Domáca mačka v prírode – ekologická katastrofa.

obr.: sciencesetavenir.fr

Domáca mačka je veľmi milé a prítulné zvieratko. Mnoho chovateľov na svoju mačku nedá dopustiť. Toto milé a na prvý pohľad nevinné zvieratko sa však v prírode stáva neľútostným predátorom, ktorý nemá obdoby.  Domáca mačka po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak, sluch, čuch a k lovu dokonale prispôsobené mrštné telo. V našich končinách nemá prirodzeného predátora (okrem človeka) a tak za priaznivých okolností sa veľmi úspešne množí

Veľký problém nastáva, keď sa domáca mačka dostane do prírody. Stáva sa to najčastejšie tak, že nezodpovedný majiteľ sa svojej mačky chce zbaviť a tak ju jednoducho vypustí v prírode, alebo sa o svoju mačku nedostatočne stará, nekŕmi ju pravidelne, nevenuje sa jej. Takáto mačka si potom potravu nájde sama. V poriadku je keď domáca mačka chytá myši a potkany, (veď z toho dôvodu bola domestikovaná) oveľa horšie je, keď hladná mačka likviduje obrovské množstvo iných živočíchov, hlavne drobných vtákov, cicavcov a ich mláďat. Častým problémom sú aj „tiež chovatelia“ ktorí „chovajú“ nezistené množstvá domácich mačiek a to bez akejkoľvek veterinárnej starostlivosti. Tieto mačky sú často premnožené, silnejšie jedince potom vyháňajú zo svojho teritória slabšie. Tieto potom skončia niekde v prírode a lovia všetko čo sa pohne. 

O tom, aká je v prírode nebezpečná mačka domáca, boli vypracované viaceré štúdie (viď. odkazy pod týmto článkom).  Z hrôzou bolo konštatované, že mačka domáca má na svedomí vyhynutie  desiatok až stoviek druhov drobných živočíchov. V prírode sa o rovnováhu starajú aj ďalší predátory, napr. líška, kuna, mačka divá, lasica, dravé vtáky, atď. Mačka domáca v prírode len narušuje túto, tisícky rokov budovanú rovnováhu. 

Ďalším nebezpečenstvom túlavej mačky domácej v prírode sú choroby, ktoré môžu veterinárne nesledované a neošetrené domáce mačky roznášať. Veľmi nebezpečnou je najmä toxoplazmóza, mačacia chrípka, dermatofytóza, rôzne parazity, ale môže to byť aj besnota či iné nebezpečné choroby. Mnohé z týchto chorôb sú prenosné nielen na iné zvieratá, ale aj na človeka. 

O čom sa v tejto súvislosti ešte málo hovorí/píše, je kríženie mačky domácej a mačky divej. Podľa p. Pospíšilovej z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej, sa domáca mačka môže úspešne krížiť s mačkou divou. To je priam katastrofa pre čistý genofond mačky divej v našej prírode. Napr. v susednom Česku mačka divá už skoro vymizla z prírody.  

Tento článok som chcel napísať už dávnejšie, ešte v dobe, keď sa skupina poslancov: Jaroslav Suja a Kamil Krnáč*, rozhodla presadiť novelu zákona, aby v poľovnom revíri nebolo možné strieľať túlavé, domáce mačky, čo sa im napokon aj  podarilo…

Všetci poľovníci, ale aj triezvo uvažujúci a skutoční ochranári prírody, ale hlavne naša príroda, týmto dostali poriadne „päsťou do tváre“. 

Myslím si, že zo strany uvedených poslancov, (ale aj tých, ktorí za uvedený zákaz hlasovali a lobovali) išlo o úplné nepochopenie danej problematiky. Nechcem zbytočne zachádzať do politiky a ani nikomu vstupovať do svedomia, nemám to v tomto článku v úmysle. V krátkosti len pripomeniem, že už o necelý rok  sa  na návrh poslancov Jána Mičovského, spolu s poslancom Martinom Feckom, uvedený zákaz odstrelu túlavých, domácich mačiek, podaril zrušiť

* poznámka : (Poslanec Kamil Krnáč, nemá nič spoločné s našim autorom p. Jánom Krnáčom, od ktorého tu nájdete mnoho zaujímavých a poučných článkov.)

Chcem na koniec ešte pripomenúť, že aj ja sám mám doma mačku, mám ju rád a starám sa o ňu, ale uvedomujem si, že ani domáca mačka a ani žiadne iné domáce (domestikované) zviera do prírody nepatrí. Príroda patrí divým zvieratám, chráňme ich a chráňme aj ich čistý genofond. My poľovníci to dokonca musíme robiť aj zo zákona a verím že veľká väčšina z nás prírodu chráni aj zo svojho vnútorného presvedčenia.

„Za najväčšiu hrozbu našej prírody považujem odborne nevzdelaných a nekompetentných ľudí, ktorí sa hrajú na spasiteľov prírody…“

Na tému „domáca mačka v prírode katastrofa“ je na internete spracovaných veľa písomného, obrazového a filmového materiálu. Na Youtube som našiel nasledujúci krátky videoklip. Pozrite si ho, je len doplnením môjho článku.

V článku čerpám informácie okrem iného, aj z nasledujúcich zdrojov:

 • https://www.aujardin.info/fiches/comment-limiter-predation-chat.php
 • https://www.wbe-delfland.nl/beheerde-diersoorten/verwilderde-kat.php
 • https://www.sciencesetavenir.fr/animaux/chats/les-chats-responsables-d-un-desastre-ecologique_105142
 • http://veterinariablog.com/gatos/los-gatos-llevan-animales-muertos-casa-2/
 • https://sk.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8Dka_dom%C3%A1ca
 • http://referaty-seminarky.sk/macka-domaca/
 • http://www.magistra-historia.sk/skrotena-neskrotena-macka-domaca/
 • http://www.polovnickakomora.sk

 

Milí čitatelia, poľovníci, skutoční ochranári, zaujímal by ma aj váš názor na túto tému. Ak si nájdete pár minúť času, zapojte sa prosím aj vy do diskusie a napíšte svoj pohľad do komentárov pod týmto článkom. Všetky dobré myšlienky len obohatia tento článok.

Autor: Volodo 

 

Je aj podľa vás domáca mačka v prírode katastrofa ?

14 Comments

 1. Veľmi dobrá téma, mačka nemá čo robiť v revíri, je to jasné škodná a tak sa k nej treba správať.

  • Súhlasím . V lese mačka nemá čo hľadať . U nás v revíre už pomaly nie je vtáčika . Mačky všetko likvidujú !

 2. V USA ročne mačky usmrtia 300 miliónov voľnežijúcich živočíchov.Inak mačka má u nás zrejme prirodzených nepriateľov a to hlavne orla skalného a asi aj líšku (nevidel som, že by ju líška ulovila, ale videl som ako mačka vzala nohy na plecia, keď sa na lúke zjavila dospelá líška).Najviac mačiek produkujú areály býv.JRD či ŠM. Ja to hluším na stretnutie …

  • Ahoj Jarik, ďakujem za komentár. S tou líškou a mačkou mám jeden zážitok. Je to už pár rokov. Odohralo sa to u mňa na dvore. Práve som nainštaloval kamerový systém a večer po tme som ešte niečo nastavoval, keď som zbadal, ako cez mriežky na bráne preskakuje líška. Už bola asi 10m od brány, keď sa jej do cesty postavil môj kocúr ! Áno videl som to na vlastné oči. Chvíľu na seba zazerali, kocúr bol celý naježený. Potom sa líška otočila a tak ako prišla,aj odišla – ušla. Zostal som prekvapený a aj pre mňa to bol nový poznatok. Myslím si, že kocúr mal asi väčšie sebavedomie ako líška, vzhľadom k tomu, že kocúr bol na svojom území a hájil si svoje teritórium, tak to riskol a vyšlo mu to. O pár mesiacov môjho hrdinu zrazilo auto 🙁

   • Súhlasím, že to bol asi skôr prejav teritoriality než odvahy,ale človek nikdy nevie…Kamarát mi rozprával, že mali mačku, ktorej sa báli všetci psi v dedine…

 3. Ja macku nemam ale ma ju suseda z ktorou vychadzam velmi dobre tu je ten problem macka cely den spi a v noci lovi. Suseda ju krmi kvalitne konzervy a vselijake mlsanie. Vždy ked vtaci u mna v zahrade zahniezdia nemaju najmensiu sancu vychovat mlade. Tato macka mlade iba zabije ale nezožerie najdem ich pod stromom. Tak isto vajcia na zemi. Mam vela zelene a nemozem si z tymto odpornym zvieratom dat rady , Preto považujem mačky za škodnu a mala by sa ich populacia regulovat kastraciou . Suseda samozrejme dala vykastrovat macku ale predator to stale je. Mam rad prirodu a ochranujem v zime vtaky prikrmujem ich. Stve ma ze spevavcov ubuda.

  • Vzduchovkou …Aj keď ju neusmrtí ,ale aspoň jej vysvetlíte, že vo Vašej záhrade nie je vítaná.Po pár diabolkách to určite pochopí …

 4. Aj o ohni sa vraví – dobrý sluha – ale zlý pán. Mačka doma na dvore je dobrá vec, ale v prírode je to ŠELMA. Hoci malej postavy – ale šelma. Iste sa dá nájsť veľa videí – ponúkam na inšpiráciu jedno, kde je vidieť odvaha a drzosť mačky proti mnohým väčším. Niečo ako jagdteriér – v kľude a kedykoľvek jeden na jedného – hoci aj medveď – on je dostatočne drzý blázon aby áno.
  FEARLESS CATS 23 Badass Cats Who Will Amaze You [Funny Pets]
  https://www.youtube.com/watch?v=9B1DKszsMRk

 5. Mačka predsa za to nemože, aká je. Je to jej prirodzenosť loviť. Aj keď je nažratá, loviť bude, pretože je to jej tréning. Podľa mňa mačka v prírode uloví predovšetkým staré a choré jedince, tak ako iné mačkovité šelmy napr. na Africkej savane levy a pod.

  • Ty tak tomu rozumieš ! Kedysi keď sa mačka na gazdovstve okotila nikto z domácich si nedal pokoj kým jej nenašli mačatá. Potom obvykle jedno jej nechali a zvyšné UTOPILI ! Najviac mačiek do prírody expedujú areály veľkých poľnohospodárskych subjektov, kde nikto mačatá nehľadá a samozrejme ani netopí. A doplácajú na to hlavne drobné spevavce . Samotní ornitológovia odhadujú, že u nás máme oproti dobe pred komunistami zavedenou násilnou „kolektivizáciou“ poľnohospodárstva len asi tretinu ich pôvodnej populačnej hustoty. A mačky sa na tom úbytku podieľajú mierou rozhodujúcou – spolu so zločineckým veľkoplošným poľnohospodárskym hospodárením cez chémiu, ťažkú mechanizáciu a obrovské monokultúry !

 6. František máš „činžiakový“ názor. Nikto ti ho neberie, ale načo hovoríš o niečom, čomu nerozumieš? Ja som v prírode každý deň a o mačke by som mohol napísať román.

 7. Čo by ste robili, keby Vám na chalupe líška spratala tri mačatá. Štvormesačné. Pekne jedno po druhom. Mám tu líšku otráviť? Či? Ja budem kupovať mačatá, kŕmiť ich lebo sa chcem zbaviť hlodavcov (aspoň čiastočne) a nakoniec sa nažerie líška. Teraz mudrujte. Aktivisti.

  • A kto sa ti o tie mačky má starať keď tam nie si ?! zrejme len príroda …Takže je vždy lepších desať líšok ako jedna mačka !

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zobrazená.