• This topic has 80 odpovedí, 9 hlasov, and was last updated 12.10.2022/08:40 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 81 )
  • Autor
    Príspevky
  • #12067 Odpovedať

    Dopočul som sa, že nábojnice kalibru 9.3x72R sa dajú prekalibrovať na ráž 8x57R/360.Vedel by mi niekto poradiť, kde a kto to robí na Slovensku?

    #13001 Odpovedať
      @jager

      /360 udáva miernejší prechodový kužel pre osadenie projektilu. V praxi to znamená, že u kalibru 9,3 x 72 R je nutné zmeniť dva údaje. Stiahnutie krčku nábojnice a druhý krok, upraviť dĺžku nábojnice. Pokiaľ mám info tak takto upravované nábojnice robili rakúsky výrobcovia.

      #13002 Odpovedať
        @barbar111

        Na základe vlastnej skúsenosti odporúčam p. Chmelara č.t.0907916725, pôsobí v Gánovciach pri Poprade.
        Prajem príjemny večer

        #20695 Odpovedať
          @kiri

          Áno, ide to, podstatný rozmer pre túto úpravu je zhodný rozmer dna, lebo sú to náboje z jednej rodiny nábojov, ktoré všetky majú zhodné dno nábojnice – len dĺžku a šírku majú rôznu. Takže skrátiť plus stiahnuť krčok a následne vytvarovať krčok a prechodový kužeľ.. A prvým výstrelom sa prerobená nábojnica natvaruje presne na skutočnú komoru. Až potom sedí na 100% na danú flintu.
          Dopĺňam dva obrázky veľmi účinného typu nábojav tejto ráži , kde tú účinnosť robí dnes už nepoužívaný typ strely – ktorý má veľkú ranivosť = lovecký účinok. To preto, aby ste videli cestu, ktorou išli naši múdri predkovia pri zabezpečení silného účinku aj pri nižších rýchlostiach strely. Iste uznáte, že toto konštrukčné riešenie muselo dať do smútku aj statného jeleňa, či diviaka.

          #20698 Odpovedať
            @kiri

            A pri tomto staršom náboji sú dobre vidieť postupy, ktoré sa v minulosti používali – a síce veľmi podobné strely, ale s mierne rozdielnym účinkom.
            Prvá je čiste poloplášťová strela – bez presekávacej hrany
            Druhá je poloplášťová s presekávacou hranou…s najstarším typom presekávacej hrany.

            #20701 Odpovedať
              @kiri

              k téme by bolo pre záujemcov treba ešte podotknúť, že firma IMPALA robila – a možno stále dodáva – radu starších európskych patrónov s mosadznými strelami IMPALA , ktoré pracujú so zníženým namáhaním zbraní tak, že sa netlačí celá strela cez vývrt, ale len jej vystúpené časti – nákružky, čo umožňuje strelám dosahovať značne vyššie rýchlosti – teda aj energie – a náboj – teda zbraň – sa dá použiť na lov cca o 100 až 150m ďalej, ako s klasickými olovenými strelami.
              Strela je o hmotnosti 9,7g mosadze – oproti 12,7g plášťovaného olova a má úsťovú rýchlosť 730m/s oproti 620m/s s klasikou – teda o 100 sekundových metrov + lepšiu balistiku strely, čo jej na rýchlosti uberá menej, ako klasickej olovenej. Požiadavku energie 1500J na lov vysokej spĺňa na 200m !, kde má balistiku 11cm pod zámerný bod, čo je na jeleňovi dosť dobrá veličina, lebo pri zamierení na lopatku je 11cm nižšie akurát tak veniec tepien ..a tú mosadz letiacu 600m/s – t.j. takmer dvojnásobok rýchlosti 9mm Luger tam nezastaví nič, dá sa predpokladať obojstranný priestrel.
              V tomto prevedení veľmi dobrý náboj – napr. pre ženy, alebo pre ľudí, čo neznášajú kopavé náboje.

              8 X 57 R 360 strela 9,7g Impala typ LS – na obrázkoch dole – špicatá strela
              Vzdálenost (m) 0 50 100 150 200 250 300
              Rychlost (m/s) 730 685 642 600 560 522 483
              Energie (J) 2590 2282 2003 1751 1524 1325 1149
              ONV 150m (cm) +2,1 +3,9 0,0 -10,8 -29,9 -58,0

              pre záujemcov niečo od p. Hanáka:
              Střelu Impala vyvinul jihoafrický balistik Kobus Du Pleses. Jedná se o střelu, která je vyrobena z jednoho materiálu, slitiny 57% mědi,40% zinku a 3% olova. Kompozitní materiál je podstatně tvrdší neš olovo, které je obvyklým materiálem jádra střel. Aby střela mohla být vedena vývrtem hlavně a správně se zařízla do jeho drážek, má po svém obvodu nákružky, které vedení střely umožňují. Tvrdost střely by jinak neumožnila zaříznutí do drážek celým tělem střely. Střela Impala se poměrně málo deformuje, má vysokou průraznost a na tvrdou africkou zvěř, která má podstatně méně tekutin než zvěř evropská, se vcelku osvědčila.Malá deformace střely nezpůsobuje také rozsáhlejší podlitiny zvěřiny

              A jeden text o Impale – česky:
              http://docplayer.cz/7586040-Impala-vice-nez-jen-1-krok-vpred.html

              #21376 Odpovedať
                @kiri

                Tento náboj vyrába aj nemecká spoločnosť Labor fur Balistic, ktorého náboje sa dajú kúpiť, či objednať u Fraňo Nitra. V prípade tohto náboja robia pôvodnú laboráciu – klasický poloplášť o hmotnosti strely 12,7g , čím bude pravdepodobne súhlasiť s mechanickými mieridlami, čo asi Impala so svojou ľahkou a rýchlou strelou nebude. Energeticky zabezpečuje požiadavku 1500J na 150m vzdialenosť, kde padá cca 7cm pod ONV = 121 m, čo je ešte vhodné aj na srnčiu zver.
                V0 585 m/s E0 2173 J dráha -5cm
                V100 521m/s E100 1721 J +2,8cm
                V150 490m/s E150 1528 J -6,6cm
                http://www.lfb-munition.com/Jagen-weltweit/Verbundkerngeschosse–Jagdpatronen-mit-hochwertigen-und-starkwandigen–bleihaltigen-Geschossen.pdf

                #21380 Odpovedať
                  @kiri

                  Občas sa u niektorého predajcu vyskytne takáto nečakaná ponuka:
                  náboje 8x57R/.360 vraj z produkcie Sellier Bellot
                  Střela poloplášťová, nábojnice mosazná, náboje nejsou v původních obalech, kusový prodej.
                  váha střely 9,7 g/150 grs
                  mimořádná nabídka
                  Cena: 42,- Kč/kus
                  http://www.9mm.cz/munice_kulova_sb_360857r_plp.html

                  #21480 Odpovedať
                    @kiri

                    Strela KJG od firmy SAX v katalógu tejto firmy z katalógu na rok 2018/2019, ktorý som priniesol z výstavy IWA Norimberg 2018.
                    Hmotnosť 8,10g – diameter .318 teda 8,09mm, BC 0,297
                    Oproti klasickej 8x57JS, ktorá má hmotnosť 8,2g je teda čosi ľahšia.

                    Attachments:
                    #21482 Odpovedať
                      @kiri

                      Pridávam aj foto z katalógu ČS muničných a kovodělných zavodu.
                      Prvá strela je (plášťová) otvorená expanzná 13g, – s nekrytou dierkou.
                      Druhá je celoplášť (biely, matný – niklovaný? – podobne ako strely vojenského náboja 8x50R Mann) 12,55g.
                      Tretia je poloplášť s oblou hlavou málo otvorenou ( s hĺbkovým účinkom- skôr na ťažkú zver, alebo na zver obalenú blatom – diviak v pancieri, jeleň v ruji) 13g.
                      Štvrtá je poloplášť 13,10g s plochou hlavou – hodne obnaženého olova – silný a okamžitý účinok od vstrelu.
                      Piata strela je ľahká – čisté olovo 8,10g – ako veľká malorážka – napr. na srnčiu zver.

                      #21491 Odpovedať
                        @kiri
                        #42666 Odpovedať
                          @kiri

                          Obrázok dvoch poloplášťových striel – jedna rýchlejšie reagujúca – otvárajúca sa – a jedna s výraznejším hĺbkovým účinkom – na ťažšiu zver.

                          Attachments:
                          #42709 Odpovedať
                            @kiri

                            Vážení kolegovia, k príspevku z 15.4 a 1.4.2018 obrázky Čs muniční a kovodělní závody dobre padne popis jednotlivých nábojov z hľadiska balistiky.  K tomu je najlepšia tabuľka, ktorú zverejnil p. Krivjanský, ktorá obsahuje údaje, ku ktorým sa už ťažšie dostáva a preto by bolo dobré si ju stiahnuť a uložiť. Táto tabuľka bola v prílohe jednej starej múdrej knihy o poľovníctve, ktorú som kedysi dávnejšie videl, ale nevlastním ju osobne. Preto je veľmi dobré, že je aspoň takto k nahliadnutiu a ku štúdiu. Mnohí doma možno majú sem-tam kus náboja, o ktorom takmer nič nevedia. Je to veľmi interesantné čítanie o múdrosti našich pradedov, ktorí lovili aj s takýmito nábojmi – a verte – boli účinné. Čo nebolo v extra vysokom výkone, to bolo v konštrukcii účinnej strely.  Ja sám som vlastnil guľobrok Holek v tejto ráži a mal 65cm dlhé hlavne. Bola to nie ťažká puška, ktorá chodila ako švajčiarske hodinky a strieľala veľmi presne. Predal som ju len preto, že som dával dokopy peniaze na jeden nemecký troják, ktorý mám dodnes. Vystrelil som z Holka asi 100 nábojov, ktoré som si potom zase prebil a tak som ho aj predal. Kupec si ho kúpil, lebo sa mu kdesi podarilo zohnať celú bedňu !  pôvodných nábojov. Spomínam na zopár dobrých zásahov, čo s tou puškou mal, napr. na jednej spoločnej poľovke nad Pezinkom som pri mojom jazvečíkovi v pohone strelil dvoch diviakov. Obaja ležali do 50m od nástrelu. Použil som klasický poloplášť s menej otvorenou hlavou. v podstate taký, čo je vpravo na obrázku o príspevok vyššie. Tých som mal tak 80ks a fungovali na diviaky aj na 150m, čo bola už odvaha strieľať – nie kvôli balistike, alebo účinnosti, ale kvôli optike 4×32 Zeiss – niežeby to nezvládla, ale predsa len som už bol trošku rozmaznaný novými typmi optík a návrat k tej klasike – to vždy bola trošku moja neistota. O to väčšie bolo vždy príjemné prekvapenie, že zásah bol vždy tam, kde som sa chystal trafiť. Spomínam na v podstate prvý silnejší úlovok s touto kozlicou – po overení nastrelenia po kúpe som prvý kus strelil asi na 125m – cez takú dolinku z protikopca a diviak – na svitaní kanec ryl na lúke – počkal som si, kým sa mi dobre natočí a strelil som tesne za lopatku a nižšie – aby dobre tiekol – a strela cez neho prefičala – priestrel tak 130kg kusa aj s tou relatívne pomalou – ale ťažkou strelou – nasledoval podskok a beh asi tak 50m a pád. Krátke odkazovanie a kľud. Úniková trasa pofarbená tak, že sme to videli aj z toho protikopca. Sadli sme si na zem, kamoš si zapáli cigaretku, ja som vtedy už nefajčil – ja som 15 min na neho pozeral a mieril, – keby sa náhodou ešte chcel postaviť, ale nič také už nenastalo ( keď sme išli ku nemu, museli sme zísť do dolinky a stratili sme ho z dohľadu). Všetko sme to videli ako na dlani  – to bol krst mojej “novej” flinty.

                            http://www.kampolovat.sk/sk/clanky/polovnicke-strelectvo/balisticke-hodnoty-zastaranych-kalibrov

                             
                            <h1 class=”title style-scope ytd-video-primary-info-renderer”></h1>

                            #42741 Odpovedať
                              @lovec

                              k téme by bolo pre záujemcov treba ešte podotknúť, že firma IMPALA robila – a možno stále dodáva – radu starších európskych patrónov s mosadznými strelami IMPALA , ktoré pracujú so zníženým namáhaním zbraní tak, že sa netlačí celá strela cez vývrt, ale len jej vystúpené časti – nákružky, čo umožňuje strelám dosahovať značne vyššie rýchlosti – teda aj energie – a náboj – teda zbraň – sa dá použiť na lov cca o 100 až 150m ďalej, ako s klasickými olovenými strelami.
                              Strela je o hmotnosti 9,7g mosadze – oproti 12,7g plášťovaného olova a má úsťovú rýchlosť 730m/s oproti 620m/s s klasikou – teda o 100 sekundových metrov + lepšiu balistiku strely, čo jej na rýchlosti uberá menej, ako klasickej olovenej. Požiadavku energie 1500J na lov vysokej spĺňa na 200m !, kde má balistiku 11cm pod zámerný bod, čo je na jeleňovi dosť dobrá veličina, lebo pri zamierení na lopatku je 11cm nižšie akurát tak veniec tepien ..a tú mosadz letiacu 600m/s – t.j. takmer dvojnásobok rýchlosti 9mm Luger tam nezastaví nič, dá sa predpokladať obojstranný priestrel.
                              V tomto prevedení veľmi dobrý náboj – napr. pre ženy, alebo pre ľudí, čo neznášajú kopavé náboje.

                              8 X 57 R 360 strela 9,7g Impala typ LS – na obrázkoch dole – špicatá strela
                              Vzdálenost (m) 0 50 100 150 200 250 300
                              Rychlost (m/s) 730 685 642 600 560 522 483
                              Energie (J) 2590 2282 2003 1751 1524 1325 1149
                              ONV 150m (cm) +2,1 +3,9 0,0 -10,8 -29,9 -58,0

                              Znovu typická ukážka bezhlavého kopírovania, bez pochopenia súvislostí a ešte aj zavádzanie mylnou interpretáciou vďaka lajdáckemu spôsobu čítania. Bravo.

                              Doporučovať Impalu do takéhoto kalibru, to chce silný žalúdok a nutnú dávku nevedomosti. Strela, ktorá sa ani vo vysokých rýchlostiach takmer nedeformuje, nieto ešte v pásme okolo 600m/s, kde zákonite funguje ako celoplášť – iba prepichne, ak vôbec. Fakt skvelá rada, za všetky drobné.

                              No a neschopnosť aspoň správne interpretovať údaje z tabuľky to len korunuje. Strela má vo vzdialenosti 200 metrov dopadovú rýchlosť iba 560m/s, nie 600m/s, ale však prečo nepridať, veď to lepšie vyzerá.

                              #42742 Odpovedať
                                @slavoslav

                                a ohliadnuc od toho, ze vodiace nakruzky na strelach vypadaju uplne inak a maju uplne iny zmysel ako na tu kiri “odborne” pise nieje nahodou ten rozdiel v ustovej rychlosti dany co ja viem?

                                Napr rozdielom hmotnosti tych striel? 3g je vyrazny rozdiel a kedze nam stale plati rovnica m1*v1=m2*v2 (zjednodusene ale ilustracne to staci) tak ked zmenime vyrazne m2 co sa stane?

                                Len ono by to chcelo zase o problematike nieco vediet

                              Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 81 )
                              Odpoveď na: Prebijanie kalibru 8x57R/360
                              Vaše údaje: