké červené jelene, ale aj biele medvede…v Afrike na lov zvere s tenkou kožou – veľké antilopy – veľkosť koňa a viac – 1000kg.
              S ťažkými strelami s guľatým nosom je to nekompromisný zastavovač – trhač a stopper – presne ako účinkuje ten Silvertip – pri útoku postreleného medveďa dosť vďačná vec….ak to dakto nepozná a použije to inak – bude zdesený. Ale uznajte – náboj s 5000Joulami aby neprestrelil zvera a všetka energia v ňom zostala – to je dosť dobrý konštruktérsky kúsok….pre neskúseného laika dosť nepochopitedelný…
              S ľahšími strelami a teda s rýchlosťami cca 900m/sec – dočahuje streľbu na 400m bez veľkých problémov.
              V Kanade a USA asi najobľúbenejší náboj na veľkú zver.
              Vznikol skráteným nábojnice 375HH a zúžením jej krčku na 8,6mm.
              Na Slovensku trochu predimenzovaný….ale radšej streľať veľkého jeleňa s týmto, ako s 243Win…
              Spätný ráz – všetko záleží na pažbe pušky a ako je dimenzovaná na strelca – nikoho bude kopať ako sviňa a iný ju bude mať ako prijateľnú. Napr. Remington 700 v 300WinMag nekope a v ZKK602 kope jak blázon…zlé vyhnutie pažby robí svoje a podporuje klopný moment. Remington 700 je pažba priama…to vidí každý.
              strela 200 gr (13 g) SP 900 m/s 5,242 J
              strela 225 gr (15 g) SP 850 m/s 5,312 J
              strela 250 gr (16 g) SP 809 m/s 5,307 J
              strela 275 gr (18 g) SP 759 m/s 5,130 J

              Piťo, uvedom si, načo tu na Slovensku potrebuješ cez 5000J. Z tohoto je zaujímavá akurát tá najpomalšia a najťažšia strela – do hustého…ale to tu urobí aj 8×57 alebo 9,3×62. A menej rozbije…lebo 5000J sa ľúbi oprieť…ak trafíš kosť – ukáže, čo vie. Ak sa ti podarí cez rebrá – je to jedno – ale na lopatke ukáže, kde je jej výkon – celý predný náhon dáš psíkovi. Nuž a môžeš si založiť chovnú stanicu. Nuž a – ak začne byť tá puška známa – asi nebudeš s ňou na spoločných poľovkách moc vítaný.
              Vidím to tak, že je to na Slovensku na veľké zváženie.
              Ale ak to plánuješ na losy a Afriku – tak ok.

              #19532
                @kiri

                Sorry – bol to PowerPoint – ale je to úplne jedno – PowerPoint to má aj v názve – tú silu = silový účinok. Okamžitý silový- a to je aký?
                Silvertip je takmer to isté – len potiahnuté materiálom proti oteru pri viacnásobnom nabití a vybití…ale funguje veľmi podobne. Je to – jedno a aj druhé – výborný zastavovač…a pri použití týchto veľkých ráží sa predpokladá lov takej zveri, že ju treba rýchlo stopnúť. Už taký ranený los dokáže zabiť človeka v sekunde. Viete koľko ľudí zabili losy? Viac ako medvede.

                #19538
                  @lovec

                  [quote=”kiri” post=19356] ……Piťo, uvedom si, načo tu na Slovensku potrebuješ cez 5000J. Z tohoto je zaujímavá akurát tá najpomalšia a najťažšia strela – do hustého…ale to tu urobí aj 8×57 alebo 9,3×62. A menej rozbije…lebo 5000J sa ľúbi oprieť…ak trafíš kosť – ukáže, čo vie. Ak sa ti podarí cez rebrá – je to jedno – ale na lopatke ukáže, kde je jej výkon – celý predný náhon dáš psíkovi. Nuž a môžeš si založiť chovnú stanicu. Nuž a – ak začne byť tá puška známa – asi nebudeš s ňou na spoločných poľovkách moc vítaný.
                  Vidím to tak, že je to na Slovensku na veľké zváženie.
                  Ale ak to plánuješ na losy a Afriku – tak ok.[/quote]

                  Poprosil by som menej rozprávok a viac priblíženia k realite. 😉

                  #19539
                    @kiri

                    Teda mi odporúčaš, aby som mal písať asi také múdre a obsahovo husté príspevky ako píšeš ty?

                    Napr. také husté na informácie ako píšeš aj v tejto diskusii?

                    Tak by si si to predstavoval?

                    Hmm?

                    #19540
                      @lovec

                      Predstavoval by som si vecné a faktické informácie, nie štýl a ´la Ezopove bájky. Oblbovanie čitateľov vetami “ale na lopatke ukáže, kde je jej výkon – celý predný náhon dáš psíkovi”, ktoré majú od pravdy tak ďaleko ako ja k astronautovi, tie na toto fórum nepatria. Od začiatku vzniku stránky som sa snažil – niekedy aj za cenu menej zdvorilej, či ostrejšej formy komunikácie – odfiltrovávať podobné veci, ktoré by patrili skôr do rubriky poľovná latina.

                      Tvoje príspevky sú týmito svojskými (polo)pravdami (resp. za to môže asi absencia konkrétnych reálnych skúseností) dosť často popretkávané. Mne nevadia a čitatelia určite ocenia dlhšie príspevky, len sa ich nesnaž kŕmiť vlastnou dojmológiou.

                      Nemyslím to nijako v zlom, či osobne, ide mi len o vecnú stránku problematiky. Aj tak značná časť poľ. verejnosti nemá aspoň elemetárnu úroveň orientácie v problematike, tak načo ich vodiť za nos ešte aj cez internetové diskusie….

                      Keď máš chuť písať, tak napíš na túto tému článok, admin sa poteší. A aspoň to časom nezapadne v diskusnom fóre. Alebo pokojne pokračuj v písaní do diskusie – ako ti je milšie. 😉

                      #19542
                        @kiri

                        máš pravdu – je budem pokojne pokračovať. A odfiltrovávať osobné názory nesmieš – porušil by si právo na slobodu prejavu – a ak si ten, čo tu stránku má dovolené prevádzkovať – tak to musíš vedieť najlepšie. Nesmieš občana nútiť a obmedzovať slobodu jeho prejavu. Inak je to – cenzúra. To je ti hádam známe. Takže – neodfiltrovávaj.

                        Lovec – ak si taký odborník – vysvetli tu národu, čo urobí 338WinMag na lopatke s 5000J – ak ju teda nezruší tak, že je pre psa…alebo na úplné vyhodenie?Som zvedavý, čo je tom nepravda – alebo bájka – alebo poľovná latina? Tak opíš, čo sa stane po zásahu 8,6mm strely s rýchlosťou cca 850m/s – 700m/s s hmotnosťou nad 10g do lopatky akéhokoľvek tu žijúceho zvera?
                        Na to si počkám….

                        Ty píšeš – Aj tak značná časť poľ. verejnosti nemá aspoň elemetárnu úroveň orientácie v problematike, tak načo ich vodiť za nos ešte aj cez internetové diskusie….

                        No a čo je teda na tom, čo som odpísal položiteľovi prvej otázky? Niečo je z toho nejasné?…či skôr mu pomohol tvoj príspevok – odcitujem?…ok..:.ale chod….kdeze na slony, asi ten kaliber nepoznas. Pohybuje sa to vo vykonovej rovine napr. 8x68S, dobra volba na lov dospelej ciernej a vysokej zveri s dostatocnou vykonovou rezervou.

                        Takže toto je podľa teba – ako píšeš: Predstavoval by som si vecné a faktické informácie, nie štýl a ´la Ezopove bájky…

                        Takto má vyzerať faktická a vecná informácia?…pre dakoho, kto sa len orientuje?…začína orientovať?

                        Takže v čom ja vodím – tvoje slová – značná časť poľ. verejnosti nemá aspoň elemetárnu úroveň orientácie v problematike, tak načo ich vodiť za nos ešte aj cez internetové diskusie……za nos poľovnícku verejnosť, ktorá nemá aspoň elementárnu úroveň – za nos?

                        Tak sa ti tá značné časť poľovníckej verejnosti asi poďakuje….

                        Tak si poprečituj ešte raz svoje príspevky – a daj už dačo konkrétne k tomuto náboju – k strelám, čo používa…k laboráciám a pod…lebo zatiaľ si mal len jednu veľmi všeobecnú poznámku čosi v zmysle – kde sa asi výkonovo hýbe – a to je čo?…potom už len rýpeš – a nič k téme nepíšeš…
                        Tak dokáž, že si odborník.
                        Predveď sa…..ak dokážeš “hodnotiť” iných….a akým právom?…si tu tohoto tu majiteľom? Alebo tu máš nejaké výhradné právo?
                        Tak to tu napíš – je to moje a nekazte mi to tu – nepíšte mi sem – je to moje a basta…a ja som najmúdrejší.
                        Tak som zvedavý, čo za husté informácie sem teraz o 338WinMag dáš.

                        #19545
                          @lovec

                          [quote=”kiri” post=19367]máš pravdu – je budem pokojne pokračovať. A odfiltrovávať osobné názory nesmieš – porušil by si právo na slobodu prejavu – a ak si ten, čo tu stránku má dovolené prevádzkovať – tak to musíš vedieť najlepšie. Nesmieš občana nútiť a obmedzovať slobodu jeho prejavu. Inak je to – cenzúra. To je ti hádam známe. Takže – neodfiltrovávaj. …..[/quote]

                          Neviem z ktorého politického školenia to máš, ale aspoň som sa dobre zasmial.

                          Pre tvoju informáciu, nie som ani majiteľ stránky, ani administrátor, ani moderátor. Som len radový diskutér a ako taký si uzurpujem právo reagovať na kraviny v diskusii. Ak to prekročí únosné medze, tak ma jednoducho admin zablokuje a basta.

                          K zmienenému 338WM napíšem niečo, keď to uznám za vhodné natoľko, aby to pre čitateľa malo aj nejaký prínos. Čiže ho nebudem ohurovať v štýle debaty pri poslednom kole, ale pokúsim sa spojiť technické údaje s konkrétnymi výsledkami na zveri a aspoň nejakou orientačnou fotografiou (aj toho “prestreleného predného náhonu”….).

                          Pokiaľ si správne pamätám, čítajú to tu minimálne traja-štyria slovenský majitelia 338WM, možno napíšu svoje doterajšie skúsenosti.

                          #19546
                            @kiri

                            No – až tak veľmi sa nesmej a doštuduj si slovenčinu – ak si Slovák., lebo píšeš, že:” Pokiaľ si správne pamätám, čítajú to tu minimálne traja-štyria slovenský majitelia 338WM”. Pre tvoju informáciu – ak číta jeden – tak je slovenský…ak čítajú traja-štyria – tak už sú slovenskí…normálne množné číslo…
                            Teda prestaň so svojou dojmológiou o slovenskom jazyku a píš správne slovensky – ak sa radíš medzi Slovákov.

                            A ak ústavu považuješ za politické školenie – tak mne je vcelku jedno. Ale tiež doporučujem radšej si ju prečítať, ako sa snažiť odfiltrovávať niečo, čo nemáš nárok odfiltrovať.
                            A admin ťa nezablokuje za kraviny – aj on musí rešpektovať slobody prejavu…a ak sa mieniš zhovadiť – je to tvoje právo. To ti dáva ústava. Mnohí politici to využívajú…

                            NUž a “K zmienenému 338WM napíšem niečo, keď to uznám za vhodné natoľko, aby to pre čitateľa malo aj nejaký prínos. Čiže ho nebudem ohurovať v štýle debaty pri poslednom kole, ale pokúsim sa spojiť technické údaje s konkrétnymi výsledkami na zveri a aspoň nejakou orientačnou fotografiou (aj toho “prestreleného predného náhonu”….) ” – k tomuto toľko – doteraz som v tejto debate nepostrehol nič také, o čom tu práve ty píšeš….a ani žiadne fotky…a ani jič konkrétne…..zatiaľ len voda. Tak sa trochu pýtam – načo vlastne rýpeš? No mne je to jedno – len každý súdny, čo si prečíta tvoje doterajšie príspevky – má jasno. Mne to nevadí – spokojne v tom tvojom štýle pokračuj
                            Len aký to má zmysel?
                            Prajem ti pekný deň.

                            #19547
                              @lovec

                              Zdá sa, že potrebuješ jednoduchšie podanie – nech sa páči: Vo svojich príspevkoch píšeš nepodložené veci, ktoré s realitou mnoho spoločného nemajú, presne ako keby som čítal prvé čísla kedysi legendárneho katalógu Hubertlov, proste blbosť na blbosť a ľudia to hltali s otvorenými ústami. Tak presne takým spôsobom si vymýšľaš a prikrášľuješ aj ty.

                              Takže znovu – načo rýpem? Nato, aby ostatní vedeli, že píšeš pomerne často nezmysly a automaticky to nepreberali za relevantnú informáciu.

                              #19548
                                @kiri

                                Ajajááááj…..

                                tak vravíš, že: ” proste blbosť na blbosť a ľudia to hltali s otvorenými ústami.”……fakticky???

                                Už si sa tu raz vyjadril na margo našich poľovníkov…a dosť si ich podcenil a urazil…a úspešne pokračuješ…
                                No – je to tvoja vec.

                                OK…dajako ťa hnevám…ale mne je to jedno a ty s tým musíš žiť…čo už?

                                Ale – pretože si si vypýtal – tu máš pekné videjko o účinku 338 – nie je to foto, ale video – ale diery po “opretí sa 338” sú tu výrazné…..ak to uvidí – aj dilino hádam pochopí, že som až tak veľmi nepreháňal…ako si písal – tak sa dívaj aj ty – keď si sa doteraz nevyjadril, lebo ty : “K zmienenému 338WM napíšem niečo, keď to uznám za vhodné natoľko, aby to pre čitateľa malo aj nejaký prínos”…..

                                Od 1min20sec sledujte tie diery…tak o tomto som písal – a asi sú to len moje výmysly…posúďte sami:
                                https://www.youtube.com/watch?v=EsXUJ_9vfsA
                                I Like The 338 Win Magnum When Hunting In Montana

                                A tu je cca 60kg diviačik po 338WinMag:

                                Nuž a toto je pekné – Piťo – popozeraj, či potrebuješ tých 5000J
                                https://www.youtube.com/watch?v=FdHFHG8sWMM
                                400 Yard .338 win mag coyote/ scope bite

                                ….možno aj nie….

                                #19549
                                  @lovec

                                  Hovorím, čistá komédia v štýle Hubertlov hunting stories…..

                                  Videá, ktoré by boli ešte viac od veci sa ti nepodarí nájsť?

                                  Pretrpel som prvé video až do konca, dúfajúc, že z toho vypadne niečo použiteľné. Kdeže, ty si sem pricapil reklamu na nejakú loveckú farmu. Z videa je akurát jasné to, že tam poľujú s 338WM, čo je podľa nich výborná medicína na jelene. Potiaľ OK, nie je nad čím meditovať.
                                  Poďme k tým dieram. Ulovený kus je už ošetrený a poškodené tkanivá odstránené, takže ani boh nevie, ako pôvodne vyzeral vstrel a výstrel. Tebe to však zjavne stačí….no nič, nebudem ťa s tým trápiť, zmierime sa s tým, že toto ti nevyšlo podľa predstáv – rovnako môže kus vyzerať aj napr. po 7×64 alebo po inom, v našich krajoch masovo rozšírenom kalibri. Takisto ani nepípli o druhu streliva (z tej mizernej kvality videa to môžem len odhadovať na Hornady SST 200/225gr.) a vzdialenosti. Ale to sú len také nepodstatnosti, tým sa zbytočne nezaťažuj. Vcelku celé video stojí za houby, informačná hodnota spočíva akurát v reklame na farmu.

                                  Druhé video je našťastie krátke, ale na tvoju smolu takisto nič mimoriadne neprinieslo, úplne rovnako takýto maličký diviak zadaunuje aj po 243W, 30-06, 9,3×62, 300WM….na YouTube tých videí nájdeš viac než dosť.

                                  Tretie video to korunuje, čo si s ním chcel akože prezentovať?! Nos a čelo si nevystrieľaný poľovníci nechajú rozfakliť aj s úplne bežnou 308W v ľahkej flinte, osobne som minimálne dvoch na strelnici v TT a v SA už akože “ošetroval” (aspoň, že mali lekárničky v aute ako-tak v poriadku). Navyše minúť na 400 yardov zver o meter, tak to si tú pecku do čela snáď aj zaslúžil….

                                  Chápem, že si snažil, ale daj si viac času na prípravu, pretože na toto ti tiež asi málokto naletí….

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 29 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.