Domáca mačka v prírode – ekologická katastrofa.

obr.: sciencesetavenir.fr

Domáca mačka je veľmi milé a prítulné zvieratko. Mnoho chovateľov na svoju mačku nedá dopustiť. Toto milé a na prvý pohľad nevinné zvieratko sa však v prírode stáva neľútostným predátorom, ktorý nemá obdoby.  Domáca mačka po svojich predkoch zdedila vynikajúci zrak, sluch, čuch a k lovu dokonale prispôsobené mrštné telo. V našich končinách nemá prirodzeného predátora (okrem človeka) a tak za priaznivých okolností sa veľmi úspešne množí

Veľký problém nastáva, keď sa domáca mačka dostane do prírody. Stáva sa to najčastejšie tak, že nezodpovedný majiteľ sa svojej mačky chce zbaviť a tak ju jednoducho vypustí v prírode, alebo sa o svoju mačku nedostatočne stará, nekŕmi ju pravidelne, nevenuje sa jej. Takáto mačka si potom potravu nájde sama. V poriadku je keď domáca mačka chytá myši a potkany, (veď z toho dôvodu bola domestikovaná) oveľa horšie je, keď hladná mačka likviduje obrovské množstvo iných živočíchov, hlavne drobných vtákov, cicavcov a ich mláďat. Častým problémom sú aj “tiež chovatelia” ktorí “chovajú” nezistené množstvá domácich mačiek a to bez akejkoľvek veterinárnej starostlivosti. Tieto mačky sú často premnožené, silnejšie jedince potom vyháňajú zo svojho teritória slabšie. Tieto potom skončia niekde v prírode a lovia všetko čo sa pohne. 

O tom, aká je v prírode nebezpečná mačka domáca, boli vypracované viaceré štúdie (viď. odkazy pod týmto článkom).  Z hrôzou bolo konštatované, že mačka domáca má na svedomí vyhynutie  desiatok až stoviek druhov drobných živočíchov. V prírode sa o rovnováhu starajú aj ďalší predátory, napr. líška, kuna, mačka divá, lasica, dravé vtáky, atď. Mačka domáca v prírode len narušuje túto, tisícky rokov budovanú rovnováhu. 

Ďalším nebezpečenstvom túlavej mačky domácej v prírode sú choroby, ktoré môžu veterinárne nesledované a neošetrené domáce mačky roznášať. Veľmi nebezpečnou je najmä toxoplazmóza, mačacia chrípka, dermatofytóza, rôzne parazity, ale môže to byť aj besnota či iné nebezpečné choroby. Mnohé z týchto chorôb sú prenosné nielen na iné zvieratá, ale aj na človeka. 

O čom sa v tejto súvislosti ešte málo hovorí/píše, je kríženie mačky domácej a mačky divej. Podľa p. Pospíšilovej z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej, sa domáca mačka môže úspešne krížiť s mačkou divou. To je priam katastrofa pre čistý genofond mačky divej v našej prírode. Napr. v susednom Česku mačka divá už skoro vymizla z prírody.  

Tento článok som chcel napísať už dávnejšie, ešte v dobe, keď sa skupina poslancov: Jaroslav Suja a Kamil Krnáč*, rozhodla presadiť novelu zákona, aby v poľovnom revíri nebolo možné strieľať túlavé, domáce mačky, čo sa im napokon aj  podarilo…

Všetci poľovníci, ale aj triezvo uvažujúci a skutoční ochranári prírody, ale hlavne naša príroda, týmto dostali poriadne “päsťou do tváre”. 

Myslím si, že zo strany uvedených poslancov, (ale aj tých, ktorí za uvedený zákaz hlasovali a lobovali) išlo o úplné nepochopenie danej problematiky. Nechcem zbytočne zachádzať do politiky a ani nikomu vstupovať do svedomia, nemám to v tomto článku v úmysle. V krátkosti len pripomeniem, že už o necelý rok  sa  na návrh poslancov Jána Mičovského, spolu s poslancom Martinom Feckom, uvedený zákaz odstrelu túlavých, domácich mačiek, podaril zrušiť

* poznámka : (Poslanec Kamil Krnáč, nemá nič spoločné s našim autorom p. Jánom Krnáčom, od ktorého tu nájdete mnoho zaujímavých a poučných článkov.)

Chcem na koniec ešte pripomenúť, že aj ja sám mám doma mačku, mám ju rád a starám sa o ňu, ale uvedomujem si, že ani domáca mačka a ani žiadne iné domáce (domestikované) zviera do prírody nepatrí. Príroda patrí divým zvieratám, chráňme ich a chráňme aj ich čistý genofond. My poľovníci to dokonca musíme robiť aj zo zákona a verím že veľká väčšina z nás prírodu chráni aj zo svojho vnútorného presvedčenia.

“Za najväčšiu hrozbu našej prírody považujem odborne nevzdelaných a nekompetentných ľudí, ktorí sa hrajú na spasiteľov prírody…”

Na tému “domáca mačka v prírode katastrofa” je na internete spracovaných veľa písomného, obrazového a filmového materiálu. Na Youtube som našiel nasledujúci krátky videoklip. Pozrite si ho, je len doplnením môjho článku.

 


 

V článku čerpám informácie okrem iného, aj z nasledujúcich zdrojov:

 • https://www.aujardin.info/fiches/comment-limiter-predation-chat.php
 • https://www.wbe-delfland.nl/beheerde-diersoorten/verwilderde-kat.php
 • https://www.sciencesetavenir.fr/animaux/chats/les-chats-responsables-d-un-desastre-ecologique_105142
 • http://veterinariablog.com/gatos/los-gatos-llevan-animales-muertos-casa-2/
 • https://sk.wikipedia.org/wiki/Ma%C4%8Dka_dom%C3%A1ca
 • http://referaty-seminarky.sk/macka-domaca/
 • http://www.magistra-historia.sk/skrotena-neskrotena-macka-domaca/
 • http://www.polovnickakomora.sk

 

Milí čitatelia, poľovníci, skutoční ochranári, zaujímal by ma aj váš názor na túto tému. Ak si nájdete pár minúť času, zapojte sa prosím aj vy do diskusie a napíšte svoj pohľad do komentárov pod týmto článkom. Všetky dobré myšlienky len obohatia tento článok.

Autor: Volodo 

 

Je aj podľa vás domáca mačka v prírode katastrofa ?
 • Áno 67%, 134 hlasy
  134 hlasy 67%
  134 hlasy -67 % všetkých hlasov
 • Nie 33%, 65 hlasov
  65 hlasov 33%
  65 hlasov -33 % všetkých hlasov
Spolu hlasov: 199
09/07/2018
Subscribe
Notify of
guest
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
mikus57
5 years ago

Veľmi dobrá téma, mačka nemá čo robiť v revíri, je to jasné škodná a tak sa k nej treba správať.

Miroslav
Miroslav
4 years ago
Reply to  mikus57

Súhlasím . V lese mačka nemá čo hľadať . U nás v revíre už pomaly nie je vtáčika . Mačky všetko likvidujú !

Johan
Johan
1 year ago
Reply to  Miroslav

to asi nebue mackami … mame doma xy macek no stromy su plne vtakov .. problem bude niekde inde

JoJo
JoJo
1 year ago
Reply to  Johan

Trepeš džony. Prečítaj si nadpis článku. Píše sa o mačkách v prírode a nie u teba doma.

Stanislav Vida
Stanislav Vida
5 years ago

Plný súhlas s autorom, dávam palec hore.

Jarik
Jarik
5 years ago

V USA ročne mačky usmrtia 300 miliónov voľnežijúcich živočíchov.Inak mačka má u nás zrejme prirodzených nepriateľov a to hlavne orla skalného a asi aj líšku (nevidel som, že by ju líška ulovila, ale videl som ako mačka vzala nohy na plecia, keď sa na lúke zjavila dospelá líška).Najviac mačiek produkujú areály býv.JRD či ŠM. Ja to hluším na stretnutie …

volodo
5 years ago
Reply to  Jarik

Ahoj Jarik, ďakujem za komentár. S tou líškou a mačkou mám jeden zážitok. Je to už pár rokov. Odohralo sa to u mňa na dvore. Práve som nainštaloval kamerový systém a večer po tme som ešte niečo nastavoval, keď som zbadal, ako cez mriežky na bráne preskakuje líška. Už bola asi 10m od brány, keď sa jej do cesty postavil môj kocúr ! Áno videl som to na vlastné oči. Chvíľu na seba zazerali, kocúr bol celý naježený. Potom sa líška otočila a tak ako prišla,aj odišla – ušla. Zostal som prekvapený a aj pre mňa to bol nový poznatok. Myslím si, že kocúr mal asi väčšie sebavedomie ako líška, vzhľadom k tomu, že kocúr bol na svojom území a hájil si svoje teritórium, tak to riskol a vyšlo mu to. O pár mesiacov môjho hrdinu zrazilo auto 🙁

Jarik
Jarik
5 years ago
Reply to  volodo

Súhlasím, že to bol asi skôr prejav teritoriality než odvahy,ale človek nikdy nevie…Kamarát mi rozprával, že mali mačku, ktorej sa báli všetci psi v dedine…

Johan
Johan
1 year ago
Reply to  Jarik

taku sme mali aj unas a dokonca toho psa nakoneic aj umlatila. Liska pre macku nepredstvuje ziadne nebezpecenstvo.

Johan
Johan
1 year ago
Reply to  Jarik

neexistuje evidencia ktory by podporovala tvrdenie, ze liska dokaze “ulovit” macku naopak v UK robili studiu a zistovali vo vsetkych veterinach atd data a vslo z toho to , ze naopak lisky maju poranenia odutokov maciek. Realne neexistuje evidencia ani video na ktorom by liska ulovila macku. Teda liska pre macku predstavuje rovnake nebezpecenstvo ako holub. Jediny prirodzeny nepriatel macky je clovek, auto a otrava na potkany..

Peter
Peter
5 years ago

Ja macku nemam ale ma ju suseda z ktorou vychadzam velmi dobre tu je ten problem macka cely den spi a v noci lovi. Suseda ju krmi kvalitne konzervy a vselijake mlsanie. Vždy ked vtaci u mna v zahrade zahniezdia nemaju najmensiu sancu vychovat mlade. Tato macka mlade iba zabije ale nezožerie najdem ich pod stromom. Tak isto vajcia na zemi. Mam vela zelene a nemozem si z tymto odpornym zvieratom dat rady , Preto považujem mačky za škodnu a mala by sa ich populacia regulovat kastraciou . Suseda samozrejme dala vykastrovat macku ale predator to stale je. Mam rad prirodu a ochranujem v zime vtaky prikrmujem ich. Stve ma ze spevavcov ubuda.

jarik
jarik
4 years ago
Reply to  Peter

Vzduchovkou …Aj keď ju neusmrtí ,ale aspoň jej vysvetlíte, že vo Vašej záhrade nie je vítaná.Po pár diabolkách to určite pochopí …

kiri
4 years ago

Aj o ohni sa vraví – dobrý sluha – ale zlý pán. Mačka doma na dvore je dobrá vec, ale v prírode je to ŠELMA. Hoci malej postavy – ale šelma. Iste sa dá nájsť veľa videí – ponúkam na inšpiráciu jedno, kde je vidieť odvaha a drzosť mačky proti mnohým väčším. Niečo ako jagdteriér – v kľude a kedykoľvek jeden na jedného – hoci aj medveď – on je dostatočne drzý blázon aby áno.
FEARLESS CATS 23 Badass Cats Who Will Amaze You [Funny Pets]
https://www.youtube.com/watch?v=9B1DKszsMRk

František
František
3 years ago

Mačka predsa za to nemože, aká je. Je to jej prirodzenosť loviť. Aj keď je nažratá, loviť bude, pretože je to jej tréning. Podľa mňa mačka v prírode uloví predovšetkým staré a choré jedince, tak ako iné mačkovité šelmy napr. na Africkej savane levy a pod.

jarik
jarik
2 years ago
Reply to  František

Ty tak tomu rozumieš ! Kedysi keď sa mačka na gazdovstve okotila nikto z domácich si nedal pokoj kým jej nenašli mačatá. Potom obvykle jedno jej nechali a zvyšné UTOPILI ! Najviac mačiek do prírody expedujú areály veľkých poľnohospodárskych subjektov, kde nikto mačatá nehľadá a samozrejme ani netopí. A doplácajú na to hlavne drobné spevavce . Samotní ornitológovia odhadujú, že u nás máme oproti dobe pred komunistami zavedenou násilnou “kolektivizáciou” poľnohospodárstva len asi tretinu ich pôvodnej populačnej hustoty. A mačky sa na tom úbytku podieľajú mierou rozhodujúcou – spolu so zločineckým veľkoplošným poľnohospodárskym hospodárením cez chémiu, ťažkú mechanizáciu a obrovské monokultúry !

Milan Matulík
Milan Matulík
3 years ago

František máš “činžiakový” názor. Nikto ti ho neberie, ale načo hovoríš o niečom, čomu nerozumieš? Ja som v prírode každý deň a o mačke by som mohol napísať román.

Edo Dronzek
Edo Dronzek
2 years ago

Čo by ste robili, keby Vám na chalupe líška spratala tri mačatá. Štvormesačné. Pekne jedno po druhom. Mám tu líšku otráviť? Či? Ja budem kupovať mačatá, kŕmiť ich lebo sa chcem zbaviť hlodavcov (aspoň čiastočne) a nakoniec sa nažerie líška. Teraz mudrujte. Aktivisti.

jarik
jarik
2 years ago
Reply to  Edo Dronzek

A kto sa ti o tie mačky má starať keď tam nie si ?! zrejme len príroda …Takže je vždy lepších desať líšok ako jedna mačka !

Ján Krnáč
Ján Krnáč
2 years ago

Prinášam preloženú správu, ktorá sa objavila v odbornej tlači :

Všeobecným nariadením Rhein-Neckar-Kreis ( Bádensko-Württembersko ) sa zakazuje voľné púšťanie mačiek od 1. apríla do 31. augusta vrátane. Týka sa to južnej časti mesta Walldorf a je obmedzené do roku 2023. Počas tohto obdobia musia majitelia domácich zvierat zabezpečiť, aby sa domáce mačky nekontrolovane potulovali prírodou. Pri porušení tejto vyhlášky majiteľom mačiek hrozí pokuta 500 eur. Ak mačka zabije aj škovránka, môže hroziť pokuta až 50-tisíc eur.
Majitelia mačiek môžu mať svoje zvieratá vyňaté zo všeobecnej vyhlášky – musia však pomocou GPS sledovania preukázať, že mačka sa nenachádza v oblasti platnosti. Treba to však vopred dohodnúť s orgánom ochrany prírody. Okres skôr majiteľom mačiek odporúča, aby svojim zvieratám umožnili vychádzať na dvojmetrovom vodítku a mačacom postroji.
Proti opatreniu protestujú organizácie na ochranu zvierat a kritizujú skutočnosť, že robiť z mačky strašiaka je príliš krátkozraké.

Krnáč

sanchez
2 years ago

Je to pekné.

Čo s mačkami zrazenými na cestách? Cez deň pozbierajú požerú krivozobáky a straky. V noci sovy, líšky a pod. Voľakedy dávno starí poľovníci hovorili, že strelenú mačku cestou pohodili na hlavnej ceste v zátačke, pár aut ju trafilo a bolo vystarané – rozfašírovaná voňala tak, že si po ňu aj diviaci prišli. A kto by sa o skapacinu staral čo je na ceste? Nebolo treba ani do kontajnera nosiť. Po vyjdení na asfaltku stačilo vysypať a bolo. Príroda sa postarala. Hlupák je ten, čo to strelí a neuprace. O dve dediny ďalej nikto tú mačku nespozná. A diviak či líška strávi aj čip. A možno v hniezde krivozobáka nádju ochranári zo tri mačkové čipy – a tí to hlásiť veľmi nebudú – len si urobia nové poznámky o zložení stravy krivozobákov. A nebudú skúmať odkiaľ to pochádza. No a aby to bolo komplet – toto určite nie je návod, len skúsenosť starších kolegov z minulosti. A prípadný zvýšený výskyt mačiek na cestách je len sezónna náhoda, lebo mačky chodia loviť myši pri ich vrhoch na polia, tiež sa všelikde pária, majú súboje pri párení a utekajú z domu. Takže ich výskyt na cestách je bežný. A nikto ani nevyžaduje hlásiť zrazené mačky na ceste. Myslím, že ani žiadna Polícia ich v rámci zabezpečenia Bezpečnosti Cestnej Premávky nezbiera, ekologicky neodstraňuje a ani neeviduje. Či sa mýlim?
Teda okolo mačiek je to celkom dosť veda – s evidenciou, čipmi, sankciami a pod. A stačí tak málo – a dobrá myšlienka je v – v dierke. Kakacej – pre upresnenie.

kiri
1 year ago

Páni poľovníci, ak sa chceme baviť ako odborníci v problematike – teda nie v jednej súvislosti, ale v súvzťažnostiach! – viacej vecí súvisiacich a vzájomne sa ovplyvňujúcich, mali by sme na tento problém nazerať AJ z iných – ozaj odborných uhlov. Teda – problém je OVEĽA vážnejší, ako len nejaký kocúr na poli.
Jedným z problémov, ktoré sa riešia na vážnejších úrovniach – nie na poľovníckej, tej jednoduchej je, že mačka domáca sa KRÍŽI s mačkou divou v prírode – a kurví sa genofond mačky divej – teda trofeje!!! Krížence sú menšie, ľahšie, horšie lebky a zmeny na koži trofeje. Práve TOTO je vážny dôvod, aby sa tomuto zamedzilo.Osobitne ďakujem sanchezovi za príspevok z histórie a spomienku na našich dedov. Úctu im treba vzdávať! No a o tomto krížení a o práci na tomto poli si počítajte na linku – treba si to skopírovať a odložiť – a učiť ostatných, najmä mladých kolegov.
https://plnielanu.zoznam.sk/macky-dive-krizenie-hrozba/

zásadné je: Mačky divé na moravsko-slovenskom pohraničí ohrozuje aj kríženie s mačkou domácou. Ukázalo sa tak po genetickom výskume v rámci cezhraničného projektu Hľadáme mačku, pozor, divú!, do ktorého je zapojená Národná zoologická záhrada v Bojniciach. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.
Krížených jedincov pribúda„Strata genetickej čistoty pre kríženie s mačkou domácou môže spôsobiť stratu niektorých lokálnych adaptácií alebo zvýšiť prítomnosť škodlivých mutácií, ktoré sa vo vyššej miere vyskytujú u prešľachtených domácich mačiek,“ uviedla zoologička z Ústavu biológie stavovcov Akadémie vied ČR Jarmila Krojerová.
Výsledky bádania ukazujú, že výskyt krížencov je v niektorých oblastiach Slovenska vyšší, než je to napríklad v Nemecku. Oblasťou, kde bol výskyt hybridných jedincov najvyšší, sú Strážovské vrchy. Vedci tu zaznamenali štyri hybridy tvoriace 15% z celkovej populácie, ktorá bola zachytená v tejto oblasti. V Nemecku rozsiahly monitoring odhalil, že podiel krížených jedincov je maximálne 3,5%.
Pozorovanie odhalilo obdivuhodné skutočnostiKu kríženiu druhov dochádza väčšinou v oblastiach, kde je menší počet divých mačiek a zároveň sa v lesnom prostredí vyskytujú aj zdivočené alebo túlajúce sa mačky domáce. V oblasti Bielych Karpát na slovenskej strane hybridného samca odborníci dokonca zachytili pomocou fotopasce pri párení sa so samicou mačky divej.
„Párenie dokazuje, že sa hybridní jedinci ďalej zapájajú do reprodukcie, čím šíria cudzorodé gény do ďalších generácií,“ priblížil Pavel Dekár z Hnutia DUHA Šelmy.
„Podrobný monitoring mačky divej pomocou chlpových pascí a fotopascí s následným využitím analýzy DNA je jedinou možnosťou, ako nielen odhaliť podiel hybridných jedincov, ale tiež zistiť početnosť mačky divej či mapovať prítomnosť mačiek domácich v lesnom prostredí,“ dodal zoológ bojnickej zoo Branislav Tám, ktorý vedie pozorovanie v oblasti Strážovských vrchov.

A počítajte aj tu – je to naše národné bohatstvo:
http://www.mackoviteselmy.weblahko.sk/Macka-diva.html

Európsky druh mačky divej bol už v mnohých oblastiach Európy vyhubený a dnes sa vyskytuje len v Škótsku, Nemecku a na Slovensku v hustých lesoch s bohatým podrastom. 

Mačka divá alebo mačka lesná (Felis silvestris/Felis sylvestris) je druh z rodu Felis (mačka). Jej poddruhy, mačka plavá a mačka stepná, sú predkovia dnešnej domestikovanej mačky domácej.

Jej stavy boli v minulosti veľmi znížené, preto sa pristúpilo k jej umelému odchovu a vypúšťaniu do voľnej prírody.

Ján Krnáč
Ján Krnáč
1 year ago

Správa : Na rovnakej úrovni ako mývaly a spol.: V Poľsku sú teraz domáce mačky klasifikované ako invázne druhy. Aké sú však dôsledky?
Táto správa vyvolala pobúrenie medzi majiteľmi mačiek v Poľsku: Poľská akadémia vied klasifikovala domáce mačky ako invázne cudzie druhy. Podľa vedcov by mačky zabili množstvo vtákov a cicavcov a mali by tak negatívny vplyv na biodiverzitu, uvádza “nau.ch”. Tým sa napĺňa definícia „invázneho cudzieho druhu“.

Radovan Pristáš
Radovan Pristáš
1 year ago

Suhlasim, ze domaca macka nema v prirode co robit, zial, je to casty jav najme pri dedinach, ze domace macky su na poli aj dalej od dediny. Dokonca aj ked nelovia vtaciky, ale hrabose je to pre mna neprijatelne, pretoze tie su dolezite pre inych predatorov. A taktiez je velmi nedobre, ze sa krizi s divou mackou, co dokladuju aj zabery z fotopasci, kde su zachytene macky, ktore su evidentne krizence…..

Juraj
Juraj
6 months ago

Dobrý deň , bolo by dobré zvážiť iniciatívu označenia mačky za invazívny druh ako naši susedia Poliaci , teraz je na to priestor nakoľko bude na MŽP p. Taraba a Huliak. Chce to odhodlaného človeka s prehľadom, to bohužiaľ ja niesom ale verím že sa tu taký ľudia nájdu 🙂

Gordon
Gordon
5 months ago

Áno riešite mačku domácu. Kto ale zdecimoval populáciu mačky divej? Neboli to mačky domáce ale páni poľovníci, im sa treba poďakovať za stav aký aktuálne je!