Úvodná stránka Diskusné Fóra P O Ľ O V N Í C T V O Príroda Operené dravce v naších revíroch

  • This topic has 15 odpovedí, 8 hlasov, and was last updated 31.10.2008/16:56 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 16 )
  • Autor
    Príspevky
  • #2671
      @mirkaa80

      Pri prechádzkach v revíre (PN)si všímam, že sú značne premnožené operené dravce, hlavne kaňa popolavá. S priateľom sme na rozlohe asi 100ha. napočítali 25 jedincov. Zdá sa nám to veľmi veľa. Vie mi niekto povedať či existuje predpis ktorý hovorí o tom, aký počet týchto dravcov je ešte pre prírodu prijateľný? Myslím si, že tu ochancovia prírody poriadne zaspali. Potom sa nedivme, že v revíroch nemáme drobnú zver.

      #2672

        Premnozene dravce treba strielat a strielat a strielat. Na 100 hektarov reviru max. 1 par. Nech skusi niektory ochranar nieco namietat.

        #2678
          @blackowicz

          Prepáč ale kana popolavá to asi nebude, skor myšiak lesný!!!

          #2679
            @blackowicz

            Prepáč ale myslím že teba by mali poštekliť s troškou brokov po hlavičke, aby si sa spamätal!!!

            #2680

              Aj podľa mňa to je myšiak lesný. Na južnom slovensku mu hovoria kaňa.

              #3781
                @michal-noga

                Uff, náhodou pri zadaní termínu “kaňa popolavá” som objavil toto diskusné fórum. A hoci patrím k tým, ktorý sa už neradi nechajú vtiahnuť do “nikamnevedúcich” diskusií, nedá mi to.
                25 (slovom dvadsať päť) kaní popolavých? To je úžasné. Len pripomeniem, že hniezdna populácia tohto druhu sa na Slovensku odhaduje na 5 až 15 párov. Takže v tom čase ste ju mali celú na vašom poli. Len krátka otázka? Viete, kde kaňa popolavá hniezdi? Ak odpoviete, že viete – na zemi, v mokrých lúkach a v obilných poliach, napravíte o sebe mylný dojem, ktorý som z vašeho príspevku mal. Kaňa popolavá (Circus pygargus) a myšiak hôrny (Buteo buteo) – stačí si pozrieť knižku a hneď je to jasné… Názov “kaňa” vznikol zľudovením českého pomenovania “káne lesní”. Je zarážajúce, koľko poľovníkov ma presvedčuje, že majú v revíry “kane” – a myslia pritom myšiaky. Nemali náhodou aj skúšku z poznávania poľovnej zveri?
                Omyl v správnom určení a názve je však zanedbateľný, popri názore o “škodlivosti”. Nie sú päťdesiate ani šesťdesiate roky! Všetky druhy dravcov sú chránené. Nielen u nás. Všade v Európe. Skúste si nabudúce všimnúť, kde tie myšiaky sedia. Či “náhodou” nesedia na parcele, kde je premnožený hraboš poľný (pre menej zoologicky zoorientovaných – “myš poľná”). Pretože hraboše sú hlavnou korisťou myšiakov, sokolov myšiarov, kaní popolavých, močiarnych, ale i myšiarok ušatých či plamienok driemavých.
                Či existuje predpis? Áno, existuje. Zákon o poľovníctve. Zákon o ochrane prírody. V OBOCH je jasne napísané, že dravce sú chránené a je neprípustné ich zraňovať, rušiť či usmrcovať.
                Nemáte drobnú zver. Ajhľa! Niekde je chyba. Čital som (poľovnícku) štatistiku – v 70. rokoch pri veľkoplošnom sčítaní uhynutých živočíchov na komunikáciách sa došlo k číslu 70 000 zajacov ročne. Že by boli zajace tam? A čo tak vymiznutie úhorov, medzí, remízok? Nadmerná chémia? Vakcinované líšky? Pytliaci? Priatelia, skúste si overiť, či náhodou tam nie je príčina zníženého stavu drobnej zvery.

                Snáď len toľko. Osobne dúfam, že “Host_001” nie je poľovníkom. Alebo že už dlho nebude.

                Prajem príjemný deň, Michal Noga.

                #3787
                  @milos49

                  Michal Noga – Váš príspevok svedčí o znalosti problematiky o ktorej píšete. Chcel by som sa Vás spýtať či je vypracovaná seriózna štúdia o počte operených dravcov na určitej rozlohe. Určite pripustíte fakt, že prípadné premnoženie dravcov nepriaznivo pôsobí aj na drobnú zver (zajace, bažanty…), ale aj na iné drobné živočíchy. Taká otázka tu padla aj od kolegov poľovníkov. Pátral som po takomto čísle (dravcov na určitú plochu), ale nepochodil som. Skoro vždy som narazil na odpoveď akú ste dal aj Vy. Dravce sú zákonom chránené a hotovo. Myslím si, že práve v tomto je koreň problému. Jedna strana má ochranu zákonom a druhá musí znášať dôsledky možno lokálne premnoženého druhu. Vo fóre padol aj príklad o medveďoch a kormoránoch. Aj tam je situácia veľmi podobná, sú chránené a hotovo. Takto by to ale nemalo byť. Mali by byť jasne dané pravidlá o rozumných počtoch toho ktorého druhu tak, aby jeden druh nebol zákonom preferovaný, na úkor druhého.

                  #3816
                    @michal-noga

                    Príjemný dobrý deň,

                    myslím, že som vysvetlil dosť jasne. Vzájomný vplyv “predátor – korisť” je podrobne spracovávaná téma v mnohých odborných publikáciách. Výskumy sa realizovali takmer na všetkých živočíšnych skupinách – od jednobunkovcov, cez hmyz (tam asi najviac) až po vtáky a cicavce. Niekde sa dokázal priamy vplyv, niekde nie. Napríklad vplyv introdukovaných druhov (najmä na ostrovoch, ale aj voľne v prírode) bol potvrdený, rovnako tak je možné použiť pre biologický boj niektoré druhy hmyzu. Základom boja je však fakt, že predátor má rovnako dlhý, alebo kratší životný cyklus ako jeho korisť. Inak je len veľmi ťažko schopný reagovať na premnoženie koristi. Nedá sa to samozrejme tvrdiť paušálne, to určite nie a prirodzene, sú i výnimky (vid ostrovy, introdukované druhy).

                    Vysvetlite mi prosím čo si predstavujete pod “premnožením dravcov”, z akých údajov vychádzate a ako máte odsledovaný ich negatívny vplyv na populáciu drobnej zvery. Veľmi rád si vypočujem vaše argumenty a môžeme diskutovať ďalej.

                    V prípade medveda a kormorána – oba druhy sú zákonom chránené, vzhľadom na možné škody na hospodarskych zvieratách (vratane včelstiev a rýb) je možné žiadať kompenzácie riadne zdokumentovaných škôd. To je zákonné právo poškodeného vlastníka.

                    S pozdravom, Michal Noga.

                    #5194
                      @maso

                      ano

                      #5195

                      Michal Noga! Ty zrejme do prírody veľmi nechodíš, lebo rozprávaš, resp. píšeš ako taký “zelený” ochranár, ktorý pláve prúdom a skúsenosti žiadne! Ja poľujem, som sokoliarom, chovám dravce aj bažanty aj jarabice a poľujem v revíri s drobnou zverou. Kane močiarne, aj popoľavé sú aj podľa mňa premnožené, a robia veľké škody na drobnej zveri! Takisto a myšiaky hôrne! Ja som videl na vlastné oči keď myšiak ulovil zajačika! A verte mi, ja som sa nepomýlil! Poznám dravcov veľmi dobre! Čo je veľa, to je veľa!!!

                      #5198
                        @growler

                        Ako vidim,zase jeden stych “odbornikov”.zato,ze polujes si sokoliar … ,tak co tvrdis Ty je pravda??
                        Na zaklade toho,ze u vas pozorujes zvyseny vyskyt kane močiarnej,tak je premnozena?Je pravda,ze jej stavy sa v poslednej dobe zvysili ale o premnozeni sa hovorit neda.
                        A pri tej kani popolavej si sa trochu sekol,ako sokoliar by si mohol vediet,ze patri k tym ohrozenejsim druhom u nas.jej pocetnost sa pohybuje okolo 25-50 hniezdiacich parov.niekedy moze vytvorit lokalne mensie kolonie (a vtedy “odbornici”usudzuju,ze je premnozena)inokedy nemusi zahniezdit vobec.
                        a neviem o akych velkych skodach na drobnej zvery tu hovoris?to by musela byt drobna zver ich hlavnou zlozkou potravy,co urcite nieje.to,ze obcas sa im podari ulovit maleho zajaca alebo kura,neznamena nic.je to skor vinimka ako pravidlo.
                        a co ked si videl ako mysiak ulovil maleho zajaca?ten zajac mohol byt kludne chory,alebo zraneni.tiez je to skor vinimka ako pravidlo,ze mysiak lovi male zajace.ako sokoliar urcite vies,ze fyzickymi parametrami nieje na to prisposobeny.aj keby si ho na to trenoval,tak by take nieco len tazko dokazal.

                        #5199
                          @romanv

                          Ak sa môžem k tejto téme vyjadriť, tak som presvedčený, že pravda bude niekde uprostred, ako diera v koláči. Na Slovensku sú určite lokality, kde sú operené dravce premnožené, no omnoho viac škody spôsobuje na drobnej zveri človek svojou činnosťou, resp. svojou nečinnosťou, než dravce. Tam kde nie je drobná zver a hlodavce, ani dravý vták nemá dostatok potravy s to platí aj pre vzťah raticová zver vs. predátory.
                          Na druhej strane je krutou pravdou skutočnosť, že akýkoľvek druh trvalo chránený bez výnimky sa v dohľadnej dobe premnoží a máme tu problém. Medveďa a kormorána sme si spomínali, teraz máme v najčerstvejšej pamäti nášho najochraňovanejšieho chrobáka-lykožrúta. Hurá, Tanap vs ochranári s krvavými očami, s primárnym pseudoproblémom kalamity. No super! Extrémizmus nikdy nikam neviedol, iba ak do záhuby. Verím, že nový zákon o poľovníctve a snáď noví ľudia vo vedení SPZ budú vedieť vyvolať odbornú diskusiu na túto tému a prehodnotiť niektoré nelogické dogmy, umožniť výnimky pri love premnožených dravcov a napomôcť citlivo regulovať rovnováhu v prírode.
                          Väčšina poľovníkov, aktívne pracujúcich vo svojich revíroch sa nestará o drobnú alebo úžitkovú zver počas celého roka len preto, aby zabezpečila dostatok potravy pre premnožených dravcov. Asi nebudeme tlieskať medveďom ani rysom pri krmelcoch , ako decimujú stavy vysokej, to isté platí aj pre operených dravcov. To určite nie, priatelia, takto by to malo fungovať v ZOO alebo v kreslenom filme!
                          A apropó, ani v našom revíri, ani v revíri mojich známych som nikdy nestretol AKTÍVNYCH ochranárov akýchkoľvek zvierat voľne žijúcich v prírode, aby prikrmovali zver, vláčili na pleciach alebo autami krmivo, starali sa o políčka, medze, pripravovali počas celého roka krmivo, to asi to bude tým, že majú veľa starostí s chodením po klubovniach, kreslia na nástenky a prispievajú do internetových diskusií, aktívna práca v teréne zostáva opäť len na tých zlých poľovníkov.
                          Avšak pokiaľ nepríde k zákonnej zmene, je nevyhnutné pre všetkých rešpektovať platnú legislatívu. Považujem za nemenej dôležité intenzívne upozorňovať na tieto skutočnosti tak, ako to urobila napr. vo svojom príspevku Mirka. Ostatné považujem za alibizmus. Toť vsjo.

                          Lesu lovu zdar, priatelia!

                          #5219
                            @growler

                            konecne je tu aj normalna tema,nie len stale vzduchovky,ale spat k teme.
                            opat apakujem,aj keby boli pernate dravce (mysiak,kane) premnozene,tak to ma minymalny dopad na stavy drobnej zvery.tieto dravce niesu fyzicky prisposobene nato aby dokazali ulovit zdrave jedince(mlade ci stare) a ak sa im to aj padari,je to skor vec velkej nahody.o velkych skodach na drobnej zvery v suvislosti s pernatymi dravcami sa da hovorit pri jastrabovi lesnom v bazantniciach,kde moze sposobovat velke skody koli sustredeniu velkeho mnozstva drobnej zvery a jej znizenej ostrazitosti.to,ze na niektorych miestach je sustredene vacsie mnozstvo mysiakov je dosledku zvyseneho mnozstva hlodavcov,co je prirodzene v polnohospodarskej krajine.
                            JEDINY NARUSITEL ROVNAHY V PRIRODE BOL,JE A BUDE CLOVEK.
                            A teraz aby sme uviedli veci na pravu mieru:
                            jediny dovod preco polovnici vyvazaju krmivo pre zver je lov.cim viac vyvezeneho krmiva v reviry,tym vacsie mnozstvo zvery.keby sa tak nerobilo,zver by zbehla do vedlajsieho reviru a clenovania daneho zdruzenia by mohli strielat akurat,tak na strelnici a maso kupovat v obchodoch.
                            medved je premnozeny,ale urcite to nema ziadny velky dopad na stavy vysokej,kedze sa prevazne jedna o bylinozraveca a konzumenta kadaverov.rocne pripadnu na jedneho medveda try kusy strhnutej raticovej zvery.
                            a co sa tyka rysa,tak isto sa neda hovorit o nejakych vysokych skodach na vysokej zvery.hlavna zlozka potravy rysa je srncia zver a v oblastich severneho slovenska aj zver kamzicia.vysoka zver z celkoveho mnoztva lovenej zvery u rysa predstavuje len 12% a aj to sa jedna o jeliencata.
                            a este jedna otazocka:skade si sa dozvedel,ze lykozrut je chraneny druh podkorneho hmyzu?
                            inak nepatrym k ziadnym ochranarom,som vystudovany lesnik a stojim na strane polovnikov,ale niekedy tie nazory …

                            #5225
                              @romanv

                              Ahoj Growler, dík aj za Tvoj názor. Vieš prečo je špičkovo chráneným chrobákom lykožrút ? Asi ušiel Tvojej pozornosti niekoľkoročný zápas o spôsob ťažby kalamity na území Slovenska. Ochranári vs. lesníci resp. majitelia dotknutých území. Pre nekompetentné spory, hádzanie sa pod kolesá kamiónov, vyfabrikované problémy a starosti tento škodca ( ktorý inak má za normálnych podmienok tiež nezastupiteľnú funkciu v lese) sa premnožil (mal ideálne podmienky – v chránenom režime ), čiže sekundárne bol najchránenejším druhom škodnej na Slovensku a následky tohto konania budeme pociťovať ešte veľmi dlhý čas. Toľko môj bonmot.
                              Apropó, nie som z tej oblasti, no ako obyvateľovi Slovenska je mi na zaplakanie, keď prechádzam dotknutými územiami. Nepredstaviteľné.
                              Mimochodom, občas si treba utrieť oči a prečistiť zrak – zver neprikrmujeme a nestaráme sa o ňu výhradne kvôli lovu, ale kvôli prežitiu a ochrane samotnej. A kedže zrejme praktické poľovníctvo nevykonávaš, pozabudol si aj na nezastupiteľnú úlohu poľovníkov pri prevencii a podávaní preparátov proti pôsobeniu parazitárnych ochorení, chorôb u voľne žijúcej zveri, keď už degraduješ starostlivosť o zver na púhopúhe prikrmovanie ako v ZOO za účelom odstrelu. Občas vybehni v zime zo strelnice a prejdi sa aj po lese, nie v každom PZtku je to len o mäsiarčine a tlaku na zver. A o škodnej všeobecne – podpisujem sa pod Tvoje tvrdenie, že rovnováhu v prírode narušuje človek. No túto situáciu so vznikom priemyselnej revolúcie tu už máme asi 300 rokov, tak by bolo fajn sa s tým konečne vyrovnať, nemyslíš ? Keď pristanú mimozemšťania, tak nás nahradia na vrchole reťazca, nahovno predstava, ale teraz je tu pánom tvorstva človek a je otázka, ako s tým naložíme – budeme sa k prírode chovať tak, že ju budeme drancovať, alebo cielene chovať a regulovať stavy, aby sa na tom zbytku voľného územia nachádzala výhradne zdravá zver s chovnými jedincami, alebo budeme s krvavými očami všetko chrániť a tváriť sa, že je to prirodzené? Také sú podmienky na Slovensku, inde – v Kanade, ďalekom východe, v Afrike má zver iné podmienky a tam je spôsob ochrany a regulácie iný – niekde benevolentnejší a inde prísnejší. Ale o tom by mali rozhodovať ľudia s praktickými skúsenosťami podporení odbornosťou, prihliadajúc na hlasy odbornej verejnosti. Občas sa takémuto spôsobu hovorí aj odborná diskusia. Na týchto stránkach sa jej môžme trošku priblížiť, i keď ja sa za žiadneho odborníka nepasujem, možno vnímam tento problém trocha inak, pragmatickejšie, než ako lovci mäsa a kožušín alebo ochranári.
                              Vraciam sa na úvod – rešpektujem Tvoj názor, nemám však v obľube komančovský mantinelizmus, pravda je totiž vždy niekde uprostred.

                              Lesu lovu zdar, priatelia.

                              #5227
                                @growler

                                ahoj RomanV.Praveze vykonavam okrem ineho aj prakticke polovnictvo a beham na polovacky skoro po celom Slovensku,tak vidim ako to chodi.sice je pekne co tu pises,ale v skutocnosti keby za tym vsetkym nebol len a len lov tak asi 85% polovnikov by polovnikmi uz nebolo.len tak z lasky k prirode by to urcite nerobili. zamer toho prikrmovania a vsetkej starostlivosti je udrzat zver na uzemi svojho zdruzenia,lebo inak by zdruzenie koniec koncov nemalo co strielat a zacalo by to byt nezaujimave,len,tak chidt do lesa a vrazat do toho peniaze.
                                aby sme sa pochopili,niesom odporcom vykonu prava polovnictva.naopak,som vasnivy polovnik a denne sa pohybujem medzi ludmi stohto prostredia,kedze to studujem na vysokej skole.to bola len reakcia na margo tvojej poznamky,ze tymi co sa staraju o zver su prave polovnici a nie ochranari.
                                teraz som to uz pochopil ako to bolo myslene stym lykozrutom a plne stebou suhlasim.

                              Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 16 )
                              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.