Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
  • Autor
    Príspevky
  • #20033 Odpovedať

    zaujimali by ma vase nazory na strelivo norma vulkan v 8x57js

    #20407 Odpovedať

    nikto nema skusenosti z normou vulkan na diviaciu—–vulkan vs oryx

    #20408 Odpovedať
      @slavoslav

      s Vulkanom skusenosti nemam a ohladom Oryxu.

      Pouzivam ho najma z posedu a na posliedke. Na spolocne skor Geco TM kvoli tomu, ze Oryx ma bondovane jadro a casto zver prestreli a tak kvoli bezpecnosti psikov volim tie Geca.

      Inak, zver pekne znaci, pada dobre, komorove rany do 100m, strela zachovava okolo 90% svojej hmotnosti a dost casto prestreli zver. Presnost je slusna u mna lepsia ako RWS ID.

      Nevyhodou je slabsie farbenie ktore zacina neskor. RWS bol v tomto neprekonatelny. Ten mi ale dost nicil zverinu tu je to az na podlievanie po blanach pris trelbe na blizko v pohode, ale nemam problem dat spom celu lopatku a nejak nevyrezavam kde na to pride.

      #20417 Odpovedať

      rozmyslal som aj nad tym ID classicom len sa mi nepaci ze projektil nie je z medi ale tusim ze z niklu. Na ten oryx som pocul ze je slaba farba preto som rozmyslal nad vulkanom alebo CDP od Blasera

      #20418 Odpovedať
        @kiri

        Treba si uvedomiť tú skutočnosť – resp. položiť si otázku, načo firma Norma vytvorila tri BALISTICKY ZHODNÉ strely a každá inej konštrukcie. Načo to urobili? Čo tým sledovali?

        A čo takéto filozofia: pri nastrelení optiky na hociktorú z týchto striel sa púhou výmenou náboja získa iný účinok strely pri zachovaní všetkých zhodností balistiky.

        Alaska je najklasickejší poloplášť – pôvodný starý osvedčený typ klasickej strely – presne ten, na ktorý sa robia mechanické mieridlá na puške. Farby po tejto strele je za kýbel a valí sa z oboch strán – pri tej váhe a rýchlosti je účinok plochej hlavy, čo naširoko otvára strelu – je naozaj brutálny.

        Vulkán je – už podľa jeho názvu od výrobcu – rýchlo reagujúca = rýchlo sa otvárajúca strela, ktorá reaguje na telesné tekutiny práve tou širokou priehlbinou v špici strely – vybuchuje ako Vulkán a otvára cestu telesným tekutinám. Pri tomto účinku v podstate nemusí ani prestrelovať telo – účinok je hĺbkovo-devastačný. Voľakedy som túto strelu nazval hydrodynamický poloplášť, resp. hydrodynamicky fungujúci poloplášť, lebo je síce otvorená ako poloplášť, ale systém otvárania nie je ako u Alaska – systém mechanického trieštenia olova o mäso a kosti predbieha systém trieštenia o telesné tekutiny…skrátka samá dobrota.

        Oryx – ako názov samotného výrobcu ukazuje na čo je určený – na odolnú zver – aj výrazne suchšiu, ktorá počúva na dieru cez celé telo s dvoma vývodmi. Práve preto má bondované = zlepené jadro s plášťom – aby sa strela držala pokope a nezastavovala sa ( Vulkán po expanzii sa môže zastaviť aj skôr – preto má tú expanziu nariadenú ! ) Oryx sa nemá zastaviť – má prestreliť a urobiť tunel s dvoma výtokmi.

        Lovec ( a tento stav je v hociktorej ráži, kde sú tieto strely v ponuke) má teda možnosť loviť viacej typov zvere iba zmenou náboja bez nutnosti prestreľovať optiku.

        Alaska je určená na najťažšiu zver touto rážou loviteľná, Vulkán to zvládne tiež, ale likviduje svojim výbuchom ( napr. na útočiacu zver, kde je tento účinok aj z bezpečnostného hľadiska – hnedý medveď ,vlk, alebo pri výletoch za polárny kruh biely medveď, ktorý loví ľudí.). Oryx je na odolnú zver – napr. horské a snežné kozy, ktoré majú hustú krv a rýchlo sa im hoja rany.

        A tieto debaty tu na Slovensku sú irelevantné – tú stačí 7×57…osmička s akoukoľvek strelou je tu viac ako je potrebné. Tieto strely na Slovensku zabijú všetko, čo tu behá bez rozdielu ktorú použijete. Začne to byť zaujímavé v severských krajinách, okolo polárneho kruhu a za ním. Alebo vo vysokohorských polohách.
        V dobe monolitických medených striel už ťahajú za kratší koniec a postupne to olovo ochranári asi silno obmedzia. lebo strieľaním v čistej prírode sa olovom otravuje čistá voda, čo meď nerobí.
        Medené strely majú aj plochejšiu dráhu strely = sú presnejšie, výkonnejšie a účinnejšie, lebo majú predpísaný trieštivý účinok, kedy z tela vyletujú tri – štyri segmenty – vždy prestreľujú, majú silný hydrodynamický a šokový účinok .

        Ja stále mám a aj používam Vulkán – napr na spoločných poľovačkách – náboj so zníženým výkonom – 8×57 na úrovni 8x56Mann – úplne stačí na všetko.A tým, že nestrieľam nad 100m – neodráža sa toľko, čo je veľká bezpečnostná výhoda.

        #20419 Odpovedať

        ahoj Kiri velmi pekny a zaujimavy clanok takze ten vulkan bude dobra volba. Osobne sa my pacia aj monoliticke strely–CDC od blasera je to novinka upraveny barnes ale davnejsie my niekto pisal ze na vitalnu diviaciu zver radsej nieco tazsie preto som spekuloval nad vulkanom aj ked tam je len 1gr rozdiel

        #20420 Odpovedať
          @kiri

          Z loveckej stránky je dobrý – trošku ten spôsob otvárania zvyšuje devastáciu v okolí zásahu. Ja sa snažím mieriť na rebrá a pľúca, kde to nevadí. Lopatkoví strelci by mali radšej používať Oryx…alebo celoplášť. Cez kosti je čo najlepšia tuhá strela, čo sama veľmi nefragmentuje – fragmenty sú vytvorené z kostí, ktoré sa trieštia pri zásahu. Fragmentujúce strely sú lepšie na zásahy mäkkých častí – rebrá a pľúca, kde vytvoria veľkú dieru, kde to potom dobre fučí. Takým typickým je H-mantel, ktorá má predpísaný účinok mračno črepín z prednej mäkkej časti strely, čo ničí a deraví orgány – aby tiekli – kdežto ten tuhý zadok strely preletuje telo a robí dieru na fučanie vzduchu a farbenie obojstranné. Podobné sú mäkké poloplášte – strižná hrana – či od Breneke ergo RWS TIG alebo česká, tiež Hammerhead, Mega, Interloky, poloplášte od Prvi Partizan, Geco a pod…

          V podstate si najprv treba uvedomiť a každú debatu treba začať tým, že na niečo tá zver musí zhasnúť.
          Druhé si treba uvedomiť, ktorá zver má koľko a ako mäkkých blán, čo sa ľahko podfukujú = podliatiny – väčšinou od vysokých rýchlostí.
          A tretie – na akú vzdialenosť idem strieľať = akú DOPADOVÚ rýchlosť má ktorá strela v tej vzdialenosti = akú po A.ráž použijem po B. akú strelu po C. akú rýchlosť ( aby strela reagovala správne).
          Tak si môžeš teoreticky postaviť posedovú flintu – vzdialenosť ti určí posed od zveri – a ostatné si na základe toho doprojektuješ.
          Jednoduchšia cesta je kúpiť pušku čo sa od suseda ponúka – a k tomu si dorobiť náboj na tvoje posedové strieľanie.
          Potom je iná puška na šúlačku – voľakedy obľúbené a ľahké jedoranové zlamovačky 6,5mm – napr.6,5x58R Sauer, 7×57, alebo ľahké krátke Manlichery…dnes málo ľudí šúla lesom…to je len pre profíka, čo pozná a vie to…lesník a pod..
          Potom je iná puška na pozvánkovú poľovku – na spoločných strieľaš ako nastavený na diviaky do 100m a menej – od 7×57, cez 308, 30-06,9,3×62 do 45-70Govt ťažšie a pomalšie strely sú výhodou, ak si rozumný Magnum neberieš, aby si neohrozil seba a pohon……
          Do pohonu ( najlepšia je brokovnica..) tiež niečo pomalé a krátke – 30-30Win, 45-70Govt, alebo čo najpomalšie 8x57JR, JRS, 7x57R..
          Do Maďarska na srnce – tam zase strieľaš na 300m – ale na slabú zver!…243 ,6,5mm, 270, 7×64, 308,30-06, ale aj semičkové a 30-tkové magnumy s ľahkými strelami,
          Do Španielska, Rakúska, Turecka, Iránu a pod na horské kozy a kamzíky – tam sedia výkonné náboje – min.6,5×68, 7×64,30-06, sedem a 30 magnumy, 8×68, 338 magnumy – ďalekonosná a na zver do 100kg ktorá má hustú krv a veľkú odolnosť.
          V podstate to isté, čo do Afriky – kvôli odolnosti = vysokolepivej krvi, čo rýchlo rany lepí – len nie na takú ťažkú zver. Žiadna koza nemá veľkosť koňa, čo v Afrike už antilopy áno..tiež po Sierra Madre nebehá byvol…

          A potom zistíš, že koľko ľudí používa na konkrétny lov nielen nevhodnú ráž – ale ani náboj nemá k nej dobre vybratý, lebo dnes firmy ponúkajú pre hoci menej vhodnú ráž vhodnejší náboj, ktorý to kompenzuje. Lebo nájsť poľovníka na spoločnej na diviaky s 300WinMag s ľahkou – kurva rýchlou strelou – nepustím ho na štand, lebo je to nezodpovednosť, ohrozenie bezpečnosti – či psov či ľudí – a nekompetentnosť. A deje sa to furt a všade. Lebo nevedia čo činia.

          A nakoniec – ja už dlhšie TUna Slovensku preferujem 8×57 – lebo sa dá pracovať aj s váhou strely a aj s rýchlosťou – teda s výkonom a účinkom. Ten priemer je dosť ideálny aj na slabú zver – len uberiem z váhy strely a rýchlosti – napr na 700m/s. Potom je stred výkonu – rýchlosti okolo 750…ale na presnú a ďalekú streľbu sa dá aj 850m/s s klasickými olovenými a cez 900m/s s medenými…balisticky je 8×57 schopná dosahovať slabšie magnumy – ale to na slovensku takmer nepotrebujem.
          A toto isté urobí aj 30-06 – aj cez 14g strelu tam dáš- a k tomu rýchlosť nižšiu = super náboj. Ale použíješ ho aj na 400m – ale s ľahkou strelou- napr.KJG a vysokou rýchlosťou. Aj 308 – hoci je trochu slabší – toto dokáže. Každý náboj má vyšší potenciál ako strelec…pozri napr. tie videjká a strieľaní z druho vojnových pušiek na kilometer…ako triafa bežný vojenský náboj a bežné železné mieridlá…len tí chlapi to vedia. Nie je to len v náboji a puške – sú úúplne obyčajné. To ten medzikus medzi zemou a flintou je cvičený.

          #20421 Odpovedať

          ahoj Kiri dalsi super clanok je sa od teba co ucit dnes som kupil vulkany uz len nieco ulovit a presvedcit sa o ich kvalite

          #45029 Odpovedať
            @kiri

            Ahoj Stanislav, už prešli 3 roky – ako si poľoval s tým Vulkánom? A čo si poskúšal odvtedy? Či stále Vulkán? A stále 8×57?

          Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
          Odpoveď na: norma vulkan 8x57js
          Vaše údaje: