Máme právo vedieť, prečo ich nemôžeme používať

obrazok000

V dnešnej dobe silnejú tlaky od poľnohospodárov na poľovníkov z dôvodu vysokých škôd spôsobných premnoženou poľovnou zverou. Na jednej strane je schválený plán lovu a na druhej strane sú možnosti k lovu, ktoré máme.

Tak ako sa postupne rozvíjalo poľovníctvo, tak poľovníci pri výkone práva poľovníctva prichádzali časom na to, že jeden z ľudských zmyslov, ktorý je dôležitý pre vykonávania chovateľského zásahu na zveri je nedokonalý. Ako sa správne domnievate, tým ľudským zmyslom je zrak.

Na pomoc poľovníkom prišiel ďalekohľad a puškohľad. Už v tom období sa objavovali „kuvičie“ hlasy, že zver už nebude mať žiadnu šancu. V jednej štúdii som čítal, že keď v r.1994 predstavila verejnosti spoločnosť Swarovski svoj puškohľad s osvetleným krížom, mnoho sa začalo hovoriť o úpadku lovu. Realita však ukázala, že tomu tak nebolo a nie je. Táto inovácia sa stala súčasťou základného vybavenia poľovníkov.

Kto chodí s otvorenými očami vidí, aká radikálna zmena v posledných rokoch vo vzťahu zveri, ľudí a životného prostredia nastala. Zintenzívnili sa ľudské aktivity a došlo k zásadným zmenám životného prostredia zveri. Stále viac a viac ľudí navštevuje naše lesy, pričom rôzne skupiny (psíčkari, motorkári, štvorkolkári , jazdci na koňoch aj motoristi ), si takmer až sebecky nárokujú prírodu len pre svoje aktivity, pričom práve tie vedú k rušeniu a plašeniu zveri. O ťažbe dreva v lesoch radšej pomlčím.

Všetko vyššie spomenuté viedlo a vedie k tomu, že zver a hlavne diviačia sa stala zverou, ktorá vychádza zo svojich úkrytov prevažne v noci. A práve u diviačej zveri a jej nočnom živote nastáva pre nás poľovníkov veľký problém. Pravdou je, že zákon povoľuje lov diviačej zveri za mesačných nocí. V skutočnosti počas mesačných nocí už diviačia zver nechce vychádzať a po západe slnka sa už svetelné podmienky na posúdenie chovnosti zveri, alebo k jej úspešnému uloveniu výrazne menia k horšiemu.

Aj v oblasti potravy pre zver nastali v posledných rokoch veľké zmeny. Mnoho poľnohospodárskych podnikov sa orientuje vo väčšine prípadov na pestovanie veľkých lánov monokultúr. Vysoká a diviačia zver má v takomto prostredí raj. Poľnohospodári sa sťažujú na veľké škody spôsobené zverou, ale pre nás poľovníkov je ťažké zver v tomto prostredí účinne regulovať.

Aj preto v prípade selektívneho odstrelu raticovej zveri ako aj premoženej diviačej zveri by možnosť využiť pri výkone práva poľovníctva nastupujúcu modernú techniku – nočné videnie, alebo termovíziu nie len k pozorovaniu ale aj k lovu, mohlo prispieť k zvýšeniu kvality selektívneho zásahu a účinnejšiemu regulovaniu počtu zveri. Pravdou ale je, že nočné videnie vo forme puškohľadov súčasná legislatíva zakazuje, povolené sú len pozorovacie prístroje. Prečo je tomu tak ?

§ 65 zákona 274/2009 Z. z
Zakázané spôsoby lovu a iné zákazy

c) používanie mieridiel a puškových ďalekohľadov vybavených hľadáčikom na streľbu v noci
s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalších podobných
zariadení umožňujúcich streľbu v noci, infrazameriavačov, noktovízorov, laserových
zameriavačov, zameriavačov so zosilnením svetla a optických zameriavačov, ktoré sú
prispôsobené na videnie v noci,

Prístroje na nočné videnie pracujú na základe veľmi vysokého zosilnenia zbytového svetla. (gen1,2,3,4 a digitálne prístroje). Princíp termovízie je známy už niekoľko rokov. Pracuje na princípe rozpoznávania rozdielov v teplotách vyžarovaných z povrchu objektov a prostredia.

obrazok002zdroj:wideopenspaces.com

 

Na tomto mieste sa hodí uviesť malé porovnanie. Nočné videnie je ako pohľad cez kľúčovú dierku, ale termovízia to sú otvorené dvere 13.komnaty vášho revíru. Z vlastnej skúsenosti musím povedať, že pomocou termovízie som zrazu uvidel celú plejádu zveri v časti revíru, kde dlhodobo kolegovia poľovníci tvrdili, že sa tam zver nenachádza. Bolo to pre mňa úplne niečo fascinujúce. Zver mám možnosť pozorovať bez zbytočného rušenia.

obrazok001zdroj: ultimatenightvision.com

 

Nejde však len o možnosť lepšieho prečítania (posúdenia kvalitatívnej a chovnej hodnoty aj pohlavia zveri) ale tiež umožnenie efektívnejšieho regulovania stavov zveri, čo by sa malo prejaviť znižovaním škôd na lesných a poľnohospodárskych kultúrach.

Strelec poľovník musí robiť všetko tak, aby sa vyhýbal akejkoľvek možnosti niekoho zraniť. A to je ďalšia oblasť v ktorej by bol nápomocný hlavne termovízny zameriavač. Pomocou neho môže strelec ľahšie posúdiť kulisy za zverou, či sa tam nenachádza ďalšia zver alebo človek.

Aj na základe vyššie napísaného by sme mali začať širokú diskusiu a bolo by na čase preveriť právne a praktické možnosti zavedenia tejto modernej techniky do poľovníckej praxe. Bolo by dobré, keby sa nie len naše najvyššie orgány, ale aj zákonodarcovia začali s plnou vážnosťou zaoberať otázkou legalizácie tejto modernej techniky na poľovnícke účely.

„ Nie pre lov, ale pre efektívnejšie redukovanie stavov diviačej zveri túto techniku na flinte potrebujeme“

 

 

Autor:  Ing. Ján Krnáč

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
23 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
Fiskare
Fiskare
6 years ...

Pravda, či sebaklam?
Používať vymoženosti moderných technológií, alebo nie? Spoliehať sa na svoje skúsenosti a šikovnosť, alebo mať istotu na čo strieľam? Môžme si nahovárať, že nám žiadne nočné videnie ani termovíziu netreba, ale pravdou je, že nikto z nás v tme nevidí. Nevidí dostatočne dobre na to, aby mohol s čistým svedomím povedať, že vie na čo strieľa. Áno, je to pritiahnuté za vlasy. Ale s tým, čo napísal pán Krnáč musím len súhlasiť. Zver sa stala aktívna hlavne v noci a naučila sa za splnu zostať v úkryte. Naučili sme ju to my. My všetci. Nie len štvorkolkári a psíčkari, ale aj my našimi aktivitami v revíri. Asi je čas sa posunúť ďalej. Tak ako sme sa posunuli ďalej keď sme začali používať strelné zbrane na lov a neskôr puškohľady. Svet sa mení a zver sa týmto zmenám prispôsobuje. Nemali by sme sa prispôsobiť aj my? Ja osobne nevidím nič zlé na tom, že chceme kráčať s dobou. Ak vezmeme do úvahy bezpečnosť a selektívny lov, je jasné, že by nám nočné videnie aj termovízia veľmi pomohla. Prečo si teda niečo nahovárať. K tomu možno len dodať, že v súčasnosti nám hrozí aj AMO. Za posledné roky je snaha skúšať rôzne taktiky na zvládnutie početnosti diviačej zveri. Ale hlavne v zahraničí. Udeľujú sa výnimky na používanie nočného videnia k lovu, povoľuje sa používanie svetiel za účelom lovu. Čo sa ale robí u nás? Robí sa vôbec niečo okrem čakania na prvý prípad výskytu nákazy u nás?

Jager68
Jager68
6 years ...
Odpoveď pre:   Fiskare

RE: Pravda, či sebaklam?
kto chcel tak už si takuto optiku kupil davno….klud,v novom zakone uz bude dovolene vsetko…tak hura do boja s diviiakmi….ruzove okuliare dole vazeni…..lovi sa vsetka zver s optikou,ktoru tak ziadate legalizovat…ja nepouzivam pri polovacke ani baterku…staci mi dobra optika….co sa tyka pozorovacej optiky ako nocne atd…..suhlas…

AgrofarmaMM
AgrofarmaMM
6 years ...

Súhlasím
Tento článok som našiel na facebooku. Ani by som nebol reagoval, ale podnietil ma tu na facebooku jeden komentár, meno autora nebudem zverejňovať. Jeho komentár citujem: “keď budú mocť poľovníci používať nočné videnie na našich pozemkoch si nezapoluju.” Dovoľte mi pane napísať, že som presvedčený, že VY žiadne pozemky nemáte a tliachate len a len od klávesnice počítača. Keby ste totiž mal svoje pozemky, tak by ste poľovníkov prosil na kolenách, aby boli na vašich pozemkoch vo dne a v noci. S manželkou vlastníme malú farmu. Investovali sme do nej všetky naše úspory a zobrali obrovské pôžičky. Práca nás baví, aj keď drieme ako otroci od rána od 4hodiny do večera do 22hodiny a to aj v sobotu, nedeľu a všetky sviatky. Výsledky našej práce očakávame pri zbere úrody. Poľnohospodárstvo je veľmi závislé na počasí a iných okolnostiach. Tento rok bol veľmi ťažký. Začiatok roka bol enormne mrazivý a cez leto zase bolo málo zrážok. Toto sa podpísalo na tom, že úrody boli podpriemerné. To málo čo sa urodilo nám zdevastovali divé zvieratá, najmä jelene a diviaky. Je to na zaplakanie, aké obrovské škody nám robí divá zver každý rok. Sú roky ako je aj tento, že máme škody spôsobené na úrode kukurice, slnečnice, repky, diviakmi vo výške aj cez 50% ! To sú už škody ktoré sú pre našu farmu priam likvidačné. Máme dohodu s miestnymi poľovníkmi. Každý večer sú pri našich poliach, ale nevedia zredukovať stavy diviakov. Podľa ich slov ich obmedzujú zákony. Diviaky vychádzajú len v noci a oni ich môžu strielať v noci len cez spln. Bol som dva, tri krát s ich hospodárom na poľovačke. Naozaj cez deň diviaky neprišli. Vychádzajú len po tme a to už sa strieľať nedá. Počuli sme ich, ale nič sme nevideli.
Vrátim sa teda k článku. Aj ja som za to všetkými desiatimi, aby mali poľovníci možnosť poľovať aj za tmy, aby sa už konečne znížili aj naše škody na úrode. Diviaky sú veľmi premnožené. Nedávno som čítal článok o tom, že diviaky sa už potulujú aj v uliciach Bratislavy. Tak čo čakajú páni poslanci, aby ich diviaky prišli pozrieť priamo do parlamentu ? Pridávam sa aj k výzve, aby sa už konečne všetci kompetentní zobudili a nepchali hlavu do piesku ako pštros a dotyčnému facebookovemu pisálkovi želám len jedno, aby aj on nemusel v budúcnosti riešiť problémy ako ich musíme riešiť my na farme. Málo kto si možno uvedomuje, že my na farmách dorábame potraviny, ktoré si takýto pisálkovia kúpia už v hotových potravinách v supoermarketoch, aby sa napapkali pri klávesnici a mohli písať bludy na facebookoch.

AgroFarma M&M

Milan-Ko
Milan-Ko
6 years ...

RE: Máme právo vedieť, prečo ich nemôžeme používať
Tiež nerozumiem tomu prečo sú tieto technologické vymoženosti zakázané ? Akú to má logiku ? Argumenty proti, typu “vystrieľa sa všetka zver”. alebo “bude sa pytlačiť” môže použiť len jedinec, ktorý absolútne nerozumie problematike poľovníctva.

KUKO44
KUKO44
6 years ...

RE: Máme právo vedieť, prečo ich nemôžeme používať
Priznám sa že nepoužívam ani nevlastním zakázaný doplnok zbrane vo forme nočného videnia. Je to preto, lebo to zákony zakazujú. Mám ale kúpenú a pozorovaciu kameru FLIR 320. Ani ja si neviem predstaviť vychádzku do lesa bez nej. Ak by to zákon dovoľoval , tak si celkom isto kúpim aj termo puškohľad. Držal som niekoľko modelov na výstave IWA a bol som unesený. Myslím si že by to bolo aj kvôli bezpečnosti dobrý krok. Verím, že sa nezmyselné a dobu nereflektujúce zákony podarí zmeniť. Dobrý článok p. Krnáč.

kollar
kollar
6 years ...

dobrý článok
Dobrý deň. Na tejto stránke čítam samé super články. Som zamestnancom stredene veľkého agropodniku a zároveň som aj členom poľovníckeho spolku v našej obci. Môj pohľad na uvedený článok je teda z dvoch strán. Z pohľadu agropodniku a z pohľadu poľovníka. Polovná zver nám robí naozaj veľké škody. Len tento rok sme vyčíslili škody spôsobené poľovnou zverou vo výške cca 50.000€. V prevažnej miere sú to škody na kukurici a slnečnici, ale aj na obylninách, hlavne spôsobené vysokou a čiernou zverou. Je mi jasné, že žiadne PZ/PS nemá šancu uniesť takéto škody, preto to riešime pomocou dohody s poľovným spolkom (ktorého aj som členom) asi tak, že sa snažíme hlavne lány kukurice obsádzať a loviť zver hlavne tam, kde sú takéto exponované parcely, až do doby zberu úrody. V lánoch kukurice robíme prieseky tak, aby poľovníci mohli zver vidieť a loviť. Tiež každý rok lány , hlavne pri lesných pozemkoch obkosíme na šírku kosačky z dôvodu ľahšieho prístupu poľovníkom. Zver je častou prítomnosťou poľovníkov vyrušovaná a nemá čas narobiť ešte väčšie škody. (tie sú aj tak dosť vysoké) Viem že to takto všade nerobia, ale verte mi, máme s týmto systémom celkom slušné výsledky. Možno je to tým, že som sám poľovníkom a uvedomujem si situáciu aj nutnosť spolupráce poľnohospodárov s poľovníkmi. Z pohľadu poľovníka a nočných zameriavačov musím napísať nasledovné. Je to pár rokov dozadu, čo aj ja som bol odporcom používania zameriavačov na lov. Dnes mám iný pohľad. Aj u nás je situácia podobná, asi tak ako na celom Slovensku. Diviaka cez deň, alebo po svetle neuvidíte. Pre úspešné redukovanie stavov by bolo potrebné sa naozaj zaoberať legalizáciou nočných zameriavačov, aj keď možno len na lov čiernej. Neviem ako by sa dal nočný zameriavač zneužiť. Máme presnú evidenciu a prehľad o úlovkoch. Ak by niektorí člen ulovil niečo čo je v rozpore z plánom lovu, vieme si to celkom slušne ustrážiť. V našom spolku je poriadok a disciplína. Milan Kollár. Lovu zdar.

Filipes
Filipes
6 years ...
Odpoveď pre:   kollar

Iny pohlad
Zdravim mozno sa budete smiat a ja nechcem konspirovat avsak moj nazor je ten ze niekto .kto nam nechce dobre sa snazi ludi obmedzit a teda odzbrojit a vy polovnici ste posla mna dobry odstrelovaci ktorych sa mozno boja. A preto vam nedovolia cvicit s takmer vojenskou technikou. Staci troska poznat historiu. . mozno toto je dovod. Preco to zakazuju. Beznu termokaneru flir mam ale puskovu som videl uz pred par rokmi na burze v polsku za 1300e. CiE ludia to asi kupuju. Nenechajte sa obmedzovat.. Svine si nemozu dovolovat co chcu 🙂 nech sa vam dari.

santaclaus
santaclaus
6 years ...

RE: Máme právo vedieť, prečo ich nemôžeme používať
“O sancta simplicitas”, alebo ako bratia česi zvyknú hovoriť “Svatá ty prostoto “.
Predávame nočné videnia a o kupcov nemáme núdzu. Ročne predáme nie desiatky, ale stovky prístrojov rôznych značiek. Áno predávajú sa najviac lacné digitálne zameriavače, ale dosť sa predá aj termozameriavačov. Kto chce,ten už zameriavač má. Dnes sa dá lacný, ale celkom obstojný zameriavač kúpiť za 500-600€. Neviem prečo sa podaktorí vzrušujú nad používaním zameriavačov. Poznám ľudí, ktorí zahodili drahé puškohľady za 2-3 tisíc a kúpili si nočný zameriavač za menej peňazí a sú maximálne spokojní.

mikynkokupec
mikynkokupec
6 years ...

nekúpim si
Aj keď budú nočáky povolené nekúpim si, nemám na to. 🙂 Puškohľad je bez elektroniky a v týchto prístrojoch je plno elektroniky,ktorá ako vieme sa rada kazí. Kamarát ktorý má nočák mi hovoril, že ho od neho bolí oko. Do ďalekohľadu môžeš pozerať koľko chceš, ale oko ťa nebude bolieť.

KUKO44
KUKO44
6 years ...
Odpoveď pre:   mikynkokupec

pre milankokupec
Ty si ale srandista. Pozerať do puškohľadu v noci síce môžeš koľko chceš, ale okrem tmy tmúcej nebudeš vidieť nič. Inak nočák sa dá kúpiť aj za cenu puškohľadu. Pozri ponuky na internete.

jankokopacka
jankokopacka
6 years ...

RE: Máme právo vedieť, prečo ich nemôžeme používať
Ktorí nočák na pušku by ste my doporučily?

MilošZV
MilošZV
6 years ...
Odpoveď pre:   jankokopacka

RE: Máme právo vedieť, prečo ich nemôžeme používať
Nečítal si článok ? Podľa súčasnej legislatívy to je zakázaný doplnok zbrane.

kiri
kiri
6 years ...
Odpoveď pre:   MilošZV

milošzv
riešiť to teoreticky asi nie je hriech. A reálne použitie je na človeku. Aj na pozorovanie nie sú zakázané.
Nikde nie je napísané, že ZLÁ legislatíva sa nezruší a nezmení. Aj keď dosť neverím, že v dohľadnej dobe.
Všetko záleží na podnikateľoch v poľnohospodárstve, ako silne budú tlačiť na vládu – Ministerstvo, veterinárov, teda – ako sa tento problém bude riešiť v médiách – dnes je to už alarmujúce, koľko diviakov sa loví = koľko ich na území žije.
A povedzme si pravdu – že všetci bohatí – a majitelia revírov, či prenajímatelia odstrelu – to všetci používajú.
Stále vravím – tento legislatívny debilizmus sa bez problémov prebral od KOMUNISTOV – a stále sa tento komunistický prežitok v legislatíve udržuje.
A nikto na to nepoukazuje – a je to hlavný dôvod súčasného stavu premnoženia diviakov. – Ten spôsob poľovačky na diviakov, ktorý je uzákonený dnes – možno mal zmysel pri odstrele do 10 000 ks ročne. Ale dnes sa ich strieľa cez 50 000 !!!
Čo robí komora??? A čo SPZ? A čo veterinári? Prečo hlavný veterinár p. Bíreš nebije na poplach a netrvá na znížení stavov ? prečo nie sú stanovené maximálne počty diviakov? – tak ako sú stanovené NKS.

volodo
volodo
6 years ...

ALL
Dobrý deň priatelia stránky horar.sk

Priznám sa, že som dlho váhal nad publikovaním článku na túto tému. A aj týmto spôsobom ďakujem p. Krnáčovi za jeho napísanie. Dôvodov váhania je určite veľa, o nich však teraz nechcem písať. Článok je teda vonku, do dnešného dňa ho videlo- čítalo cca 2700 čitateľov. Neviem či je to málo, či veľa, ale pravdepodobne sa asi ľady pohnú. Dostal som info z nemenovaného zdroja, že by sa v článku uvedené prístroje mohli na SK v najbližších mesiacoch legalizovať i keď možno len v obmedzenej miere. Osobne si myslím, že uvedené prístroje nebudú zneužívané na páchanie trestných činov, pytlačenie a pod. , ale budú používané s rozumom a chladnou hlavou. Verím že poľovník bude vedieť oveľa presnejšie oboznať zver, bude vedieť na zviera vystreliť v kľude a bez stresu (myslím zvieraťa, keďže o strelcovi nebude vedieť). Verím, že to bude pomôcka pre poľovníkov ktorá umožní lepšiu selekciu a redukciu premnoženej diviačej zveri. Ďalej som presvedčený, že pri love takýmito prístrojmi sa zvýši bezpečnosť pri streľbe. To sa týka najmä termovíznych prístrojov. Kto sa niekedy pozeral do termovízie, tak vie o čom píšem.

Čo by som ešte chcel napísať je, že som čakal možno viac reakcií , hlavne teda od stálych a dlhoročných čitateľov stránky, ale asi majú svoje dôvody, prečo sa nevyjadrili. Nie je problém napísať aj nesúhlasné stanovisko. Každý máme svoj pohľad a dôvody, prečo ho máme taký. Je len škoda, že sa nevieme – bojíme vyjadriť k nastolenej téme. (nie je to problém len tohoto článku)

Pozdravujem všetkých ľudí dobrej vôle.

Volodo.

ĽUD
ĽUD
6 years ...

Perfektný článok, konečne
Už dávno sa mali tieto zariadenia zákonne používať. Najväčšie výhody vidím v bezpečnosti lovu, menej poranených zvierat, ktoré potom zbytočne uhynú v prírode, dobré rozpoznanie zveri a najväčšia výhoda je pozorovanie zveri v noci. Chcem poďakovať administrátorovi stránky, že takýto článok zverejnil. Konečne začala odborná diskusia na vysokej úrovni. Ďakujem.

Miro

Poĺnohospodár
Poĺnohospodár
6 years ...

Nočné Vám netreba
Krásny článok ,pekné slová ale ruku na srdce kolko nový členov ktorí by chceli a navštevovali by revír priberajú polovné zdruzenia velmi málo a starí polovníci ktorí nenavštevujú reví lebo je zima,prší,fúka a čakajú na mäso kto čo strelí a ďalšia kapitola zbohatlíkov ktorí obhospodarujú revír s veĺkou výmerou je ich hŕstka tak samozrejme že nestíhaju a potom sa diviačiky a ina zver krásne premnožuje a robí škody a v týchto pripadoch sa polovnici vyhováraju ze oni za to nemôžu lebo je to štátna zver nás všetkých a keby ju poĺnohospodár obhospodarujuci polia išiel zastrelit tak ma smolu lebo už by bol pytliak ktorý kradne zver poĺovnému združeniu .Takže takto sa veci majú nie po nociach naháňať zver predlžovať termíny odstrelu ale pekne sadnúť si na posed a po tichu čakať tak to robi správny polovnik Lovu zdar. Ps : treba zmenit zákony za škody spôsobené poĺovnou zverou by malo zodpovedat polovne zdruzenie ohospodarujuce revir bez pardonov .A nie ako to funguje momentalne u nas . A ešte na záver existujú aj odchytávacie zariadenia.

Fiskare
Fiskare
6 years ...
Odpoveď pre:   Poĺnohospodár

Nieje minimalizovanie škôd aj vo Vašom záujme?
Milý pán Poľnohospodár,
najprv som váhal, či vôbec reagovať na Váš príspevok, ale nakoniec predsa len prispejem aj ja.
Každý má právo na svoj názor a aj Vy určite máte dôvod na to, prečo si myslíte, že zmena legislatívy smerom k zlegalizovaniu nočných videní a termovízií nemá význam. Avšak píšete tu o škodách a zodpovednosti za ne a zároveň odmietate niečo, čo má a verím tomu, že by veľmi pomohlo práve pri znižovaní škôd spôsobených poľovnou zverou. Nemyslím si, že škody spôsobené poľovnou zverou sú v samotnej zodpovednosti poľovného združenia. Bez spolupráce práve medzi poľnohospodármi a poľovným združením, znižovanie škôd nieje možné. Nieje rozhodujúce, či združenie priberá nových členov, ale či členovia poľovného združenia majú možnosť uloviť zver spôsobujúcu škody na poľnohospodárskych plodinách. Ani poľovníci, ani poľnohospodári neulovia nič, ak na to niesu vhodné podmienky. Ak sú cesty zaorané a polia osiate obrovskými lánmi kukurice, nielen že sa tam nikto nedostane, ale ani nieje možné takéto pole účinne chrániť pred škodcami. Nepomôžu ani pasce, pretože aj tie by sa tam nejako museli dostať. Poľovná zver nieje chovaná v ohrade čakajúc na “lovca” ktorý ju uloví. Áno poľovníctvo je o aktívnej činnosti členov poľovníckeho združenia, ale verte či neverte, ani každodenné vysedávanie v posedoch nezachráni Vašu úrodu, ak nepidáte ruku k dielu. Iba spoluprácou a kompromisom oboch strán vieme niečo spraviť so škodami. Obviňovanie jednej alebo druhej strany nepomôže.

Jager68
Jager68
6 years ...
Odpoveď pre:   Poĺnohospodár

RE: Nočné Vám netreba
Presne tak…

volodo
volodo
6 years ...

RE: Máme právo vedieť, prečo ich nemôžeme používať
[b]Tak sa predsa podarilo …[/b]

Ministerstvo pôdohospodárstva:

Lov je možné vykonávať:
-s použitím mieridiel a puškových ďalekohľadov vybavených hľadáčikom na streľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalších podobných zariadení umožňujúcich streľbu v noci, infrazameriavačov, noktovízorov,laserových zameriavačov, zameriavačov so zosilnením svetla a optických zameriavačov, ktoré sú prispôsobené na videnie v noci, s použitím umelého osvetlenia, zariadení na osvetľovanie terčov
-v noci po uplynutí dvoch hodín po západe slnka za použitia vyššie uvedených prostriedkov

Frvald
Frvald
6 years ...
Odpoveď pre:   volodo

Nie úplne…
Citované tvrdenie je v rozpore s ustanoveniami z. 190. o zbraniach a strelive….uvedené zariadenia sú stále zakázaný doplnkom zbraní.

volodo
volodo
6 years ...

Tak sa zase niekto splašil…
Takže to už zase nie je pravda … toto je ako v kocúrkove:

polovnickakomora.sk/spk/amo/nariadenia/1105-narodny-kontrolny-program-pre-africky-mor-osipanych-v-diviacej-populacii-na-slovensku-v-roku-2018.html

Miroslav Gogola
Miroslav Gogola
5 years ...

Vážení páni poľovníci, v pripomienkovom konaní je návrh novely zákona o strelných zbraniach a strelive. Vyjadrovať sa je možné do 19.12.2018. Pán Mgr. Slavomír Huštatý dal pripomienku, aby zameriavače na princípe noktovízora a termovízie, taktiež tlmiče hluku pri výstrele neboli zakázanými doplnkami zbraní. Túto pripomienku je možné podporiť na stránke slov lex po registrácii. Čím viac ľudí ju podporí, tým lepšie. Ďakujem.
Link pripájam:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2018/884/hromadne-pripomienky/COO-2145-1000-3-3104387?fbclid=IwAR0goX_HIjdc2x_fxrF_qHHhM9JcvfQvB_9xxEBgfqYKkh9alekpN4p-JqE

kiri
2 years ...

že by sa ľady pohli? Koľko to tým “najmúdrejším” trvalo? Ale ešte nekričte HOP – ešte sa to nestalo. Stále len mudrujú – povedzte, ak dokázali splieskať nové znenia iných vecí – prečo ešte neurobili to, čo je naozaj dôležité – v boji s AMO? ČO je teda naozaj dôležité? Čoho sa to tak boja?
Koľko je tu RREUKÁZATEĽNÝCH škôd z AMO – a koľko z terorizmu?
O čom to svedčí?
Čoho sa boja – a čo im vyhovuje? Boja sa, že im to ľud spočíta – ale vyhovuje im, ak ide hospodárstvo do hrobu – aby sme sa museli zadlžovať u cudzích bánk!
Potom je namieste otázka, že či im to naozaj netreba spočítať!
https://www.hlavnespravy.sk/zmeny-v-zakone-o-strelnych-zbraniach-maju-zamedzit-ich-zneuzivaniu-na-terorizmus-2/2790612
Prijaté zmeny majú zamedziť zneužívaniu strelných zbraní na trestnú činnosť súvisiacu najmä s teroristickými útokmi. Novela reaguje na európsku smernicu, ktorou sa medzi zbrane kategórie A, teda zakázané zbrane, zaraďujú ďalšie druhy. Ide o zbrane, ktoré sú podľa súčasného znenia zákona zaradené v nižších kategóriách. Sú to napríklad zbrane s veľkou kapacitou, teda na 10 alebo 20 nábojov. Zbrane kategórie A, B, C, ktoré boli upravené na zbrane kategórie D, sa ponechajú v ich pôvodných kategóriách z dôvodu, že tieto zbrane boli jednoduchou úpravou opätovne sfunkčnené a boli použité pri teroristických činoch.

Držiteľom zbrojných preukazov skupiny F (na múzejné a zberateľské účely) sa umožní z vybraných zbraní kategórie A, B a C streľba za presne stanovených podmienok. Spomedzi zakázaných doplnkov zbrane sa čo najskôr vylúči zameriavač skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie. Podľa odôvodnenia tohto návrhu použitie takzvaného nočného videnia pri love diviačej zveri bude významnou pomôckou v boji s africkým morom ošípaných.