• This topic has 9 odpovedí, 8 hlasov, and was last updated 25.01.2015/22:33 by .
Zobrazuje sa 10 príspevkov - 1 až 10 (z celkového počtu 10 )
  • Autor
    Príspevky
  • #19740
      @ponik

      zdravim viete mi poradit chcem si kupit gulobrok a rozhodujem sa medzi 7×57 alebo 243 win je 243 vhodna na diviaka? dakujem

      #19741
        @hudecmil

        Ja osobne by som si vybral 7×57, mám k tomu kalibru nostalgický vzťah 🙂

        #19742
          @lovec

          Určite 7×57, predsa len je to o kusok vacsia diera a tazsia strela. 243W je vhodna na mensiu zver. Ano, aj s 243W sa da ulovit i ten najvacsi diviak v reviri, ale nie je tam ziadna vykonova rezerva a pri nie idealnom zasahu hrozi dlhsie utrpenie zveri. Diviak si zasluzi primeray kaliber!

          #19744
            @lkilvady

            Dobrý večer.
            Ja osobne by som sa tiež priklonil k 7x57R.V revíri s výskytom diviačej zveri je tento kaliber vhodnejší.
            S pozdravom Kilvády.

            #19745
              @jarik

              Ja osobne vidím rozdiel v dvoch rovinách : balistickej a v rovine citlivosti gule na prekážky. Win.243 má fantastickú balistiku a slušnú ranivosť (cca 120 kg kanec mi po komorovej rane českým poloplášťom na 210 m odišiel len 5 m a zhasol). Bolo to však v zime na kukuričnisku, čiže na čistom “pľaci”. Ale v lete či na jeseň ide guľa často cez klasy obilia či vysokú trávu a na to je už ľahká gulička Win.243 veľmi citlivá. Takže pokiaľ poľujete v lese , alebo je potrebné strieľať cez vyšší bylinný porast, ktorý pri horšom svetle ani nemusíte vnímať (obilie, vysoká tráva a pod.) tak jednoznačne ťažšia a pomalšia guľa , čiže vo Vašom prípade 7×57. Win.243 sa mi zas výborne osvedčila pri zimných poľných poľovačkách na líšky, keď je treba strieľať na malý cieľ a veľkú vzdialenosť.

              #19748
                @ponik

                Dakujem za radu

                #19753
                  @kiri

                  ponik, a ako si sa dostal k takémuto rozhodovaniu? Cez výkon, či dĺžku nábojnice 243Win ?
                  Lebo ak 243 – tak v tejto dĺžke nábojnice=dĺžke záveru a pri rovnako dlhej hlavni = totožnej hmotnosti flinty je to isté 308Win a to je iné kafe. Hlavne čo do variability typov striel a výkonov. A 308 je na diviaky iste naj z tejto trojice.
                  Vlastne na všetko, lebo do 308 sa vyrába aj varmint strelivo…
                  Takže od malej – či kožušinovej – cez srnčie – diviaky vysokú, cez terčovú streľbu až po odstreľovačskú všetko.
                  Kamoš s tým účinkoval na zver veľkosti zebry a pakoňa aj v afrike.
                  Záleží na strelive.
                  Je síce pravda, že sú ľudia ktorí si trúfli so 7×57 na slony – ale pozor – ten jeden mal strelených 500 slonov s tropickými rážami a už si bol tak istý sebou, že si dovolil streliť ďalších 500 s Rigbyho nábojom takmer totožným so 7×57.
                  Je to podobné huncútstvo ako strieľať štvorku jeleňa malorážkou…
                  Ale v súčasnej dobe dostupnosti a možnosti kúpy nábojov – na Tvoju otázku či lepšie 243 alebo 7×57 ja hovorím že 308.

                  #19756
                    @johann308w

                    Nešpekuluj s malými kalibrami to je pre profíkov.. 7×57 nie je zlý kaliber, ale z odstupom času ťa začne mrzieť, že si si nekúpil niečo silnejšie. S 308w budeš mať istotu. Je to praktický a účinný kaliber na všetko. Svedčí o tom aj to, že je ich najviac. A k tomu si dokúp nejakú lacnú jednotku na líšky a srnčiu. Najlepšie 5,6x52R .

                    #19757
                      @sanchez

                      S tou 308W sa dá súhlasiť z viacerých – hlavne praktických-dôvodov.
                      Čo sa týka lovu ako takého – dá sa povedať, že sú to náboje v totožnej kategórii.
                      Ale 7×57 má podstatne menej kúpiteľných laborácií. V tomto je 308 úplne iný level. A nielen v počte laborácií, ale aj v počte druhov striel. Ako sa tu píše, je to pre mnohé kategórie lovov – 7×57 je počtom druhov laborácií – a druhov striel – dosť jasne špecifikovaný na strednú a veľkú.
                      Nie že by 7×57 nespĺňal energetické alebo balistické nároky – ale výrobcovia sa mu toľko nevenujú – zostáva s malým výberom.
                      Ak si chceš náboje laborovať sám – nemáš nijaký problém.
                      Ak si ale odkázaný na nákup fabrických nábojov – je násobne výhodnejšia 308, lebo iným nábojom z tohoto urobíš zbraň iného určenia. Samozrejme – nastrelenie optiky na iné strelivo a pod je podmienkou.
                      Preto súhlasím s kirim-koncepčne, a aj s johanom308w.
                      Neviem nakoľko si zbehlý v nábojoch, ale naštuduj si aspoň wikipediu:The .243 is based on a necked down .308 cartridge case. = 243Win je 308Win stiahnutý na strelu 243.
                      Preto tá otázka od kiri – čo ťa vedie k 243 – keď ten istý rozmer náboja a teda záveru je totožný ako 308. Akurát o čosi silnejšia strela. A ak si vyberieš náboj so strelou čím ľahšou pre 308 – dostaneš sa aj balisticky dosť podobne ako 243. A zároveň stačí zmeniť strelivo a preklikať optiku a máš výkonnú guľu aj na jeleňa či diviaka. No a toto s 243 neurobíš.
                      Pokiaľ si pamätám,v Hubertlove dávnejšie vyšiel článok Rodiny nábojov – tam sú – poplatné dobe vzniku článku – menované náboje postavenú na spoločných nábojniciach. V dnešnej dobe ich bude iste ešte viac. Ale v “rodine” – ak sa tak dá povedať – matka je 308Win – v strele priemeru 243 je 243Win z r.1955, potom máš v sedmičke 7-08Rem z r.1958, v 30tke je matka 308Win ako prvý z r.1952 – v malej deviatke máš 358Win – inak 8,8×51 z r.1951.
                      No ale aby si nemal pocit, že 243 je úplne na pichu – a ak by ťa to veľmi štípalo – máš možnosť monolitickýxh striel – či Impala z mosadze, či Barnes z medi, či Jaguár z medi alebo Moeller KJG z medi alebo MJG z mosadze od Saxu.A sú mnohé podobné od iných výrobcov. A toto sa správa trochu inak ako klasické strely. Ale to sme už trochu inde.
                      Ak si klasik – teda olovené a lacnejšie strely – tak by som zvolil 308, kvôli lepším možnostiam.

                      #19761
                        @ponik

                        Dakujem všetkym z za rady

                      Zobrazuje sa 10 príspevkov - 1 až 10 (z celkového počtu 10 )
                      • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.