• This topic has 25 odpovedí, 7 hlasov, and was last updated 13.03.2019/11:29 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 26 )
  • Autor
    Príspevky
  • #18454 Odpovedať
      @tarok

      Má niekto skúsenosti s prebitím cal.7,62x54R so strelami cal. W.308?
      Viem že Mosin má strely cal. .311, ale v poliach majú obidva kalibre rozmer 7,62 mm. Neviem si predstaviť čo sa v takomto prípade deje vo vnútri hlavni so strelou a obtekajúcimy plynmi. Myslím že tomu hovoria aj vnútorná balistika, a či to má vplyv na strelu a jej vonkajšiu balistiku.
      Môžu nastať nejaké kolízne situácie?
      Zaujíma ma to preto lebo prebíjam W.308 aj 7,62x54R a pre pár kusov nechcem kupovať celu kabicu kvalitných striel.

      #18747 Odpovedať
        @melbo

        ahoj tarok, ja mam mosina, idu do neho strely .311 jak hovoris, tiez ma zaujima a tiez si naboje sam prebijam, ako sa bude naboj chovat so strelami .308, uz mam aj taketo naboje hotove a musim to odtestovat, ale cital som jedno forum a tam chlapik daval normalne do .311-stky- .308-cky strely a zevraj v tom nevidel ziaden rozdiel, tak som zvedavy ako uspejem, vysledok ti potom napisem. cawes

        #18748 Odpovedať
          @podes

          Ahoj melbo, čím si to prebil? Myslím prach, návažka, strela, zápalka. A hlavne aké máš matrice. Mne od LEE veľmi sťahujú telo nábojnice ( niekde som to dal na fórom ale dám to ešte raz), ale hlavne kŕčok. Keď osadzujem strelu, tak je voľným okom vidieť ako sa strela zatláča do kŕčka (je vidieť ako sa kŕčok rozťahuje).
          Keď odstrielaš pošli poznatky a nástrely.

          #18766 Odpovedať
            @pejo55

            zdravim vas priatelia a ake znacky a vahy pouzivate prezradte dakujem

            #18770 Odpovedať
              @tarok

              pejo55, ku prebíjaniu potrebuješ oveľa viac vecí ako sú len váhy. Gro náradia mám od RCBS, niečo od Forster-a a Redding-u, iné drobnosti odvšadiaľ. Komponenty náboja si vyberieš podľa recenzií na fórach, alebo podľa zamerania účelu prebijania a financií. To platí aj o náradi. Keď skonkretizuješ svoje predstavy a možnosti, dá sa k tomu povedať i viac.

              #18778 Odpovedať
                @melbo

                Ahoj Podes, na prebijanie som pouzil prach lovex D070, strelu .308 sellier bellot sp 11,7, zapalka 5,3 boxer od bellotu, navazku davam odmerkou z matric LEE, dneska som strielal strely poloplastove .311sb+D070 a strely .308 sb+ D070 a vysledok ma milo prekvapil, obidva nastrely boli pokope na priemer asi 2,5 cm, a medzera medzi nastrelmi .308 a .311 bola asi 3 cm, takze vysledok je super, v pohode sa da prebijat .308-ka projektil namiesto .311-ky, co ma potesilo, mam matrice LEE, aj mne pri osadzani strely .311 po kalibracii nabojnice roztahovalo a krcilo krcky, lebo matrice LEE 7,62x54R kalibruju krcok na .308 aj je to tam napisane, co som si tiez vsimol dost neskoro, preto som sa aj ja cudoval co to robi s krckom, takze .308 projektili mozes veselo prebijat. teraz mam aj prach lovex D073,4 dneska som strielal aj s tymto prachom+.308 projektil, navazka tiez na odmerku a vysledok bol nahovno, lebo D070 je valcekovy a D073,4 je v sferickej forme- je jemnejsi, a na tu istu odmerku ma väcsiu gramaz jak D070, takze mi to moc rozhadzovalo, ked to prevazim tak to bude OK.

                #18784 Odpovedať
                  @podes

                  Ahoj melbo.
                  Aj ja som si to s tou 308-čkou všimol až pred týždňom,keď sa mi náhodou dostali do ruky papiere od matríc, hoci ich mám už skoro rok. Tvrdil som dodávateľovi že sú to pre fínskeho mosina. Tí sťahovali pôvodný rozmer .311 až natoľko, že sa dostali na cal. .308. Dá sa ale samostatne dokúpiť alebo vyrobiť trn na rozmer .309 pre .311. Niekto používa ešte tenší trn, čím má pevnejšie uchytenú strelu v nábojnici. Môj má tušim .306. Ale to s tou odmerkou nemysliš vážne. Kúp si digitalnu alebo mechanickú váhu ” http://www.zbrane-ke.sk “,má tam dosť vecí na prebíjanie.
                  Ten rozdiel medzi .311 a .308 ma tiež prekvapuje. To si strielal na100m a s optikou alebo bez?
                  Tak ma napadlo či nemáš hlaveň cal. .308, ale to by ti asi s .311 zadrhlo alebo roztrhlo. Skúsim aj ja prebiť zopár kusov s .308 a otestujem čo to povie. Ale podfukovať to bude určite. Ozvem sa

                  #18785 Odpovedať
                    @melbo

                    Ahoj Podes, mas pravdu, finsky mosin ma cal. .308, ale oznacenie ma 7,62x53R a rusky ma 54R a cal. .311, tu vahu si idem objednat, lebo s tu odmerku je to asi kravina, ale lietalo to docela presne, ja mam ruskeho mosina a povodnu hlaven .311 z 1939, to som strielal na 100m s optikou, opytam sa ta, aku navazku davas do naboja v grainoch?

                    #18786 Odpovedať
                      @podes

                      Ja viem že fín má 53R, ale všimni si prednú stranu manuálu na matriciach, máš tam veľkými ” LEE RELOADING DIES 7,62X54 Russian. Nenapadlo by ma že je to pre .308 (menším písmom nižšie).
                      Laboroval som pri strele 180gr FMJBT S&B s navážkami od 46gr až po 48gr po 0,5gr, ale zostal som pri 46gr. Na mojom mosinovi nemám optiku a cez mieridla mi to ide hore 20cm. Nakoľko potrebujem okuliare do blízka, nie je moja strelba cez mieridla taká, akú by som si predstavoval, ale na 100m sa to dá do 15cm kruhu. Používam prach Lovex DO73,6. Je to síce určené skôr pre .308-ku, ale v prebíjacích tabulkách PRACH od CZ=laborace, je laborovaný aj pre 7.62x54R.
                      Pozri http://www.explosia.cz ,,, /streliviny/.

                      #18787 Odpovedať
                        @melbo

                        Ahoj Podes, viem ze je tam 7,62x54Rusian, ale neviem preco kalibruju krcok na .308, ked ich s .311-kami deformuje. ja som pozeral druhe tabulky a tam doporucuju navazku prachu na 180gr sp aj fmj, na prach D073.6-46,3- 48,6gr. a ja mam prach D073,4 a u tohoto je navazka 44,7- 47,1gr

                        #18788 Odpovedať
                          @tarok

                          Melbo . Môj názor je že to robili pre Fína, ale s možnosťou použitia aj pre Rusa. S tou návažkou máš pravdu, ale ja som kupoval D073,6 preto že je to ako že Accurate 2520 určený pre 7,62x54R a aj .308, čo je v kalibri niečo podobné .Zajtra nabijem na skúšku Hornady SST165gr a InterBond 165gr . Keď to odskúšam dám vedieť.

                          #18794 Odpovedať
                            @melbo

                            Tarok. moze byt ze su robene pre fina, ono tieto prachy D073,4 D073,5 D073,6 su velmi podobne, tu vahu uz konecne mam doma, tak to navazim a odtestujem, ja som zatial kupil projektily sellier bellot .308 180gr SP a testujem to s nimi, nechcel som zbytocne kupovat drahe strely aby mi boli po neuspechu nanic, ale zatial to vyzera slubne, daj vedet ako uspejes s HORNADMI, a napis mi aku navazku das na tie 165gr strely. tak zatim

                            #20388 Odpovedať
                              @mdok1

                              Áno, ale matrica od LEE pre tento kaliber kalibruje kŕček na priemer .308, nie .311.

                              #20389 Odpovedať
                                @kiri

                                Páni, Fíni nakúpili z cárskeho Ruska pušky 7,62x54R na pôvodný náboj, ale po prevrate sa vzťahy medzi štátmi zhoršili, čo potom vyústilo do tzv.Fínskej vojny…a náboj 7,62x53R – teda náboj s názvom fínsky Mosin je vlastne to, že po vystrieľaní pôvodnej hlavne – keď že nebolo možné zo Sovietskeho zväzu dodať nové hlavne – vymenili sa za hlavne kalibru 308 – a bolo to vybavené. Všetko zostalo pôvodné – len strela sa trošku zmenila – dokonca aj nábojnice sa dali použiť pôvodné – len sa v matrici trošku viacej stiahli – nie na 311 ale na 308. A tak vznikol nový náboj, ku ktorému sa potom dorobili merania – aby to aj vedecky sedelo. Ale na počiatku bol zdravý SEDLIACKY ROZUM – bol poruke nápad a rýchle riešenie. Pretože však podľa kalibra ide o iný náboj – je to trošku rozdiel. Pravda je, že hlaveň 308 generuje – vďaka menšej diere vyššie tlaky a trošku to treba prispôsobiť. V dobe vzniku to však urobili tzv. odborným odhadom – a fungovalo to…tak ako drobné pokusy a odchýlky fungujú pri prebíjaní aj vám…hráme sa všetci tak nejako. Puška Mosin ( ktorej sa to pôvodne týkalo) je konštrukčne dimenzovaná veľmi dobre a málokedy sa roztrhla – je kus naozaj poctivého železa. S pôvodnou pechotnou 74cm dlhou hlavňou a klasickým guľometným nábojom dosahuje výkonov 300WinMag. Preto sa nedoporučuje strieľať plnovýkonové guľometné náboje z pušky, lebo guľomet strieľa z pootvoreného záveru – v okamihu výstrelu sa záver už otvára, čím nábojnicu už vyťahuje, kdežto puška strieľa z uzavretého záveru, kde tlak náboj často zapečie do stien a puška nejde ani otvoriť – často sme toto voľakedy riešili – v dobe, kedy sa otvorili hranice a zrazu bolo možné v Rakúsku a Nemecku voľne kúpiť tieto pušky a doma bolo hafo guľomeťákov z vojny a stále sa dali dobre zohnať…len zapekali závery…no…vyriešili sme aj toto…a veselo sa z toho pálilo odušu spasenú..
                                Prví začali s laboráciou 308 do originálnych 7,62x54R špekulovať diaľkoví strelci – lebo ľahšie sa dali zohnať bežné 308 – a aj boli lacnejšie – ale veľa razy sa stalo, že 311 sa minuli a bolo treba laborovať …a iné nebolo – tak sa dalo, čo bolo. Vždy ide o to, ktorá hlaveň čo žerie…a niekedy sa stalo, že 308-čky strely z 311-hlavne lietali aj presnejšie ako 311 strely originálne…treba odskúšať a na výsledku posúdiť. Ak nabijete 308 strelu do 311 hlavne – nič sa nestane – tak ako do 8x57JS môžete dať Jéčkovú strelu – je to ten istý prípad. Naopak je to problém….

                                Poznám prípad neskutočnej zámeny – a bol som osobne pri tom, keď sa chalan vo vrecku na spoločnej poľovačke na diviaky v Turecku hral s nábojmi a v ruke mal 8x57JRS zlamovačku od Hambrusha…teda nie lacná vec…a zrazu si uvedomil, že náboje, ktoré si prehadzuje medzi prstami nemajú Randt…zavolal ma – pozerá na to – ja som bol o štand ďalej – a pozerali sme v úžase na to…kde sa to tam zobralo – boli sme na tej poľovačke v Turecku spolu – a ja som tam mal 30-06 – teda sme si nemohli zameniť náboje – on vybral z ruksaku originál krabicu – bola to RWS TIG 8x57JRS – a dnu boli naložené – všetky – náboje 8x57JS !!! – skrátka – do plničky nábojov do krabíc sa zamotala nesprávna krabica…pre neho poľovka skončila, lebo inú krabicu nábojov so sebou nemal…potom sme lepšie pozreli – a jeden náboj už mal vystrelený – ani si nevšimol – a deň predtým strelil jednu ranu – vraj sa mu zdala silnejšia a ťažšie išla zlomiť puška – ale tá puška bola vždy silno pasentná, tak ale inak OK – aj vyťahovač zachytil nábojnicu – tak ju odložil…teda ide vystreliť aj iný náboj, ale je to riziko. Ale napr. 8x57JR z tej pušky môže strieľať – nič sa nedeje…to normálne funguje – a aj triafa.
                                Po tejto skúsenosti prestal veriť RWS a prešiel na rukou laborované KJG a všetko ostatné predal…a tak sme traja v našej loveckej skupine prešli na úplne rovnako laborované 8x57JRS KJG, aby sme ich mali vzájomne zameniteľné.
                                Život naučí…

                                #20390 Odpovedať
                                  @kiri

                                  Kamoš ma upozornil, že by dakto nemusel rozumieť môjmu predchádzajúcemu príspevku – teda ešte raz – náboje 7,62x54R Mosin Nagant a 7,62x53R Fínsky Mosin sú rozdielne v tej jednej veci, že Ruský má hlaveň a strelu kalibru 311 a fínsky má hlaveň a strelu kalibru 308. A tým rozdielnym označením 54 vs 53 je vyjadrený tento rozdiel – v diametri strely.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 26 )
                                Odpoveď na: Prebíjanie 7,62x54R a cal. W.308
                                Vaše údaje: